Relacja z misji STS-98
Relacja z misji promu Atlantis (STS-98)
Czas na orbicie: 12 dni 21 godzin 20 minut

Misja ta ma na celu podłączenie do stacji kolejnego, ważnego modułu jakim niewątpliwie jest laboratorium Destiny. Po wyczynach załogi misji STS-97 to zadanie wydaje się niezwykle łatwe, ale w kosmosie zawsze coś może pójść nie tak jak zaplanowano. Podczas prwaie jedenastodniowej misji mają zostać przeprowadzone trzy spacery w otwartym kosmosie. Załoga będzie jednocześnie drugą, która odwiedzi astronautów przebywających na stacji. Uzupełnione (przy okazji) zostaną zapasy żywności i wody pitnej.


16.01.2001 Start odwołany. Na dwa dni przed startem promu Atlantis cała misja została zawieszona. Niemiła niespodzianka i zaskoczenie dla wszystkich bacznie śledzących rozwój MSK. Przyczyną były kable łączące rakiety pomocnicze promu. Naukowcy i inżynierowie chcą je jeszcze raz dokładnie sprawdzić. W tym celu prom musi z powrotem wrócić z wyrzutni startowej do budynku w którym był przygotowywany do startu. Na wyrzutnie miał by powrucić około 26 stycznia, ale start odbędzie się nie wcześniej jak 6 lutego. Prawdopodobnie data ulegnie jeszcze zmianie nie raz. Będzie to oczywiście miało wpływ na misje STS-102 która miała wystartować 1 marca. Ten start prawdopodobnie również zostanie przesunięty. Ktoś w tym miejscu może powiedzieć, że to już przesada z tym bezpieczeństwem i sprawdzaniem wszystkiego po sto razy. Jednak jeżeli chodzi o rakiety pomocnicze, tutaj nie ma miejsca na najmniejszy błąd. Tych rakiet nie da się wyłączyć, a zurzyta uszczelka była kiedyś przyczyną katastrofy Challenger'a. Decyzja słuszna czy nie - trudno powiedzieć, jedno jest pewne, na start trzeba będzie znowu czekać i to przynajmniej 3 tygodnie.
22.01.2001 Laboratorium Destiny nie ma już na promie, on sam natomiast został jakiś czas temu zpowrotem przewieziony do budynku, gdzie był przygotowywany do misji. Naukowcy w zeszłą sobotę i niedzielę przeprowadzili serię testów na kablach do rakiet pomocniczych. Od ich wyników zależeć będzie data startu. Jak wszystko pójdzie dobrze prom może zacząć wracać na platformę startową już 25 stycznia. Jak tylko zacznie się coś dziać, napiszę o tym tutaj.
26.01.2001 Podano wreszcie konkretną datę startu promu, mianowicie 7 lutego. Zegar odlicza juz właściwy czas do startu. Jeżeli nie będzie już rzadnych niespodzianek, to za niecałe dwa tygodnie Atlantis wyruszy w swoją podróż na MSK. Obecnie prom powinien być transportowany z powrotem na wyrzutnię.
31.01.2001 Prom obecnie znajduje się już zpowrotem na wyrzutni. W ładowni ponownie zainstalowano moduł Unity. Wszystko jest już gotowe do startu ( tym razem ). Miejmy nadzieję że tym razem nie wystąpią rzadne problemy.
07.02.2001 Do startu pozostało niespełna 26 godzin. Prom jest już niemal gotowy do startu. Inżynierowie podejmują ostatnie przygotowania i sprawdzają czy wszystko jest na swoim miejscu. Załoga wahadłowca jest już w centrum kosmicznym. Do promu będą wchodzić od godziny 20:50. Zbiornik z ciekłym paliwem będzie napełniny wcześniej bo już o godzinie 14:46. Pogoda nad przylądkiem jest wyśmienita jednak niepokojące są prognozy dotyczące miejsa awaryjnego lądowania promu (gdyby w czasie staru coś poszło nie tak). Jeżeli okaże się, że nad Atlantykiem będą chmury start może znowu zostać odwołany. Miejmy nadzieję, że pogoda się poprawi. Przygotowania do startu oraz końcowe odliczanie, które rozpocznie się na 9 minut przed startem, będzie można na żywo oglądać jedynie za pośrednictwem NASA TV. Potrzeba do tego szybkiego łącza z internetem a i tak jakość obrazu jest słaba. NASA TV można też odbierać za pośrednictwem satelity (jest transmitowany jako normalny kanał telewizyjny). W polskiej telewizji napewno nie będzie żadnej transmisji, być może urywki pokaże CNN.
08.02.2001 Ale wpadka. Prom już wystartował. Data startu podana na stronie była poprawna, jedynie licznik wskazywał błędny czas. Nie z mojej to jednak winy. Licznik ustawiam zgodnie z zegarem na stronach NASA a tam też był ustawiony błędnie. Prom już wystartował, a dalej odliczany jest czas do startu. Jeżeli ktoś sugerował się licznikiem i nie obejżał startu, to mogę jedynie powiedzieć, że ja też się nabrałem. Tyle z pierwszego dnia misji. Dzisiaj astronauci nie robili nic konkretnego, zwykła procedura po starcie czyli sprawdzenie urządzeń itp. czynności. Prom dokuje jutro.
09.02.2001 Dzisiaj prom dotarł do stacji. Po serji impulsów manewrowych, Atlantis znalazł się dokładnie pod stacją, a potem powoli, nie przekraczając prędkości kilku cm/s, zbliżał się do gniazda na module Unity. Połączenie nastąpiło o godzinie 17:51 czasu polskiego. W dwie godziny potem, po sprawdzeniu szczelności i wyrównaniu ciśnień, otwarte zostały trzy włazy dzielące stację od promu i obie załogi mogły się spotkać. Na stację przeniesiono przede wszystkim prowiant dla stałej załogi i wodę pitną, jak również części do komputerów i oprogramowanie potrzebne do uruchomienia modułu Destiny. Przyłączanie tego kosztownego laboratorium jak i pierwszy z trzech spacerów w otwartej przestrzeni zacznie się jutro.
Niestety, jest to ostatnia moja relacja z tej misji. Jutro wyjeżdzam na tydzień (muszę zaliczyć WF). Przez ten czas strona nie będzie uaktualniana, i nie będę mógł zadwać relacji z kolejnych dni misji. Obiecuję, że jak wrócę, postaram się zdać relację z poczynań astronautów, sam jestem ciekaw, jak sobie poradzą.
18.02.2001 Najciekawsze fragmenty misji już za nami. Zgodnie z obietnicą - relacja z całej misji.
dzień 04 Rozpoczął się kolejny dzień budowy stacji. Astronauci nie tracili czasu. Najpierw, za pomocą mechanicznego manipulatora promu, zostało odłączone gniazdo cumownicze PMA2, które do tej pory "zamykało" stację od strony modułu Unity. Ramię podłączono do gniazda, za pomocą komputera zwolniono zaczepy, które przytwierdzały je do stacji, a potem powoli przeniesiono je wyżej na część Z1 TRUSS nad modułem Unity. W tzw. międzyczasie dwoje astronautów przygotowywało się do wyjścia w przestrzeń. Pomogli oni przytwierdzić (tymczasowo) gniazdo PMA2 do Z1 TRUSS i przygotowali Destiny. Ma ono być podłączone do modułu Unity w miejsce, gdzie znajdował się PMA2. Ponownie do tego celu użyto ramienia promu. Gdy zakończono mechaniczne podłączenie, astronauci podłączyli jeszcze wszystkie niezbędne kable i wrócili na prom. Włazy pomiędzy promem a stacją ponownie otwarto, aby z wewnątrz kontynuować uruchamianie laboratorium.
dzień 05 Obie załogi tego dnia po raz pierwszy weszły do nowo przyłączonego modułu Destiny. Po krótkiej przerwie, kontynuowano uruchomianie nowego modułu. Sprawdzono szczelność, rozmieszczono wszystkie urządzenia i uruchomiono systemy podtrzymywania życia oraz łączności. Później ponownie zamknięto włazy między stacją a promem. Załoga sprawdzała kombinezony przed kolejnym wyjściem w przestrzeń.
dzień 06 Tego dnia ponownie zabrano się za gniazdo PMA2. Dwóm astronautom pomagał mechaniczny manipulator promu. Zdjęto termiczną osłonę z końca Destiny, odczepiono gniazdo cumownicze od Z1 TRUSS i powoli przesuwano je na miejsce docelowe. Ponownie po mechanicznym podłączeniu astronauci wzięli się za kable. Dzięki małemu okienku z laboratorium Destiny, załoga na stacji mogła obserwować pracę astronautów na zewnątrz. Później przyszła radosna wiadomość o udanym lądowaniu sądy Near na asteroidzie Eros (relację z tego wydarzenia znajdziecie tutaj ). W nocy kontrola lotów dokładnie zabezpieczyła PMA2 na miejscu.
dzień 07 Dzień w którym obie załogi mogły chwile odpocząć od pracy. Ponownie konfigurowano wszystkie systemy wewnątrz Destiny. Później załogi udzielały wywiadów i zadawały relacje z tego co osiągnęli w ciągu ostatnich dni.
dzień 08 Historyczny dzień. Astronauci przeprowadzili setny spacer w otwartej przestrzeni. Zamontowano dodatkową antenę na Z1 TRUSS, oraz rozwinięto kolejny radiator na korpusie P6. Sprawdzono także stan paneli słonecznych i kabli. Pod koniec podsumowano historię spacerów począwszy od pierwszych, krótkich, przez te na księżycu i w końcu te wykonywane podczas misji promów i przy budowie MSK. Tego dnia wypadały także walentynki więc składano sobie życzenia, ale to raczej mało istotne.
dzień 09 Ostatni dzień w którym załogo z promu mogła jeszcze przebywać na stacji. Przenoszono sprzęt, prowiant a także zabrano wszystkie śmieci ze stacji. Później udzielano krótkich wywiadów a Bill Shepard w roli przewodnika pokazał wnętrze Destiny i objaśniał jego możliwości.
dzień 10 Pożegnanie i zamknięcie włazów. Atlantis powoli opadał pod stację a później wykonał kilka pętli aby dokładnie obejrzeć powiększoną staję a przede wszystkim wykonać zdjęcia nowego obiektu. Przestrzeń życiowa stacji ostała powiększona niemal o 40%, mimo iż sama stacja nie wydaję się większa. Astronauci na promie przygotowywali się do powrotu na ziemię.
To tyle z relacji. Prom nadal znajduję się na orbicie. Lądowanie rozpoczyna się dzisiaj 18.02.2001 o godz. 17:47 (hamowanie i zejście z orbity), a prom dotknie ziemi około 18:53. Jeżeli lądowanie o tej porze nie będzie możliwe jest jeszcze drugie podejście o godz. 19:22 (hamowanie i zejście z orbity), i lądowanie o 20:28.
19.02.2001 Z powodu silnych wiatrów na przylądku Kenediego, lądowanie promu zostało opóźnione. Załoga pozostanie na orbicie jeszcze jeden dzień. Piątka astronautów spróbuje wrócić dzisiaj. Mają ponownie dwa podejścia, pierwsze zaczyna się o 18:21 hamowaniem na orbicie a lądowanie nastąpi o 19:27, drugie zaczyna się hamowaniem o 19:57 i kończy lądowaniem o 21:03.
20.02.2001 Pogoda ostatnio w ogóle nie chcę współpracować. Wczorajsze próby lądowania zostały odrzucone z powodu silnych wiatrów i pokrywy chmur zalegającej nad przylądkiem Keniediego. Dzisiaj prom ma aż siedem możliwości lądowania. Pierwsze dwie na przylądku w centrum kosmicznym już zostały odrzucone. Pogoda w dalszym ciągu nie sprzyja lądowaniu. Drugie dwie w godzinach 21:30 i 23:00 znajdują się w bazie Edwards w Kaliforni. Pozostałe trzy na pustyni w Nowym Meksyku raczej zostaną odrzucone. O godzinie 19:40 prom nadal znajduję się na orbicie. Wszystko wskazuje jednak na to, że wyląduj dzisiaj podczas jednej z prób lądownia w bazie Edwards.
20:00 Już wiadomo ostatecznie, o 20:30 rozpocznie się ok. 2 min. Impuls hamujący, który rozpocznie powrót promu Atlantis do domu. Lądowanie w bazie Edwards.
20:30 Zakończyło się właśnie hamowanie. Atlantis jest już w drodze do domu.
22:05 O godzinie 21:33 prom Atlantis szczęśliwie wylądował w bazie Edwards i tym samym zakończył sukcesem misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną (STS-98).