Poprzednia | Spis | Następna

4. Medycyna nuklearna vs. inne metody

W celu zajrzenia w głab ludzkiego ciała można posłużyć się innymi nieinwazyjnymi metodami:

Promienie X

Zasada działania jest taka, że promienie X przechodzą przez pacjenta i ulegają osłabieniu na organach wewnętrznych proporcjonalnie do gęstości tkanki. To co przejdzie jest utrwalane na kliszy. Metoda ta jest stosowana głównie do zdjęć kości, zębów oraz do utrwalania obrazu przełyku (pacjent musi połknąć roztwór bromu, który przez pewnien czas pełni rolę kontrastu).

Tomografia komputerowa

Polega na fotografowaniu pacjenta z różnych stron promieniami X i następnie na złożeniu uzyskanych obrazów w jeden trójwymiarowy za pomocą komputera

Metody rezonansu magnetycznego

Metoda polega na tym, ze dookoła pacjenta krąży ogromny magnes, który jest w stanie wejść w rezonans magnetyczny nawet z pojedyńczymi atomami ciała człowieka i w ten sposób odtworzyć z dowolną dokładnością budowę poszczególnych organów. Ponieważ pole magnetyczne jest 8000 razy większe od ziemskiego, nie wszyscy mogą być poddani temu badaniu

Trudno byłoby odpowiedzieć na pytanie, który sposób jest najlepszy, ponieważ zależy to od konkretnego problemu. Należy pamiętać, że w przypadku promieni X z punktu widzenia szkodliwości wypadają one porównywalnie do metod medycyny nuklearnej. Aparaty rentgenowskiego są na wyposażeniu wielu szpitali i są tańsze (zarówno w eksploatacji jak i w fakcie, że nie wymagają specjalistycznie przeszkolonego personelu)
Medycyna nuklearna jest niezastąpiona jeżeli chodzi o lokalizację określonej tkanki lub substancji wewnątrz organizmu. Chodzi tu zarówno o diagnostykę jak i terapię. Jeżeli się okaże, że tkanka któregoś z nowotworów absorbuje jakiś pierwiastek, a pozostałe z tkanek go nie zatrzymuja, to komórki danego nowotworu mielibyśmy jak na dłoni. Wystarczyłoby wtedy np. zbombardować chorą tkankę takimi pociskami jądrowymi, które reagują tylko z tym określonym atomem i energia wyzwolona w wyniku reakcji jądrowej zniszczyłaby chorą komórke. Jest to ogromne pole do współpracy dla lekarzy, chemików i fizyków, gdyż ci pierwsi muszą stwierdzić, który nowotwór co przyswaja, a wtedy fizycy muszą znaleźć odpowiednią reakcje jądrowa.