NOWE METODY W RADIOTERAPII

 

 

START
NOWOTWORY
DIAGNOZA
TERAPIA
BIBLIOGRAFIA

 

SPRZĘT

Ważnym elementem radioterapii jest sprzęt. Niezawodny sprzęt dobrej jakości zapewnia pomyślna realizację planu leczenia przy zachowaniu bezpieczeństwa zarówno pacjenta jak i personelu medycznego.

Liderem w produkcji takiego sprzętu jest firma Theratronics produkująca zarówno urządzenia służące do unieruchomienia pacjenta, komputerowe systemy planowania leczenia jak i  same aparaty do napromienia.

Podstawowym urządzaniem na wyposażeniu każdego zakładu radioterapii jest aparat kobaltowy zwany potocznie "bombą kobaltową".

aparat kobaltowy i konsola sterowania

Pomimo faktu, że ten typ aparatu został skonstruowany już pół wieku temu nadal jest niezbędny jako że jest niezawodny, o stabilnych parametrach i co także istotnie tani. Wiązka kobaltu często używana jest w napromienianiu całego ciała, w terapii paliatywnej i w razie nagłej konieczności napromieniania lub dopromieniania. Przy prawidłowej konserwacji aparat taki może pracować praktycznie non-stop, co jest szczególnie istotne jeśli pamiętamy o awaryjności nowocześniejszych urządzeń. Dlatego często  zapewniana jest możliwość przenoszenia tac z osłonami stosowanymi w leczeniu wiązką akceleratora w sytuacji awarii akceleratora i konieczności kontynuowania terapii na aparacie kobaltowym.

Każdy plan leczenia powinien być zweryfikowany na symulatorze. Przykładem takiego urządzenia może być Symulator Cascade firmy Huestis.

Jest to nowoczesne urządzanie pozwalające zweryfikować plan leczenia zastępując symulując promieniowanie jonizujące rentgenowskim. Dzięki dodatkowym akcesoriom może być także wykorzystywany do zabierania obrazów w technologii tomografii komputerowej. Często pracę na symulatorze wspomaga się specjalistycznym oprogramowaniem jak system Orion firmy Precitron który umożliwia:
Projekcję kształtu pól kolimatora wielolistkowego oraz osłon indywidualnych do zaznaczania pól
Dopasowywanie rekonstruowanych cyfrowo radiogramów (DRR) i obrazów "widzianych przez wiązkę" (BEV) do obrazów uzyskiwanych na symulatorze
Lepszą jakość obrazu dzięki cyfrowym metodom poprawiania jakości obrazu oraz korekcji geometrycznej
Przesyłanie plików danych ustawienia kolimatora wielolistkowego, plików danych do wycinarek, wzorców do tac i obrazów.

Fantomy wodne umożliwiają kontrolę parametrów aparatów do napromieniania. Stosuje się je do pomiaru jakości pola. Poniżej przestawione jest fotografia fantomu wodnego MT-150-M firmy Med-Tec.

Istotną sprawą jest unieruchomienie pacjenta w trakcie zabiegu oraz powtarzalność jego ułożenia, aktualnie najczęściej stosowanym systemem jest Posifix firmy Sinmed. Jest to firma przodująca w dziedzinie unieruchomień, na poniższym zdjęciu prezentuję jedno rozwiązanie z jej bogatej oferty: Positilt

 

Jest to innowacją w szeregu akcesoriów służących do unieruchamiania w rejonie głowy i szyi. Przy jego pomocy można ułożyć głowę pacjenta pod kątem 10,15,20 lub 25 stopni w stosunku do płaszczyzny stołu. Coraz bardziej skomplikowane techniki napromieniania w rejonie głowy i szyi wymagają od personelu rozszerzenia zakresu możliwości układania pacjenta. Spełnienie tego wymagania jest o wiele łatwiejsze przy pomocy nachylanej pod różnym podpórki Positilt.

Jeśli zmiana nowotworowa jest położona blisko powierzchni skóry pacjenta stosujemy dodatkową warstwę absorbentu - tworzywa tkanko podobnego. Ponieważ na skutek parametrów wiązki obszar tkanki blisko powierzchni skóry jest zawsze nie doświetlony. Obecnie stosuje się bolusy parafinowe lub z materiałów Bolx. Materiały Bolx są to materiały tkanko podobne, ich zdjęcie prezentuję poniżej:

 

Więcej informacji o sprzęcie używanym w różnych dziedzinach radioterapii można znaleźć na stronie firmy RTA lub na stronach internetowych producentów.