Oddzia³ywanie promieniowania s³onecznego a nasze zdrowie

            S³oñce jest niezbêdne do prawid³owego funkcjonowania organizmu. Wp³ywa korzystnie na samopoczucie, pobudza wydzielanie wielu hormonów, umo¿liwia syntezê witaminy D. Jednak nadmierne korzystanie z k±pieli s³onecznych mo¿e wywo³ywaæ te¿ wiele objawów niepo¿±danych.

Przed promieniami s³onecznymi powinni siê bezwzglêdnie chroniæ ludzie o typie skóry

 

I (bardzo jasna, czêsto pokryta piegami, w³osy jasny blond lub rude, oczy niebieskie), którzy nigdy siê nie opal± na wakacjach ze wzglêdu na brak pigmentacji.

 

Typ II (skóra jasna, w³osy blond do br±zowych, oczy niebieskie, zielone lub szare) wykazuje znaczn± sk³onno¶æ do oparzeñ.

 

Typ III (skóra jasnobr±zowa, w³osy ciemnoblond lub br±zowe) mog± siê opalaæ i wystêpuje u nich wyra¼na opalenizna.

 

Typ IV (skóra br±zowa lub oliwkowa, w³osy ciemnobr±zowe) - ekspozycja na s³oñce nie wywo³uje u nich oparzeñ.

 

Co to jest promieniowanie UV?

            Promieniowanie elektromagnetyczne UV, charakteryzuj±ce siê d³ugo¶ci± fali krótsz± od promieniowania widzialnego. Ods³oniêta skóra podlega dzia³aniu pe³nego zakresu promieniowania s³onecznego.

Zmiany skórne zale¿± przede wszystkim od promieniowania ultrafioletowego (UV), bêd±cego jedn± ze sk³adowych widma ¶wiat³a s³onecznego.

Promieniowanie UV dzielimy na dwa podstawowe zakresy: krótszy zakres to tzw. promieniowanie rumieniotwórcze - UVB (d³ugo¶æ fali 290 - 320 nm), d³u¿szy zakres to promieniowanie UVA (d³ugo¶æ fali 320 - 400 nm), przed którym - w odró¿nieniu od UVB - nie chroni nas nawet szk³o. Ponadto, w zakresie promieniowania UVA wyró¿niæ mo¿na promienie UVA 1 o d³ugo¶ci fali 340 - 400 nm i promienie UVA2 o d³ugo¶ci fali 320 - 340 nm.

Indeks UV

Jest to miêdzynarodowy standard pomiaru (UV) emitowanego przez S³oñce. Skala Indeksu UV zawiera siê od 0 do 16, jednak zarówno w Polsce jak i na prawie ca³ym ¶wiecie, nie spotyka siê warto¶ci wiêkszych ni¿ 10

 

UV Indeks

Opis

Reprezentowany przez kolor

Rodzaj ochrony

1-2

Brak zagro¿eñ dla zdrowego cz³owieka

Zielony

Noszenie okularów przeciws³onecznych. No¶ je, je¶li le¿±cy na ziemi ¶nieg odbija promieniowanie s³oneczne lub je¶li masz bardzo wra¿liw± skórê.

3-5

¶rednie zagro¿enie podczas d³u¿szego przebywania na s³oñcu

¯ó³ty

No¶ okulary przeciws³oneczne, ochraniaj cia³o ubraniami i nakryciem g³owy. W po³udnie, gdy promieniowanie jest najintensywniejsze, poszukaj zacienionego miejsca.

6-7

Wysokie i bardzo wysokie zagro¿enie podczas d³u¿szego przebywania na s³oñcu

Pomarañczowy

No¶ okulary przeciws³oneczne, u¿ywaj kremów z filtrem SPF 15 lub wy¿szym Ochraniaj cia³o jasnymi ubraniami oraz nakryciami g³owy, ograniczaj czas przebywania na s³oñcu od 2-3 godzin przed i po górowaniu S³oñca (od oko³o 11:00 do 16:00 w lecie).

8-10

Bardzo wysokie zagro¿enie podczas przebywania na s³oñcu

Czerwony/ró¿owy

Ochraniaæ siê w sposób podany powy¿ej. Dodatkowo nale¿y jeszcze bardziej troszczyæ siê o skórê, gdy¿ mo¿e wyst±piæ bardzo szybkie opalenie, a nawet oparzenie.

11+

Ekstremalne zagro¿enie podczas przebywania na s³oñcu

fioletowy

Stosuj wszelkie metody ochrony wliczaj±c w to: okulary przeciws³oneczne, kremy z filtrem i inne. Ochraniaj cia³o nosz±c koszulki z d³ugim rêkawem oraz spodnie; no¶ szerokie, jasne kapelusze. Ograniczaj czas przebywania na S³oñcu do minimum.

Na podstawie Raportu WHO o ochronie przed promieniowaniem UV i strony Agencji Ochrony ¦rodowiska USA

 

 Dlaczego powinni¶my chroniæ skórê przed promieniowaniem UV.

         S³oñce wywo³uje wiele niekorzystnych efektów, z których najwa¿niejsze to przedwczesne starzenie siê skóry i oczu.

 

Jakie zmiany w skórze mo¿e wywo³aæ ¶wiat³o s³oneczne?

         Promieniowanie UVB jest zakresem widma odpowiedzialnym za rumieñ, czyli oparzenie s³oneczne. Jest to równie¿ ten zakres promieniowania, który wywo³uje opaleniznê trwa³±. W pó¼niejszym okresie mo¿e spowodowaæ nowotwory skóry. Promieniowanie UVA odpowiedzialne jest za odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne oraz jest podstawowym zakresem widma odpowiedzialnym za przy¶pieszone starzenie skóry. W mniejszym stopniu powoduje równie¿ zbr±zowienie skóry. Nie jest ono pozbawione dzia³ania zwiêkszaj±cego ryzyko zachorowania na raka skóry.

 

Co to jest oparzenie s³oneczne?

         Najczêstszym ostrym odczynem pos³onecznym jest oparzenie. Oparzenie pojawia siê na obszarze skóry poddanemu bezpo¶redniemu dzia³aniu ¶wiat³a i polega na wyst±pieniu rumienia ( zaczerwienienie skóry) i uczuciu pieczenia. Rumieñ jest to najczê¶ciej widoczny objaw uszkodzenia skóry wywo³anego ¶wiat³em. Czasami pojawiaj± siê równie¿ pêcherze. Rumieñ skóry jest wyk³adnikiem stanu zapalnego powsta³ego w nastêpstwie uszkodzenia komórek naskórka.

Nastêpstwem oparzenia s³onecznego mo¿e byæ bliznowacenie lub - czê¶ciej - powstanie trwa³ych zmian barwnikowych, np. piegów lub innych ciemnych plam czy odbarwieñ. Najczê¶ciej jednak niewielki rumieñ nie pozostawia ¿adnych trwa³ych ¶ladów na powierzchni skóry.

Wiele publikacji wskazuje obecnie na fakt, ¿e ka¿dy epizod rumienia w dzieciñstwie zwiêksza ryzyko odleg³ego zachorowania na nowotwory skóry ( w wieku dojrza³ym, nawet po 50 -70 roku ¿ycia).

 

Co mog± wywo³aæ powtarzaj±ce siê epizody rumienia w naszej skórze?

         W wielu pracach naukowych zwraca siê obecnie uwagê na zale¿no¶æ miêdzy nas³onecznieniem skóry u dzieci a liczb± znamion barwnikowych zwyk³ych. Osoby nara¿one na nadmiern± ekspozycjê na ¶wiat³o s³oneczne, przy braku odpowiedniej ochrony skóry w dzieciñstwie, maj± wiêksz± ilo¶æ znamion barwnikowych. Znamiona barwnikowe to nie tylko defekt kosmetyczny, ale równie¿ jeden z uznanych czynników ryzyka rozwoju czerniaka z³o¶liwego (melanoma malignum), jednego z najbardziej z³o¶liwych nowotworów cz³owieka.

Drugim czynnikiem zwiêkszaj±cym odleg³e ryzyko zachorowania na ten nowotwór jest sporadyczne eksponowanie skóry noworodków i niemowl±t oraz skóry dzieci starszych, szczególnie z jasn± karnacj± skóry (fototyp l i ll wg Fitzpatricka - patrz dalej) na dzia³anie promieniowania UV. Wynika z tego, ¿e za zachorowanie na czerniaka z³o¶liwego lub niebarwnikowego raka skóry np. po 20-40 latach, odpowiedzialna mo¿e byæ nadmierna ekspozycja skóry na ¶wiat³o s³oneczne do 18 roku ¿ycia.

 

Fotostarzenie, czyli starzenie siê skóry pod wp³ywem s³oñca (promieniowania ultrafioletowego).

         Objawami fotostarzenia s± zmarszczki, poszerzone naczynka krwiono¶ne, obszary ¶cienienia skóry o nieregularnym kszta³cie, brunatne plamy, bruzdy. Od starzenia fizjologicznego fotostarzenie odró¿nia siê nasileniem wy¿ej wymienionych zmian, które pojawiaj± siê du¿o wcze¶niej (nawet o kilkadziesi±t lat). Obecnie, w okresie kultu s³oñca, osoby bez fotouszkodzenia skóry nale¿± do rzadko¶ci. Bardzo czêsto ju¿ u osób przed 30 rokiem ¿ycia widaæ symptomy fotostarzenia.

 

Czy nasz organizm odnosi jakie¶ korzy¶ci z opalania?

         Podstawow± "korzy¶ci±" wynikaj±c± z nara¿ania siê na promieniowanie UV jest opalenizna, dziêki której mo¿emy czuæ siê atrakcyjniejsi. ¶wiat³o korzystnie wp³ywa równie¿ na nasza psychikê, poprawia nastrój, ma dzia³anie przeciwdepresyjne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Trzeba jednak wiedzieæ, ¿e to dzia³anie zwi±zane jest ze ¶wiat³em widzialnym, a nie ultrafioletowym.

 

Zasady Profilaktyki Przeciws³onecznej u Dzieci

         Podstawowym elementem jest unikanie bezpo¶redniej ekspozycji skóry na ¶wiat³o s³oneczne. Czêstym argumentem rodziców i czasami tak¿e lekarzy, przemawiaj±cym za korzystnym dzia³aniem promieniowania UV na organizm niemowlêcia, jest zwiêkszenie syntezy witaminy D. Obecnie wszystkie niemowlêta objête s± profilaktyka rozwoju krzywicy, dlatego otrzymuj± preparaty witaminy D doustnie w ilo¶ciach wystarczaj±cych na pokrycie ich du¿ego w tym okresie zapotrzebowania. Nie ma obecnie ¿adnego racjonalnego uzasadnienia nara¿ania noworodków i niemowl±t, jak równie¿ dzieci starszych, na bezpo¶rednie dzia³anie promieniowania UV.

W jakim wieku nale¿y zapocz±tkowaæ ochronê skóry przed promieniowaniem s³onecznym?

         Ju¿ w okresie noworodkowym, a nastêpnie kontynuowaæ przez okres ca³ego dzieciñstwa i ¿ycia.

 

Jak chroniæ skórê przed s³oñcem?

- Unikaæ s³oñca w po³udnie (miedzy 11 a 15 w naszych rejonach geograficznych).

- U¿ywaæ kosmetyków ochronnych, o SPF minimum 15

- Zakrywaæ skórê: nosiæ kapelusze, czapki z daszkiem, t-shirty.

Podstawow± metod± profilaktyki przeciws³onecznej jest obecnie stosowanie zewnêtrznych ¶rodków chroni±cych przed ¶wiat³em - kosmetyków zawieraj±cych filtry przeciws³oneczne. Preparaty te podzieliæ mo¿na na 2 du¿e grupy: zwi±zki chemiczne i fizyczne. Na skórê dzieci, które nie ukoñczy³y 6 miesi±ca ¿ycia stosowaæ mo¿na kosmetyki zawieraj±ce tylko i wy³±cznie filtry fizyczne, s± to np. kosmetyki z tlenkiem cynku oraz dwutlenkiem tytanu. Dwutlenek tytanu przepuszcza jednak pewien zakres promieniowania UVA.

U dzieci starszych, szczególnie takich, które ukoñczy³y 2 rok ¿ycia, nale¿y stosowaæ kosmetyki zawieraj±ce zarówno filtry fizyczne jak równie¿ filtry chemiczne.

Kosmetyk taki powinien byæ na³o¿ony na wszystkie ods³oniête partie skóry na 15-30 minut przed wyj¶ciem z domu. Nak³adanie kosmetyku nale¿y powtarzaæ co 2 godziny.

 

Dlaczego odcienie naszej skory s± ró¿ne i dlaczego niektóre osoby opalaj± siê szybko?

         Znamy obecnie kilka podstawowych barwników skóry, ogólnie nazywanych melaninami. Najwa¿niejsze to eumelanina - barwnik br±zowo-czarny wystêpuj±cy w przewadze u ludzi z ciemn± karnacj± skóry i feomelanina - barwnik ¿ó³to-czerwono-br±zowy charakterystyczny dla blondynów i osób z rudymi w³osami.

Typy skóry, zawieraj±ce w przewadze eumelaninê (murzyni, rasa ¿ó³ta i ciemne karnacje rasy bia³ej) wykazuj± mniejsz± wra¿liwo¶æ na ekspozycjê s³oneczn±, co daje w konsekwencji mniejsze ryzyko uszkodzeñ skóry pod wp³ywem promieniowania UV.

 

W oparciu o reakcje skóry w czasie pierwszych 30 minut ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe prof.Fitzpatrick wyró¿ni³ 6 podstawowych fototypów skóry:

- zawsze rumieñ, nigdy pigmentacja

- zawsze rumieñ, nastêpnie niewielka pigmentacja

- niewielki rumieñ, znaczna pigmentacja

- bez fazy rumieniowej, silna pigmentacja

- rasa ¿ó³ta, Indianie, Arabowie

- rasa czarna

Osoby z fototypem skóry nr.1 nigdy nie powinny siê opalaæ, poniewa¿ nie uda im siê osi±gn±æ opalenizny, natomiast osoby charakteryzuj±ce siê fototypem nr. IV s± nara¿one w wiêkszym stopniu na powstanie równych przebarwieñ - plam barwnikowych, ostudy (przebarwienie wokó³ ust), szczególnie w okresie ci±¿y i w przypadku stosowania pigu³ek antykoncepcyjnych.

 

Podstawowe Zasady Ochrony Skóry Dzieci Przed Promiewaniem Ultrafioletowym

         Wszystkie zasady dotycz± tak¿e doros³ych

- Zwracaj uwagê ¿eby dzieci by³y ubrane i bawi³y siê wy³±cznie w cieniu - szczególnie od godz. 11 do 15.- Pilnuj, aby dziecko zawsze nosi³o kapelusz z szerokim rondem. Dobry strój to przewiewne ubranie z d³ugim rêkawem. Pamiêtajmy, ¿e promieniowanie UVA przenika tak¿e przez ubranie, szczególnie przez cienkie materia³y. Mokre kostiumy k±pielowe nie zatrzymuj± w 100% promieniowania UV.

- Zawsze stosuj u dzieci kosmetyki z filtrami ochronnymi (ze wspó³czynnikiem ochrony SPF min. 15) przeznaczone wy³±cznie dla dzieci i takie, które na opakowaniu zawieraj± informacjê, ¿e chroni± zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA. Nak³adaj filtry ochronne na wszystkie partie skory, równie¿ na usta, nos, uszy. Du¿± pomoc± u³atwiaj±ca dok³adne pokrycie skóry s± preparaty delikatnie zabarwiane.

- Nie ¿a³uj kosmetyku - aby ochrona by³a skuteczna musisz zastosowaæ odpowiedni± dawkê.

- Chroñ oczy dziecka - powinno ono nosiæ okulary przeciws³oneczne, najlepiej kupione u optyka.

- Nie zapominaj o ustach - zabezpiecz je pomadk± ochronn± - czerwieñ wargowa to równie¿ czêste miejsce powstawania raka skóry.

- Nak³adaj kosmetyki z filtrami ochronnymi nie pó¼niej ni¿ 15 - 20 minut przed wyj¶ciem na s³oñce.

- Ryzyko uszkodzenia skóry przez s³oñce jest wiêksze na du¿ych wysoko¶ciach - np. podczas wspinaczki w górach, gdy jest du¿o ¶niegu, nad wod±. Nie zapominaj, ¿e s³oñce niszczy skórê równie¿ w pochmurne dni.

- Kosmetyki z filtrami przeciws³onecznymi powinny byæ nak³adane na skórê co 3-4 godziny (najlepiej co 2 godz.), równie¿ po ka¿dej k±pieli i spoceniu siê.

- kosmetyk wodoodporny to taki, który zachowuje aktywno¶æ przez 40 minut przebywania w wodzie

- kosmetyk extrawodoodporny to taki, który zachowuje swoje w³a¶ciwo¶ci przez 80 minut przebywania w wodzie.

 

- Ucz swoje dzieci u¿ywania preparatów z filtrami przeciws³onecznymi.

- Pamiêtaj - nie ma bezpiecznego opalania, nie ma zdrowej opalenizny.

- Obserwuj skórê dziecka, szczególnie znamiona. Je¿eli zauwa¿ysz zmianê zabarwienia, powiêkszenie siê czy krwawienie, a tak¿e czerwon± obwódkê wokó³ znamienia - niezw³ocznie zg³o¶ siê do lekarza.

- je¿eli dziecko za¿ywa jakie¶ leki, spytaj swojego lekarza czy nie s± to zwi±zki fotouczulaj±ce.

- nie stosuje siê na skórê przed opalaniem ¿adnych kosmetyków ani leków, które nie s± przeznaczone do opalania.

 

Co oznaczaj± skróty SPF, PPD, IPD?

SPF - faktor ochronny przed promieniowaniem s³onecznym. Oznacza stosunek ilo¶ci promieniowania ultrafioletowego powoduj±cego oparzenie podczas stosowania filtra do ilo¶ci promieniowania powoduj±cego taki sam stopieñ oparzenia bez jego zastosowania. W du¿ym uproszczeniu oznacza to, ¿e je¿eli bez filtra rumieñ u danej osoby pojawi siê po 20 minutach, to po zastosowaniu filtr SPF=15 czas ten wyd³u¿y siê do 300 minut i rumieñ rozwinie siê na skutek przebywania na s³oñcu przez 5 godzin. Nie oznacza to jednak, ¿e mo¿na przebywaæ bezpiecznie na s³oñcu przez 5 godzin zamiast 20 minut.

Wska¼niki IPD lub PPD - okre¶laj± zdolno¶æ do ochrony przed promieniowaniem UVA.

Po upalnym dniu, nie wolno zapomnieæ o odpowiednim nawil¿eniu skóry kosmetykiem nawil¿aj±cym, najlepiej specjalnym preparatem przeznaczonym do u¿ywania po opalaniu.

 

Na podstawie opracowania lek.med. Sebastiana Kuczyñskiego