websitetemplate.org
link do nowej strony (logowanie jak do poczty PW) > Laboratorium Fizyki w trybie zdalnym > Przygotowanie komputera do doświadczeń wirtualnych
 
 
 
 

Przygotowanie komputera do doświadczeń wirtualnych


Wirtualne ćwiczenia są przeznaczone do uruchomienia na platformie Windows w środowisku National Instruments LabVIEW. Aby uruchomić wirtualne doświadczenia konieczne jest wcześniejsze zainstalowanie środowiska "LabVIEW Runtime" w wersji 2020. Plik instalacyjny należy pobrać bezpośrednio ze strony National Instruments korzystając z podanego poniżej linku:

Proszę nie zmieniać podanych na stronie parametrów (ważne: środowisko musi być 32-bitowe). Po pobraniu należy uruchomić pobrany plik i postępować zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na ekranie. Bardzo ważne jest ponowne uruchomienie komputera, aby zainstalowane sterowniki zaczęły działać.
Aby ze strony NI pobrać środowisko "RunTime" należy zarejestrować się - jest to prosta czynność zajmująca minutę: należy podać imię, nazwisko, adres mailowy i zawód. Na podany adres otrzymacie Państwo maila, w którym będzie link potwierdzający aktywację konta. I wówczas można już pobrać żądany plik.

Ważne uwagi dotyczące pobieranych symulacji:

1. W trakcie pobierania i zapisywania zbioru instalatora aplikacji (symulacji) ze strony laboratorium mogą wystąpić problemy ze strony programów antywirusowych blokujących pobieranie pliku (komunikaty o zagrożeniu komputera, wysyłanie zbiorów na kwarantannę, ostrzeganie przed wirusami). Wynika to z pewnych ograniczeń techniczno-prawnych, które nie mogą zostać usunięte w chwili obecnej. Należy wówczas na minutę lub kilka wyłączyć działanie programu antywirusowego. Chcę mocno podkreślić, że nie jest to spowodowane jakimikolwiek wirusami, tylko stosowaniem przez programy antywirusowe pewnych formalnych wymogów stawianych zbiorom typu exe.

2. Uruchomienie instalatora symulacji może zostać również blokowane przez Windows Defender. Należy wówczas mimo wszystko zgodzić się na instalację. Wynika to z braku podpisu cyfrowego zbioru. Instalacja również nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń dla Państwa komputerów.


JAK URUCHOMIĆ ĆWICZENIE?

Aby uruchomić wybrane doświadczenie należy plik archiwum doświadczenia pobrać do swojego komputera na dysk. Uruchomić pobrany plik exe i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
W wybranej przez siebie lokalizacji, po zakończeniu rozpakowania archiwum będzie dostępny plik exe uruchamiający wirtualne doświadczenie. Tak więc doświadczenie jest uruchamiane i wykonywane na własnym komputerze, nie jest wówczas wymagane połączenie z internetem.