Menu » O nas
 

O nas ...

W naszej działalności dydaktycznej kierujemy się zasadą, że nie można prowadzić działalności dydaktycznej na satysfakcjonującym poziome bez równoległego prowadzenia działalności naukowej bezpośrednio z nią związanej.

Nasza działalność dydaktyczna dotyczy głównie przygotowania studentów do pracy eksperymentalnej, w której w przyszłości, będą wykorzystywać nowoczesne narzędzia informatyczne współpracujące z systemami kontrolno-pomiarowymi wspomaganymi elektroniką. W związku z tym uważamy, że nasza działalność naukowo-badawcza powinna być ukierunkowana, przede wszystkim, na budowę i zastosowanie wirtualnych systemów pomiarowo-kontrolnych w pracach eksperymentalnych w dziedzinie fizyki.

Tematyka prowadzonej przez nas działalności naukowej dotyczy opracowania nowych konstrukcji urządzeń wirtualnych i wirtualnych systemów pomiarowych, wspomagających badania naukowe i działalność dydaktyczną w fizyce oraz komputerowego modelowania urządzeń i systemów pomiarowych, stosowanych w badaniach fizycznych, a także opracowania wirtualnych eksperymentów w fizyce. Komputerowe modelowanie urządzeń i systemów pomiarowych oraz ich zastosowanie w realnych systemach pomiarowych to aktualny i bardzo ważny kierunek rozwoju w dziedzinie metrologii. Nasza działalność naukowa uwzględnia ogólnie obserwowane tendencje w tej dziedzinie i jest ukierunkowana na zastosowanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w badaniach w dziedzinie fizyki i w dydaktyce fizyki.

W naszym przekonaniu, realizowane przez nas prace naukowo-badawcze w dziedzinie szeroko rozumianych wirtualnych systemów pomiarowo-kontrolnych, w połączeniu z celem sformułowanym na wstępie, są w pełni uzasadnione na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej (uczelni o profilu technicznym).

Uważamy również, że nie można prowadzić działalności zarówno dydaktycznej jak i naukowej bez ciągłej konfrontacji naszych umiejętności ze sposobem realizacji analogicznych zadań przez inne ośrodki dydaktyczne i naukowo-badawcze, tak w kraju jak i za granicą. Właśnie, dlatego współpracujemy z wieloma uczelniami, placówkami dydaktycznymi i ośrodkami naukowo-badawczymi zarówno w kraju i za granicą.

Aktualnie współpracujemy z University of Patras (Grecja), Valahia University Targoviste (Rumunia), Babes-Bolyai University Cluj (Rumunia), University Yoensuu (Finlandia) oraz trzema centrami szkolenia nauczycieli w Hiszpanii (Gijon, Valladolid i Zaragoza) i jednym krajowym w Bielsku Białej. W ramach tej współpracy uczestniczymy w realizacji projektu VIRTUAL COMMUNITY COLLABORATING SPACE FOR SCIENCE EDUCATION – VccSSe, którego celem jest zbudowanie wirtualnego laboratorium o zasięgu europejskim umożliwiającego nauczanie na odległość fizyki, chemii i matematyki. W ramach projektu VccSSe Laboratorium Elektroniki jest odpowiedzialne za opracowanie Wirtualnego laboratorium fizyki na bazie środowiska programistycznego LabVIEW. Projekt VccSSe jest realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Sokrates. Współpracę rozpoczęliśmy w styczniu br. a szczegółowy zakres zadań przewidzianych do realizacji przez VccSSe jest dostępny na stronie - http://www.vccsse.ssai.valahia.ro/main/index?lang=en

Współpracujemy również z wieloma ośrodkami krajowymi. W ramach projektu „Pi of the Sky” – http://grb.fuw.edu.pl/pi/index.html - współpracujemy z Instytutem Problemów Jądrowych i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Pracownicy Laboratorium Elektroniki i współpracujący z nimi studenci są odpowiedzialni w ramach projektu za realizację kluczowych zadań, związanych bezpośrednio ze sterowaniem na odległość aparaturą pomiarową, przeznaczoną do obserwacji nieba w celu poszukiwania błysków gamma. Obecnie, wspomniana aparatura jest zainstalowana w Las Campanas Observatory (Chile) obok renomowanych obserwatoriów zagranicznych. Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości aparatura o dużo większych możliwościach zostanie zainstalowana na Wyspach Kanaryjskich. Projekt „Pi of the Sky” jest realizowany w ramach grantu przyznanego na ten cel przez KBN. Równolegle z projektem „Pi of the Sky” jest realizowany projekt „MazePi”. W ramach obu projektów są obecnie realizowane, we współpracy z Laboratorium Elektroniki, dwie magisterskie prace dyplomowe, bezpośrednio związane z budową i zastosowaniami wirtualnych systemów pomiarowo-kontrolnych.

Uczestniczymy również, wspólnie z Wydziałem Elektrycznym PW i Ośrodkiem Kształcenia na Odległość PW – OKNO, w projekcie o zasięgu krajowym, którego celem jest „Opracowanie programów nauczania do kształcenia na odległość na kierunku studiów wyższych – INFORMATYKA”. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z programu Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006. Do realizacji projektu powołano partnerstwo czterech czołowych polskich uczelni - Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Warszawskiej.

http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Laboratorium_wirtualne_2/
Modu%C5%82_4_-_%C4%87wiczenie_4

W ramach tego projektu realizujemy część zadań, których celem jest budowa Wirtualnego Laboratorium umożliwiającego nauczanie na odległość podstaw elektroniki i wybranych zagadnień dotyczących systemów kontrolno-pomiarowych wspomaganych komputerowo.

Nie sposób nie wymienić naszego zaangażowania we współpracę z innymi laboratoriami naukowymi i dydaktycznymi funkcjonującymi na Wydziale Fizyki PW. W ramach pracy dyplomowej został opracowany w Pracowni Mössbauerowskiej nowy system sterowania i akwizycji danych wykorzystujący środowisko LabVIEW. Z kolei w Centralnym Laboratorium Fizycznym zaangażowaliśmy się w budowę wirtualnych systemów pomiarowych wykorzystywanych w realnych eksperymentach fizycznych. W tym miejscu warto zauważyć, że Pracownia Fizyki Jądrowej CLF w obecnym kształcie powstała w całości, od projektu do realizacji, dzięki zaangażowaniu pracowników Laboratorium Elektroniki i współpracujących z nimi studentów.

Nie zapominamy również o obowiązku opracowywania i publikacji nowoczesnych podręczników, w tym o zasięgu krajowym, w których, w formie przykładów, wykorzystujemy nasze osiągnięcia z zakresu budowy urządzeń wirtualnych i wirtualnych systemów pomiarowych. Ostatnio ukazała się książka pt. Wirtualne laboratorium fizyki jądrowej, natomiast w przygotowaniu są Wirtualne laboratorium podstaw techniki cyfrowej oraz Wirtualne systemy pomiarowe w eksperymentach wspomaganych komputerowo.

Na zakończenie warto podkreślić, że nasze prace były prezentowane na międzynarodowych konferencjach, gdzie zyskały uznanie i przyczyniły się nie tylko do zaproszenia do współpracy, zaprezentowanej wyżej, ale również, w ostatnim czasie, do prezentacji naszych osiągnięć w formie rozdziałów w monografii The Handbook of Measuring System Design edited by Peter Sydenham and Richard Thorn. © John Wiley & Sons Ltd (2005) oraz w artykułach zamówionych przez redakcję Przeglądu Elektrotechnicznego (2005), renomowanego czasopisma naukowo-technicznego o zasięgu krajowym.

Warszawa, marzec 2007

Wiesław Tłaczała

Informacje uzupełnione zdjęciami, znajdziesz także w prezentacji.


 
 
© Laboratorium Elektroniki 2006-2024