NOWE METODY W RADIOTERAPII

 

 

START
NOWOTWORY
DIAGNOZA
TERAPIA
BIBLIOGRAFIA

 

TERAPIA

Oczywiste jest że każdą terapię powinniśmy rozpocząć od zaplanowania leczenia, w radioterapii jest to szczególnie istotne. Źle zaplanowane leczenie w tym przypadku może się nie tylko nie skończyć wyleczeniem ale też pacjentowi zaszkodzić. Dlatego tak istotne jest aby terapia odbywała się zgodnie z tym jak została zaplanowana, a planowanie było bardzo szczegółowe. O planowaniu leczenia można przeczytać więcej w dziale planowanie leczenia, a o sprzęcie stosowanym przed  i w czasie radioterapii w dziale sprzęt.

   W leczeniu raka możemy wyróżnić trzy najczęściej stosowane sposoby: metodę chirurgiczną, radioterapię ( w różnych jej formach) i chemioterapię.

Operacja chirurgiczna -standardowy zabieg obejmuje  usunięcie nowotworu wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi.

We wczesnym stadium raka radioterapia jest równie skuteczna jak operacja. Jednak efekty uboczne są większe.  Stosuje się ją więc w przypadkach, gdy zabieg operacyjny nie wystarcza, istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby (np. stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych).
W określonych sytuacjach chorzy poddawani są chemioterapii, czyli leczeniu cytostatykami. Jeżeli stosuje się np. radioterapię, a ryzyko nawrotu choroby jest wysokie, przed radioterapią pacjenci otrzymują "chemię". Inną grupą, u której jest to pomocna terapia, są pacjenci z rozprzestrzenioną chorobą czy jej nawrotem (gdy dawka promieniowania była maksymalna).