Zakończyła się misja promu Atlantis (STS-110).
Czas na orbicie: 10 dni 19 godzin 48 minut

Zakończyła się misja Soyuz Taxi 4.
Czas na orbicie: 9 dni 21 godzin 26 minut

Pierwszy, w tym roku lot promu na stację rozpoczyna kolejna fazę jej budowy, stworzenie systemu, który pozwoli w przyszłości na dalszą jej rozbudowę. Pierwszym elementem jest przęsło S0, ogromne rusztowanie, które zostanie przymocowane pośrodku stacji. Później zostaną przyłączone jeszcze dwa, podobnych rozmiarów rusztowania a na ich końcu znajdą się po dwa zestawy paneli słonecznych. Obecna misja jest drugą najbardziej skomplikowaną i spektakularną operacją od czasu wynoszenia pierwszych paneli słonecznych podczas misji STS-97 w październiku 2000 roku. Oprócz pierwszego przęsła S0, zostanie przymocowana pierwsza część platformy dla ramienia Canadarm 2. Docelowo platforma będzie się poruszać po całej długości rusztowania a wraz z nią, mechaniczne ramię stacji. Dzięki temu systemowi, będzie możliwa dalsza rozbudowa stacji o nowe modułu, które mają być doczepiane za Destiny.
03.04.2002 Do startu wszystko już gotowe, prognozy podogy dają 70% szans na dogodne warunki do jutrzejszego startu. Załoga przechodzi ostatnie testy medyczne i odprawy. Siedmio osobowa załoga wyruszy na 11-sto dniową misję jutro lub pojutrze. Okno startowe jest tym razem bardzo szerokie, start ma nastąpić pomiędzy godziną 21:00 w czwartek a 1:00 rano w piątek.
04.04.2002 Ustalono wreszcie konkretną godzinę startu. Prom ma wystartować jutro zaraz po pó?nocy o godzinie 0:13.
05.04.2002 Start który mial sie odbyc dzisiaj zaraz po pólnocy zostal odwolany. Powodem byl wyciek cieklego tlenu w jednej z rur na wyrzutni promu. Podczas startu doszlo by do jego eksplozji i katastrofy. Start Atlantisa zostal wiec odwolany do Niedzieli. Jezeli do tego czasu uda sie usunac usterke, prom wystatruje pomiedzy godzina 20:00 a 24:00.
06.04.2002 Data startu znowu przesunięta. Tym razem na poniedziałek wieczór. Dzisiaj ma zostac naprawiona pęknięta rura na wyrzutni. Konkretna godzina startu nie została jeszcze podana.
08.04.2002 Start promu dzisiaj o godzienie 22:40. Tym razem nie powinno już być niespodzianek. Prom ma dotrzeć na stacje w czwartek o 6:00 rano.
10.04.2002 Poniedziałkowy start przebiegł już beż problemów. O 22:40 Atlantis wystartował z Florydy i po 8-miu minutach był na orbicie. Na CNN można było zobaczyć 30sto sekundową relację ze startu, pozostałe stacje TV nie wykazały nawet tak skąpego zainteresowania. Również w polskich mediach nie było ani słowa o starcie. Prom tymczasem dogania stację. Po pierwszym dniu, który jak zwykle upłynął na sprawdzeniu sprzętu, nadchodzi czas na dokowanie do stacji. Ma to nastąpić dzisiaj o 18:06. O 20:04 otwarte zostaną włazy i obie załogi będą mogły się spotkać. Obie załogi rozpoczną przygotowania do jutrzejszego pierwszego spaceru w kosmosie.
14.04.2002 Wczoraj do pracy w kosmos wyruszyli weterani lotów w kosmos. 54ro letni Jerry Ross i 49cio letni Lee Morin pracowali wczoraj w otwartym kosmosie przez 7 godzin i 30 minut. Przymocowali ostatnie dwie śruby mocujące S0 do Destiny oraz powyjmowali liczne usztywnienia zabezpieczające rusztowanie, które zostały powkładane w różne miejsca konstrukcji jeszcze na ziemi, aby podczas startu cała struktura nie została uszkodzona. Po zakończonych pracach, odpalono silniki manewrowe promu na 1 godzinę, aby powoli i precyzyjnie podnieść orbitę stacji o około 3,5 km. Dzisiaj natomiast ponownie w otwarty kosmos wyszli Steve Smith i Rex Walheim. Dzisiejszym zadaniem jest odłączenie zacisków, które tymczasowo utrzymywały S0. Później astronauci będą pracować przy ruchomej platformie, zwolnią zaczepy, które blokowały ją na miejscu podczas startu i będą kontynuować podłączanie okablowania. Ostatnim zadaniem na dziś jest umocowanie specjalnej poręczy, która ma połączyć wyjście śluzy Quest ze środkiem rusztowania. Ma to ułatwić astronautom przyszłe prace. Dzięki tej poręczy będą mogli szybko dostać się do miejsca pracy, zamiast powoli przesuwać się wzdłuż modułów stacji. Dzisiejszy spacer rozpoczął się o 15:48 i nadal trwa (jest godzina 17:45).
15.04.2002 Dzisiaj astronauci miali troche wolnego czasu a zajeci byli kontrolerzy na Ziemi. Nie wykonywano prac w otwartym kosmosie. Test natomiast przeszla pierwsza czesc platformy. Ruchomy wagonik przejechal odleglosc 21 metrów. Sprawdzono mechanike platformy, zawieszenie, sterowanie, kamery i wszystkie silniki.
19.04.2002 Ze względu na obecny brak stałego dostępu do sieci, dopiero teraz zabrałem się za aktualizację. Misja STS-110 właśnie dobiegła końca. Przed chwilą, o 18:27 Atlantis wylądował w Centrum Kosmicznym Kennediego. Lądowanie można było obejżeć na SKY NEWS, później w ostatniej chwili także na CNN. 16.04 Jerry Ross i Lee Morin wykonali czwarty i ostatni spacer w kosmosie, spędzając go głównie na przygotowaniach do kolejnych misji. Prom został na stacji do środy, kiedy o 21:37 nastąpiło rozłączenie. Po wykonaniu pętli i dokładnym obfotografowaniu stacji wraz z jej nowym elementem, prom zaczął się powoli oddalać. Dzisiaj zakończył swoją podróż. Na stacji natomiast załoga przygotowuje się do przemieszczenia statku ratunkowego Soyuz. Ma on zostać podłączony do Pirsa, a w jego miejsce, na porcie Zarii ma przybyć nowy statek. Daty startu rosyjskiej rakiety NASA oczywiście nie podaje, ale wiadomo ze 27 nowy Soyuz ma przybyć na stację. W skład załogi lotu Soyuz Taxi 4 wchodzą: Mark Shuttleworth, Roberto Vittori i Juri Gidzenko, który był w składzie pierwszej stałej załogi stacji, będzie to więc jego druga wizyta na MSK.
22.04.2002 W Sobote 20.04.2002 zaloga stacji odbyla krótki lot statkiem Soyuz. Odbijajac od portu na Zarii przesuneli pojazd i dokowali do modólu Pirs. W ten sposób zwolnil sie port na nowy statek Soyuz który ma wystartowac w czwartek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Ma to nastapic o 8:26. Statek dotrze do stacji w Sobote. Zaloga po spedzeniu okolo tygodnia, wsiadzie do starego Soyuza, który teraz jest juz przydokowany do Pirsa i wróci na ziemi. Nowy Soyuz przez nastepne 6 miesiecy bedzie pelnil role kapsuly ratunkowej na stacji.
26.04.2002 Wczoraj o godzinie 8:26 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowala rakieta Soyuz. Na jej szczycie znajdowal sie statek Soyuz TM-34 a w nim trójka kosmonautów: Juri Gidzenko, Roberto Vittori i Mark Shuttleworth. Wydazenie to okazalo sie byc na tyle interesujace, ze minimalne zainteresowanie wykazaly nawet polskie media. Dlaczego? Poniewaz uznaly Marka Shuttleworth'a za drugiego kosmicznego turyste. Oczywiscie blednie, bo ani nie jest drugi, ani nie jest turysta. Wprawdze za swój lot zaplacil kwote 20 mln dolarów, ale na stacje leci nie w celach turystycznych lecz naukowych. Podczas swojego pobytu ma przeprowadzic eksperymenty w dziedzinie medycyny. Inne mniej razace bledy polskich dziennikazy to nazwanie zalogi Soyuza trojka astronautów. Oprócz telewizji o starcie informowaly dzis takze gazety, ciekawe czy cokolwiek zostanie powiedziane w niedziele, kiedy to zaloga ma dotrzec do stacji. Dokowanie przewidziane jest na godzine 9:57, pobyt ma trwac okolo osmiu dni, a powrót na ziemie przewidziany jest na 4 maja.
29.04.2002 Muszę przyznać, że media miło mnie zaskoczyły, zarówno publiczne jak i prywatne. Poinformowały o przybyciu nowego Soyuza na stację. Dokowanie miało miejsce o 9:56 a około półtorej godziny później, po sprawdzeniu szczelności włazy zostały otwarte i obie załogi mogły się spotkać. Tym samym, Juri Gidzenko stał się pierwszym człowiekiem, który po raz drugi odwiedził stację. Przez następne dni wszyscy będą uczestniczyć w licznych eksperymentach naukowych oraz skupią się na wymianie swoich kombinezonów w statkach Soyuz. Za pięć dni Shuttleworth, Vittori i Gidzenko powrócą na Ziemię.
02.05.2002 Na stacji szóstka astronautów i kosmonautów kontynuuje swoje prace. Dzisiaj mają zostać przeprowadzone testy ramienia stacji. Zebrane dane pomogą w następnej misji promu, podczas której ma zostać zakończona budowa ruchomej platformy na rusztowaniu, a zaraz potem ramię Canadarm2 zostanie umocowane na stałe na tej platformie. Ponadto należy się małe sprostowanie. Dostałem maila, że Juri Gidzenko wcale nie jest pierwszą osobą która dwukrotnie odwiedza stację. Otóż pierwszą taką osobą był Siergiej Krikaliew. Później podczas kolejnych misji jeszcze 9 osób dwukrotnie odwiedziło MSK. Juri Gidzenko jest zatem 11stą taką osobą. Od dziś umieszczam także spis wszystkich osób, które od początku budowy, brały udział w misjach na MSK. Link do spisu znajduje się w dziale „Historia budowy”
10.05.2002 Po spędzeniu majówki w kosmosie, Juri Gidzenko, Roberto Vittori i Mark Shuttleworth wrócili na Ziemię. Stację opuścili o 2:31 5 maja, a niecałe 3,5 godziny później wylądowali bezpiecznie na Kazachskim stepie. Pozostawiony przez nich nowy statek Soyuz będzie na stacji do listopada. Tymczasem czwarta stała załoga stacji wkracza w ostatnią fazę swojego pobytu. Już 30 maja startuje kolejny prom z kolejną piątą już załogą na stacje.