Back to Index

 

 

RACHUNEK WARIACYJNY

 

            Celem rachunku wariacyjnego jest znajdowanie funkcji, które minimalizują funkcjonał (całkę w zagadnieniu wariacyjnym).

            Funkcjonałem nazywamy specjalny typ funkcji, której wejściem jest funkcja, a wyjściem jest liczba rzeczywista. Najczęściej spotykanym prostym funkcjonałem F[y(x)] jest

Funkcjonałem jest F, a  f – jest zwana funkcją bazową - ponieważ dziedzina f nie musi należeć do zbioru liczb rzeczywistych.

 

       Równanie Eulera-Lagrange’a:

 

Jeżeli y(x) jest funkcją, która minimalizuje funkcjonał F[y(x)] w przedziale [a, b], to funkcja y(x) spełnia następujące równanie różniczkowe (równanie Eulera-Lagrange’a):

 

 

Tożsamość Beltrami’ego:

 

       Jeżeli funkcja bazowa f nie zależy w sposób jawny od x, czyli gdy ∂f/∂x = 0, wtedy równaniu Eulera-Lagrange’a odpowiada równoważne mu równanie

 

 

Funcjonał z wyższymi pochodnymi funkcji y(x): Dla funkcjonału

równanie Eulera-Lagrange’a ma postać:

 

 

       Funkcjonał z wieloma szukanymi funkcjami: Dla funkcjonału

równanie Eulera-Lagrange’a przechodzi w układ równań:

 

 

 

       Funkcjonał z kilkoma zmiennymi niezależnymi: Dla funkcjonału

 

 

równanie Eulera-Lagrange’a ma postać

 

 

 

Przykład 1.  Stosując rachunek wariacyjny pokażemy, że na płaszczyźnie xy najkrótszą drogą między punktami P(a, y(a)) i Q(b, y(b)) jest odcinek prostej. Długość łuku krzywej y(x) przechodzącej przez P i Q wynosi

Tutaj , czyli . Zatem równanie Eulera-Lagrange’a  sprowadza się do równania .

Mamy  

oraz  .

Stąd, równanie krzywej y(x) otrzymuje się z rozwiązania równania różniczkowego . Po pierwszym całkowaniu otrzymujemy , zaś po drugim . Jest to równanie prostej.

Stwierdziliśmy, że najkrótszą drogą między punktami P i Q na płaszczyźnie jest odcinek prostej!

EUREKA!!!

 

 

 

LINIA ŁAŃCUCHOWA – krzywa płaska przypominająca swym kształtem zawieszony za swe końce łańcuch. W układzie współrzędnych kartezjańskich równanie linii łańcuchowej ma postać

czyli

 

KATENOIDA [łac. catena – łańcuch, gr. eidos – postać] – powierzchnia utworzona przez obrót linii łańcuchowej dookoła osi y. Jest to jedyna powierzchnia minimalna obrotowa. Jeśli umieścić dwa okręgi z drutu w płaszczyznach równoległych, tak żeby prosta łącząca ich środki była prostopadła do tych płaszczyzn, to błonka mydlana mająca te okręgi za brzegi, przyjmuje pod wpływem sił napięcia powierzchniowego kształt katenoidy.

 

Przykład 2. Zagadnienie brachistochrony.  Niech P i Q będą dwoma punktami na płaszczyźnie pionowej i punkt P niech leży wyżej niż Q. Oba punkty łączymy cienkim i giętkim drutem. Z punktu P puszczamy po drucie koralik, który przesuwa się w dół bez tarcia tylko pod działaniem siły ciężkości Zagadnienie brachistochrony polega na znalezieniu takiego kształtu drutu, jaki zapewni najkrótszy czas spadku koralika.

            Niech krzywa y(x) reprezentuje drut łączący P i Q. Ustalimy współrzędne x-owe obu punktów jako a i b. Wtedy P = (a, y(a)) oraz Q = (b, y(b)). Na podstawie zasady zachowania energii  znajdujemy prędkość . Czas spadku z punktu P do Q wynosi

.

 

Ponieważ funkcja podcałkowa nie zależy w sposób jawny od x, to możemy wykorzystać tożsamość Beltrami’ego i napisać

 

   czyli     

albo   .

Stosując odpowiednią zamianę zmiennych otrzymujemy z tego równania różniczkowego równanie parametryczne cykloidy.

            Brachistochrona jest zatem odcinkiem cykloidy. Interesującą jej własnością jest to, że  koraliki dotrą do punktu końcowego Q w tym samym czasie, niezależnie od ich położeń początkowych na cykloidzie.

 

 

        Analiza stosunków energetycznych:

 

1. Określenie potencjałów termodynamicznych. W warunkach równowagi przyjmują one najmniejszą możliwą wartość. Jest to najmniejsza wartość funkcjonału.

 

2. Znalezienie wyrażeń na składowe gęstości potencjałów, zwłaszcza gęstości energii swobodnej (funkcje bazowe funkcjonału).

 

3. Ponieważ energia swobodna jest całką z gęstości tej energii (wartością fukcjonału), to poszukiwanie kształtu funkcji opisującej gęstość energii swobodnej przeprowadza się za pomocą rachunku wariacyjnego, a nie zwykłego poszukiwania minimum funkcji.

 

4. Konfiguracja równowagowa może być znaleziona także w eksperymencie komputerowym (np. metodą Monte Carlo).

 

5. W układach dyssypatywnych nie ma konfiguracji równowagowej (ich istotą są stany nierównowagowe, przepływy). Konfiguracja przepływów może być znaleziona metodami zależnymi od konkretnego zagadnienia. Do układów dynamicznych stosuje się także symulacje komputerowe metodami dynamiki molekularnej, metody siatkowe itd.

 

 

SYMULACJE KOMPUTEROWE

 

             METODA DYNAMIKI MOLEKULARNEJ

 

Jest to metoda deterministyczna

Metoda dynamiki molekularnej, jak sugeruje jej nazwa, oblicza własności w oparciu o równania ruchu, co pozwala na otrzymanie dla badanego układu tak własności statycznych, jak i dynamicznych. W metodzie dynamiki molekularnej oprócz zwykłego równania Newtona

 

posługujemy się często równoważnymi równaniami Hamiltona

 

 

które mają tę zaletę, że równanie Newtona II.go rzędu zastępują dwoma równaniami I.go rzędu. W tym równaniu p oznacza pęd cząstki, a x i t są odpowiednio położeniami i czasem. Funkcja H nosi nazwę hamiltonianu i jest sumą energii kinetycznej i potencjalnej.

 

Np. dla oscylatora harmonicznego

 

Stosujemy zasadę ergodyczności, która zezwala na zamianę średnich po zespole przez średnie po czasie

 

 

METODA Monte Carlo

 

Jest to metoda stochastyczna

 

W metodzie Monte-Carlo otrzymuje się własności konfiguracyjne układu, chociaż i w przypadku tej metody istnieje interpretacja dynamiczna.

 

Podstawowy algorytm metody Monte Carlo:

1) Określ punkt początkowy x0 w przestrzeni fazowej.

2) Wygeneruj nowy stan x'.

3) Oblicz prawdopodobieństwo przejścia W(x,x').

4) Wygeneruj liczbę losową  (rozkład równomierny).

5) Jeżeli prawdopodobieństwo przejścia W jest mniejsze, niż liczba losowa R, wtedy potraktuj stary stan jako nowy stan i wróć do kroku 2.

6) W przeciwnym razie, zaakceptuj nowy stan i wróć do kroku 2.

        

 

Procedura Metropolisa

 

                            

 

Back to Index