Oddziaływanie neutronów z materią.
Strona główna

Trochę historii
Encyklopedia
Wstęp
Detektory
    Neutronów

Spektrometria
    Neutronów

Źródła neutronów
Spowalnianie
    neutronów

Reakcje
    rezonansowe

Gęstość
    poziomów
    jądrowych

Rezonanse
    analogowego
    izospinu

Procesy
    rozszczepienia
    jąder

Reakcje
    łańcuchowe

Pomiar
    reaktywności

Labolatorium
    w Świerku


Publikacje
Malarstwo
    w reaktorze

Geniusz w cieniu

Bibliografia
Strona główna

Wstęp

Reakcje rozszczepienia

Reakcje rozszczepienia stanowią bardzo ważną grupę reakcji wywołanych prze neutrony. Badając procesy wychwytu neutronu stwierdzono, że przy odpowiednich warunkach (tarczą jest ciężkie jądro - A>ok.200, a źródło i tarcza są otoczone materiałem bogatym w wodór - np. parafina), to wówczas obserwowana "wymuszona" aktywność jest bardzo wysoka. Oczekiwano, że badając procesy wychwytu neutronów przez ciężkie jądra, neutrony połączą się z jądrem tarczy tworząc nowe izotopy:

,

gdzie: n - neutron, - kwant gamma.

Rysunek 1. przedstawia rozkład liczb masowych nuklidów (wytwarzanych w procesie rozszczepienia ciężkiego jądra) obserwowanych w stanie końcowym dla procesów oddziaływania neutronów z ciężkimi jądrami. Interpretację eksperymentów poświęconych badaniu tych procesów podali w 1938 r. Meitner i Frisch.

Rysunek 1.


rys.6.1 str.127: E.Skrzypczak, Z.Szefelski,"Wstęp do fizyki jądra atomowego i cząstek elementarnych"

Schematyczny opis procesu rozszczepienia przedstawia rysunek 2.

Rysunek 2.


rys.6.2 str.128: E.Skrzypczak, Z.Szefelski,"Wstęp do fizyki jądra atomowego i cząstek elementarnych"

Pierwszym etapem procesu jest wchłonięcie neutronu przez ciężkie jądro. Polega ono na uformowaniu nowego jądra (o liczbie neutronów większej o jeden niż w jądrze pierwotnym). Takie jądro jest silnie wzbudzone. Następuje emisja kwantów , która jednak nie usuwa całkowicie wzbudzenia. W kolejnych etapach jądro rozszczepi się na dwa fragmenty o podobnych (niekoniecznie identycznych) masach (por. rys.1). Podczas odkształcania sferycznego jądra zwiększa się jego powierzchnia, przez co rośnie energia potencjalna układu, a siły kulombowskie ją zmniejszają (sumaryczny potencjał jądra wzrasta od wartości początkowej maksimum o ok. 6 MeV). Jądro jest w stanie silnej deformacji (analogia do silnie zdeformowanej kropli cieczy), który w końcu powoduje rozpad tak zdeformowanego jądra na dwa, inne jądra, będące produktami rozszczepienia. Poprzez zmniejszenie dodatniego potencjału kulombowskiego, energia układu zmniejsza się o ok. 200 MeV. Odległość dzieląca obie części staje się większa niż zasięg sił jądrowych. Produkty rozszczepienia oddalają się pod wpływem odpychania elektrostatycznego, dopóki nie osiągną pełnych energii kinetycznych.

Powyższy opis pozwala zrozumieć proces rozszczepienia, wywołany wychwytem neutronu. Energia wiązania neutronu w ciężkim jądrze osiąga w wielu wypadkach 6 MeV, co wystarcza do przezwyciężenia bariery potencjału i inicjacji rozszczepienia.

Jądro początkowe ma znaczny nadmiar neutronów w stosunku do liczby protonów, zatem jego rozpad (rozszczepienie na dwa średniociężkie jądra) uwalnia pewną liczbę neutronów. Są to tzw. Neutrony natychmiastowe.

Nadmiar neutronów jednak pozostaje w obu nowo powstałych jądrach, z których emitowane są elektrony i antyneutrina elektronowe. Niekiedy nadmiar neutronów usuwany jest przez spontaniczną emisję neutronów z tych wzbudzonych jąder. Są to tzw. neutrony opóźnione.

Uwalniane w wyniku procesu rozszczepienia neutrony mogą stać się inicjatorami dalszych procesów rozszczepienia. Załóżmy, że rozważanym jądrem-tarczą jest izotop uranu o liczbie masowej A=235. Warunkiem zainicjowania następnych procesów przez uwolnione w poprzednim procesie rozszczepienia neutrony, jest ich spowolnienie. Szybkość neutronów ma ogromny wpływ na przekrój czynny; np. na rozszczepienie uranu o liczbie masowej A=235 przez prędkie neutrony przekrój czynny jest znacznie mniejszy niż dla neutronów powolnych. Zatem jeśli, uwalniane w procesie, neutrony znajdą się w moderatorze, czyli ośrodku spowalniającym, np. bogatym w wodór, to rozpraszanie neutronów na protonach doprowadzi do ich skutecznego spowolnienia. Jednocześnie energia, przekazywana w zderzeniach protonom, zamienia się w energię termiczną, co prowadzi do wydzielania się ciepła w moderatorze.

Powolne neutrony, zdolne do inicjowania reakcji rozszczepienia, mogą zatem wywoływać reakcję łańcuchową, jeżeli spełnione są następujące warunki: musi być dostatecznie duża liczba neutronów powolnych, pochodzących z poprzedniego procesu rozszczepienia, oraz dostatecznie duża tarcza uranowa, zapewniająca wystąpienie następnego procesu. Warunek masy krytycznej może zapewnić jednocześnie spowalnianie neutronów i realizację kolejnych procesów w materiale rozszczepialnym.

Samo wzmagająca się reakcja łańcuchowa jest niebezpieczna. Można tego uniknąć przez usuwanie neutronów, np. w jednoczesnym procesie wychwytu o dużym przekroju czynnym. Takim procesem może być wprowadzenie w postaci prętów zawierających jądra kadmu Cd, które mają bardzo duży przekrój czynny na proces wychwytu neutronu, do obszarów, w których następują procesy rozszczepienia. Prowadzi to do zahamowania reakcji łańcuchowej.

Opisane wyżej procesy stanowią fizyczną podstawę działania reaktorów jądrowych.


Składniki jądra

Jądro na poziomie ponadkwarkowym jest zbiorem protonów i neutronów, zawartych w objętości o rozmiarach liniowych rzędu kilku fm.

Przy zderzeniach jądrowych w dziedzinie wysokich energii powstaje materia jądrowa o temperaturze oraz gęstości energii znacznie wyższych niż w jądrach w stanie podstawowym. Materia jądrowa w takich "egzotycznych" warunkach może więc ulec przejściu fazowemu do innego stanu, w którym nukleony tracą swoją indywidualność, a materia stanowi zbiór kwarków i gluonów, czyli stan plazmy kwarkowo-gluonowej.

Na górę

Strona główna