Tablica Galtona - troche historii

    Ewolucja naszej "Tablicy Galtona" ma juz dosc dluga historie.
    Kilka wazniejszych dat oraz zwiazane z nimi fakty i nazwiska - podaje ponizej.

  • 1980 - W "Centralnym Laboratorium Fizycznym" (CLF) Instytutu Fizyki PW funkcjonuje cwiczenie laboratoryjne "Badanie wlasnosci rozkladu Gaussa przy uzyciu Tablicy Galtona" autorstwa Jerzego Garbarczyka. Sama tablica posiada jedna tylko kulke zas jej pozycja po przejsciu przez tablice kazdorazowo notowana jest przez wykonujacego cwiczenie. Mechaniczny model
  • 1983 - Wspolnie z Andrzejem Kozlowskim projektujemy nowa, mechaniczna wersje tablicy, umozliwiajaca wizualizacje tworzonego rozkladu. (W planach bylo juz wtedy elektroniczne zbieranie infomacji poprzez rejestracje zetkniecia sie kulki z koleczkiem; kazdy koleczek odizolowany jest od tabkicy, a kuleczka stanowi polaczenie elektryczne.) Pan Andrzej wykonal tablice wkladajac w jej konstrukcje mnostwo wlasnej inwencji, np. znakomita "pompa kulkowa". Tablica ta funkcjonuje do dzis w Laboratorium. Jej wyglad pokazany jest obok.
  • 1987 - Wspolnie z synem Boguslawem Pluta (uczniem liceum w Dubnej) opracowujemy komputerowa wersje "Tablicy", ktora zaprezentowana zostala w czasie konferencji dydaktycznej MIKROFIZ'87 zorganizowanej przez Marka Peryta w Instytucie Fizyki PW. Program, napisany w jezyku BASIC wykonywany byl na komputerze AMSTRAD-6128 (128KB pamieci operacyjnej, bez dysku twardego). Program funkcjonowal w Laboratorium przez 10 lat (do 1997 roku). W komputerowej wersji wprowadzam "centralne twierdzenie graniczne", metode Monte-Carlo z generacja liczb pseudolosowych, przejscia pomiedzy rozkladami: dwumianowym-Gaussa-Poissona, wizualizacje porownania z rozkladami statystycznymi itp. Korzystalem z informacji zawartych w podreczniku "Wstep do Fizyki" autorstwa A.K. Wroblewskiego i J.A. Zakrzewskiego .
  • 1995 - Adam Wasaznik - uczen Liceum Nr 40 w Warszawie - opracowuje demonstracyjna wersje "Tablicy" dla komputera PC. Program napisany jest w jezyku PASCAL. Wersje te wykorzystuje w moim wykladzie z fizyki dla studentow I-go roku.
  • 1997 - Elric Peyre student trzeciego roku Ecole des Mines de Nantes we Francji odbywa trzymiesieczny staz w IF PW opracowujac nowa wersje "Tablicy" na PC. Program napisany jest w C++ i w trzech wersjach jezykowych: polskiej, francuskiej i angielskiej. Program ten funkcjonuje obecnie w Laboratorium Fizyki I - Instytutu Fizyki PW.
  • 1998 - Zbyszek Jedrzejewski-Szmek uczen XIV liceum w Warszawie - opracowywuje wersje Java-Applet "Tablicy". Program jest jeszcze w trakcie dopracowywania ale aktualna jego wersja dostepna jest juz teraz w punkcie Modelowanie. Z gory dziekuje za wszelkie uwagi na temat funkcjonowania tego programu.
  • 1998 - .... Kolejne fazy rozwoju "Tablicy" realizuje wspolnie z mlodszymi o wiele Kolegami - uczniami lub studentami. Bedac bardzo zadowolony z tego typu wspoldzialania chce, aby "Tablica" stala sie pierwszym elementem Internetowego Laboratorium Fizyki w tworzeniu ktorego uczestniczyc beda uczniowie i studenci z calego kraju.