1. Wstęp
  2. Cykl
  3. Pręty paliwowe i ich wymiana

 

Wstęp

Jak zostało powiedziane wcześniej, do zajścia reakcji jądrowej potrzebna jest odpowiedni ilość izotopu uranu 235. Naturalny uran zawiera nie więcej niż 0.7% U-235, podczas gdy w paliwie jego zawartość musi się zawierać w przedziale 3.5-4.5% w nowoczesnych reaktorach, kilkanaście do kilkudziesięciu w starszych typach; gdy zawartość izotopu 235 przekracza 40% uran taki jest traktowany jak materiał wojskowy i obrót nim jest ściśle kontrolowany. Ponadto uran w  postaci pierwiastkowej (metal) nie jest najlepszy do celów przemysłowych, dlatego też do produkcji paliwa używany jest raczej w postaci związanej z innymi pierwiastkami (najczęściej jako tlenek). Widać więc, że uran musi przebyć długą drogę zanim z rudy uzyska się pełnowartościowe paliwo jądrowe. Właśnie o tym traktuje część poświęcona tzw. cyklowi paliwowemu.

powrót

 

Cykl

Cyklem paliwowym nazywamy ogół następujących po sobie procesów mających na celu uzyskanie energii jądrowej z uranu w ilościach użytkowych, rozpoczynający się wydobyciem rudy zawierającej uran a kończący się na utylizacji  i składowaniu odpadów promieniotwórczych. Cały cykl przedstawia umieszczony poniżej rysunek [c]:

 Jak widać, etapy cyklu są ze sobą powiązane, co zostanie omówione wraz z poszczególnymi etapami cyklu.

Wydobycie (Minning)

Ruda uranowa to zwykle minerał zwany uranitem, choć wydobywa się tez kofinit i branerit. Zawartość uranu w zlokalizowanym różnymi metodami (geologicznym, radiometrycznymi) złożu jest bardzo różna, jednak złoża uznawane za opłacalne do eksploatacji zawierają zwykle od 0.03% do 10% (chociaż większość zawiera uranu mniej niż 1%) Wydobycie uranu może się odbywać kilkoma metodami, można je podzielić na dwie grupy: wydobycie w kopalniach (odkrywkowych bądź podziemnych) oraz in situ leach i by-product. Kopalnie odkrywkowe stosuje się w miejscach,  przede wszystkim tam złoże nie sięga głębiej niz 40 metrów pod ziemię, ponadto pożądane jest aby złoże było zwarte (nie było w postaci żył). Kopalnie podziemne są używane w przypadku głębokich złóż.              Zdjęcie obok przedstawia nie wydobytą jeszcze rudę uranu w podziemnej kopalni - tak wygląda złoże w Oklo [b]. Zalety i wady oby typów kopalń są analogiczne do zalet i wad kopalń wydobywających każdy inny surowiec i nie będą tu przytaczane. Ciekawsza metoda wydobycia jest za to metoda zwana in situ leaching (brak polskiego tłumaczenia), polega ona na pozyskiwaniu rudy w sposób podobny jak złota - z "piasku uranowego", który jest następnie przesiewany, jednak nie mechanicznie, jak złoto - a chemicznie (stąd słowo leaching). Czwarta z metod to po prostu wydobywanie uranu podczas wydobycia innych surowców (np. złota, miedzi czy fosfatów), jako że ruda uranu występuje (w śladowych ilościach - ale jest to opłacalne) wraz z nimi.           

 

 

Wstępna obróbka (Milling) i konwersja (Conversion)

W tych dwóch etapach surowa ruda uranowa jest poddawana obróbce, aby otrzymać substancję gotową do wzbogacenia, zawierającą już tylko czysty uran (238 i 235, ale nie tyle aby można użyć go jako paliwa). Należy mieć świadomość, że świeżo wydobyta ruda zawiera jedynie 0.1 - 1% uranu (i to głównie 238), jest to więc substancja zupełnie nie użyteczna do celów przemysłowych - daje to też wyobrażenie ile rudy należy przerobić aby otrzymać 1kg czystego uranu. Proces ekstrakcji uranu z rudy jest następujący: najpierw materiał jest jest rozkruszany na drobny pył przez specjalne maszyny aby uwolnić drobiny uranitu, następnie przy pomocy silnych kwasów bądź alkalików rozpuszcza sie drobiny minerału uranowego i tworzy się w ten sposób zawiesina. Z zawiesiny tej za pomocą różnych metod (najczęściej tzw. wymiany jonowej) uzyskuje się koncentrat zawierający już uran a nie minerał go zawierający. Ostatnim etapem tego skomplikowanego fizyko-chemicznego procesu jest filtracja i odwodnienie. Tak powstałą substancję, ze względu na jej kolor i konsystencje nazywa się "yellow cake". Szczegóły całej procedury może czytelnik znaleźć tutaj. "Yellow cake" jest jednakże jedynie półproduktem, nie może być użyty jako paliwo uranowe choć zawiera już 60% czystego uranu. Dlatego następnym krokiem do wyprodukowania użytecznego paliwa jądrowego jest konwersja. Polega ona na związaniu uranu zawartego w półprodukcie w dwutlenek uranu bądź sześciofluorek  uranu (w zależności od przyszłego zastosowania). Uran w takiej postaci jest już gotowy aby zostać poddanym wzbogaceniu. 

Wzbogacanie (Enrichment) i produkcja paliwa reaktorowego (Fuel fabrication)

Jak wspomniano we wstępie najbardziej popularne stężenie uranu 235 w paliwie jądrowym wynosi 3.5-4.5%. Aby tego dokonać najpierw należy usunąć znaczną część U-238 (dla stężenia 3.5% ok. 80% U-238). Istnieją dwa główne sposoby wzbogacania uranu na skalę przemysłową i oba używają sześciofluorku uranu:  dyfuzyjna i wirówkowa. Produktem tego procesu jest wzbogacony sześciofluorek uranu, który jest konwertowany aby otrzymać dwutlenek uranu.  Paliwo jądrowe ma zwykle postać ceramicznych kulek, które są utworzone z (najczęściej) dwutlenku uranu sprasowanego pod wysokim ciśnieniem i temperaturą (pow. 1400 C). Kulki te następnie są umieszczane w metalowych tubach, które z kolei są głównym elementem prętów paliwowych

Wytwarzanie energii (Power generation) i  zużyte paliwo (Spent fuel )

Zaaplikowane do rdzenia reaktora paliwo w postaci prętów  powodują, zgodnie z tym co napisane zostało w części o procesach fizycznych samopodtrzymującą reakcję jądrową wytwarzającą olbrzymie ilości energii, która w większości działających reaktorów jest zamieniana za pomocą parowych turbin na energię elektryczną . W tym miejscu można się pokusić o porównanie - zużycie jednej tony wzbogaconego uranu daje tle energii co spalenie     16 000 ton węgla lub 80 000 baryłek ropy, co daje astronomiczną liczbę 40 milionów kilowatogodzin.  Rysunek poniżej [a] przedstawia generator prądu zasilany przez turbinę (niewidoczną na zdjęciu), w typowej elektrowni jądrowej. Wykorzystane paliwo jądrowe składa się w 95% z izotopu 238, ale zawiera również U-235, który nie uległ rozpadowi podczas reakcji lecz w ilości mniejszej niż  w typowym paliwie. Takie zużyte paliwo podlega dalej procesom opisanym w następnym ogniwie cyklu.

 

 

 

Składowanie zużytego paliwa i recykling (Spent fuel storage, Reprocessing)

Zużyte paliwo reaktorowe  emituje promieniowanie-głównie pochodzące od fragmentów rozczepienia oraz znaczne ilości ciepła. Pierwszym etapem jest umieszczenie takiego paliwa w przechowalni umieszczonej w bezpośrednim sąsiedztwie reaktora, aby oba typy promieniowania osłabły. Są to najczęściej baseny wypełnione wodą (na przykład w reaktorze "Maria"), która skutecznie tłumi promieniowanie radioaktywne i absorbuje ciepło. W takim basenie zużyte paliwo musi przebywać co najmniej 5-6 miesięcy. Po tym okresie paliwo to jest albo przewożone w celu recyklingu (odzyskania nie zużytego uranu 235), albo do miejsca składowania odpadów. W krajach posiadających wiele elektrowni jądrowych od wielu lat, powoli staje się to problemem, powstają nawet specjalne placówki składowania i ciągłego monitorowania złożonych odpadów, jak choćby ten widoczny na zdjęciu poniżej  [a] zakład firmy Ontario Hydro położony w sąsiedztwie elektrowni w Toronto. Z tych powodów tematowi temu zostanie poświecone nieco więcej uwagi.  W zakładach zajmującym się recyklingiem zużyte paliwo dzieli się na trzy frakcje: uran, pluton i odpady, które nadają się już tylko do składowania (o czym dalej). Następnie otrzymany uran (który zawiera więcej U-235 niż naturalny) może zostać wykorzystany jako paliwo po konwersji i ponownym wzbogaceniu (co widać na wykresie). Pluton natomiast zostaje za pomocą odpowiednich reakcji przekonwertowany na dwutlenek plutonu i zmieszany z dwutlenkiem uranu tworząc tzw. mox (mixed oxide), który jest używany jako paliwo do pewnych typów reaktorów. widać więc, że recykling obniża koszty produkcji i zmniejsza ilość substancji promieniotwórczych, które muszą być składowane.  Składowany materiał musi być odpowiednio zabezpieczony przed wydostaniem się na zewnątrz ,co obrazuje poniższy rysunek [b]:

  

Odpady znajdujące się w środku (będące w stanie równowagi termodynamicznej i chemicznej) są otoczone pojemnikiem z odpowiednio wytrzymałego materiału, który jest otoczony dwiema warstwami: silnie i słabo przepuszczającymi. Całość jest umieszczona w rejonie stabilnym geologicznie. Dwa poniższe zdjęcia pokazują realizacje tych kryteriów: po lewej pojemnik, po prawej umieszczanie pojemnika na miejscu składowania [a]. 

        

         Schemat pojemnika

Umieszczanie pojemnika w odpowiednio przygotowanym podłożu

 powrót

 

Pręty paliwowe i ich wymiana

Większość reaktorów jądrowych  jest zasilana paliwem jądrowym które jest aplikowane do reaktora w postaci tzw. prętów paliwowych. Są to pojemniki o kształcie jak nazwa wskazuje prętów, zawierające kostki lub walce wykonane z paliwa jądrowego. Przekrój pręta paliwowego reaktora "Maria" można zobaczyć tutaj. Budowa zewnętrzna i wewnętrzna takich prętów zależna jest od konstrukcji a więc i typu reaktora. Z prawej strony można zobaczyć pręt paliwowy [a] używany w reaktorze typu PWR omówionym w części traktującej o ich przykładowych typach.  Ciekawym zagadnieniem z punktu widzenia eksploatacji reaktora jądrowego jest wymiana paliwa. Można tu wyszczególnić dwie grupy reaktorów - takie które na czas wymiany muszą być wyłączane (PWR, BWR i ogólnie rzecz biorąc większość), są jednak także i takie jak np. CANDU, które mogą być włączone podczas przeładunku, co jest ich oczywistą zaletą. W przypadku reaktora PWR należącego do tej pierwszej grupy cykl wymiany wynosi od 12 do 24 miesięcy po których reaktor jest otwierany a paliwo wymieniane. Nie całe jednak, a tylko te pręty, które były w reaktorze przez więcej niż trzy cykle. Te które były mniej niż trzy są jedynie przenoszone do innych części reaktora aby "wypalały się" równomiernie. Ubytki są zastępowane nowymi prętami. Całą operację przedstawia rysunek poniżej (PWR) [a].                                                             

 

Inaczej rzecz ma się w przypadku wspominanego już reaktora typu CANDU.  Zdjęcie poniżej  z lewej ukazuje maszynę służącą do wymiany prętów reaktora tego właśnie typu [a]. Nowe elementy paliwowe są wpuszczane do reaktora horyzontalnie (co jest unikatowe i charakterystyczne dla CANDU), natomiast zużyte elementy są wypychane do  strefy składowania odpadów. Pręt paliwowy można zobaczyć na rysunku poniżej z prawej [a] - jest to nie tyle pręt, co raczej długi na około 0.5m zespół składający się z indywidualnych prętów. Obudowa jest zrobiona z wytrzymałego, mającego mały przekrój na chwytanie neutronów materiału zwanego zircaloy, wewnątrz znajdują się elementy paliwowe wykonane z dwutlenku uranu. 

Część służąca do wymiany paliwa

Zespół paliwowy reaktora typu CANDU

 powrót

© Krzysztof Zberecki
Aktualizacja: marca 31, 2001 .