Warsztaty Fotografii Otrębusy 10 grudnia 2013

W dniu 10 grudnia 2013 roku wystąpiliśmy przed uczniami Gimnazjum im. 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej w Otrębusach. Prezentacje miały na celu zachęcenie uczniów do kontynuacji nauki w zakresie przedmiotów ścisłych i w dalszej konsekwencji rozpoczęcia studiów na Politechnice Warszawskiej.

Wystąpienia trwały dwa razy po 45 min (dla dwóch grup uczniów, łącznie około 60 osób) i składały się z trzech części. W pierwszej dr inż. Jarosław Suszek wygłosił prezentację pt. " Fizyka, iluzje i efekty optyczne" w której wyjaśnił co wspólnego ma fizyka i matematyka, dlaczego wybrał kształcenie na kierunku fizyki oraz przedstawił najpopularniejsze iluzje optyczne oraz efekt Moire. W kolejnej części mgr. inż. Izabela Ducin i mgr. inż. Karol Kakarenko przedstawili prezentację "Magiczne oko", w której omówiona została historia tworzenia obrazów trójwymiarowych - od stereopar, przez stereogramy, aż do kina trójwymiarowego. Zaprezentowane były techniki obecnie wykorzystywane w tworzeniu filmów trójwymiarowych, szczególny nacisk został położony na technologię IMAX. Ostatnia część warsztatów poświęcona była zagadnieniu termowizji. Prof. Maciej Sypek poprowadził pokaz podczas którego wykorzystana została kamera termowizyjna. Podczas prezentacji zostały poruszone zagadnienia "widzenia" ciepła, jak również obecne i potencjalne zastosowania prezentowanej technologii.

Na koniec odbyła się dyskusja dotycząca sposobu rekrutacji na studia jak i zagadnień których dotyczyły prezentacje. Poniżej prezentujemy zdjęcia z prezentacji.









Warsztaty Fotografii Ostrołęka 23-24 września 2013

W dniach 23 - 24 września uczniowie II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce uczestniczyli w warsztatach plenerowych przeprowadzonych przez pracowników Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej w Mrągowie. W trakcie wykładów przybliżone zostały podstawy teoretyczne fotografii, takie jak: budowa aparatu fotograficznego, pojęcie głębi ostrości, czasy naświetlania czy zasady kompozycji zdjęcia i perspektywy. Dodatkowo zaprezentowane zostały podstawy nowoczesnych technologii noktowizyjnych i termowizyjnych. Zdobytą wiedzę teoretyczną uczniowie mieli okazję wykorzystać podczas plenerowych sesji zdjęciowych czy nocnych ćwiczeń w terenie z wykorzystaniem noktowizorów i kamer termowizyjnych. Zwieńczeniem warsztatów było ogłoszenie konkursu na najlepsze zdjęcie plenerowe bazujące na wykorzystaniu światło - cienia, konturów i/lub ruchu. Laureaci konkursu zostali uhonorowani biwakowymi nagrodami.

Zdjęcie grupowe

Poniżej prezentujemy małą galerię prac i zdjęć konkursowych.







Zdjęcia konkursowe:

I nagroda: Mateusz Federewski



II nagroda: Kuba Cekała



III nagroda: Marcel Jezierski





Warsztaty Fotografii Chełm 7-9 czerwca 2013

Młodzież klasy I F politechnicznej I LO im. S . Czarnieckiego w Chełmie uczestniczyła w niezwykle ciekawych warsztatach plenerowych prowadzonych przez pracowników naukowych Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Warsztaty są elementem kształcenia politechnicznego będącego integralną częścią programu klasy politechnicznej. W części teoretycznej zajęcia dotyczyły podstaw fotografii, zasad kompozycji zdjęć oraz nowoczesnych technik termowizyjnych i noktowizyjnych wraz z możliwościami ich zastosowania. Wiadomości zdobyte w czasie wykładów uczniowie mieli możliwość zweryfikować w praktyce podczas nocnych ćwiczeń w terenie z wykorzystaniem noktowizorów i kamery termowizyjnej. Uczestniczyli również w tworzeniu nocnych zdjęć z wykorzystaniem lampy stroboskopowej, a także eksperymentowali, tworząc obrazy z wykorzystaniem pointerów laserowych przy długim czasie naświetlania. Oprócz zajęć naukowych zorganizowano spływ kajakowy i wycieczkę rowerową, w czasie których uczniowie robili zdjęcia według poznanych wcześniej zasad. Zwieńczeniem warsztatów był konkurs na najlepsze zdjęcie plenerowe. Autorzy najciekawszych fotografii otrzymali nagrody książkowe i upominki.

Zdjęcie grupowe



Warsztaty Fotografii Lipnik 14-16 maja 2010

W dniach 14 - 16 maja 2010 roku w miejscowości Lipnik odbyła się weekendowa szkoła wyjazdowa pt. "Systemy realizacji obrazów 2D i 3D, czyli rzecz o fotografii i holografii". Wyjazd został zorganizowany przez doktorantów Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej pod opieką pracowników Laboratorium Informatyki Optycznej WF PW dr hab. Macieja Sypka i dr Michała Makowskiego. Wyjazd ten mógł być zorganizowany dzięki pomocy Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej.

Zdjęcie grupowe

Fot. Andrzej Siemion

Kursantami byli uczniowie klas drugich i trzecich X Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Warszawie. Program obejmował zagadnienia z zakresu systemów rejestracji obrazów. W czasie trwania wyjazdu odbyło się 7 godzin wykładów oraz 7 godzin warsztatów. Zajęcia obejmowały nastepujące zagadnienia: podstawy użytkowania aparatu, zasadę działania światłomierza, podstawy kompozycji, zasady działania głębi ostrości, zasadę wyboru obiektywu, temperatury barwowej i balansu bieli, makro oraz astrofotografii.

3D

Fot. Michał Makowski

W trakcie kursu zaprezentowaliśmy również zasadę tworzenia obrazów trójwymiarowych i pokazaliśmy w jaki sposób w domowych warunkach nakręcić własny film 3D.

Dynamicznie

Fot. Beata Antos

Duży nacisk położyliśmy na zajęcia praktyczne. Gdy tylko pogoda na to pozwalała staraliśmy sie przebywać w plenerze, aby móc praktycznie wykorzystywać wiedzę zdobywaną na wykładach. Na ostatnim wykładzie wspólnie omówiliśmy wybrane prace.

Fot. Beata Bieńkowska

Mamy nadzieję, że zaszczepiliśmy w Was bakcyla fotograficznego i spotkamy się jeszcze nie raz w plenerze...

Pozdrawiamy
Zespół Laboratorium

Poniżej prezentujemy małą galerię prac.

Fot. Beata Bieńkowska



Fot. Beata Bieńkowska



Fot. Ela Zagrajek



Fot. Robert Chudek



Fot. Maciej Mielewski



Fot. Izabela Ducin



Fot. Michał Makowski



Fot. Michał Makowski



Fot. Izabela Ducin



Fot. Agata Gawrońska



Fot. Karol Kakarenko



Fot. Agnieszka Siemion



Fot. Ela Zagrajek