Raport z prac załóg 6 i 7
Relacja z prac załogi 6.

Ekspedycja 6 spędzi na stacji 4 miesiące podczas których będzie przeprowadzać 20 eksperymentów naukowych. W styczniu Kenneth Bowersox i Nikolai Budarin będą pracować na zewnątrz stacji. Podczas 6,5 godzinnego spaceru będą instalować wczeniej przywieźione urządzenia i przygotowywać stację do dalszej rozbudowy. W czasie swojego pobytu załoga 6 będzie przyjmować tylko 2 statki. Najpierw bezzałogowy Progres, który ma wystartować w lutym, potem prom kosmiczny Atlantis, który w marcu przywiezie nową załogę.
08.01.2002 Pierwotnie spacer w kosmosie miał się odbyć 15 grudnia. Pracować mieli Kenneth Bowersox i Nikolai Budarin. Ze względu jednak na chorobę jednego z członków załogi (prawdopodobnie Budarina) prace zostały na jakiś czas odwołane. Obecnie planuje się spacer na 15 stycznia, jednak Budarin nie weźmie w nim udziału, zastąpi go Pettit. Wiąże się to z pewnymi utrudnieniami. Pettit miał sterować ramieniem Canadarm2. W momencie gdy będzie pracował razem z Bowersoxem na zewnątrz, zadanie to powinno spaćś na Budarina, jednak nie posiada on kwalifikacji do operowania ramieniem. Dwaj astronauci będą więc musieli radzić sobie sami i prawdopodobnie prace potrwają dłużej niż zaplanowano. Nie ujawniono więcej szczegółów na temat choroby Budarina ze zwględu na poufność danych medycznych. Nie jest to jednak nic na tyle poważnego aby mogło zagrozić całej misji expedition 6. Z powyższymi decyzjami zgodziła się całkowicie Rosyjska Agencja Kosmiczna.
27.02.2003 Po długiej przerwie strona powraca do życia. Minęło trochę czasu i dużo się wydarzyło. Ostatnim razem gdy aktualizowałem stronę członkowie ekspedycji nr. 6 przygotowywali się do swojego spaceru w kosmosie. Te prace są już oczywicie dawno za nami, a późniejsze wydarzenia sprawiły, że misja expedition 6 znacznie się przedłuży. Pierwszego lutego 2003 roku zdarzyło się coś, co okrela się mianem najgorszego możliwego scenariusza. Misja o której nie pisałem na łamach tej strony, gdyż nie była ona związana bezpośrednio z MSK, zakończyła się tragicznie. Siedmio osobowa załoga wahadłowca Columbia zginęła podczas najtrudniejszej fazy powrotu na ziemię – przejścia przez atmosferę. Prom został całkowicie zniszczony, a jego szczątki spadły na ogromny obszar. O tej katastrofie pisze więcej w dziale aktualnoci, tutaj natomiast skupie się na konsekwencjach tego wypadku na stację i jej załogę. Loty wahadłowców zostały oczycie wstrzymane, więc marcowy lot Atlantisa nie odbędzie się. Miała wtedy przylecieć kolejna stała załoga, a Bowersox, Pettit i Budarin mieli wrócić na Ziemię. Zostaną na oni zatem na stacji dłużej, do przełomu czerwca i maja, kiedy to wypada kolejny lot taksówkowy, czyli wymiana kapsuły Soyuz. Normalnie podczas takich misji trzyosobowa załoga przylatuje nowym statkiem na stację, spędza tam około tygodnia i wraca na Ziemię w starym Soyuzie. Podczas tych misji na MSK latają astronauci europejscy, bądz turyci (jak na razie 1). Tym razem będzie inaczej. Załogę lotu taxi będzią tworzyć Juri Malenchenko i Edward Lu. Dwuosobowa załoga zostanie na stacji, natomiast ekspedycja 6 wróci na Ziemię w Soyuzie-TMA1 aktualnie zacumowanym do Pirsa. Ekspedycja 7 na razie nie poleci w kosmos. Trenowała ona do konkretnych zadań związanych z rozbudową stacji. Wysyłanie ich na orbitę teraz, gdy promy kosmiczne są uziemione i stacja nie będzie się rozrastać było by zmarnowaniem lat treningu. Pierwsza załoga zastępcza zostanie na stacji do października, kiedy to przyjdzie czas na kolejny lot taksówkowy. Załoga stacji zmniejszy się zatem do dwóch osób, ale przynajmniej nadal będzie zamieszkana. Start Soyuza TMA-2 ma sie odbyć 28 czerwca 2003.
24.04.2003 8 kwietnia Bowersox i Pettit wykonali dodatkowe prace w kosmosie przy przęśle. W maju planowane było przekonfigurowanie systemu zasilania oraz przywiezienie kolejnych paneli baterii słonecznych. Podczas 6cio i pół godzinnego spaceru wykonano prace przygotowawcze pod tą operacje.
Obecnie załoga nr 6 przygotowuje się do powrotu na ziemię. W statku Soyuz TMA-1 mają wylądować 3 maja. Na ziemi natomiast trwają ostatnie przygotowania przed startem Soyuza TMA-2 z dwuosobową zastępczą załogą nr 7. Start ma nastąpić 26.04.2003 w sobotę rano o 5:54. Prawdopodobnie zostanie pokazane przez większe stacje informacyjne.
26.04.2003 Rosyjska rakieta Soyuz wystartowała dzisiaj szczęśliwie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w pierwszy załogowy lot kosmiczny po katastrofie Columbii. Załoga – Ed Lu i Jurir Malenchenko jest już na orbicie i zmierza w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do której mają dotrzeć o 7:56 w poniedziałek. Start można było oglądać na żywo w CNN chociaż relacja trwała krótko i była zagłuszana przez komentarze amerykańskich dziennikarzy. Na SKY NEWS zdecydowano się na profesjonalny komentarz komentatora nasa i cały start został przekazany bez wtrąceń ze strony prowadzącego poranny program. Duży plus dla SKY’a, CNN się opuszcza, o TVN nawet nie wspominam. Oczywicie relacja w całoci była dostępna w internecie.
W ciągu najbliższych dni pojazd TMA-2 wykona kilka manewrów na orbicie aby podnięć ją na odpowiednią wysokoć i zsynchronizować z orbitą stacji.
15:30 Film z przygotowań na wyrzutni w Bajkonurze oraz z dzisiejszego startu jest dostępny na stronie www.energia.ru/english/
28.04.2003 Dzisiaj o godzine 7:56 statek Soyuz TMA-2 zacumował do portu Zarii na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. O 9:27 gdy uszczelniono już połączenie włazy zostały otwarte i załoga 6 przyjęła pierwszych gości od blisko 4ech miesięcy. Przez najbliższe 6 dni obie załogi będą brały udział w zdawaniu dowództwa (operowanie systemów stacji oraz kontynuacja rozpoczętych eksperymentów naukowych). Ken Bowersox, Nikolai Budarin i Don Pettit opuszczą stację w sobotę i jeszcze tego samego dnia mają wylądować na Ziemi. Film z dzisiejszego dokowania można znaleść na stronie www.energia.ru/english/
02.05.2003 Jutro będzie miała miejsce ceremonia zdania dowództwa nad stacją, Bowersox przekaże ją Malenchence. Następnie rozpoczną się przygotowania do powrotu załogi 6 na Ziemię. 40 minut po północy (z soboty na niedzielę) Soyuz TMA-1 odbije od stacji i rozpocznie krótką podróż w kierunku atmosfery ziemi. Około 4:03 ma wylądować w pobliżu miasta Arkylyk w Kazachstanie.
03.05.2003 Dzisiaj 43 minuty po północy statek Soyuz TMA-1 odcumował od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Załoga nr.6, która mieszkała na stacji przez ostatnie pięć i pół miesiąca przygotowuje się do lądowania. Będzie to pierwszy raz kiedy amerykańscy astronauci będą lądować w rosyjskim stylu, w kapsule Soyuza.
10:56 Dzisiejsze lądowanie nie poszło zgodnie z planem, ale na szczęście załoga jest już bezpieczna na Ziemi. Z jakiegoś powodu, kapsuła powrotna Soyuza zboczyła z kursu i wylądowała około 450 km od planowanego miejsca. W powietrze od razu wystartowały samoloty ratunkowe, potrzebowały jednak 2uch i pół godziny na odnalezienie statku. Po nawiązaniu łączności radiowej załoga zameldowała że czuje się dobrze. Na miejsce wysłano już ekipy ratownicze. Poza tym incydentem wszystkie pozostałe procedury lądowania przebiegły bez zakłóceń. Po wejściu w atmosfere i wyhamowaniu otworzyły się spadochrony na których Soyuz powoli opadał w kierunku Ziemi, na kilka sekund przed uderzeniem odpalone zostały małe silniczki rakietowe, które jeszcze bardziej spowolniły pojazd i zapewniły łagodne lądowanie. Członkowie ekspedycji 6 przez pierwsze kilka godzin zdani byli tylko na siebie, ale przecież przechodzili ostry trening przetrwania, wiec przygotowani byli na znacznie gorsze okolicznoci. Samoloty zwiadowcze które pierwsze dotarły do kapsuły przekazały iż właz jest już otwarty a załoga macha do nich z Ziemi. Pogoda na miejscu lądowania jest dobra, zatem nie ma żadnego zagrożenia dla kosmonautów.