Menu » PE » Charakterystyka przedmiotu
 

Podstawy elektroniki

Przedmiot ten jest pierwszym w cyklu przedmiotów poświęconych wybranym zagadnieniom z techniki pomiarów dla studentów Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej specjalizujących się w zakresie fizyki technicznej.

Istotnym elementem studiów na Wydziale Fizyki jest odpowiednie przygotowanie absolwentów do badań doświadczalnych. Ze względu na stopień nasycenia sprzętem elektronicznym wszystkich laboratoriów badawczych z dziedziny nauk przyrodniczych, istotna rola w nowym programie przypadła elektronice. W fizyce technicznej przedmiot ten wymaga szczególnego potraktowania. Z jednej strony fizyk - eksperymentator powinien umieć przygotować eksperyment fizyczny do realizacji bieżącego zadania, z drugiej powinien on być przygotowany do współpracy ze specjalistami z zakresu elektroniki, a to wymaga znajomości zasadniczych pojęć, metod opisu urządzeń, sprawności posługiwania się nimi oraz umiejętności wykorzystania programów do symulacji działania układów elektronicznych. Taka potrzeba istnieje zwłaszcza wobec powszechnego obecnie sprzęgania aparatury fizycznej z komputerami.

Przedmiot ten rozpoczyna się od wprowadzenia na temat wzajemnej relacji elektroniki i fizyki doświadczalnej, zagadnień pomiarów i sterowania jako ciągów przetworzeń wielkości fizycznych, właściwości eksperymentu wspieranego elektroniką. Studenci poznają następnie podstawowe pojęcia i metody teorii obwodów i metrologii elektrycznej, metody analizy układów przy szczególnych pobudzeniach, zasadnicze elementy liniowe i nieliniowe, działanie i zastosowanie diod, tranzystorów oraz wzmacniaczy operacyjnych.

Z treścią wykładów ściśle skorelowany jest program zajęć praktycznych w laboratorium, którego dodatkowym zadaniem jest wyrobienie umiejętności posługiwania się przyrządami pomiarowymi. Ćwiczenia laboratoryjne pomyślane są nie tylko jako ilustracja praktyczna wykładanych tematów, lecz również jako metoda przygotowania studentów do twórczego stosowania elektroniki w eksperymentach fizycznych.


 
 
© Laboratorium Elektroniki 2006-2024