Widok z góry na istniejące jednostki w Świerku Instytut Problemów Jądrowych na rzecz ochrony środowiska

Inteligentne Systemy monitoringu jakości powietrza
Informacje o IPJ Grupa AZA Wrażenia z wizyty Kontakty



Fundacja ARMAAG
Lokalizacja 10 stacji w sieci pomiarowo-informacyjnej Fundacji ARMAAG
Rysunek 9

 Źródło: 
[12]
Fundacja Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG) założona została w 1993 roku w dla utworzenia sieci monitoringu regionalnego. W projekcie sieci monitoringu regionalnego przewidziano dziesięć stacji podstawowych zlokalizowanych między Gdynią a Tczewem (rys. 9). Monitoring powietrza atmosferycznego oznacza bezpośrednie pomiary powietrza w różnych punktach, wybranych jako reprezentatywne dla jakości powietrza, albo jako "gorące miejsca" wyjątkowo wysokich stężeń substancji zanieczyszczających. Dane z monitoringu wykorzystywane są do:
  • identyfikacji miejsca i przyczyny problemów zanieczyszczenia powietrza
  • weryfikacji przestrzegania kryteriów jakości powietrza
  • oszacowania tendencji długoterminowych
  • procesu modelowania
  • pomiaru skuteczności zaleceń wynikających z kontroli
Na stronach internetowych ARMAAG dostępne są komunikaty o jakości powietrza, jak i o warunkach meteorologicznych. Wszystkie dane są systematycznie (co pół godziny) aktualizowane i w sytuacji "niepokojących" zmian wielkości stężeń SO2, NO, NO2, NOx, CO, CO2 w powietrzu przeprowadzane są działania hamujące ten proces.
Na podstawie danych sporządzane są wykresy wartości środnich: godzinowych, dniowych, miesięcznych, sezonowych, dla poszczególnego wskaźnika.

 Źródło: [11],[12]
Udział IPJ
Dane otrzymane z dzięki ciągłej kontroli stanu jakości powietrza wykorzystywane są do tworzenia metod wczesnego ostrzegania. Pracownia Ochrony Środowiska w Zakładzie Spektroskopii i Techniki Jądrowej w IPJ zajmuje się rozwojem metod precyzyjnego określania zmiany jakości powietrza w regionie. W oparciu o modele sieci neuronowch, algorytmów genetycznych i metod falkowych Pracownia specjalizuje sie w opracowywaniu inteligentnych systemów monitoringu jakości powietrza.

Wyniki z ciągłej kontorli stanu przyziemnej warstwy powietrza w sieci stacji ASS-500 dostarczają wielkości koncentracji 7Be. 7Be jest jednym z radionuklidów pochodzenia kosmicznego. Jego charakterystyczne niepunktowe, a globalne (powierzchniowe) pochodzenie kwalifikuje 7Be do najbardziej "niezaburzonych" radionuklidów. W związku z tym zmierzone ciągi jego koncentracji są używane do sprawdzania poprawności opracowanych metod predykcji.

 Źródło: [1],[12]
Zastosowanie i przyszłość
Rozwój metod wczesnego ostrzegnia umożliwiłby przeprwadzenie działań hamujących wzrost zanieczyszczenia w wielu ragionach Polski, jak i Świata. Wcześniejsza informacja o prognozowanym pogorszeniu jakości powietrza na niektórych ulicach w dużych aglomeracjach, bądź wzdłuż szlaku ciągu komunikacyjnego, pozwoliłoby uniknąć tej sytuacji przez np. utworzenie objazdów. Obecnie decyzje podejmowane są w sytuacji, gdy dopuszczalne stężenia wskaźników zostały parokrotnie przekroczone. Często już za późno. Dotychczasowe metody wczesnego ostrzegania jedynie w małym stopniu zgadzały się z późniejszymi pomiarami. Według ostatnich wiadomości metody tworzone w Zakładzie Spektroskopii i Techniki Jądrowej w IPJ znajdują w dużym stopniu odwzorowanie w rzeczywistości. Oby tak dalej...

 Źródło: [1],[12]


Strona Główna

(c) Izabela Kosińska