Menu » EwEF » Charakterystyka przedmiotu
 

Elektronika w eksperymencie fizycznym

Przedmiot ten jest drugim w cyklu przedmiotów poświęconych wybranym zagadnieniom z techniki pomiarów dla studentów Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej specjalizujących się w zakresie fizyki technicznej.

Celem przedmiotu jest przedstawienie układów elektronicznych stosowanych w technice pomiarowej, sposobów ich analizy i metod stosowanych do uzyskania pożądanych właściwości układów. Treść wykładu dobrano w ten sposób, aby zapoznać studentów z układami, metodami pomiarowymi i zjawiskami towarzyszącymi przechodzeniu sygnałów elektrycznych przez układy. Wykład daje słuchaczom możliwość poznania problemów występujących w różnych warunkach doświadczalnych i metod ich rozwiązywania.

W pierwszej części wykładu omawiane są właściwości impulsowe układów liniowych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu sprzężenia zwrotnego. Następnie przedstawiane są zasady generacji drgań elektrycznych. Podane są podstawowe wiadomości na temat operacji nieliniowych, takich jak detekcja i modulacja oraz przegląd rozwiązań detektorów i modulatorów. Następnie omawiane są szczególne typy obwodów elektrycznych, takich jak układy o wymiarach porównywalnych z długością fali elektromagnetycznej, czyli układy o stałych rozłożonych i układy mikrofalowe.

Ostatnią część wykładu przeznaczono na omówienie zjawiska szumów i zakłóceń elektrycznych oraz sposobów ich opisu i eliminacji.


 
 
© Laboratorium Elektroniki 2006-2024