Detektory półprzewodnikowe: ich typy i własności oraz zastosowania do celów naukowych i aplikacyjnych
W S T Ę P 
W Ł A S N O Ś C I 
T Y P Y 
D E T E K T O R  K R Z E M O W Y 
Z A L E T Y 
Z A S T O S O W A N I E 
   

 

 

 

 
wstecz

Zastosowanie detektorów półprzewodnikowych

1. Wykorzystanie detektorów półprzewodnikowych do celów naukowych

Zastosowanie detektorów mikropaskowych w fizyce eksperymentalnej można omówić na przykładzie dwóch dużych eksperymentów fizycznych: STAR i ALICE.
Eksperymenty STAR (Solenoid Tracker at RHIC) i ALICE (A Large Ion Collider Experiment) zostały zaprojektowane do badań zderzeń ciężkich jonów. Głównym ich celem jest poszukiwanie plazmy kwarkowo - gluonowej oraz badanie materii jądrowej przy bardzo dużych energiach i gęstościach.
Chromodynamika kwantowa przewiduje, że dopiero przy wysokich temperaturach (150 - 200 MeV) i gęstościach (1.5 - 2 GeV/fm3) może pojawić się przejście fazowe materii do postaci QGP. W tych warunkach siły działające między kwarkami są bardzo małe i dlatego możemy traktować je jak cząstki swobodne. Bezpośrednie wykrycie plazmy kwarkowo - gluonowej jest niemożliwe, przede wszystkim ze względu na istotę oddziaływań pomiędzy kwarkami. Oddziaływania te rosną wraz z odległością i powodują hadronizację stygnącej materii.
Poszukiwania nowego stanu materii rozpoczęły się w 1986 roku w dwóch ośrodkach naukowych Brookhaven National Laboratory (BNL) i European Laboratory for Particle Physics (CERN). Przeprowadzone eksperymenty nie pozwalały na powstanie warunków koniecznych do pojawienia się plazmy kwarkowo - gluonowej. Energie w nich uzyskiwane osiągały wartości 14 - 11 GeV/c na nukleon dla akceleratora AGS (BNL) w zderzeniach jonów krzemu i złota z kilkoma rodzajami tarcz oraz 60 - 200 GeV/c na nukleon w zderzeniach jonów tlenu, ołowiu i siarki z tarczą w akceleratorze SPS (CERN). Temperatury odpowiadające tym energiom nie przekraczały 140 MeV. Dopiero budowa nowych akceleratorów, tzw. zderzaczy (ang. collider), umożliwi wytworzenie QGP. Zasada ich działania oparta jest na użyciu dwóch przeciwbieżnych wiązek jonów, rozpędzanych do prędkości bliskich prędkości światła w osobnych jonowodach i zderzanych w detektorze. Dotychczas stosowano stałą tarczę, na którą kierowano rozpędzone cząstki. Nowe rozwiązanie umożliwi uzyskanie energii dotąd nie osiągalnych w eksperymentach fizyki wysokich energii. W obecnej chwili istnieje tylko jeden działający zderzacz jąder w BNL - RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider), drugi jest budowany w CERNie - LHC (Large Hadron Collider); prawdopodobnie zostanie oddany do użytku w roku 2006.

EKSPERYMENT STAR
W eksperymencie STAR poszukuje się objawów powstawania plazmy
kwarkowo - gluonowej, a także bada się zachowanie silnie oddziałującej materii przy dużych gęstościach energii. Główny nacisk został położony na korelowanie wielu obserwabli w konwencji "przypadek za przypadkiem" (Event-by-Event). Ponieważ nie istnieją wielkości, które pozwalałyby z całą pewnością stwierdzić obecność QGP, należy posłużyć się właśnie korelacjami innych wielkości, aby zidentyfikować wyjątkowe zdarzenia i możliwe sygnały. Dlatego też projektanci detektora STAR (Solenoid Tracker at RHIC) dużo uwagi poświęcili na zbudowanie uniwersalnego urządzenia, rejestrującego wiele obserwabli hadronowych jednocześnie.
Eksperyment STAR wykorzystywał w pomiarach dwa aspekty oddziaływań hadronowych: silne rozpraszanie partonowe (kwarki i gluony) i korelacje globalnych wielkości, takich jak temperatura, geometria zderzenia, dynamika oddziaływań oraz fluktuacje entropii i gęstości energii. Pomiar wielkości globalnych umożliwia duża krotność powstających cząstek, średnio 700 na jednostkę rapidity ( wielkość wykorzystywana do opisu zachowania cząstki. Jest zdefiniowana jako gdzie pII jest składową pędu równoległą do wiązki, a E jest energią cząstki) w zderzeniach jądro - jądro [The STAR Collaboration, Conceptual Design Report, PUB-5347].
Program badań naukowych eksperymentu STAR determinuje parametry zastosowanych detektorów, umożliwiające identyfikację naładowanych cząstek, stworzenie efektywnych metod znajdywania torów cząstek i wydajną analizę pędu powstających cząstek. Algorytmy rekonstrukcji torów cząstek powinny być skuteczne w warunkach dużej krotności cząstek - 3000 w zakresie |η|<1 dla centralnych zderzeń jonów złota, z rozdzielczością 2 cm w odległości 2 m od punktu kolizji. Elementy identyfikacji cząstek powinny działać dla pionów/kaonów w przedziale pędów p < 0.7 GeV/c oraz kaonów/protonów w przedziale p < 1 GeV/c. Rozdzielczość urządzeń umożliwiających pomiar pędów powinna mieć wartości Δp/p~=0.02 dla p = 0.1 GeV/c i Δp/p~=0.05 dla p = 10 GeV/c [5].
Schemat detektora STAR został przedstawiony na rysunku. Układ był tak zsynchronizowany, aby zderzenie następowało w obrębie krzemowego detektora wierzchołkowego (SVT - Silicon Vertex Tracker). Cząstki powstałe w wyniku zderzenia poruszały się w jednorodnym polu magnetycznym, wytworzonym przez zewnętrzny nadprzewodzący elektromagnes solenoidalny. Dzięki temu tory cząstek zakrzywiły się, co umożliwiło ich identyfikację oraz określenie ich pędów. Detektor umożliwił pomiary pędów cząstek, które miały rapidity z zakresu |η|<2, przy pełnym pokryciu kątowym (Δφ= 2π). Identyfikacja cząstek została przeprowadzana dla |η|<1. Za pomiar pędów, detekcję torów cząstek i ich identyfikację odpowiadały detektor SVT i komora projekcji czasu (TPC - Time Projection Chamber). W układzie zainstalowane były także urządzenia służące do wyzwalania pomiaru w zależności od wykrytej geometrii zderzenia, a także kalorymetr umożliwiający pomiar energii w zderzeniach p - p, p - A i A - A.


(Źródło: The STAR Collaboration, The STAR Physics Handbook, http://www.star.bnl.gov)

Wierzchołkowy detektor krzemowy (SVT)
Detektor SVT w połączeniu z TPC wykorzystano do dokładnego wyznaczenia punktu zderzenia (tzw. pierwotny wierzchołek; jest to niezbędne do poprawnego odtworzenia torów cząstek), zwiększenia rozdzielczości rejestracji pędów i strat energii cząstek (dE/dx). Dzięki niemu możliwa była również lokalizacja wtórnych wierzchołków z dokładnością większą niż 100 mm i zwiększenie czułości detektora TPC w zakresie małych pędów.
Pierwotnie wierzchołkowy detektor krzemowy miał się składać z trzech cylindrycznych warstw oddalonych od punktu zderzenia o 5, 8 i 11 cm. Każda z warstw miała być podzielona na jeszcze dwie mniejsze. Cały układ miał zawierać 162 dryftowe detektory krzemowe (SDD - Silicon Drift Detector). Kolaboracja STAR postanowiła rozszerzyć możliwości SVT dodając do niego nową warstwę - krzemowy detektor paskowy (SSD - Silicon Strip Detector). Dodanie go miało na celu rozszerzenie możliwości pośredniej detekcji cząstek krótko żyjących, zwiększyć rozdzielczość rejestracji pędów i strat energii, co prowadzi do lepszego odtwarzania torów cząstek. Warstwa SSD oddalona była od punktu zderzenia o 23 cm i składała się będzie z 320 pojedynczych modułów krzemowych, zainstalowanych na dwudziestu specjalnych drabinkach wykonanych z włókna węglowego. Każdy z modułów złożony był z dwóch warstw pasków krzemowych, ułożonych pod kątem 35 mrad (kąt nie może być zbyt duży, aby nie było niejednoznaczności odczytu, ani za mały, aby nie zmniejszyć rozdzielczości) w stosunku do siebie. Dzięki temu możliwe było jednoczesne określenie dwóch współrzędnych punktu, w którym cząstka przeszła przez detektor.

EKSPERYMENT ALICE
Detektor ALICE
Głównym celem ALICE jest badanie zachowania materii jądrowej w wysokiej temperaturze i gęstości, a także poszukiwanie sygnałów powstania plazmy
kwarkowo - gluonowej. Podobnie jak w eksperymencie STAR duży nacisk został położony na pomiar wielu obserwabli jednocześnie, włączając w to pomiar parametrów globalnych zderzenia i sygnałów świadczących o powstaniu QGP. Późniejsza analiza tych wartości pozwoliła odtworzyć dynamiczną, przestrzenną i czasową ewolucję materii powstałej w czasie zderzenia, poznać gęstość energii w punkcie reakcji oraz zidentyfikować powstałe cząstki i określić ich trajektorie w detektorze. Dlatego też elementy detektora ALICE zostały zoptymalizowane pod kątem pomiaru cząstek o dużych pędach poprzecznych, produkcji dziwności i powabu, wzbudzonych fotonów świadczących o termicznej ewolucji układu
i identyfikacji większości naładowanych cząstek. Ponadto program eksperymentalny detektora ALICE obejmował badanie oddziaływań foton - foton (γ-γ) w zderzeniach dwóch protonów. Dla tak sformułowanych założeń eksperymentalnych identyfikacja cząstek powinna być większa niż 97% dla wszystkich naładowanych cząstek o pędach poprzecznych mniejszych niż 2GeV/c i mniejsza niż 0.02% dla pt = 5 GeV/c. Separacja kaonów, pionów
i protonów powinna być rzędu 3σ [The ALICE Collaboration, Technical Proposal, CERN/LHCC 95-71].


Detektor ALICE (A Large Ion Collider Experiment) [The ALICE Collaboration, Technical Proposal, CERN/LHCC 95-71].

ALICE składa się zasadniczo z dwóch części: centralnej, składającej się z detektorów przeznaczonych do badania materii hadronicznej oraz zewnętrznego spektrometru mionowego, zaprojektowanego do badań oddziaływań międzykwarkowych w gęstej i gorącej materii. Centralna część pokrywa rapidity z zakresu |η| < 0.9, jest otoczona magnesem wytwarzającym słabe pole magnetyczne, które podobnie jak w detektorze STAR ma zakrzywiać tory naładowanych cząstek. Pierwszym detektorem w tej części jest ITS, składający się z sześciu warstw detektorów krzemowych, zaraz za nim jest TPC, PID i TOF. Poza tym są tu jeszcze dwa małe kalorymetry elektromagnetyczne - PHOS i detektor HMPID, zaprojektowany do identyfikacji cząstek o dużych pędach poprzecznych. Spektrometr mionowy, stanowiący część zewnętrzną, będzie pokrywał zakres rapidity równy η=2.4 - 4. Składa się on z absorbenta, magnesu dipolowego i urządzeń umożliwiających rejestrację przychodzących sygnałów. W skład ALICE wchodzą jeszcze detektory ZDC i FMD usytuowane w tunelu wiązki.
Detektor ALICE został tak zaprojektowany, aby móc jednocześnie dokonywać pomiarów wielu wartości charakteryzujących materie jądrową w niezwykle trudnych warunkach dużej krotności cząstek - 8000 naładowanych cząstek na jednostkę rapidity [The ALICE Collaboration, Technical Proposal, CERN/LHCC 95-71], przy około 100 centralnych zderzeniach na sekundę w kolizjach wiązek jonów ołowiu. Takie warunki wymagają stworzenia wydajnych algorytmów rekonstrukcji torów cząstek.

Detektor ITS
Głównymi zadaniami detektora ITS (Inner Tracking System) są: detekcja wtórnego wierzchołka rozpadów hiperonów, identyfikacja i rekonstrukcja torów cząstek o małych pędach poprzecznych, które nie docierają do TPC. Ponadto ITS zwiększa wydajność identyfikacji cząstek o dużych pędach poprzecznych, umożliwia określenie kątów dla analiz interferometrycznych typu HBT i poprawia rozdzielczości pędowe dalszych elementów układu ALICE [The ALICE Collaboration, Technical Proposal, CERN/LHCC 95-71]. Detektor składa się z sześciu warstw krzemowych, otaczających przewód z wiązką. Ilość warstw i ich odległości od punktu zderzenia zostały zoptymalizowane ze względu na prowadzone pomiary. Z powodu niezwykle dużej gęstości cząstek w detektorze ITS został on wyposażony w urządzenia detekcyjne o wysokiej rozdzielczości, krzemowe detektory pikselowe, dryfowe i paskowe. W eksperymencie STAR odpowiednikiem detektora ITS jest SVT.
Zastosowanie detektorów SSD w eksperymentach fizycznych
Dwustronne detektory paskowe mogą dokonywać pomiarów trzech ważnych wartości: dwóch współrzędnych punktu przejścia cząstki i strat energii cząstki (dE/dx). Wszystkie te wartości są niezwykle potrzebne w analizach danych eksperymentalnych. Zmierzone współrzędne są wykorzystywane w algorytmach rekonstruujących tory cząstek, a wartości dE/dx posłużą do identyfikacji i separacji cząstek. W tabelce poniżej zestawiono ilości zrekonstruowanych torów (symulacje dla eksperymentu STAR) w zależności od uwzględnionych w symulacjach detektorów i algorytmów.


Tabela 1. Zestawienie ilości zrekonstruowanych torów (symulacje dla eksperymentu STAR), dla starego algorytmu nie uwzględniającego dokładnie możliwości detektorów SSD [A. Boucham i inni, Proposal for a Silicon Strip Detecktor for STAR,STAR Note 400].


Tabela 2. Zestawienie ilości zrekonstruowanych torów (symulacje dla eksperymentu STAR), dla nowego algorytmu uwzględniającego możliwości detektorów SSD [A. Boucham i inni, Proposal for a Silicon Strip Detecktor for STAR,STAR Note 400].

Jak widać informacje uzyskane z warstw SSD mogą zwiększyć wydajności rekonstrukcji torów nawet o około 20%, tak więc zastosowanie tych układów jest celowe nawet mimo zwiększonej produkcji punktów duchów (punkty zrekonstruowane w miejscach, gdzie nie pojawiła się cząstka).

2. Inne wykorzystanie detektorów półprzewodnikowych


Detektor Ge(Li). Cylindryczny detektor germanowy

Cylindryczne detektory germanowe (HPGe lub dryftowane litem) powstają dzięki wdyfundowaniu litu w german przez zewnętrzną powierzchnię cylindrycznego półprzewodnika (typu p). Wewnętrzna część takiego detektora nie odgrywa istotnej roli w detekcji promieniowania i może być nawet usunięta. Ze względu na dużą ruchliwość atomów litu w germanie, już w temperaturach pokojowych detektory półprzewodnikowe muszą być utrzymywane, w sposób ciągły w temperaturze ciekłego azotu. Wymaga to zastosowania naczynia Dewara. Dolny próg energetyczny detekcji fotonów takimi detektorami wynosi ok. 30 keV. Ważnym czynnikiem ograniczającym zdolność rozdzielczą detektora są szumy wynikające ze statystycznych wahań prądu płynącego przez detektor. Rosną one z wielkością tego prądu. Czynnikami ograniczającymi czas życia detektora są uszkodzenia radiacyjne wywołane w tym detektorze przez promieniowanie jądrowe. Polegają one na wytrąceniu jonów z węzłów sieci krystalicznej, a także na przemianach atomów w reakcjach jądrowych z padającymi cząstkami. Powodują one wzrost szumów i pogorszenie zdolności rozdzielczej.

 Detektory półprzewodnikowe stanowią doskonałe liczniki cząstek naładowanych. Wydajność ich dla cząstek αjest równa 100%.


Spektrometr gamma M1 do pomiarów bezpośrednio w terenie (M-1 In Situ Gamma Spectroscopy System)

M-1 In Situ Gamma Spectroscopy System firmy EG&G ORTEC jest zestawem przenośnego spektrometru promieniowania gamma służącym do rejestracji bezpośrednio w terenie promieniowania emitowanego przez izotopy promieniotwórcze pochodzenia tak naturalnego jak i sztucznego (antropogenicznego). Elektronika wchodząca w skład zestawu została zminiaturyzowana poprzez zastosowanie nowej technologii budowy układów elektronicznych. Takie rozmiary elementów pozwoliły na zmniejszenie całego urządzenia. Dzięki temu możliwe stało się wyprowadzenie spektrometru z laboratorium w teren. W skład zestawu spektrometru M-1 In Situ Gamma Spectroscopy wchodzą:

  • detektor HPGe (High-Purity German)

  • wielokanałowy anlizator amplitudy (DART M-1 MCA)

  • trójnóg

  • oprogramowanie służące do analizy widm (M-1 B32)


Schemat blokowy aparatury pomiarowej przedstawia rysunek:

Analizator amplitudy TUCAN zawiera kartę analizatora i program główny współpracujący z tą kartą. Dane z tej karty przekazywane są bezpośrednio do programu. Dane pomiarowe gromadzone są w buforze pamięciowym, który zawarty jest w karcie analizatora. Karta analizatora składa się z przetwornika analogowo-cyfrowego (ADC) i bufora pamięciowego.

Detektory fotoelektryczne. Detektory tego typu wykonane są z półprzewodników, których powierzchnia przyjmuje energię (fotony) promieniowania termicznego. Fotony o odpowiedniej energii przenoszą elektrony półprzewodnika z pasma walencyjnego do pasma przewodnictwa. Czułość detektorów fotoelektrycznych jest funkcją długości fali padającego promieniowania i jest określana tzw. pasmem pracy. Ilość wolnych elektronów w paśmie przewodnictwa półprzewodnika określa jego rezystancję względnie - w przypadku złącza p-n - powoduje generowanie potencjału elektrycznego. Zjawiska te wykorzystywane są w dwóch typach detektorów fotoelektrycznych:

  • detektory fotoprzewodzące,

  • detektory fotowoltaiczne.
  • Detektory fotoprzewodzące - wykorzystuje się fotorezystory wykonane z siarczku ołowiu (PbS), które w postaci cienkiej warstwy (1mm) umieszczone na podłożu szklanym, zmieniają one swoją rezystancję w zależności od wielkości energii dostarczanej przez obiekt mierzony. Pasmo pracy tego typu elementu wynosi 0,5 ÷ 2,8mm. Przy dużej koncentracji promieniowania na powierzchni fotorezystora może nastąpić zjawisko nasycenia. Ze względu na czułość spektralną obejmującą zakres światła widzialnego stosuje się filtry optyczne ograniczające pasmo pracy od 2 ÷ 2,5mm. Czas odpowiedzi - w zależności od wykonania detektora wynosi od 150 do 500ms. W praktycznych zastosowaniach stosuje się przy tego typu detektorach dodatkową kompensację jego zmian czułości w czasie.

    Detektory fotowoltaiczne - ich niewątpliwe zalety takie jak: wytrzymałość mechaniczna, duży sygnał wyjściowy oraz praktyczny brak efektu starzenia (przy zastosowaniu odpowiedniej technologii) uczyniły tego typu detektory najbardziej popularnymi. Ograniczeniem ich zastosowania jest pasmo pracy zawężające zakres temperatur mierzonych od + 250°C wzwyż.

    Detektory germanowe - są elementem półprzewodnikowym zamkniętym w hermetycznej obudowie. Złącze p-n absorbuje promieniowanie podczerwone przez specjalne okno wykonane ze szkła szafirowego. Pasmo pracy ograniczone jest do długości fal promieniowania podczerwonego 0,8 ÷ 1,8mm. Wynika z tego ograniczenie zakresu pomiarowego od 250°C ÷ 1100°C. Przykładem zastosowania praktycznego tego typu detektora jest pirometr Minolta / LAND Cyclops 241:

    Podstawowe dane techniczne:
    - zakres pomiarowy 250 ÷ 800°C,
    - zakres spektralny 1,1 ÷ 1,7mm,
    - detektor fotowoltaiczny Ge z filtrem optycznym,
    - pole pomiarowe f 15mm/1000mm,
    - dokładność ą 1% wartości zmierzonej,
    - zastosowanie : w przemysłach metalurgicznych (walcowanie aluminium. stali), formowanie szkła, przemysł petrochemiczny.
    Zasadnicza zaletą tego typu urządzenia jest uniezależnienie wyników pomiarów od oświetlenia zewnętrznego i odbitego promieniowania niskotemperaturowego.


    Detektory krzemowe - wykonane są identycznie jak detektory germanowe. Różnią się pasmem pracy wynoszącym 0,5 ÷ 1,1mm. Najlepsze detektory promieniowania podczerwonego o wysokiej trwałości w jakie spotkaliśmy w praktyce. Między innymi w/w zastosowano w pirometrach firmy LAND Infrared System 2 (Huta Katowice). Pracują do dzisiaj na walcowni ponad 20 lat bez konieczności rekalibracji. Dokładność pomiaru założona fabrycznie ą0,5% wartości zmierzonej w czasie sprawdzania (kalibracji) wynosiła lepiej niż ą0,3%. Pasmo pracy detektorów krzemowych umożliwia dokonywanie pomiarów dla temperatur od +500°C wzwyż (praktycznie do 3300°C). Czas odpowiedzi tego typu detektorów jest najkrótszy ze stosowanych i wynosi 1ms. Ich wysoka czułość umożliwia wykonanie złącz p-n o bardzo małych wymiarach co rzutuje na minimalizację powierzchni mierzonych do np. f 0,4mm (Minolta / LAND Cyclops 152).