Zalety metody.

 

Czy żywność utrwalana radiacyjnie jest zdrowa?

Podobnie jak inne procesy utrwalające, również radiacja powoduje pewne zmiany chemiczne w żywności. Ich rodzaj i zasięg zależą od chemicznego składu produktu, dawki promieniowania, temperatury oraz dostępu światła i tlenu podczas procesu napromieniania.

Pod wpływem promieniowania jonizującego tworzą się m.in. wolne rodniki i zmniejsza się o 20-60 % zawartość witamin A, B1, C i E. Trzeba jednak pamiętać, że podobne zmiany zachodzą w żywności pod wpływem termicznej obróbki lub długotrwałego jej przechowywania.

          Obróbka radiacyjna, samodzielnie lub w połączeniu z metodami konwencjonalnymi, posiada liczne zalety i daje unikalne korzyści jak np.:

      wysoka skuteczność niszczenia drobnoustrojów (zwalczanie pasożytów, grzybów toksynotwórczych i bakterii chorobotwórczych – Salmonelli, Coli i innych),

      znaczne wydłużenie okresu świeżości żywności bez zmian jej jakości,

      eliminowanie chemizacji żywności i pasz, czystość technologii – nie wprowadza się i nie wydziela substancji toksycznych do środowiska i stanowi alternatywę dla metod chemicznych (warto wiedzieć, że niektóre środki chemiczne – azotyny i azotany mogą tworzyć rakotwórcze nitrozoaminy, a stosowany do higienizacji przypraw bromek metylu niszczy ozon),

      proces obróbki radiacyjnej produktów rolno – spożywczych można prowadzić w opakowaniach finalnych (handlowych), zapobiegając wtórnemu skażeniu mikrobiologicznemu (zastosowanie odpowiednich opakowań pozwala napromieniać żywność w różnych warunkach, m.in. w atmosferze beztlenowej, w próżni i niskiej temperaturze. Dobierając odpowiednio warunki w jakich dokonuje się proces napromieniania można np. zmniejszyć straty witamin lub uniknąć niekorzystnych zmian smakowych w produktach o dużej zawartości tłuszczów),

      oszczędności wynikające ze zmniejszenia strat, poprawy higieny oraz ze stosowania niskoenergetycznej technologii i małych kosztów obróbki w porównaniu do innych metod przetwarzania jak ogrzewanie lub zamrażanie.

Żywność poddana obróbce radiacyjnej nie jest promieniotwórcza, ponieważ stosowane rodzaje i energie promieniowania zdecydowanie wykluczają taką możliwość.




Powrót