Strona główna

Obliczanie wieku radiowęglowego

Standardy
Frakcjonowanie izotopowe
Wiek radiowęglowy
Poprawki do wieku radiowęglowego

Aby obliczyć wiek metodą węgla 14C, musimy znać aktywność próbki określanej jako współczesna, próbki badanej oraz wpływ tła (patrz podstawy metody).

Standardy

Głównym standardem węgla określanego jako “współczesny” jest kwas szczawiowy I (C2H2O4). Został on określony przez NIST – National Institute of Standarts and Technology i jest uznawany przez wszystkie laboratoria 14C na świecie. 95 procent aktywności kwasu szczawiowego I, określanego również jako HOx 1, z roku 1950 równe jest aktywności absolutnego standardu węgla radioaktywnego, za który przyjęto drewno z 1890 roku. Drewno to stało się standardem ponieważ rosło przed wprowadzeniem przez człowieka do atmosfery znacznych ilości węgla pochodzącego z paliw kopalnych. Według standardu PBD d 13C dla tego wzorca wynosi –19.3 promila.

Rok 1950 przyjmuje się jako rok “0”- jest to swego rodzaju konwencja naukowa, data została wybrana ze względu na publikację w tym okresie wyników badań Libby’ego . Wiek 14C określa się więc w latach BP – before present – gdzie “present” oznacza rok 1950.
Kwas szczawiowy I został sporządzony z zebranych w 1955 roku buraków cukrowych. Jego zasoby wyczerpały się jednak po pewnym czasie i konieczne stało się stworzenie nowego standardu, kwasu szczawiowego II, znanego jako HOx 2. Został on sporządzony z buraków zebranych w 1977 roku. Stosunek aktywności HOx 2 do HOx 1 wynosi 1.2933 ± 0.001. d 13C dla HOx 2 wynosi –17.8 promila. Z pozostałych standardów warto wymienić australijski ANU. Wszystkie laboratoria są zobowiązane do podawania wyników posługując się standardami HOx 1, HOx 2 bądź standardami pochodnymi.

Wpływ tła

Aby poprawnie określić aktywność próbki, od uzyskanych wyników należy odjąć wpływ tła. Tło mierzy się umieszczając w miejscu próbki materiał nie zawierający 14C. Są to zwykle próbki geologiczne. Wiek ich określa się jako “nieskończony” – w tym przypadku wiek np. pokładów węgla kamiennego czy brunatnego jest wystarczającym przybliżeniem nieskończoności. Przy znacznym zredukowaniu wpływu tła teoretycznie możliwe jest przekroczenie stanowiącej barierę dla metody wielkości 60 tysięcy lat BP do ponad 75 tysięcy lat. Próby takie podejmowane są w laboratoriach dysponujących akceleratorami i obliczającymi ilość węgla 14C w próbce za pomocą spektrometrii masowej.

Frakcjonowanie izotopowe

Frakcjonowanie podczas naturalnych procesów geochemicznych jest przyczyną zachwiania stosunków ilości poszczególnych izotopów węgla. Procesy takie jak fotosynteza “preferują” jeden z izotopów – wspomniana fotosynteza zużywa 1.8% 13C więcej, niż wynikało by z proporcji poszczególnych izotopów w atmosferze. Nieorganiczny węgiel rozpuszczony w oceanach zawiera 0.7% więcej 13C niż węgiel atmosferyczny. Frakcjonowanie wpływa na stosunek ilości izotopu 14C do 12C – zmiana stosunku 13C do 12C wywołuje (w przybliżeniu) dwukrotnie taką zmianę stosunku 14C do 12C. Jeśli w danym procesie istnieje efekt frakcjonowania, trzeba skorygować uzyskaną w pomiarach zawartość węgla 14C w próbce. Stosunek 13C do 12C można uzyskać używając zwykłego spektrometru masowego. Izotopowy skład próbki jest wyrażany jako d (delta) 13C. d 13C reprezentuje wyrażoną w promilach różnicę między zawartością 13C w węglu próbki a zawartością w międzynarodowym standardzie PBD. PBD (lub VPBD) odnosi się do pochodzących z okresu Kredy belemnitów znalezionych w Południowej Kalifornii w USA.

Wpływ frakcjonowania jest niezależny od czasu i procesów rozpadu. Laboratoryjne wyniki datowania muszą być korygowane do przyjętej konwencji –25 promili PBD. Należy również pamiętać o tym, że niewłaściwy proces zamiany węgla występującego w próbce na węgiel podlegający badaniu – np. w metodzie LSC zamiana na benzen – może spowodować zaburzenie stosunków izotopowych. Jeśli nie zapewni się całkowitej zamiany węgla podczas przejścia z jednego etapu procesu na następny, a przejście to preferuje jeden izotop, dochodzi do frakcjonowania. Dzieje się tak nie tylko w reakcjach chemicznych, ale choćby w procesie transportu węgla w postaci gazu.

Na podstawie współczynnika d 13C można stwierdzić, z jakiego środowiska pochodzi węgiel zawarty w próbce – np. muszle pochodzące z morza mają ten współczynnik w granicach –1 i +4 promila , a z rzek - -8 i –12 promila. Współczynnik ten był np. wykorzystywany do określania, czy węgiel zawarty w malowidłach naskalnych pochodzi z wnętrza jaskini, czy z barwnika roślinnego. Udowodnienie jego zewnętrznego pochodzenia pozwoliło na datowanie znaleziska metodą 14C.

Jeśli d 13C nie została zmierzona lub nie jest znana z innego powodu, można oprzeć się na szacowaniu jej wartości na podstawie wyników wcześniejszych pomiarów w danych materiałach, dokonanych przez laboratoria na świecie.

(tabela pochodzi ze strony CARD – Canadian Archeological Database , została przetłumaczona )

Materiał

d 13C
w promilach

Poprawka± błąd

Torf, humus -27 -35 ± 95
Węgiel drzewny, drewno -25 0
Tłuszcz ssaków morskich -23 20 ± 35
Kolagen zwierząt lądowych -20 80 ± 20
Kolagen bisona -20 80 ± 20
Kolagen ludzki -19 100 ± 20
Kolagen zwierząt morskich -15 160 ± 20
Kukurydza -10 245 ± 20
Apatyt z kości -10 245 ± 35
Muszle słodkowodne -8 275 ± 50
Muszle morskie 0 410 ± 70

 

Wiek radiowęglowy

Konwencjonalny wiek węgla radioaktywnego - tzw. CRA (conventional radiocarbon age) oblicza się za pomocą równania

t = - 8033 ln (Asn/Aon)

Liczba 8033 reprezentuje średni czas życia 14C; Aon oznacza aktywność w zliczeniach na minutę próbki współczesnej, Asn – próbki badanej. Przy obliczeniach muszą być zachowane następujące konwencje:

- czas połowicznego rozpadu przyjmuje się jako 5568 lat

- użycie przy określeniu aktywności współczesnej próbki standardu opartego na HOx 1 lub HOx 2

- korekcja frakcjonowania próbki ( delta13C ) do - 25 promili w standardzie VPDB.

- wyrażanie wieku w latach BP

- przyjęcie stałości zawartości izotopu w przeszłości.

 Oprócz samego wieku radiowęglowego podaje się również wielkości d 14C, D 14C i d 13C.
d 14C reprezentuje ubytek węgla radioaktywnego przed frakcjonowaniem izotopowym i wynosi:

d 14C= ( ( Asn/Aon) – 1 )1000 wyrażane w promilach

D 14C reprezentuje znormalizowaną wartość powyższego wyrażenia. Aktywność jest przeskalowana w stosunku do frakcjonowania próbki (wielkości d 13C).

D 14C=d 14C – 2 ( d 13C + 25 )(1+d 14C/1000) w promilach.

Znając D 14C wiek radiowęglowy oblicza się z równania t = - 8033 ln(1+D 14C/1000)

Podawanie wieku

Jeśli CRA zawiera się w ostatnich 200 latach, określany jest jako współczesny. Jeśli próbka jest młodsza niż 1950 rok, jej wiek określa się jako większy niż współczesny. Przy opisywaniu takich próbek stosuje się współczynnik pMC (percent modern carbon). pMC oblicza się ze wzoru %M = 100* Asn/Aabs, lub Asn/Aon(1/8276(y-1950))*100%.

decay-agecalc-waiki.gif (4372 bytes)

rys.1. Schemat wyjaśniający pojęcia D14C i %M. Źródło : Radiocarbon Web.

Aabs oznacza międzynarodowy standard aktywności, 8276 jest czasem życia wyliczonym na podstawie czasu połowicznego rozpadu równym 5730, y jest rokiem pomiaru standardu Aabs. Współczynnik reprezentuje proporcję atomów 14C w próbce w stosunku do ilości obecnej w roku 1950, wprowadzono go głównie ze względu na dużą ilość izotopu wprowadzonego do atmosfery w wyniku testów nuklearnych.
Jeśli D 14C w próbce wynosi –1000 (w zakresie 2d ), uważa się jej aktywność za nieodróżnialną od tła, i podaje wiek minimalny (np. 55 tys. lat, zależnie od możliwości laboratorium ).Jeśli aktywność próbki jest nieodróżnialna od tła w zakresie odchylenia standardowego 1d , określa się ją jako tło.
W podawaniu wieku radiowęglowego niektóre laboratoria posługują się konwencją dotyczącą zaokrąglania dat. Dla wieku w zakresie 0 – 1000 zaokrągla się ją do najbliższych 10, a podawany błąd do 5; dla wieku w zakresie 1000 – 10000 zwiększa się do 10 zaokrąglenie błędu . Dla dat radiowęglowych z przedziału 10000 – 25000 zaokrągla się je do 50, a najstarsze – powyżej 25000 lat – datowania zaokrągla się do setek, a błąd do 50.

Podawanie błędu

Reguły dotyczące zaokrąglania wartości błędu podane są powyżej. Oszacowanie błędu powinno zawierać zarówno błąd wynikający ze statystycznego charakteru zjawiska rozpadu, jak i błąd systematyczny wynikający ze stosowanej metody. Jeśli stosuje się np. metodę LSC do zmierzenia aktywności próbki jako wynik otrzymamy krzywą gaussowską, na podstawie której określimy wielkość d - odchylenie standardowe. W większości publikacji błąd przypadkowy dla pomiaru określa się przez d , a więc przy przyjęciu poziomu ufności 68%. Niektóre publikacje zawierają również wyniki dla innych poziomów ufności – patrz Przykłady : Całun turyński.
Określenie błędu systematycznego jest trudniejsze. Wymaga przebadania całego procesu badawczego i źródeł możliwych błędów. Obecnie wiele laboratoriów podaje współczynnik K, przez który przemnaża się błąd. Wartość K związana jest z powtarzalnością pomiarów, definiuje się go jako stosunek błędu całkowitego do związanego ze statystyką pomiaru (d ).

Poprawki do wieku radiowęglowego

Wszystkie powyżej opisane konwencje sformułowane zostały do określania wieku szczątków organicznych, które żyjąc pobierały węgiel z atmosfery. W wielu przypadkach trzeba jednak określić wiek próbki organizmu, który pobierał węgiel z innych środowisk – np. mórz, jezior itp. Na stronie ... można nawet znaleźć informację, że takich próbek po prostu nie da się wydatować. Istnienie tzw. efektu rezerwuaru nie przekreśla jednak szans na określenie wieku badanego materiału. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań określających poprawki, które należy przyjąć w takich przypadkach i zanalizowano czynniki wpływające na zmiany stosunku 14C do stabilnych izotopów 12 i 13 związane zarówno z czynnikami naturalnymi, jak i wynikającymi z działalności człowieka. Poprawki takie dostępne są np. dla większości środowisk morskich.

Efekty rezerwuaru

Efekt rezerwuaru występuje na przykład w oceanach – różnica między próbkami “lądowymi” a “morskimi” wynosi zwykle około 400 lat. Jest to spowodowane “opóźnieniem” zachodzącym podczas wymiany węgla między oceanem a atmosferą, a także mieszaniem się wód powierzchniowych z warstwami głębszymi, zawierającymi “stary” dwutlenek węgla. Efekt rezerwuaru oceanicznego stwarza problemy np. w datowaniu ludzkich kości, ponieważ trudno jest ocenić stopień, w jakim węgiel w pożywieniu pochodził ze źródła morskiego (ryby, owoce morza) a w jakim z lądowego.
Lokalne efekty rezerwuaru można obserwować w pobliżu aktywnych wulkanów i gorących źródeł. Wyrzucają one stary, pozbawiony 14C węgiel i w konsekwencji organizmy żyjące w ich pobliżu poddane datowaniu okażą się nieproporcjonalnie stare (wiek radiowęglowy współczesnych roślin może osiągnąć powyżej 1000 lat). Ma to znaczenie w datowaniu stanowisk archeologicznych w pobliżu miejsc erupcji, jednak zasięg efektu jest niewielki (kilkaset metrów).
Na atmosferyczny rezerwuar węgla ma wpływ działalność człowieka. Po 1890 roku działalność przemysłowa spowodowała emisję dużych ilości starego węgla pod postacią CO2 do atmosfery. Obniżyło to zawartość 14C w całym węglu atmosferycznym o ponad 2%. Od nazwiska badacza tego zjawiska Hansa Suessa określa się je jako efekt Suess’a.
Próby z bronią jądrową , produkujące dużą ilość neutronów termicznych spowodowały z kolei duży wzrost zawartości izotopu 14C w atmosferze. Najwięcej sztucznego węgla 14C zaobserwowano w atmosferze w 1963 roku na półkuli północnej, 1965 na południowej. Później jego zawartość spadała, na skutek naturalnego obiegu węgla. Występowanie tak dużej (prawie dwukrotnie większej) ilości izotopu pozwoliło jednocześnie użyć go jako znacznika i przeprowadzić wiele ciekawych badań nad obiegiem węgla, a izotopu 14C w szczególności. Wykorzystuje się je między innymi w oceanografii.
Podsumowanie wpływu poprawek i możliwych błędów na wiek próbki otrzymany w datowaniu zawiera poniższa tabela. (za Radiocarbon Web Info, autor T.Higham , skrócono )

Źródło poprawki (błędu)

Wpływ na datowanie

Środki minimalizacji wpływu błędu

Dokładność określania wieku
Zwykle wprowadza błąd około 1%
Zwiększenie próbek, wielokrotne serie pomiarów, dłuższy czas pomiaru
Dwa podawane czasy rozpadu: Libby’ego i Cambridge
Czas Libby’ego o 3% krótszy
Odpowiednie przemnożenie
Frakcjonowanie 13C/12C
Różny, do 450 lat
Analiza frakcjonowania za pomocą spektrometrii masowej
Różnice w standardach węgla określanego jako współczesny
Do 80 lat
Porównanie wzorców z innymi placówkami
Naturalne wahnięcia w ilości powstającego 14C
Do 800 lat, brak danych dla próbek starszych niż 12 tys. lat
Dendrochronologia, kalibracja na podstawie pierścieni drzew
Rezerwuary naturalne
W oceanicznych wodach powierzchniowych –400 do -750 lat. Głębokie wody oceaniczne –1800 lat.
Interpretacja wyników, porównanie z innymi pomiarami
Zmiany koncentracji 14C w atmosferze
Efekt Suess’a –2.5%. Efekt prób jądrowych +160%.
Interpretacja wyników
Występowanie zanieczyszczeń
Do 300 lat, dla próbek starszych niż 25 tys.lat możliwe nawet 20 tys. lat (!)
Interpretacja wyników, analiza i datowanie produktów chemicznego przygotowania próbek
Wiek biologiczny materiału
10 do 1000 lat
W przypadku drzew czy węgla drzewnego datowanie próbek z krótko żyjących gatunków.
Strona główna