MECHANIKA
James Watt 1736-1819
Szkocki inżynier i wynalazca, twórca kilku kluczowych ulepszeń konstrukcji maszyny parowej, dzięki którym maszyny te zapoczątkowały rewolucję przemysłową.Na potrzeby określania mocy silników James Watt zdefiniował on nową jednostkę – koń mechaniczny, która jest do dzisiaj powszechnie używana w motoryzacji.
Jednak w fizyce i układzie SI od jego nazwiska nazwano nową jednostkę mocy – wat.
James Prescott Joule
1818-1889
Urodził się koło Manchesteru w rodzinie piwowara. Ze względu na słabe zdrowie, naukę w szkole rozpoczął dopiero mając 15 lat. Nauczycielem jego był John Dalton, który miał na Joule’a wielki wpływ, którego wynikiem było rozpoczęcie własnych doświadczeń naukowych, które kontynuował po zakończeniu nauki w szkole.
W 1837 r. Joule, jako 19-letni fizyk-amator pracownik browaru, ogłosił swoją pracę opisującą silnik elektryczny własnego pomysłu (por wić).
Dzięki swoim odkryciom łaczącym ciepło, temperaturę, energię, termodynamikę i elektromagnetyzm w 1850 r. został członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie,a dla uczczenia jego nazwiska jednostkę pracy nazwano dżulem [J].
Obok Juliusa Mayera i Hermanna Helmholtza odkrywca zasady zachowania energii.
Julius Robert
von Mayer 1814-1878
Niemiecki lekarz i fizyk. Studiował medycynę na Uniwersytecie Eberharda Karola w Tybindze, gdzie w 1838 uzyskał tytuł lekarza. Zdał egzamin na lekarza okrętowego i w 1840 roku udał się w rejs do Indonezji, podczas którego przebywając w okolicach Jawy sformułował zasadę zachowania energii w formie zgodnej z treścią pierwszej zasady termodynamiki, używając jej do uzasadnienia przemiany materii w organizmach żywych. Wywnioskował ją z obserwacji, że krew z żyły w tropikach jest jaśniejsza niż w strefie umiarkowanej, co świadczy o mniejszej intensywności spalania.
Amalie Emmy Noether
1882-1935 Vide:
Hypatia z Aleksandrii -"męczennica nauki"
Niemiecka matematyczka i fizyczka, pochodząca z tradycyjnej rodziny żydowskiej, córka profesora matematyki, znana głównie dzięki osiągnięciom w teorii pierścieni i rozwinięciu nowej gałęzi matematyki – algebry abstrakcyjnej. Bywa opisywana jako „najważniejsza kobieta w historii matematyki".
W 1918 r. udowodniła fundamentalne twierdzenie, tzw. twierdzenie Noether, które wiąże symetrie (niezmienniczości) praw fizyki z zasadami zachowania pewnych wielkości fizycznych. W latach 1922–1933 była profesorem Uniwersytetu w Getyndze, skąd została usunięta przez nazistów z powodu żydowskiego pochodzenia. Uczyła studentów nielegalnie, potajemnie przyjmując ich we własnym mieszkaniu. Później wykładała na Bryn Mawr College oraz Institute for Advanced Study w Princeton. Einstein napisał do „New York Timesa”: „Panna Noether była najwybitniejszym kreatywnym geniuszem matematycznym, jaki pojawił się od czasu udostępnienia kobietom wyższej edukacji"