Oddziaływanie neutronów z materią.
Strona główna

Trochę historii
Encyklopedia
Wstęp
Detektory
    Neutronów

Spektrometria
    Neutronów

Źródła neutronów
Spowalnianie
    neutronów

Reakcje
    rezonansowe

Gęstość
    poziomów
    jądrowych

Rezonanse
    analogowego
    izospinu

Procesy
    rozszczepienia
    jąder

Reakcje
    łańcuchowe

Pomiar
    reaktywności

Labolatorium
    w Świerku


Publikacje
Malarstwo
    w reaktorze

Geniusz w cieniu

Bibliografia
Strona główna

Reakcje rezonansowe

Reakcje rezonansowe opierają się na założeniu występowania jądra złożonego.

Prawdopodobieństwo utworzenia tego jądra jest bardzo małe z wyjątkiem przypadków, gdy energia w kanale wejściowym zbliży się do energii jednego z poziomów jądra złożonego. Przekrój czynny wzrasta wówczas bardzo silnie i otrzymuje się reakcję rezonansową.

Wytwarza się przy tym stan o energii E0 i średnim czasie życia .

Prawdopodobieństwo, że stan ten ma energię zawartą między E i (E+dE) dane jest rezonansową funkcją Lorentza o szerokości :

,
gdzie h jest stałą Plancka.


Rezonansowy przekrój czynny na chwytanie neutronów przez jądra In z dopasowaną krzywą Lorentza.
rys.2.441-1. str.489: A.Strzałkowski, "Wstęp do fizyki jądra atomowego"

Jeżeli rezonans jest wąski (niewielkie ), to przeważa on bardzo w przekroju czynnym tak, że zaniedbuje przyczynki od innych fal cząstkowych nierezonansowych.

Jeżeli rezonans jest wywołany przez pochwycenie cząstki bezspinowej przez bezspinowe jądro tarczy, to spin stanu rezonansowego równy jest L. Wartość L odpowiada wielomianowi, dla którego eksperymentalny przekrój czynny jest równy zero.

Jeżeli obok rozpraszania rezonansowego występuje jeszcze rozpraszanie potencjałowe, to prowadzi to do interferencji obu rozproszeń, deformującej krzywą wzbudzenia w porównaniu do przypadku czystego rozpraszania rezonansowego.


Krzywa wzbudzenia dla rezonansowego rozpraszania elastycznego neutronów na jądrach 115In, wykazująca efekt interferencji amplitudy rezonansowej oraz amplitudy na rozpraszanie potencjałowe.
rys.2.441-3. str.491: A.Strzałkowski, "Wstęp do fizyki jądra atomowego"

Dla cząstki kwantowej o energii niższej od bariery potencjału istnieje skończone prawdopodobieństwo przeniknięcia przez nią, określone współczynnikiem transmisji. Zależy on silnie od energii cząstki, wzrastając przy zbliżaniu się jej wartości do szczytu bariery. Dla cząstek naładowanych jest on o wiele mniejszy niż dla neutralnych, obniżając przekrój czynny szczególnie w obszarze niskich energii.

Dla zadanego potencjału oddziaływania współczynnik transmisji można policzyć z rozwiązania równania falowego z tym potencjałem.

Rysunek przedstawia zależność współczynników transmisji dla neutronów i protonów od energii i krętu orbitalnego fali cząstkowej.


rys.2.441-6. str.495: A.Strzałkowski, "Wstęp do fizyki jądra atomowego"

Szerokość poziomu dzielimy często na dwa czynniki, z których jeden zależy tylko od warunków zewnętrznych, takich jak energia, kręt, rozmiary jądra, drugi natomiast zwany szerokością zredukowaną ², zawiera informacje o wewnętrznych własnościach jądra.

W przypadku neutronów szerokość zredukowana wynosi:

,

gdzie D jest odległością energetyczną związaną z częstością wzorem D=hf (h - stała Plancka).

Iloraz średniej wartości szerokości poziomów < > o danym l i średniej odległości tych poziomów < D > nazywamy funkcją mocy S

S = < > / < D >.

Wielkość ta ma związek ze stanami o prostej konfiguracji, które mogą być wytworzone w jądrze złożonym przez pochwycenie cząstki bombardującej w jądrze tarczy. Takim stanem dla reakcji z neutronami może być np. stan jednocząstkowy pochwyconego neutronu. Dla niskich energii będzie to stan S. Stan 2S występować będzie dla jądra o liczbie masowej A=11, stan 3S dla A=55, a stan 4S dla A=155. W wyniku oddziaływań resztkowych te stany jednocząstkowe będą rozrzucone na wiele rzeczywistych stanów jądrowych, można oczekiwać, że znajdą one odbicie w uśrednionych własnościach tych stanów, a zatem w funkcji mocy.

Eksperymentalnie funkcję mocy można wyznaczyć z pomiarów przekrojów czynnych dla rezonansowych reakcji z powolnymi neutronami, wyznaczając z nich szerokości poziomów, a następnie obliczając ich średnią wartość i dzieląc przez średnią odległość rezonansów. Wyznaczona w ten sposób zależność funkcji mocy od liczby masowej, wykazuje rzeczywiście maksima w przewidywanych punktach. Przebieg tej krzywej można starać się odtworzyć za pomocą modelu optycznego. Posługując się tym modelem wyznaczane są wielkości uśrednione na wiele rezonansów.


Zależność funkcji mocy dla neutronów o l=0 od liczby masowej jądra.
rys.2.441-7. str.496: A.Strzałkowski, "Wstęp do fizyki jądra atomowego"

Pokazana na rysunku krzywa przedstawia obliczenia wykonane na gruncie modelu optycznego dla neutronów, z parametrami wyznaczonymi z porównania z danymi dotyczącymi ich rozpraszania elastycznego. Krzywa ta dobrze odtwarza dane eksperymentalne, a pewna niezgodność, występująca dla maksimum w pobliżu A=160, może być wyjaśniona deformacjami jąder w tym obszarze.

Na górę

Strona główna