Relacja z misji STS-105
Relacja z misji promu Discovery (STS-105)
Czas na orbicie: 11 dni 21 godzin 13 minut

Jurii Usachew pełni funkcję dowódcy stacji już prawie pięć miesięcy, to o miesiąc dłużej niż Bill Shepard podczas pierwszej ekspedycji. Najwyższy już więc czas na kolejną zmianę załogi. Prom Discovery już po raz drugi pełni rolę kosmicznej taksówki. Na stację przwyiezie trzech nowych astronautów i kosmonautów. Będą to Frank Culbertson, Władimir Dezurow i Michaił Turin, którzy jako ekspedycja numer 3 będą zamieszkiwać stację przez najbliższe parę miesięcy. Natomiast obecna załoga wróci na Ziemię na pokładzie promu jak tylko misja STS-105 się zakończy. Podczas wizyty zostaną również wykonane trzy spacery w kosmosie oraz podłączony zostanie kontener Leonardo, w którym znajdują się kolejne urządzenia do laboratorium Destiny, rzeczy nowej załogi i prowiant.
09.08.2001 Prom miał dzisiaj wystartować o godzinie 23:38, jednak pogoda pokrzyżowała plany. Ze względu na silny wiatr i burze w pobliżu przylądka start został odwołany.
10.08.2001 Przez noc podano już nową datę startu promu, ma on wystartować dzisiaj o godzinie 23:15. Miejmy nadzieję, że dzisiaj pogoda będzie sprzyjać.
23:30 Dziś o godzinie 23:10, trochę wcześniej niż wcześniej zakładano, prom Discovery wystartował na misję STS-105. Po ośmiu minutach był już bezpieczny na orbicie i rozpoczął pogoń za MSK. Dokowanie ma nastąpić w niedzielę o 20:38.
12.08.2001 O godzinie 20:44, trochę później niż planowano, Discovery przybił do MSK rozpoczynając swój kilkunastodniowy pobyt na stacji. Teraz sprawdzone zostanie połączenie promu z włazem na Destiny. Po upewnieniu się, że nie ma żadnych nieszczelności, włazy zostaną otwarte i członkowie ekspedycji 2 będą mogli już po raz ostatni przyjąć gości. Ma to nastąpić jeszcze dziś o godzinie 22:30.
13.08.2001 Po wczorajszym spotkaniu się załóg, wszyscy astronauci wzięli się do pracy. Ekspedycje druga i trzecia były zajęte pracą na statku Soyuz. Ponieważ skafandry do tego pojazdu, który pełni role kapsuły ratunkowej, projektowane są specjalnie dla konkretnej osoby, nowa załoga stacji musiała umieścić swoje skafandry w pojeździe. Skafandry ekspedycji 2 zostały umieszczone w promie. Rozpoczęło się również przenoszenie części rzeczy obu załóg, gdyż już dziś Frank Culbertson oficjalnie przejmie dowództwo nad stacją. Jurii Usachew, Susan Helms oraz Jim Voss stają się załogą promu i tam będą teraz spędzać większość czasu. Natomiast załoga promu przeniosła z wnętrza Discovery kilka mniejszych eksperymentów, które będzie nadzorować ekspedycja 3. Również dzisiaj został podłączony kontener Leonardo. Za pomocą ramienia promu został wyjęty z ładowni i powoli przesuwany w kierunku stacji. O 18:52 został przyłączony do modułu Unity. Gdy połączenie zostanie sprawdzone, właz zostanie otwarty i od jutra zacznie się rozładowywanie kontenera. Potrwa to jak zwykle kilka dni. Dwa spacery w kosmosie przewidziane na tą misję odbędą się w 7-mym i 9-tym dniu misji.
14.08.2001 Po przyłączeniu Leonarda, astronauci mieli sporo pracy przy rozładowywaniu jego zawartości i tym się dzisiaj głównie zajmowali. Oprócz nowych eksperymentów, wyjmowano również rzeczy nowej załogi i pakowano to co stara załoga zabiera ze sobą na Ziemię. Obie ekspedycje były oprócz tego zajęte przekazywaniem dowództwa nad stacją. Ekspedycja 3 poznała wszystkie procedury bezpieczeństwa, jak używać kapsuły Soyuz, jak obsługiwać sprzęt na stacji, jak nawiązywać łączność z Ziemią itp. Załoga promu natomiast odpaliła dzisiaj kilkukrotnie silniki Discovery w celu podniesienia orbity stacji o 3,2 km. Czynność tą należy wykonywać regularnie gdyż w wyniku tarcie o atmosferę Ziemi, stacja stale zwalnia i w efekcie po pewnym czasie mogła by spaść na planete.
15.08.2001 Zakończyło się już rozładowywanie włoskiego kontenera Leonardo. Przez następne dni wszyscy astronauci i kosmonauci będą załadowywać go z powrotem rzeczami, które mają wrócić na Ziemię. Jest to o tyle trudne, że należy bardzo dokładnie rozmieścić cały sprzęt aby uzyskać w miarę jednolity rozkład masy. Obie ekspedycje oprócz tego w dalszym ciągu zajęte były czynnościami przekazywania dowództwa nad stacją. Natomiast załoga promu przygotowywała się do jutrzejszego spaceru w kosmosie. Dan Barry i Pat Forrester pracować będą jutro przy strukturze P6. Zamocują zbiorniki z amoniakiem a na śluzie Quest eksperyment wytrzymałości materiałów. Dwa pakunki wielkości walizek z różnymi rodzajami materiałów zostaną wystawione na promieniowanie kosmiczna przez rok. Po tym czasie zostaną zdjęte i przetransportowane do laboratoriów do analizy. Pozwoli to opracować lepsze i bardziej wytrzymałe osłony dla przyszłych statków kosmicznych. Spacer ma się rozpocząć jutro o 16:15. W tym celu, włazy pomiędzy promem a stacją zostaną zamknięte jeszcze dziś o 23:30.
16.08.2001 O 15:58 rozpoczął się pierwszy z dwóch zaplanowanych na tą misję spacerów. Dan Barry i Pat Forrester wyszli w otwarty kosmos przez śluzę promu. Najpierw skierowali się na górę stacji, do struktury nośnej paneli słonecznych. Podłączyli tam zbiornik z amoniakiem do systemu chłodzenia paneli. Chłodzenie tą substancją ma poprawić odprowadzanie ciepła z olbrzymich paneli, które oprócz tego, że produkują prąd do zasilania stacji, to strasznie się nagrzewają. Po podłączeniu wszystkich kabli, astronauci przesunęli się w dół w stronę śluzy Quest gdzie mają przyczepić dwa pakunki z rożnymi rodzajami materiałów (eksperyment wytrzymałości materiałowej). O godzinie 21:33 pracę właśnie dobiegają końca i astronauci niedługo powinni wrócić na prom.
17.08.2001 Wczorajszy spacer trwał 6 godzin i 16 minut i przebiegł beż większych niespodzianek. Niedługo potem minęło dokładnie 1000 dni odkąd moduł Zaria znalazł się na orbicie. Nowa załoga stacji, ekspedycja 3, uczciła ten moment symbolicznym przemówieniem z tego właśnie modułu. Przemówienie zawierało głównie podziękowania dla członków kontroli lotów i wszystkich osób zaangażowanych w projekt budowy stacji. Poza tym dzień upłyną jak zwykle na pakowaniu rzeczy do kontenera Leonardo. Załoga promu natomiast sprawdzała skafandry i sprzęt przed jutrzejszym, drugim spacerem w kosmosie. Ma on się rozpocząć jutro o godzinie 16:15. Również jutro po raz drugi zostaną uruchomione silniki Discovery w celu podniesienia orbity stacji o kolejne 3,2 km.
18.08.2001 O godzinie 15:42 rozpoczął się drugi spacer w kosmosie. Astronauci Dan Barry i Pat Forrester pracowali dziś przy laboratorium Destiny oraz segmencie Z1 truss (znajdującym się tuż nad Unity). Celem było przygotowanie tej części stacji na przylot ogromnych rusztowań na panele słoneczne. Rusztowania będą się rozciągać po obu stronach stacji a na ich obydwu końcach znajdować się będą dwa zestawy paneli słonecznych, takich jakie obecnie są na stacji. Te, które zamocowane są na Unity zostaną później przeniesione, a pozostałe trzy polecą w kosmos na pokładzie promu podczas przyszłych misji. Po rusztowaniach tych będzie również poruszać się platforma na której docelowo zostanie przyczepione Canadarm2. Spacer oficjalnie zakończył się po 5 godzinach i 29 minutach. Obecnie (21:43) astronauci są już z powrotem na promie. Jak tylko ciśnienia pomiędzy Discovery a stacją zostaną wyrównane, załogi wrócą do wspólnych zajęć. Jutro planowane jest zdjęcie Leonarda ze stacji i umieszczenie go w ładowni Discovery.
19.08.2001 Dzisiaj głównym zadaniem było zdjęcie kontenera Leonardo i umieszczenie go w ładowni Discovery. Przy pomocy mechanicznego ramienia promu Pat Forrester dokonuje właśnie (20:58) tego zadania. Gdy kontener zostanie zabezpieczony w ładowni promu, wszyscy astronauci i kosmonauci dostaną trochę wolnego czasu. Będą to ich ostatnie wspólne chwile na stacji. Discovery opuszcza jutro stację o 16:52, zabierając ze sobą ekspedycje 2 do domu, na Ziemię.
20.08.2001 Prom kosmiczny Discovery zakończył dziś swój pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O godzinie 16:52 odbił od włazu na Destiny, wykonał jedną pełną pętle wokół stacji i powoli zaczął się oddalać, przygotowując się do wejścia w atmosferę i lądowania na Ziemi. Zanim to jednak nastąpi, załoga STS-105 i ekspedycja 2 spędzą w kosmosie jeszcze jeden dzień. Obecnie lądowanie przewiduje się na środę na godzinę 18:48, wszystko jednak jak zwykle zależy od pogody. Tymczasem ekspedycja 3 , która pozostała sama na stacji, przygotowuje się na odcumowanie statku zaopatrzeniowego Progres, ponieważ jutro o 11:24 startuje rakieta Soyuz z nowym statkiem Progres, zawierającym zapasy żywności dla nowej załogi stacji na najbliższe tygodnie.
21.08.2001 Dziś rano, zgodnie z planem, z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, wystartowała rakieta Soyuz ze statkiem Progres wiozącym na stację zapasy żywności i wody dla załogi. Jutro ma zostać odcumowany stary, pusty już Progres (który zostanie spalony w atmosferze), a jego miejsce zajmie w czwartek nowy, wypełniony zapasami. Tymczasem załoga promu Discovery szykuje się już do powrotu na Ziemię. Dziś zamocowano na mostku wahadłowca trzy specjalne fotele dla ekspedycji 2. Mają one zminimalizować wpływ grawitacji na ciała astronautów, którzy przebywali w stanie nieważkości ponad pięć miesięcy. Na razie lądowanie przewidziane jest na godzinę 18:46 jutro w Centrum Kosmicznym Kennediego.
22.08.2001 Prom Discovery wraca na Ziemię dziś. Będą dwa podejścia do lądowania na Florydzie. Pierwsze rozpocznie się zejściem z orbity o 17:37 a lądowanie ma nastąpić o 18:46. Jeżeli to podejście się nie uda, kolejna próba będzie o godzinie 19:17 (zejście z orbity). W tym wypadku prom wyląduje o godzinie 20:23. Wszystko wskazuje jednak na to, że uda się wylądować za pierwszą próbą, prognozy pogody nad Florydą są bardzo dobre. Tymczasem na stacji, dziś rano o godzinie 8:00 odłączono statek Progres od Zwiezdy i skierowano go aby spłoną w atmosferze Ziemi. Nowy statek, który został wystrzelony wczoraj, dobije do stacji jutro około 12:00.
20:07 Mimo iż prognozy były obiecujące, nad obszarem Centrum Kosmicznym Kenediego pojawiły się chmury i spadł nawet deszcz. Pierwsza próba podejścia do lądowania została zatem odwołana. Teraz jednak pogoda poprawiła się i Discovery zszedł już z orbity. Lądowanie ma nastąpić o 20:23.
20:40 Zgodnie z planem o godzinie 20:23 Discovery szczęśliwie wylądował na Ziemi, przywożąc po pięciomiesięcznym pobycie w kosmosie, ekspedycje 2. Tym samym zakończyła się misja STS-105, oficjalny czas trwania to 11 dni 21 godzin i 13 minut. Natomiast jutro około godziny 12:00 na stację przybędzie nowy statek Progres.