Skład osobowy
    Działalność dydaktyczna

    Informacje dla studentów
    IV i V roku





English

Polski

Zakład III - oferta dla studentów IV i V roku

Jednym z kierunków badawczych rozwijanych w Zakładzie III są badania podstawowe związane z fotowoltaiką. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest w tej chwili jednym z priorytetów badawczych w programie Unii Europejskiej. Obecnie czynione są wysiłki, aby krzemowe ogniwa słoneczne, które są ciężkie i materiałochłonne zastąpić strukturami cienkowarstwowymi, o nie gorszych parametrach za to mniej energo- i materiałochłonnych w produkcji. Pracownia Półprzewodników Potrójnych bierze czynny udział w programach finansowanych przez Komisję Europejską (CEPHOMA, AST-PV) w ścisłej współpracy z wiodącymi ośrodkami zajmującymi się rozwijaniem technologii cienkowarstwowych ogniw słonecznych.

Nasz zespół koncentruje się na badaniu własności elektronowych cienkowarstwowych ogniw słonecznych, w których rolę warstwy absorbującej promieniowanie słoneczne pełnią półprzewodniki z grupy Cu(In,Ga)(S,Se)2. Struktury te wykazują zadziwiająco dobre parametry fotowoltaiczne, ale mimo postępów w technologii słabo poznane są ich podstawowe własności elektronowe. Stanowią one wdzięczny obiekt badawczy dla fizyków, gdyż wiele interesujących i czasem zaskakujących ich właściwości ciągle czeka na wyjaśnienie.
W naszym laboratorium specjalizujemy się w badaniach wykorzystujących pomiary pojemności złączy (spektroskopia admitancyjna i spektroskopia DLTS). Uzyskuje się w ten sposób cenne dla technologów informacje dotyczące defektów w tych materiałach i ich wpływu na wydajność badanych struktur.


W roku akademickim 2004/2005 możemy przyjąć jednego - dwóch magistrantów/tki lub doktorantów/tki

Zachęcam do zainteresowania się tą tematyką studentów(tki)
  • planujących dalsze kształcenie na Studium Doktoranckim
  • lubiących pracę eksperymentalną, ale niekoniecznie specjalizujących się w ciele stałym. Również np. osoby o specjalności fizyka komputerowa mogą znaleźć dla siebie pole do popisu, gdyż niektóre metody używane przez nas wymagają stosowania wyspecjalizowanych procedur numerycznych.
  • posługujących się biegle językiem angielskim, gdyż praca w naszym zespole będzie wiązała się z wyjazdami do współpracujących z nami ośrodków w Europie
Mile widziani są również tegoroczni dyplomanci, którzy mają zamiar się ubiegać o przyjęcie na Studium Doktoranckie

Zainteresowane osoby zapraszam na rozmowę do naszej pracowni
dr Małgorzata Igalson
tel. 660 8214, e-mail: igalson@if.pw.edu.pl
Gmach Mechatroniki (Pd), pok. 322