3. Niepewność rozszerzona i prawidłowy zapis wyników pomiaru

Niepewność rozszerzona

Niepewność standardowa u(x) określa przedział od do , w którym wartość prawdziwa znajduje się z prawdopodobieństwem 68% dla niepewności typu A oraz z prawdopodobieństwem 58% dla niepewności typu B (wartości te wynikają z rozkładów prawdopodobieństw: Gaussa i jednostajnego). Niepewność standardowa jest miarą dokładności pomiarów i umożliwia porównanie różnych metod pomiarowych.

Dla umożliwienia porównania wyników pomiarów uzyskiwanych w różnych laboratoriach i warunkach wprowadzono pojęcie niepewności rozszerzonej U. Służy ona do wnioskowania o zgodności wyniku pomiaru z wynikami uzyskanymi w innych warunkach lub z wartościami tablicowymi. Niepewność rozszerzona wykorzystywana jest do celów komercyjnych i do ustalania norm przemysłowych, zdrowotnych, bezpieczeństwa, itd. Zgodnie z definicją, niepewność rozszerzona jest to zwiększona wartość niepewności standardowej tak, aby w przedziale znalazła się odpowiedni duża część wyników. Niepewność rozszerzoną oblicza się w sposób następujący:

 

(1.3.1)
gdzie k nosi nazwę współczynnika rozszerzenia. Dla większości zastosowań przyjmuje się wartość współczynnika rozszerzenia równą 2. Wartość k = 2 określa prawdopodobieństwo  znalezienia wartości rzeczywistej w przedziale na 95% dla niepewności typu A oraz prawdopodobieństwo bliskie 100% dla niepewności typu B.

Prawidłowy zapis wyników pomiaru

Kiedy już wykonaliśmy pomiar i wyznaczyliśmy jego niepewność musimy prawidłowo zapisać jego wynik. 

Pamiętajmy, że wartości niepewności pomiarowych podajemy z dokładnością nie większą niż dwóch cyfr znaczących zaś samą zmierzoną wartość zaokrąglamy do tylu cyfr znaczących ile wynika z zapisanej wartości niepewności. 

Typowym błędem studentów jest bezkrytyczne podawanie wyniku przepisując wszystkie cyfry znaczące z okienka kalkulatora czy ekranu komputera nie myśląc o tym, że pewna ich część nie niesie z sobą żadnej informacji fizycznej. Jest po prostu zbiorem liczb przypadkowych. 

Prawidłowy zapis wyniku należy rozpocząć od prawidłowego zapisu niepewności. Niepewność zapisuje się z dokładnością (zaokrągla) do dwóch cyfr znaczących. Wynik pomiaru zapisuje się z dokładnością określoną przez prawidłowy zapis niepewności, co oznacza, że ostatnia cyfra wyniku pomiaru i niepewności muszą stać na tym samym miejscu dziesiętnym. Niepewność zaokrąglamy zawsze w górę, natomiast zaokrąglenie wyniku odbywa się zgodnie z zasadami zaokrągleń w matematyce: cyfry 0-4 zaokrągla się w dół (nie ulega zmianie cyfra poprzedzająca), natomiast cyfry 5-9 zaokrągla się w górę (cyfra poprzedzająca zwiększa się o jeden). Zapis wyniku pomiarów można uzupełnić również o liczbę pomiarów stanowiących podstawę obliczeń niepewności.

Niepewność standardową można zapisać na kilka sposobów.

t = 21,364 s, u(t) = 0,023 s

t = 21,364(0,023) s

 

Niepewność rozszerzoną zapisuje się z użyciem symbolu ±.

Dla powyższego przykładu U(t) = k·u(t), t = 21,364 s, U(t) = 0,046 s (k = 2), n = 11

t = (21,364±0,046) s.