MECHANIKA - Szczególna Teoria Względności

https://www.if.pw.edu.pl/~oleniacz/Einstein/    (bez Ogólnej Teorii Wzgl.)

Fizyka relatywistyczna fileicon-pdf-20px.png    Diagram Loedela

STW-animacje Lorentza skrócenie


Ilustracja   Albert Einstein

Największy geniusz fizyki:

- stworzył Szczególną Teorię Względności (1905, układy inercjalne)

- stworzył Ogólną Teorią Względności (1915, układy nieinercjalne i grawitacja)

- zrewolucjonizował całą fizykę zaprzeczając istnieniu czasu absolutnego, wprowadzając czasoprzesteń,

   jej zakrzywienie dla ruchów przyspieszonych i grawitacji, równoważność masy i energii  E=mc^2


Ilustracja  Albert Abraham Michelson     Bonanza

 (ur. 1852 w Strzelnie, zm.1931 w Pasadenie) – amerykański fizyk pochodzenia polsko-żydowskiego.

W roku 1907 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za konstrukcję precyzyjnych instrumentów optycznych i pomiary w dziedzinie spektroskopii i metrologii przy ich użyciu. Był drugim Amerykaninem noblistą (po Teodorze Rooseveltcie), a pierwszym w naukach ścisłych.

lista laureatów Nagrody Nobla związanych z Polską


  Edward Williams Morley

Razem z Albertem Michelsonem udowodnił brak wpływu ruchu orbitalnego Ziemi na prędkość światła, przeprowadzając tzw. doświadczenie Michelsona-Morleya w 1887 roku.



Ilustracja  Hendrik Antoon Lorentz

Holenderski wybitny fizyk, który aby pogodzić mechanikę klasyczną z teorią elektromagnetyzmu, rozwijał teorię znaną dzisiaj jako teoria eteru Lorentza, którą jednak porzucil na rzecz Szczególnej teorii względności. Do najbardziej znanych osiągnięć należą transformacja Lorentza, teoria wyjaśniająca zjawisko dyspersji i przewodnictwa elektrycznego, wzór na skrócenie ciała sztywnego w ruchu (kontrakcja Lorentza-Fitzgeralda). Wyjaśnił teoretycznie zjawiska rozszczepienia linii widmowych w polu magnetycznym (zjawisko Zeemana). W roku 1902 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, razem z Pieterem Zeemanem (swoim dawnym studentem). Oprócz fizyki teoretycznej, zajmował się też praktyką: w roku 1919 został wybrany przewodniczącym zespołu uczonych i inżynierów pracujących przy przegrodzeniu tamą zatoki Zuiderzee. Lorentz był uznawany za jednego z najwybitniejszych fizyków swojego okresu.

W roku 1925, z okazji pięćdziesięciolecia doktoratu Lorentza, Królewska Holenderska Akademia Sztuk i Nauk ustanowiła medal jego imienia. Ta nagroda naukowa z dziedziny fizyki teoretycznej przyznawana jest co cztery lata.


  Hermann Minkowski 

Niemiecki matematyk i fizyk pochodzenia polskiego i żydowskiego, profesor uniwersytetów w Bonn (od 1893), Królewcu (od 1894), Zurychu (od 1896, gdzie był nauczycielem Einsteina) i Getyndze (od 1902). Wprowadził idee geometryczne do fizyki matematycznej, teorii względności i teorii liczb.

Jedną z zasług Minkowskiego jest wykład szczególnej teorii względności w oparciu o tak zwaną przestrzeń Minkowskiego. Około roku 1907 Minkowski doszedł do wniosku, że idee Einsteina oparte na wcześniejszych pracach Lorentza i Poincarégo dadzą się łatwiej przedstawić, jeśli czas i przestrzeń potraktować jako wymiary pewnej przestrzeniczterowymiarowej, a nie osobne i niezwiązane ze sobą wielkości. Można przyjąć, że to właśnie Minkowskiemu zawdzięczamy interpretację czasu jako czwartego wymiaru i istnienie terminu czasoprzestrzeń.


Portrait of Enrique Loedel Palumbo (c. 1925)  Enrique Loedel Palumbo

Latynoski fizyk, od którego nazwiska nazywane jest geometryczne przedstawienie dwu (tylko) układów relatywistycznych, które mają jednakową miarę odległości na wszystkich 4 osiach, które na przemian są prostopadłe   ( x do ct',  x' do ct )