Relacja z misji STS-104
Relacja z misji promu Atlantis (STS-104).
Czas na orbicie: 12 dni 18 godzin 35 minut

Spacery w kosmosie są integralną częścią każdej misji. Budowa stacji nie była by możliwa bez pracy ludzi na zewnątrz kompleksu. Jednak do tej odbywały się one tylko podczas wizyt promów kosmicznych. Dlaczego? Ponieważ stacja nie ma śluzy ciśnieniowej umożliwiającej wyjście w otwartą przestrzeń. Śluza taka znajduje się na promie i to zawsze tam rozpoczynały się spacery. Teraz ma się to zmienić. Atlantis dostarczy na stację nowy moduł - śluzę ciśnieniową stacji. Dzięki niej, załoga stacji będzie mogła wykonywać spacery także podczas nieobecności promu, stanie się bardziej niezależna. W przypadku nagłej awarii, gdy konieczna będzie naprawa na zewnątrz, będzie można temu od razu zaradzić. Nie trzeba będzie czekać na przylot promu. Nowa śluza będzie większa od tej na promie i przystosowana będzie zarówno do amerykańskich jak i rosyjskich skafandrów. Oprócz nowego modułu, Atlantis przywiezie kolejną porcję urządzeń laboratoryjnych oraz prowiant dla załogi stacji.


09.07.2001 Start już za dwa dni, niestety jutro ja wyjeżdżam na dwa tygodnie i nie będę w stanie relacjonować całej misji. Postaram się więc w bardzo dużym skrócie przedstawić jak będzie wyglądać cała misja. Start promu odbędzie się planowo w czwartek 12.07.2001 o godzinie 11:04. Dokowanie do stacji ma nastąpić w sobotę 14.07.2001 o 4:51. Podczas pobytu promu na stacji przeprowadzone zostaną trzy spacery, jednak dokładnie kiedy się rozpoczną i jak długo będą trwać, okaże się już na stacji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to Atlantis opuści stację w sobotę 21.07.2001 o godzinie 6:15, a na ziemi wyląduje w poniedziałek 23.07.2001 o godzinie 6:58. Data lądowania zależy oczywiście od pogody i może się zmienić. Dokładniejszą relację postaram się zamieścić po powrocie z wakacji.
27.07.2001 Wróciłem już z gór, a z kosmosu wrócił prom Atlantis wraz ze swoją pięcioosobową załogą. Oto krótka relacja z tego co działo się podczas misji.
12.07.2001 Prom wystartował zgodnie z planem o 11:04 i rozpoczął pogoń za Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
dzień 02 Załoga sprawdziła stan urządzeń i testowała ramię promu kontynuując pogoń za MSK.
dzień 03 Atlantis dokował do stacji o 5:08. Obie załogi spotkały się i rozpoczęły przygotowania do pierwszego spaceru w kosmosie.
dzień 04 Pierwszy z trzech zaplanowanych spacerów wykonywali Mike Gernhardt oraz Jim Reilly. Korzystając jeszcze ze śluzy promu wydostali się na zewnątrz i podpięci do ramienia promu przygotowali śluzę stacji - Quest. Susan Helms, która korzystała z ramienia stacji, wyciągnęła nowy moduł z ładowni promu i powoli przesuwała w stronę modułu Unity, gdzie później został zainstalowany.
dzień 05 Po mechanicznym połączeniu Questa ze stacją sprawdzono wszystkie połączenia i wykonano wszystkie niezbędne testy. Później załogi udzieliły jeszcze kilku wywiadów.
dzień 06 Rozpoczęły się prace wewnątrz śluzy Quest, która została otwarta od wewnątrz, czyli od stacji. Obie załogi mogły wejść do środka i obejrzeć nowo przyłączony moduł. Śluza została przygotowana do dalszych prac instalacyjnych i do przeprowadzenia pierwszego spaceru.
dzień 07 Kolejny spacer przeprowadzony z promu. Mike Gernhardt i Jim Reilly rozpoczęli instalacje czterech wysokociśnieniowych zbiorników z tlenem, które zostały przyczepione do śluzy Quest. Służą do wyrównywania ciśnień i zapasów tlenu w śluzie po skończonym spacerze. Podczas tego spaceru zainstalowano trzy z czterech zbiorników.
dzień 08 Członkowie obu załóg pracowali wewnątrz Questa w celu uruchomienia zbiorników i przygotowaniu śluzy do pierwszego spaceru.
dzień 09 Tego dnia trwały ostateczne przygotowania do uruchomienia śluzy. Astronauci Mike Gernhardt i Jim Reilly na "sucho" przeprowadzili wszystkie procedury wyjścia w otwartą przestrzeń. Quest był już gotowy.
dzień 10 Rozpoczął się trzeci i ostatni spacer przewidziany na tą misję. Tym razem jednak astronauci wyszli w przestrzeń używając śluzy Quest. Ich wyjście pokryło się z 32-gą rocznicą wyjścia Neila Armstronga z lądownika Apollo 11. Zainstalowano czwarty zbiornik i ostatecznie przygotowano śluzę do przyszłych spacerów.
dzień 11 Obie załogi, po udanej misji, pożegnały się i przygotowały do odbicia promu od stacji. Po zamknięciu włazów i sprawdzeniu szczelności, Atlantis o godzinie 6:54 opuścił stację i rozpoczął powrót do domu.
dzień 12 Załoga ostatnie dni w kosmosie spędziła oczywiści na przygotowaniach do wejścia w atmosferę. Złe warunki pogodowe na przylądku Kennediego opóźniły jednak lądowanie i prom musiał pozostać w kosmosie jeszcze dwa dni.
dzień 14 O godzinie 5:39 25 lipca Atlantis wylądował w centrum kosmicznym im. Kennediego na Florydzie, kończąc tym samym misję STS-104.