Strona główna
Metoda LSC

Przygotowanie materiału do badań

Rodzaje scyntylatorów, zasada działania

Źródła zakłóceń pomiaru

Laboratoria LSC w Polsce

LSC – czyli liquid scintillation counting, rejestracja zdarzeń rozpadu na podstawie obserwacji fluorescencji scyntylatora.

Metoda LSC po raz pierwszy znalazła zastosowanie w datowaniu 14C w latach 50 –tych. Obecnie nazywa się ją metodą konwencjonalną, większość laboratoriów na świecie datuje dostarczane im próbki właśnie w ten sposób. Przy odpowiedniej ilości materiału do datowania ma ona wciąż przewagę pod względem dokładności nad konkurencyjną metodą AMS. Dzięki możliwości znacznego zredukowania wpływu tła na pomiar możliwe jest datowanie w ten sposób mało aktywnych, a więc starszych próbek.

W większości laboratoriów LSC cieczą, w której rozpuszczony jest scyntylator jest benzen lub mieszanka benzenu z toluenem. Jest to podyktowane dobrym przenoszeniem światła i wysoką wydajnością wiązania węgla z próbki w benzen. Z próbki najpierw uzyskuje się dwutlenek węgla, który poprzez reakcję z płynnym litem tworzy węglik litu (Li2C2). Z niego katalitycznie uzyskuje się benzen.

Zamiast benzenu można stosować toluen – nie jest on toksyczny.

Przygotowanie materiału do badań

W laboratorium w Wakaito przebieg powyższego procesu jest następujący :

burn.gif (35240 bytes)

Fot. 1 Urządzenia do spalania próbki .

  • Acetylen jest oczyszczany ze związków amonowych i – sposobem podobnym jak powyżej - pary wodnej. Następnie przekształca się go w benzen przy użyciu katalizatorów. Są to związki aktywowane wanadem bądź chromem. Dla niektórych katalizatorów reakcja jest wydajniejsza przy niższych temperaturach – np. 5° C. Benzen usuwa się z katalizatora w temperaturze ok. 100° C i zbiera w temperaturze – 65° C w warunkach niskiego ciśnienia. Gotowy do badań benzen przechowuje się w chłodzonych naczyniach.
  • Równania poszczególnych reakcji są następujące :

    2C02 + 10Li ® Li2C2 + 4Li2O

    Li2C2 + 2H2O ® C2H2 + 2LiOH

    3C2H2 ® C6H6

    syn.gif (40633 bytes)

    Fot. 2. Urządzenia do syntezy benzenu.

    Rodzaje scyntylatorów, zasada działania.

    Na układ służący do metody LSC składają się naczynie, w którym umieszczona jest próbka, fotopowielacze, wzmacniacze sygnału i układy logiczne ( więcej o nich w źródłach zakłóceń ). W benzenie bądź toluenie znajdującym się w naczyniu rozpuszcza się scyntylator. Między umieszczeniem tak przygotowanej cieczy w komorze spektrometru a właściwym badaniem musi upłynąć minimum osiem godzin – musi ona “zaadaptować się” do ciemności i temperatury tam panującej.
    Nie bez znaczenia jest materiał, z jakiego wykonane jest naczynie zawierające badaną ciecz. Najlepszy spektrometrach wykorzystujących układy wykrywania zbieżności i osłony ( patrz źródła zakłóceń )okazał się krzem.
    Zadaniem scyntylatora jest “zamiana” energii promieniowania beta - powstającego przy rozpadzie 14C – na fotony. Atomy scyntylatora, wzbudzone kosztem energii cząstki naładowanej przechodząc do stanu podstawowego emitują światło. Przy emisji fotonu w scyntylatorze fotopowielacze generują sygnał elektroniczny, proporcjonalny do energii rozpadu. Dla większości fotopowielaczy zakres maksymalnej wydajności to około 3800-4200A. Ponieważ stosowane scyntylatory mają na ogół maksimum emisji przy mniejszych długościach fali, konieczne jest stosowanie scyntylatorów wtórnych – substancji o długości fali absorbowanej mniejszej od emitowanej. Kolejnym problemem jest zjawisko gaszenia i samogaszenia. Przenoszenie energii z miejsca rozpadu do cząsteczki scyntylatora przebiega z pewną wydajnością, a “bierna” cząstka scyntylatora może sama zaobsorbować foton wyemitowany przez cząsteczkę pobudzoną.
    Najczęściej stosowane w metodzie 14C są następujące rodzaje scyntylatorów :

    Źródła zakłóceń pomiaru

    Laboratoria w Polsce

    W Polsce działają dwa laboratoria LSC. Pierwsze znajduje się w Gliwicach przy Instytucie Fizyki Politechniki Śląskiej. Jedną z kierujących nim osób jest prof. Anna Pazdur (E-mail : pazdur@zeus.polsl.gliwice.pl ). Prace dotyczące działania laboratorium można znaleźć w “Radiocarbon” rocznik 1998.
    W Gliwicach wykorzystuje się spektrometr Quantulus 1220. Badaniu można poddawać zarówno próbki zawierające od 1 do 10g węgla, jak i te zawierające mniej niż 1g – istnieją dwa różne sposoby zamiany dwutlenku węgla na benzen. Sama metoda podobna jest do opisanej powyżej.
    Oczyszczony dwutlenek węgla wpuszcza się do podgrzanej do 650° C komory reakcyjnej zawierającej lit. Po przereagowaniu (patrz: Przygotowanie materiału do badań ) komorę podgrzewa się do 850° C. Następnie w wyniku reakcji z wodą otrzymuje się acetylen. Jest on oczyszczany przy pomocy kwasu chromowego; jeśli przygotowuje się próbki o zawartości węgla <1g suszy się go dodatkowo w naczyniu zawierającym cienkie listki z sodu. Ostatecznie benzen otrzymuje się stosując katalizator wanadowy Arslanov’a w procesie trymeryzacji katalitycznej. Jest on oczyszczany i odstawiany by umożliwić rozpad radonu. W przypadku małych próbek w laboratorium gliwickim uzyskuje się wydajność produkcji benzenu nawet do 92%.

    Lsc1.gif (20423 bytes)

     

    Rys.1. Schemat urządzenia do syntezy benzenu dla "dużych" próbek.

    Lsc2.gif (20285 bytes)

    rys.2. Schemat syntezy benzenu dla małych ( <1g zaw. węgla ) próbek

    Drugie z polskich laboratoriów LSC znajduje się w Łodzi, w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym mieszczącym się przy placu Wolności. Kierują nim Andrzej Kanwiszer i Paweł Trzeciak.

    Fotografie 1 i 2 pochodzą ze strony laboratorium Uniwersytetu w Zurichu.
    Rysunki 1 i 2 pochodzą z pracy Pazdur et al. opublikowanej w "Radiocarbon" 1998.
    Strona główna