Wprowadzenie

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) znana jest we współczesnym świecie jako wielki odkrywca - naukowiec i pierwsza osoba, która otrzymała dwukrotnie nagrodę Nobla, jak również ponad sto innych znaczących wyróżnień, medali i tytułów. Wprowadziła też do słownika nauki nowe słowo - "radioaktywność".

Odkrycia, jakich dokonała prowadząc badania razem z mężem, stały się niezwykle ważne dla dalszego rozwoju naszej wiedzy o strukturze atomu, były one początkiem narodzin nowej i niezwykle ważnej dziedziny nauki - promieniotwórczości, która stała się podstawą nowoczesnych poglądów na budowę materii [5]. Odkrycie promieniotwórczości obaliło XIX-wieczne przekonanie o niezmienności pierwiastka chemicznego.

Rozwój nauki o promieniotwórczości doprowadził do poznania jądra atomowego i jego złożonej budowy, a następnie wykazał istnienie cząstek elementarnych w dzisiejszym rozumieniu. Z nauki tej zrodziła się fizyka jądrowa i fizyka cząstek elementarnych, jak również radiochemia, chemia jądrowa i chemia radiacyjna. Powstała wreszcie cała energetyka jądrowa i liczne zastosowania praktyczne promieniowania jądrowego i wskaźników izotopowych [6].


[Poprzednia strona] [Następna strona]

_Strona główna_ | Następna strona