Relacja z prac załogi nr.3

Trzecia stała załoga stacji, podczas swego pobytu w kosmosie nie będzie miała zbyt wielu odwiedzin. Niedługo trójka kosmonautów przyleci z misja wymiany kapsuły Soyuz, a w grudniu prom Endeavour przywiezie kolejną stałą załogę. Tylko dwie wizyty czekają zatem obecna załogę, ale za to aż 3 spacery w otwartym kosmosie. Trzecia załoga skupi się głównie na pracach na zewnątrz stacji. 8.10.2001 będzie miał miejsce pierwszy z tych 3-ech spacerów. Przeprowadzą go Władimir Dezurow i Michaił Turin. Nie będą korzystać jednak ze śluzy Quest, ale z nowego Pirsa. Ten dopiero co przybyły moduł nie był jeszcze testowany jako śluza. Spacer ten będzie jednocześnie trzecim przeprowadzonym ze stacji, to jest bez użycia śluzy promu kosmicznego. Pierwszy wykonała jeszcze druga załoga, pracując z rozhermetyzowanej części stacji i przesuwając stożek cumowniczy na porcie dokującym Zviezdy, drugi został przeprowadzony podczas wizyty promu Atlantis (STS-104) gdy po raz pierwszy testowano Questa. Trzeci będzie miał miejsce w poniedziałek o godzinie 16:00.
07.10.2001 Przez ostatnie dni załoga przygotowywała nowy moduł Pirs do pierwszego spaceru w kosmosie. Przygotowania te są już na ukończeniu i jutro o godzinie 16:00 rozpocznie się pierwszy, z trzech spacerów, jakie załoga nr3 ma wykonać podczas swojego pobytu na stacji. Wykonywać go będą Michaił Turin i Władimir Dezurow. Wejdą oni do Pirsa zamykając jednocześnie włazy na przejściu pomiędzy Zarią i Zviezdą. Dowódca załogi, Frank Kulbertson, będzie znajdować się w amerykańskiej części stacji, będzie miał dostęp do Zari ale, Zviezda będzie odcięta na czas trwania spaceru. Dzięki kamerom na Canadarm2 i oknie w pojeździe Soyuz (który teraz jest przycumowany do porty łączącego Zviezde z Unity) będzie można na żywo obserwować prace kosmonautów. Będą one skupiać się na Pirsie, podłączony zostanie kabel do przesyłania danych pomiędzy nowym modułem a Zviezdą, przymocowane zostaną uchwyty ułatwiające poruszanie się wokół modułu i jeszcze kilka innych zadań. Całość będzie transmitować NASA TV, relacja zaczyna się już o 15:30.
08.10.2001 Dzisiejszy spacer rozpoczął się trochę później niż planowano, o 16:25 i nadal trwa (20:20). Przyłączono kabel do przesyłania danych, przymocowano poręcze oraz inne dodatkowe wyposażenie na module Pisr, które w przyszłości ułatwi wykonywanie spacerów i przenoszenie dodatkowego sprzętu. Obecnie sprawdzana jest jeszcze dolna część Pirsa do której dokować będą rosyjskie statki. Gdy to zadanie zostanie ukończone, kosmonauci powrócą do włazu i rozpoczną wyrównywanie ciśnień.
10.10.2001 Poniedziałkowy spacer trwał trochę dłużej niż planowano bo aż 4 godziny i 58 minut. Nie udało się zrealizować jednego z zadań przewidzianych na to wyjście. Miało nim być sprawdzenie sztywności i elastyczności pojemnika na kontenery, które w przyszłości będą dostarczane na stację. To zadanie zostanie zrealizowanie w niedalekiej przyszłości. O godzinie 21:21 rozpoczęło się wyrównywanie ciśnień i załoga wróciła na stację. Kolejny spacer już za 5 dni, czyli 15.10.2001. Nie będzie on obejmował prac konstrukcyjnych, ale raczej skupi się na eksperymentalnej roli stacji.
14.10.2001 Jutro o 11:15 rozpocznie sie drugi sapcer w kosmosie. Skład będzie identyczny jak w pierwszym, Turin i Dezurow będą pracować na zewnątrz stacji, a Culbertson nadzorować będzie wszystko z wewnątrz stacji. Prace maja na celu zainstalowanie kolejnych kilku eksperymentów, badających wplyw srodowiska kosmosu na różnego rodzaju materiały. Jako śluza służyć będzie modół Pirs. Całość relacjonować będzie NASA TV już od godziny 10:30.
15.10.2001 Dzisiejszy spacer rozpoczął się i 11:17 i trwał prawie 6 godzin. Kosmonauci powrócili na stację o 17:09> Wśród eksperymentów mocowanych na module Zviezda znalazł się japoński eksperyment badający wytrzymałość materiałów na zderzenia z mikro meteorytami. Kilka rodzajów tworzyw, zamocowanych na specjalnym panelu będzie poddawane takim zderzeniom przez dłuższy czas, co pokaże jakie zniszczenia mogą powodować uderzenia kosmicznych śmieci.
Kolejny, trzeci i ostatni spacer załogi 3 będzie miał miejsce 5 listopada. Wcześniej jednak, nastąpią przygotowania do przylotu nowego pojazdu Soyuz, który służy jako kapsuła ratunkowa. Stary statek, obecnie przydokowany do portu pomiędzy Zarią a Unity zostanie przesunięty i przydokowany do Pirsa. Ma to nastąpić 19 października, natomiast nowy Soyuz przybędzie na stację 23 października.
19.10.2001 Dzisiejsze planowane przesunięcie statku Soyuz przebiegło bez zakłóceń. Wcześnie rano załoga ubrała swoje osobiste skafandry i zajęła miejsca w statku. Po zamknięciu włazu, o 12:48 odłączyli się od stacji. Po krótkim locie, ustawili się na przeciw modułu Pirs i dokowali do niego o 12:04. Po raz pierwszy nowy rosyjski moduł został użyty jako port dokujący. Tymczasem zwolniony port na Zarii czeka teraz na nowy statek Soyuz, który ma wystartować z kosmodromu Bajkonur w niedziele o 10:59. Załoga składać się będzie z rosyjskich kosmonautów: Victor Afanasyev i Konstantin Kozeev oraz francuskiej astronautki Claudie Haignere. Na stację mają dotrzeć 23 października i zostaną tam 8 dni, po czym powrócą na Ziemię w starym Soyuzie. Później załoga stacji skoncentruje się na przygotowaniach do trzeciego spaceru, który ma się odbyć 8 listopada.
21.10.2001 Dzisiaj o 10:59 Victor Afanasyev, Konstantin Kozeev i Claudie Haignere wystartowali na pokładzie rakiety Soyuz z misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po 9-ciu minutach byli już ma orbicie i rozpoczęli dwudniowe podejście do kompleksu. Dokować mają we wtorek o godzinie 12:41. Na stacji zostaną do 31-ego października. Wtedy to wrócą na ziemię w starym statku, który obecnie przydokowany jest do Pirsa. Claudie Haignere, która reprezentuje Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) będzie pomagać w badaniach naukowych na stacji i przez 8 dni swojego pobytu przeprowadzi liczne eksperymenty w laboratorium Destiny.
24.10.2001 Wczoraj o 12:44 załoga statku Soyuz szczęśliwie dotarła do MSK i dokowała do portu na Zarii. Półtorej godziny później, po sprawdzeniu szczelności otwarto włazy pomiędzy pojazdem a stacją i obie załogi mogły się przywitać. Dla ekspedycji 3 są to pierwsi goście od czasu gdy stację opuściła załoga misji STS-105. Obie załogi w ciągu 8 dni przeprowadzą kilkanaście eksperymentów w laboratorium stacji. Załoga Soyuza wróci na ziemie w starym statku, przydokowanym do Pirsa, a nowy statek pozostanie na stacji przez kolejne 6 miesięcy i służyć będzie jako kapsuła ratunkowa dla stałej załogi.
31.10.2001 Dzisiaj o 10:30 minął rok odkąd ludzie nieprzerwanie przebywają w kosmosie. 31 października 2000 roku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Soyuz z Sergiejem Krikalewem, Jurim Gridzenko oraz Williamem Shepardem – pierwszą stała załogą stacji. Od tamtej pory zawsze ktoś przebywał w kosmosie. Obecnie to zadanie wykonuje trzecia stała załoga. Dzisiaj również, wcześnie rano o 2:39, stację opuściła załoga Soyuza, która przybyła tam 8 dni wcześniej. Korzystając ze starego statku, przydokowanego do Pirsa, wrócili bezpiecznie na ziemię o 6:58. Ekspedycja 3 szykować się teraz będzie do kolejnego, trzeciego już spaceru w otwartym kosmosie, który ma się odbyć 12 listopada.
12.11.2001 Dzisiaj o 22:00 rozpoczyna się trzeci i ostatni spacer w kosmosie przewidziany dla trzeciej załogi. Będą w nim brać udział Frank Culbertson i Władimir Dezurow, natomiast Michaił Turin będzie nadzorować prace z wnętrza stacji. Podczas spaceru mają zostać dokończone prace przy module Pirs, które zaczęto podczas pierwszego spaceru 8 października, oraz zbadana ma zostać jedna z baterii słonecznych na module Zwiezda. Bateria ta, po starcie modułu w lipcu 2000 nigdy nie otworzyła się w pełni, co wprawdzie nie miało bezpośredniego wpływu na jej działanie, ale szczegółowe oględziny jej nie zaszkodzą, a wręcz przeciwnie, pomogą zapobiec takim wypadkom w przyszłości. Dla Dezurowa będzie to już ósmy spacer w jego życiu, natomiast Culbertson będzie w otwartej przestrzeni po raz pierwszy. Od godziny 21:30 przygotowania, jak i prace w kosmosie będzie relacjonować NASA TV.
25.11.2001 Ostatni spacer trzeciej załogi trwał 5 godzin i 4 minuty. W tym czasie dokończono podłączanie kabli pomiędzy Pirsem a Zviezdą w celu uruchomienia systemu naprowadzania o nazwie Kurs. System ten będzie wykorzystywany do naprowadzania rosyjskich statków kosmicznych dokujących do stacji. W dalszej części prac, dokonano inspekcji baterii słonecznej Zviezdy wykonując kilkanaście zdjęć, które następnie zostaną poddane analizie. Ostatnim zadaniem było sprawdzenie wytrzymałości rosyjskiego wysięgnika zamontowanego na Pirsie, który w przyszłości będzie służył do transportu ładunków oraz przesuwania kosmonautów podczas spacerów. Dzięki ramieniu canadarm2 można było oglądać prace kosmonautów na żywo z różnych kątów za pośrednictwem NASA TV.
NASA TV dostępna między innymi tutaj.