Spis | Następna

1. Wprowadzenie - czym się zajmuje medycyna nuklearna?

Diagnostyka i terapia

Medycyna nuklearna jest gałęzią medycyny, która znajduje zastosowanie zarówno przy stawianiu diagnozy jak i przy bezpośrednim leczeniu schorzeń. Daje większe możliwosci przy badaniu człowieka niż zdjęcie rentgenowskie, poniewaz umożliwia rejestrację nie tylko samego obrazu poszczególnych tkanek, ale również ich pracę np. poprzez wpuszczenie do krwioobiegu izotopu i śledzenie rozchodzenia się krwi w poszczególnych miejscach (umożliwia to wykrycie zatorów lub przewężeń w naczyniach krwionośnych). Dzięki promieniotwórczości można oszczędzić lekarzom wiele trudu oraz pancjentom niepotrzebnego cierpienia, gdyż można zajrzeć w głąb ludzkiego ciała nieinwazyjnie czyli bez pomocy skalpela lub cewnika.
W zależności od konkretnego zabiegu w różny sposób wykorzystuje się własności promieniotwórczości i nie da się jednym słowem szczegółowo opisać mechanizmów poszczególnych zabiegów. Patrząc poglądowo, do celów diagnostycznych mamy do czynienia z niewielką ilością substancji radioaktywnej. O jej wyborze decyduje to, jaka tkanka ludzka będzie chętnie absorbowała dany pierwiastek (w zależności od tego, którą część ciała chcemy badać). Dobieramy substancje emitujące promienie gamma, ponieważ są one łatwe w detekcji i ponadto muszą przeniknąć stosunkowo dużą drogę przez inne tkanki zanim dotrą do detektora. Obraz rejestrowany w detektorze jest następnie składany na komputerze. Dawka promieniowania pochłonięta przez pacjenta jest przeważnie porównywalna z tą, którą się otrzymuje przy zwykłym zdjęciu rentgenowskim.
Inaczej wykorzystuje się promieniowanie przy leczeniu schorzeń, gdyż wtedy wykorzystuje się niszczacą energię promieniowania do zniszczenia chorych komórek
W ramach podstawowej troski o dobro pacjenta medycyna nuklearna jest używana również jako środek zapobiegający niektórym schorzeniom oraz pomaga lekarzom przy ich wczesnej detekcji. Często stanowi ona jedyny sposób na wczesne wykrycie (a tym samym zapobieżenie) poważnych zagrożeń dla pacjenta, np. jest niezastąpiona przy detekcji chorób wieńcowych.
Dzisiaj techniki medycyny nuklearnej znajdują zastosowania w wielu dziedzinach medycyny, od pediatrii do psychiatrii. Istnieje ponad sto różnych systemów do zdejmowania obrazów wnętrza człowieka, oraz pozostało już bardzo niewiele organów, które zdołały się jeszcze ukryć przed wszystkowidzącymi promieniami gamma.