Ochrona radiologiczna

Spis treści:

  1. Wstęp
    1. Charakter zagrożenia
    2. Definicja ochrony radiologicznej

  2. Wpływ promieniowania jonizującego na organizm człowieka
    1. Skutki działania promieniowania na molekularnym, komórkowym, narządowym i ogolnoustrojowym poziomie organizmu
    2. Deterministyczne i stochastyczne skutki promieniowania

  3. Podstawowe wielkości i jednostki
    1. Dawki : ekspozycyjna, pochłonięta, równoważna, efektywna (skuteczna), zbiorowa, efektywna (skuteczna) obciążająca, równoważna obciążająca 
    2. ALI
    3. Stężenie promieniotwórcze ( limity pochodne DAC )

  4. Promieniowanie naturalne
    1. Naturalne źródła promieniowania
    2. Promieniowanie naturalne wzmożone przez człowieka
    3. Dawki promieniowania naturalnego

  5. Narażenie na promieniowanie
    1. Napromieniowanie zewnętrzne i wewnętrzne
    2. Skażenia promieniotwórcze
    3. Narażenie zawodowe
    4. Narażenie ludności
    5. Narażenie medyczne
    6. Środowisko

  6. Jak chronić się przed promieniowaniem
    1. Podstawowe zasady ochrony, uzasadnienie, optymalizacja (ALARA), dawki graniczne
    2. Czas narażenia, odległość, osłony
    3. Pomiary : dawki, mocy dawki, skażeń
    4. Znaki ostrzegawcze
    5. Środki ochronne
    6. Szkolenie

  7. Kontrola i nadzór
    1. Dozór jądrowy - CLOR, IMP, SANEPID
    2. Organizacja ochrony radiologicznej w kraju - Inspektorzy Ochrony Radiologicznej

  8. Wypadki radiacyjne
    1. Zapobieganiem, postępowanie awaryjne, usuwanie skutków - ostrzeganie, służby awaryjne

  9. Transport materiałów promieniotwórczych
  10. Polskie przepisy prawne
    1. Prawo atomowe
    2. Akty wykonawcze

  11. Przepisy i zalecenia organizacji międzynarodowych
    1. Prawo atomowe
    2. Akty wykonawcze
    3. UE (Euratom)
    4. MAEA
    5. ILO
    6. FAO
    7. OECD/NEA
    8. ICRP
    9. ISO
    10. IEC

  12. Bibliografia i referencje

I. Wstęp


1.Charakter zagrożenia

Zagadnienie bezpieczeństwa pracy badaniach i technice jądrowej ma specyficzny charakter, różny niż w innych dziedzinach. W większości przypadków niebezpieczeństwo zagrażające człowiekowi sygnalizuje w jakiś sposób swoje istnienie np. skaleczenie częścią maszyny będącej w ruchu, zatrucie gazem lub oparzenie jest zwykle poprzedzone zjawiskami docierającymi do świadomości człowieka za pośrednictwem zmysłów. Niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym lub otrucia niektórymi truciznami, w prawdzie z góry niewyczuwalne przypomina jednak o swym istnieniu przez natychmiastowe działanie. Niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem jest zupełnie niezauważalne i mniej oczywiste. Człowiek znajdujący się w zasięgu promieniowania, którego skutki mogą być śmiertelne wcale tego nie odczuwa. Przy otrzymywaniu w ciągu długiego czasu stosunkowo niewielkich dawek pierwszym objawem mogą być występujące nieraz po wielu latach nieodwracalne zmiany chorobowe [1].

2.Co to jest ochrona radiologiczna

Ochrona radiologiczna (ochrona przed promieniowaniem jonizującym) całokształt zagadnień związanych z ochroną ludzi i środowiska przed szkodliwym działaniem promieniowania jonizującego.


II. Wpływ promieniowania jonizującego na organizm człowieka


1.Skutki działania promieniowania na molekularnym, komórkowym, narządowym i ogólnoustrojowym poziomie organizmu.

Organizm człowieka zbudowany jest z komórek, które stanowią strukturalną i czynnościową jednostkę wszystkich rodzajów żywej materii. Komórka (rysunek obok [2]) składa się  z  jądra i cytoplazmy. W jądrze komórkowym znajduje się kwas deoksyrybonukleinowy (DNA), w którym zakodowana jest cała informacja o budowie komórki i o procesach, jakie będą w niej zachodzić od jej narodzin aż do śmierci. Zachowanie struktury DNA w możliwie nienaruszonym stanie ma więc podstawowe znaczenia dla życia i funkcjonowania komórki, a każda zmiana może stanowić potencjalne zagrożenie nie tylko dla niej, ale i dla  organizmu.

Organizm człowieka składa się z około 200 rodzajów komórek, które różnią się kształtem, wielkością i pełnionymi funkcjami. Różnicowanie komórek oraz ich organizacja w tkanki i narządy zachodzi we wczesnym okresie życia wewnątrzmacicznego. Dalszy wzrost masy i objętości narządów odbywa się głównie na drodze podziałów komórkowych, co stopniowo zwiększa  liczbę komórek organizmu i trwa aż do osiągnięcia dojrzałości. U dorosłego człowieka liczba komórek organizmu ustala się na poziomie około 1014 i nie zmienia w czasie, chociaż pewną jej część stanowią komórki nowe. Dzieje się tak dlatego, że komórki niektórych tkanek i narządów starzeją  się i obumierają w czasie pełnienia swoich funkcji. Odnowa  komórek  zachodzi na dwa sposoby. W narządach takich jak: wątroba, nerka, tarczyca, przysadka, trzustka lub prostata jest to zwykły podział komórek funkcjonalnych, które opuszczają swoją fazę spoczynkową i wchodzą w cykl komórkowy. W nabłonkach układu pokarmowego, moczowego i oddechowego, w nabłonkach kanalików nasiennych, w szpiku kostnym oraz w skórze odnowa komórkowa odbywa się przy udziale komórek macierzystych danej tkanki, które pod wpływem bodźca  różnicują w komórkę określonego rodzaju.

Poza DNA, który stanowi 1% masy komórkowej, chemicznymi składnikami komórki są: białka (10-20%), lipidy (2%) węglowodany (1%), składniki mineralne (1%) oraz woda  (75-85%). Białka stanowią element strukturalny komórki, a także spełniają różnorodne funkcje regulujące oraz są katalizatorami reakcji chemicznych, które zachodzą w komórce. Węglowodory i lipidy to rezerwa energetyczna komórki oraz składniki błon komórkowych, tworzące większość receptorów powierzchni komórek (np. antygeny grupowe krwi) lub wytwarzające warstwę izolacyjną w niektórych nabłonkach ( np. w naskórku). Woda wraz z rozpuszczonymi w niej jonami, pierwiastkami i drobnocząsteczkowymi związkami chemicznymi  stanowi mikrośrodowisko dla komórek i ich organelli.

Działanie promieniowania na organizm człowieka polega na przekazywaniu energii wysokoenergetycznych cząstek lub fotonów do układu elektronowego chemicznych składników  komórek. Powoduje to wzbudzenie, a częściej  jonizację, cząsteczek tych składników. Wzbudzone i zjonizowane cząsteczki są nietrwałe i bardzo szybko ulegają rozpadowi nazywanemu radiolizą. Produktami radiolizy są najróżniejsze rodniki, które z  powodu posiadania niesparowanego elektronu na orbicie cząsteczkowej są bardzo reaktywne chemicznie. Szczególnie chętnie łączą się z podobnymi do siebie rodnikami albo atakują trwałe cząsteczki komórki. Daje to szereg nowych związków chemicznych oraz zmienione  radiacyjnie  składniki komórki. Każda cząsteczka chemiczna występująca w komórce może zostać zmieniona na drodze pośredniego lub bezpośredniego działania promieniowania. O bezpośrednim działaniu promieniowania mówimy wówczas, gdy powstałe zmiany są wynikiem pochłonięcia energii promieniowania przez tą właśnie cząsteczkę. W przypadku pośredniego działania promieniowania powstałe zmiany są następstwem ataku rodników, które powstały na skutek radiolizy innej cząsteczki. Najczęściej  jest nią woda, a produktami radiolizy wody są rodniki: wodorowy (H*) wodorotlenowy   (OH*) i wodoronadtlenkowy      ( HO2* ).  Schemat radiolizy wody przedstawiony jest poniżej.

 

        H2O+  Ž  H2O++e-

       H2O+  Ž H++ OH

         H2O+  + e- Ž H2O-

         H2O-  Ž H* + OH-

       H* + O2 Ž HO2*

 

 

Skutki działania promieniowania na chemiczne składniki komórki zależą od roli, jaką dany składnik odgrywa w życiu i funkcjonowaniu komórki. Potencjalnie najgroźniejsze są więc uszkodzenia DNA. Zmiany w DNA powstałe na skutek pośredniego i bezpośredniego działania promieniowani (rysunek  obok [3]) nie różnią się od siebie. Są to głównie:

  1. pęknięcia  jednej lub obu nici DNA;
  2. zmiany lub ubytki zasad azotowych;
  3. wiązania krzyżowe typu DNA-DNA;
  4.   wiązania krzyżowe  typu DNA-DNA;
  5. zniekształcenia przestrzennej struktury DNA.

            Z wymienionych uszkodzeń potencjalnie najgroźniejsze są pęknięcia nici DNA. Ich liczba oraz rodzaj ( podwójno- lub pojedyńczoniciowe) zależy od ilości energii pozostawionej przez promieniowanie w jednostce masy ciała, a więc od dawki pochłoniętej. Ocenia się, że dawka  wynosząca 1 grej jest powodem średnio 40 pęknięć podwójnoniciowych i 1000 pęknięć jednoniciowych w każdej napromienionej komórce organizmu [4]. Nie wolno jednak zapominać, że podobne uszkodzenia DNA powstają także w wyniku normalnych procesów metabolicznych. W ciągu jednego dnia w każdej komórce ludzkiego ciała powstaje około 10000 spontanicznych pęknięć jednoniciowych i 8 spontanicznych pęknięć podwójnoniciowych [4] Aby sprostać tym zagrożeniom komórki wyposażone są w odpowiednie mechanizmy kontroli i naprawy DNA.  Ale gdy w krótkim czasie  pojawia się duża liczba uszkodzeń (przypadek krótkotrwałego działania dużej dawki promieniowania X lub ? ), albo gdy uszkodzenia tworzą liczne, blisko leżące skupiska  (przypadek działania dużych dawek promieniowania ? ) część tych uszkodzeń może zostać nie naprawiona lub błędnie naprawiona. Dlatego w napromienionych komórkach powstają mutacje, czyli trwałe i nie odwracalne zmiany w DNA. Mogą one dotyczyć pojedynczego genu  (mutacje punktowe) lub wielu sąsiadujących ze sobą genów. Te ostatnie na ogół wiążą się z tak znacznymi ubytkami lub przemieszczeniami fragmentów DNA, że zmieniają morfologię chromosomów.

            Chromosomy (zdjęcie obok [5])  są skondensowaną  postacią    chromatyny (połączenie   DNA    i  specyficznych białek jądrowych), która jest przygotowana do rozdzielenia i przekazania komórkom potomnym w procesie podziału komórkowego.  Zmiany morfologii chromosomów nazywamy aberracjami chromosomowymi. Promieniowanie jonizujące jest szczególnie efektywne w tworzeniu aberracji chromosomowych, które klasyfikujemy jako:  dicentrykami i translokacjami. Schemat powstawania popromiennych dicentryków i translokacji przedstawia poniższy rysunek[1]:

 

 

Obecność dwóch centromerów  stanowi mechaniczną przeszkodę w podziale chromosomu dicenrycznego i prowadzi zwykle do jego utraty w trakcie pierwszego popromiennego podziału komórkowego. Komórki, które utraciły część swojego materiału genetycznego mogą podzielić się jeszcze raz lub drugi, ale później ich podziały bezpowrotnie ustają. Zjawisko to, nazywane śmiercią mitotyczną, leży u podstaw  popromiennego deficytu komórek w tych  tkankach i narządach, których funkcjonowanie wymaga częstej odnowy komórkowej. Dlatego najbardziej promieniowrażliwe są te tkanki i narządy, których komórki ulegają częstej odnowie. Są to narządy limfatyczne takie jak: szpik kostny, grasica i śledziona; ściany przewodów pokarmowego, moczowego i oddechowego; skóra oraz gonady męskie. Jajniki oraz mózg i inne części centralnego układu nerwowego są stosunkowo promieniooporne. Ich uszkodzenie jest jednak nieodwracalne ze względu na brak komórek macierzystych, które mogłyby zastąpić utracone komórki funkcjonalne (oocyty  i komórki nerwowe). Mniej lub bardziej odległym skutkiem deficytu komórek funkcjonalnych i macierzystych są zakłócenia w działaniu narządów, które często obejmują cały organizm. Jako przykład można podać chorobę popromienną w jej szpikowej, żołądkowo-jelitowej i mózgowej postaci. Jest to specyficzne dla promieniowania, ciężkie schorzenie, które nie leczone prowadzi zawsze do śmierci. Przyczyną choroby popromiennej  jest nieodwracalne wyczerpanie komórek macierzystych w szpiku kostnym i nabłonkach przewodu pokarmowego, a w przypadku  postaci mózgowej uszkodzenie komórek nerwowych. Największą szansę na  wyleczenia ma zespół szpikowy, i w mniejszym stopniu, żołądkowo-jelitowy. Mózgowej postaci choroby popromiennej  wyleczyć  nie  można.

Różnice w promieniowrażliwości poszczególnych tkanek i narządów są wynikiem  różnic w promieniowrażliwości tworzących je komórek. Najbardziej wrażliwe na promieniowanie są nie wyspecjalizowane i często dzielące się komórki macierzyste. Komórki, które osiągnęły już swój stopień specjalizacji lub te, które dzielą się rzadko lub wcale są względnie oporne na dawki promieniowania powodujące śmierć mitotyczną komórek macierzystych lub często dzielących się. Jedynym wyjątkiem od  tej reguły są  limfocyty.

Z podobnych powodów rosnące narządy dzieci i młodzieży wykazują znacznie większą promienio-wrażliwość niż narządy osób dorosłych. Jednak najbardziej promieniowrażliwe są  rozwijające się tkanki i narządy ludzkiego zarodka.  Okres rozwoju tkanek i narządów, nazywany organogenezą, trwa od drugiego do ósmego tygodnia ciąży. Jest to więc szczytowy okres promieniowrażliwości  człowieka.

Aberracje chromosomowe typu translokacji nie zakłócają podziału komórki, ponieważ morfologia chromosomów z translokacjami nie odbiega od normy. Powstawaniu translokacji towarzyszy jednak przemieszczanie materiału genetycznego z jednego chromosomu na drugi, które może zmienić zarówno funkcje jak i aktywność poszczególnych genów. Takie mutacje są  cyklu 

                    [6]                                szczególnie groźne w genach odpowiedzialnych za naprawę DNA i kontrolę  komórkowego. Komórka somatyczna, która jest nosicielem właśnie takiej mutacji, może bowiem wejść na tzw. tor mutacyjny. To oznacza, że w każdym kolejnym pokoleniu tej komórki, może pojawić się komórka potomna z dodatkową mutacją. Z czasem może nagromadzić się tyle różnorodnych mutacji, że komórka,  która je odziedziczy, zmieni swój wygląd i całkowicie wyłamie się spod kontroli genów. Nazywamy to transformacją nowotworową, ponieważ tylko komórki nowotworowe wykazują zdolność do niekontrolowanych podziałów komórkowych, swoisty metabolizm oraz możliwość wędrowania z prądem krwi do innych  narządów i  tworzenie tam  przerzutów.

 

Popromienne mutacje w komórkach somatycznych mogą więc, ale nie muszą, zapoczątkować powstawanie nowotworów popromiennych. Organizm dysponuje bowiem rozbudowanymi i sprawnie działającymi mechanizmami obrony przed ewentualnymi skutkami nie naprawionych lub błędnie naprawionych uszkodzeń DNA. Jeśli więc ilość uszkodzeń jest na tyle duża, że przekracza pewien próg tolerancji, komórka może zostać skierowana na drogę apoptozy. Ten rodzaj śmierci komórkowej ma zapobiec podziałowi zmutowanej komórki i jej wejściu na tor mutacyjny. Wśród zmutowanych komórek bardzo częstym zjawiskiem jest także opóźniona śmierć mitotyczna. Gdy doszło już do transformacji, to zmienione antygenowo komórki nowotworowe mogą jeszcze zostać rozpoznane jako nieprawidłowe i usunięte przez układ odpornościowy. Na transformację nowotworową szczególnie podatne są komórki macierzyste oraz  komórki rosnących tkanek i narządów.                  [7]                      Widać to wyraźnie na przykładzie gruczołu piersiowego i tarczowego, ponieważ zapadalność na nowotwory sutka i tarczycy wyraźnie spada po okresie pokwitania.

            Nowotwory popromienne pojawiają się z dużym opóźnieniem czasowym, nazywanym okresem utajenia. Najkrótszy okres utajenia występuje w przypadku białaczek. Wynosi on dwa lata. W przypadku innych rodzajów nowotworów czas utajenie może sięgać nawet kilkunastu lat. Promieniowanie nie wywołuje jednak żadnego charakterystycznego nowotworu, a jedynie zwiększa prawdopodobieństwo występowania tych, które z większą lub mniejszą częstością pojawiają się w całej populacji ludzkiej.  Jednak w porównaniu z  takimi chemicznymi czynnikami rakotwórczymi jak azbest, benzen czy niektóre składniki dymu tytoniowego, promieniowania  okazuje się być dużo słabszym karcynogenem [8].

Wszystkie skutki promieniowania, które obserwujemy u napromienionych osób nazywamy skutkami somatycznymi.  Te, które  ujawniają się  w ciągu godzin, dni lub tygodni określamy jako wczesne skutki somatyczne. Skutki ujawniające się po upływie miesięcy lub lat zaliczamy do  późnych skutków somatycznych. Do skutków wczesnych zaliczamy:

  1. zespół szpikowy, żołądkowo-jelitowy i mózgowy choroby popromiennej;
  2. rumień skóry;
  3. czasową lub trwałą bezpłodność.

Skutki ujawniające się po upływie miesięcy lub lat od napromienienia to tzw.  późne skutki somatyczne. Są to

  1. zmniejszenie się ilości komórek miąższowych (funkcjonalnych) w narządach o wolnej wymianie komórkowej;
  2. zmętnienie soczewki oka (zaćma);
  3. nierównomierne odkładanie się pigmentu w skórze;
  4. przyśpieszone starzenie, które polega na stwardnieniu naczyń krwionośnych i zwłóknieniu narządów w wyniku agregacji koleganu.

Jednak  za najważniejsze skutki późne uważamy nowotwory  takich tkanek i narządów jak: szpik kostny, okrężnica, żołądek, płuca, pęcherz moczowy, gruczoł piersiowy, wątroba, przełyk, skóra i powierzchnia kości.

Skutki mogące wystąpić u potomstwa napromienionych osób nazywamy dziedzicznymi  i  z  samej  definicji  zaliczamy  do  skutków   późnych.Występowanie  skutków dziedzicznych obserwujemy u  potomstwa napromienionych owadów i gryzoni. Ich przyczyną są mutacje punktowe i aberracje  chromosomowe w  komórkach  rozrodczych jednego (dowolnego) z  rodziców.  Mimo, że skutkiem napromieniania ludzkich komórek rozrodczych są również  mutacje i aberracje chromosomowe, dotychczas nie zaobserwowano występowania wad lub chorób genetycznych u potomstwa napromienionych osób. Przypuszczalnie u ludzi prawdopodobieństwo wystąpienia skutków dziedzicznych, nawet po dużych dawkach promieniowania, jest znikomo małe w porównaniu z naturalnie występującymi defektami genetycznymi [9]. Ocenia się, że około 13% wszystkich żywo urodzonych dzieci wykazuje mniej lub bardziej poważne naturalne defekty genetyczne

                                                                                                                                                 [10]   

2. Deterministyczne i stochastyczne skutki promieniowania.

Następstwa napromienienia organizmu człowieka zależą od szeregu czynników fizycznych i biologicznych.  Czynnikami tymi są:

1.      dawka promieniowania;

2.      moc dawki;

3.      rozmiar napromienionego obszaru ciała;

4.      rodzaj i energia promieniowa;

5.      wiek w chwili ekspozycji;

6.      różnice we wrażliwości poszczególnych tkanek i narządów na indukcję nowotworów popromiennych;

7.     rzadkie choroby lub predyspozycje genetyczne, które zwiększają ryzyko indukcji nowotworów popromiennych ;

 

Spośród wymienionych czynników fizycznych najważniejsza jest dawka promieniowania. Wpływ wielkości dawki na rodzaj i czas wystąpienia następstw popromiennych u człowieka uwzględnia podział na  skutki stochastyczne i deterministyczne [11].

Za skutki deterministyczne, uznaje się te, które w krótkim czasie  po przekroczeniu określonej dawki progowej pojawiają się u wszystkich napromienionych osób. Ich przyczyną jest nieodwracalny spadek  komórek  poniżej poziomu, który jest niezbędny do funkcjonowania szczególnie ważnych tkanek i narządów organizmu.

Wysokość progu dawki dla skutków deterministycznych jest różna dla różnych tkanek i narządów.Równoważne dawki progowe dla niektórych skutków deterministyczych  zostały przedstawione w poniższej tabeli (dane wg [1]).

Tkanka/następstwo

Dawka progowa [Sv]

Jądra

       niepłodność czasowa

       niepłodność trwała

 Jajniki

       niepłodność

 Soczewka oka

       wykrywalne zmętnienie

       pośledzenie widzenia (zaćma)

 Szpik kostny

       Upośledzenie hematopoezy

 Skóra

       rumień, suche złuszczenie naskórka,

       sączące złuszczanie naskórka

       martwica naskórka i skóry właściwej

 Całe ciało

       Ostra choroba popromienna - zgon

 

0,15

3,5-6,0

  

2,5-6,0

  

0,5-2,0

5,0

  

5,0

 

3,0-5,0

20

50

 

1,0

 

       Rozciągnięcie dawki w czasie (mała moc dawki) lub podzielenie jej na szereg frakcji (dawka frakcjonowana) zawsze powoduje przesunięcie dawki progowej w kierunku dawek wyższych. Łagodniejsze skutki małych mocy dawek lub frakcjonowania dawki tłumaczy się głównie wewnątrzkomórkową naprawą uszkodzeń DNA. Jeśli całkowity czas napromieniania jest dostatecznie długi, uszkodzenia powstałe na początku ekspozycji mogą ulec naprawie jeszcze przed zakończeniem pochłaniania dawki. Skutki działania promieniowania są także łagodniejsze w przypadku gdy napromieniowaniu ulega nie całe ciało lub narząd, tylko jego część. Wiele komórek pełniących podobne funkcje mieści się bowiem w różnych częściach ciała i narządu. Gdy zostanie utracona tylko część komórek, pozostałe przy życiu mogą przejąć ich funkcję do czasu  zastąpienia  uszkodzonych lub zabitych komórek przez nowe.

        Najpoważniejszym rodzajem skutków deterministycznych jest choroba popromienna w jej mózgowej, żołądkowo-jelitowy i szpikowej postaci. Przy jednorazowym napromienieniu całego ciała postać mózgową wywołują dawki równoważne przekraczające 50 Sv. Postać żołądkowo-jelitowa to wynik napromienienia dawkami od 10 do 50 Sv, a szpikowa od 1 do 10 SV. Dawki te mogą być jeszcze wyższe w przypadku napromieniania długotrwałego z małą mocą dawki lub krótkotrwałego napromieniania miejscowego. Zatem choroba popromienna to wynik działania dużych i bardzo dużych dawek promieniowania.

         Następstwa,  które z dużym opóźnieniem czasowym ujawniają się tylko u niektórych  osób z ogółu napromienionych określamy jako skutki stochastyczne. Zwiększenie prawdopodobieństwa zapadnięcia na jedną ze znanych chorób nowotworowych i zgonu z tego powodu jest jedynym rodzajem skutków stochastycznych u ludzi. Stochastyczny charakter nowotworów popromiennych w uproszczeniu oznacza, że osoba napromieniona może, ale nie musi zachorować.  Nie można także przewidzieć, która z pośród osób napromienionych taką samą dawką zachoruje, a jeśli zachoruje to czy na pewno z powodu promieniowania. Za przyczynę występowania nowotworów popromiennych uznajemy mutacje, czyli nieodwracalne zmiany w DNA komórek macierzystych danej tkanki. Różnice we wrażliwości poszczególnych tkanek i narządów na indukcję nowotworów popromiennych przedstawia poniższa tabela( wg [1]).

Narząd

Względny udział w uszczerbku

 Szpik kostny

 Okrężnica

  Płuca

  Żołądek

  Pęcherz moczowy

  Gruczoły piersiowe

  Wątroba

  Przełyk

  Tarczyca

  Skóra

  Kości

  Gonady

  Pozostałe tkanki i narządy

               0,143

               0,141

               0,111

               0,139

               0,040

               0,050

               0,022

               0,034

               0,021

               0,006

               0,009

               0,203

               0,081

 
Nowotwór może pojawić się tylko wtedy, gdy wszystkie komórki, w których promieniowanie zainicjowało proces transformacji przeżyją. Zatem dawki, które mogą spowodować skutki stochastyczne są o wiele niższe od dawek powodujących skutki deterministyczne.     

                 Różnice pomiędzy skutkami deterministycznymi i stochastycznymi przejawiają się we wpływie dawki na częstotliwość (prawdopodobieństwo) ich występowania oraz ostrość wywołanych objawów chorobowych. Po przekroczeniu dawki progowej wzrost dawki powoduje gwałtowny wzrost częstotliwości skutków deterministycznych. Ilustruje to ostro wznosząca się krzywa dawka-skutek [9]. Względnie płaski początek i koniec  krzywej zawdzięcza się osobom, które wykazują szczególnie niską i szczególnie wysoką  promieniowrażliwość. Charakterystyczną cechą skutków deterministycznych jest więc to, że ich ostrość rośnie wraz ze wzrostem dawki promieniowania. Ostrość skutków stochastycznych nie zależy od dawki, chociaż prawdopodobieństwo ich wystąpienia rośnie wraz ze wzrostem wielkości dawki efektywnej. W większości przypadków maksymalna częstotliwość występowania nowotworów popromiennych przypada pomiędzy 1-2 Sv.

Skuteczna ochrona przed deterministycznymi skutkami dużych dawek promieniowania polega na ograniczeniu dawek pochłoniętych do wartości niższych od wartości dawek progowych. Ochrona przed stochastycznymi skutkami promieniowania opiera się na zmniejszeniu prawdopodobieństwa ich występowania do najniższego poziomu osiągalnego przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych. W praktyce jest to realizowane w oparciu o hipotezę o liniowej, bezprogowej zależności dawka–skutek [12]. Hipoteza ta zakłada, że nie ma takiego progu dawki poniżej, którego nowotwory popromienne nie występują. Zakłada również, że każde podwojenie dawki powoduje podwojenie liczby nowotworów. Takie założenie oznacza że nawet najmniejsza dawka promieniowania może zainicjować powstanie nowotworu, chociaż prawdopodobieństwo takiego zdarzenia może być niezwykle małe. Dla nowotworów popromiennych liniowa zależność  dawka–skutek obserwowana jest w zakresie dawek od 0,2 do 2Sv. Stosowanie jej w obszarze dawek mniejszych od 0,2 Sv jest jednak poważnie kwestionowane. Po pierwsze dlatego, że może prowadzić do kosztownego zawyżenia wymagań w stosunku do ochrony przed małymi dawkami promieniowania, po drugie ma ogromny wpływ na rozpowszechnianie się radiofobii, czyli irracjonalnego strachu przed promieniowaniem, po trzecie stoi w sprzeczności z wynikami najnowszych badań eksperymentalnych i epidemiologicznych [13]. Z  badań tych wynika, że dawki pomiędzy 0,01 a 0,1 Sv, poza tym, że indukują proporcjonalną do dawki liczbę uszkodzeń DNA,  stymulują układ odpornościowy organizmu oraz liczne komórkowe mechanizmy obronne. Dzięki takiej stymulacji bardziej skutecznie usuwane są z komórek wolne rodniki, które powstają w wyniku normalnych procesów metabolicznych. Bardziej skutecznie naprawiane są  spontaniczne i indukowane uszkodzenia DNA. Skuteczniej eliminowane są komórki z błędnie naprawionymi uszkodzeniami DNA oraz  komórki, które wcześniej weszły na tor mutacyjny.  W efekcie obserwowana częstość nowotworów jest mniejsza niż w nie napromienionej grupie kontrolnej. Zjawisko pożytecznego działania małych dawek promieniowania nazywamy hormezą radiacyjną.   Zamieszczony obok wykres przedstawia uogólniony model odpowiedzi organizmu na promieniowanie, a także na inne naturalne czynniki fizyczne i chemiczne [13]. Wynika z niego, że deficyt promieniowania   (dawka mniejsza od D) wywołuje objawy niedoboru (kolor jasnoniebieski). Małe dawki promieniowania (dawki pomiędzy D i T) poprawiają stan zdrowia (kolor jasnopomarańczowy). Zaś wysokie dawki (dawki wyższe od T) są toksyczne  i  powodują wyłącznie skutki szkodliwe. Dawki, które poprawiają stan zdrowia z nadmiarem pokrywają cały naturalny zakres promieniowania (N to średni naturalny poziom promieniowania). Linia przerywana obrazuje hipotezę o liniowym, bezprogowym działaniu promieniowania. Linia ciągła przedstawia  model hormetycznego działania małych dawek promieniowania.

 



1.Dawki

a) Dawka pochłonięta (D) , (ang. absorbed dose) - jest to energia promieniowania jonizującego, przekazana materii w elemencieobjętości. Dawka pochłonięta jest wyrażona jako iloraz   przez dm, gdzie jest średnią energią przekazaną materii o masie dm, przez promieniowanie jonizujące [14]:

 

                                                   [15]              

Jednostką jednostką dawki pochłoniętej w układzie SI jest grej [Gy]. Poprzednio stosowaną i do dzisiaj jeszcze spotykaną jednostką jest rad (roentgen absorption d ose), powiązany z grejem następująco :

1 rad = 100 erg/g = 0,01 Gy

W ochronie radiologicznej dawka pochłonięta oznacza dawkę uśrednioną w tkance lub narządzie.

Dawka pochłonięta w jednostce czasu jest nazywana mocą dawki . Określa się ją jako iloraz dD przez dt, gdzie dD jest przyrostem dawki pochłoniętej w przedziale czasu dt [14] :

Jednostką mocy dawki pochłoniętej jest Gy/s = grej/sekunda

Pomiar mocy dawki służy do oceny narażenia na promieniowanie zewnętrzne i umożliwia określenie dopuszczalnego czasu przebywania w miejscu występowania promieniowania.

b) Dawka ekspozycyjna, ekspozycja (X), (ang. exposure) - jest miarą stopnia jonizacji powietrza w wyniku oddziaływania na nie promieniowania X lub g . Jest zdefiniowana jako bezwzględna wartość sumy elektrycznych ładunków wszystkich jonów jednego znaku, powstających w powietrzu w wyniku oddziaływania promieniowania X lub g , w warunkach gdzie wszystkie elektrony wzbudzone przez fotony w elemencie objętości powietrza o masie dm są w nim całkowicie zatrzymane [16] :

Jednostką dawki ekspozycyjnej jest w układzie SI kulomb na kilogram [C/kg]. Powszechnie używaną jednostką jest rentgen [R]

R = 2,58ˇ10-4 Cˇkg-1 

 Szybkość jonizacji nazywa się mocą dawki ekspozycyjnej (ang.exposure rate). Jest ona określona jako iloraz dX przez dt, gdzie dX jest przyrostem dawki ekspozycyjnej w przedziale czasu dt [14]:

Jednostką mocy dawki ekspozycyjnej jest A/kg = amper/kilogram.

c)  Dawka równoważna (HT,R) , (ang. equivalent dose) – jest to dawka pochłonięta w tkance lub narządzie T, ważona dla rodzaju i energii promieniowania R [17]. Wyznaczana jest wzorem :

gdzie:

DT,R  - dawka pochłonięta uśredniona w tkance lub narządzie T, pochodząca od promieniowania R

wR - współczynnik wagowy promieniowania, który uwzględnia wpływ biologiczny na tkankę określonego promieniowania,

W przypadku gdy mamy do czynienia z różnymi rodzajami promieniowania, którym odpowiadają różne czynniki wagowe, całkowitą dawkę równoważną definiujemy jako następującą sumę :

 

 

Jednostką dawki równoważnej jest siwert [Sv]. Jest on zdefiniowany następująco :

1Sv = 1 J/kg ( dżul/kilogram )

Wg. [17] wartości czynników dla poszczególnych rodzajów promieniowania wynoszą:

 

Rodzaj promieniowania i odpowiadający mu zakres energii.

Czynnik równowagowy promieniowania.

Fotony, imnony, wszystkie energie

1

Elektrony, wszystkie energie

1

Neutrony:

E  do   10 keV

10 keV < E  do  100 keV

100 keV < E  do   2 MeV

2 MeV < E  do   20 MeV

E > 20 MeV

5

10

20

10

5

Protony z wyłączeniem protonów odrzutu          E > 2MeV

5

Cząstki alfa, fragmenty rozszczepień, ciężkie jądra.

20

 

d)  Dawka efektywna (E) , (ang. effective dose) - jest zdefiniowana jako suma ważonych dawek równoważnych od zewnętrznego i wewnętrznego napromienienia wszystkich tkanek i narządów [17]. Określona jest wyrażeniem:

gdzie:

DT,R - dawka pochłonięta promieniowania R, uśredniona w tkance lub narządzie T

wT - czynnik wagowy narządu lub tkanki T

wR - czynnik wagowy promieniowania

Jednostką dawki skutecznej jest siwert [Sv].

Wg. [17] mamy :

      Czynniki wagowe dla wybranych tkanek i narządów  

Skóra

0,01

Powierzchnia kości

0,01

Przełyk

0,05

Tarczyca

0,05

Wątroba

0,05

Gruczoły piersiowe

0,05

Pęcherz moczowy

0,05

Żołądek

0,12

Płuca

0,12

Jelito grube

0,12

Szpik kostny (czerwony)

0,12

Gonady

0,2

Pozostałe

0,05

e)  Dawka równoważna obciążająca (HT(t) ) , (ang. commited eqvivalent dose) -jest to całka w czasie t  z mocy dawki równoważnej w tkance lub narządzie T, którą otrzyma osobnik w wyniku  wniknięcia substancji promieniotwórczej do organizmu [17]. Jest ona określona wzorem:

 

dla wniknięcia w czasie to , gdzie:

-    jest odpowiednią mocą dawki równoważnej w tkance lub narządzie w chwili  t ,

-     t   oznacza okres objęty całkowaniem.

Przy wyznaczaniu HT(t ), t   podawany jest w latach. Jeżeli t  nie jest określony, przyjmuje się, że wynosi on 50 lat dla dorosłych i do 70 lat dla dzieci. Jednostką równoważnej dawki obciążającej jest siwert [Sv].

f) Dawka efektywna obciążająca (E(t)) (ang.commited effective dose) - jest to suma skumulowanych w organie lub tkance dawek obciążających HT(t ), wynikających z wchłoniecia substancji promieniotwórczej, pomnożonych przez czynnik wagowy narządu lub tkanki T [17]:

 

Jednostką dawki skutecznej obciążającej jest siwert [Sv]. 

 

g) Dawka zbiorowa (ang.collective dose) - to iloczyn średniej dawki indywidualnej w danej grupie i liczby osób w tej grupie [18].

 


2.ALI

ALI (Annual Limit of Intake)  -  jest to wniknięcie danego nuklidu promieniotwórczego w ciągu roku drogą pokarmową, oddechową lub przez skórę u człowieka umownego powodujące dawkę obciążającą równą odpowiedniej dawce granicznej [19]. Wielkość ta jest wyrażana w jednostkach aktywności czyli bekerelach [Bq].


3.Stężenie promieniotwórcze

Stężenie promieniotwórcze (ang. activity concentration) - jest to aktywność nuklidu lub nuklidów promieniotwórczych odniesiona do masy albo objętości materiału, w którym substancja promieniotwórcza jest rozłożona [14].
Jednostką stężenia promieniotwórczego jest odpowiednio bekerel na kilogram [Bq kg-1] lub bekerel na metr sześcienny 
[Bq m-3].



1.Naturalne źródła promieniowania.

Do naturalnych źródeł promieniowania zaliczamy:

Promieniowanie kosmiczne - strumień cząstek dobiegających do zewnętrznych warstw atmosfery Ziemi z przestrzeni kosmicznej.

Ziemskie promieniowanie g, związane z występowaniem w skorupie ziemskiej i glebie naturalnych izotopów promieniotwórczych (szeregi promieniotwórcze uranu i radu oraz niektóre pojedynczo występujące nuklidy promieniotwórcze).

Radon (gaz szlachetny, Rn) w powietrzu, emitowany ze wszystkich źródeł gdzie mogą występować pochodne promieniotwórczego uranu lub toru (gleba, woda, materiały budowlane, żużle, itp.).

Radionuklidy zawarte w organizmie człowieka: 40K, 226Ra, 218Po.

 

Promieniowanie kosmiczne

 

Natężenie promieniowania kosmicznego na Ziemi nie jest jednakowe. Ze względu na ziemskie pole magnetyczne,  jest ono większe na biegunach a mniejsze na równiku. Zmienia się w rytm pojawiania się plam na słońcu i zależy od wysokości  terenu względem poziomu morza. Jak widać na poniższym rysunku na szczycie Mount Everest jest ponad 100 razy większe niż w Trójmieście. Tak samo pasażerowie samolotów, a zwłaszcza kosmonauci są narażeni na promieniowanie kosmiczne w znacznie większym stopniu niż ludzie przebywający na Ziemi.

[20]

Ziemskie promieniowanie g

Substancje promieniotwórcze rozmieszczone są na naszej planecie dość nierównomiernie. Stosunkowo dużo jest ich w skałach osadowych i w glebie. Ściany naszych domów, zwłaszcza wykonane z cegły i betonu osłaniają nas w pewnej mierze przed promieniowaniem kosmicznym i promieniowaniem z gleby, ale jednocześnie wysyłają znacznie więcej promieniowania g do wnętrza budynków. Nasze domy budowane są zwykle z surowców lokalnych. Jeśli zatem surowce te (kamień czy glina) wykazują podwyższoną radioaktywność, wówczas i ściany naszych domów są silniej promieniotwórcze. To czy dane surowce wykazują radioaktywność zależy od zawartości w nich radionuklidów. W przyrodzie występuje ich 80 radioizotopów ok. 20 pierwiastków promieniotwórczych i należą one głównie do szeregu uranowego i torowego [21]. Pierwiastki promieniotwórcze gromadzą się głównie w skałach typu granitodów. Natomiast w skałach zasadowych i ultrazasadowych występowanie ich  znacznie mniejsze. Na świecie znane są miejsca, gdzie naturalne promieniowanie kilkadziesiąt razy przekracza wartość przeciętnego. Są to miejsca, gdzie znajdują się w podłożu pokłady jakichś minerałów czy uranu. Jednym z takich minerałów jest monacyt, który w swoim składzie zawiera 11% toru. Miejscem gdzie znajdują się złoża tego minerału są stany Karela i Madras w Indiach. Drugim głównym izotopem, który występuje w skorupie ziemskiej jest uran 238U, 235U. Bardzo bogate złoża uranu występują w Kanadzie, USA, Nigrze, RPA i Gabonie. W Europie górnictwo uranowe już zamiera. Do niedawna wydobywano go w Czechach, Niemczech i Francji [22].

Radon

Radon jest największym źródłem promieniowania naturalnego. Sam jest gazem mało aktywnym chemicznie, jednak emituje promieniowanie a. Nie jest więc zbyt  groźny, bo organizm ludzki szybko się go pozbywa. Groźne są natomiast jego pochodne, a więc substancje powstałe w wyniku rozpadu radonu. Osadzają się one w płucach, emitując tam  promieniowanie a. Pomimo tego, że to promieniowanie ma niewielki zasięg, może niszczyć tkanki żywe wewnątrz organizmu. Radon powstaje w wyniku  rozpadu szeregu uranowo-torowego. Wartość emisji radonu zależy od budowy geologicznej podłoża. Przede wszystkim ważna jest ewentualna możliwość migracji i akumulacji oraz od koncentracji uranu i toru. Jakiekolwiek uskoki czy spękania są idealnym torem do przemieszczania się radonu. Wychodząc na powierzchnie Ziemi może on się gromadzić w tak zwanych pułapkach. Pułapkami tymi są niestety najczęściej budynki, gdzie stężenie radonu jest dużo większe niż na wolnym powietrzu. Większość tych budynków,                                  [23]                                                    to domy mieszkalne, gdzie na działanie radonu narażone są całe populacje ludzi. Dlatego należy często wietrzyć mieszkania aby obniżać stężenie tego gazu. Należy również pamiętać, o tym że więcej radonu wydobywa się ze ścian wykonanych z żużla i popiołów, z kamienia(granitu) i cegły niż z  drewna i betonu. Ważnym też czynnikiem jest to jak dobrze odizolowany jest budynek od podłoża. Radon może również zawierać się w wodach pitnych których źródła pochodzą ze skał  granitoidowych. Aby uzyskać więcej informacji o radonie polecamy stronę:

http://www.unipress.waw.pl/~wojdyr/radon/rak.html

 

2.Promieniowanie naturalne wzmożone przez człowieka

Postęp cywilizacyjny sprawił, że człowiek poprzez swoją działalność powoduje podwyższenie promieniowania naturalnego. Dotyczy to zarówno osób indywidualnych jak i całych populacji czy dużych regionów. Węgiel, torf gaz ziemny i ropa naftowa zawierają w sobie domieszki pierwiastków promieniotwórczych, najważniejsze z nich to: 40K oraz  238U, 232Th i ich pochodne.  Ludzie mieszkający w pobliżu elektrowni węglowych narażeni są na wdychanie pyłów pochodzących wskutek spalania węgla. Przykładowo nowoczesna elektrownia węglowa  o mocy 1GWe powoduje, roczna zbiorowa dawka efektywna, tzn. odniesiona do narażenia całego ciała, wynosi  około 0,5 osoboSv. W przypadku starszych elektrowni jest to wartość rzędu  6 osoboSv. W przypadku spalania ropy naftowej i gazu ziemnego dawki te są o kilka rzędów                                [24]                          wielkości mniejsze[1].

Również pewien wkład do dawki jaką otrzymujemy ma wykorzystywanie minerałów fosforanowych.. Minerały te wykorzystuje się do produkcji nawozów sztucznych, czystego fosforu i różnych związków chemicznych. Złoża te  zawierają duże domieszki 238U. Roczna kolektywna dawka efektywna otrzymane  w wyniku stosowania nawozów sztucznych oceniana jest na 10000 osoboSv. Ponadto naturalne źródła promieniowania, stosowane są w medycynie. To również podnosi wartość dawki jaką otrzymuje człowiek [1]. Na wzmożone promieniowanie naturalne narażeni są przede wszystkim górnicy w kopalniach rudy uranowej i innych metali oraz węgla.

 

3. Dawki promieniowania naturalnego.

Każdy człowiek  jest narażony na promieniowanie naturalne w mniejszym lub większym stopniu. Zależy to od wielu czynników, w których jest ono większe lub mniejsze. Poniższa tabela przedstawia wartość rocznych dawek efektywnych wywołanych głównymi naturalnymi źródłami promieniowania. Dane te dotyczą obszarów o normalnej radioaktywności [1].

Źródło napromieniowania

Roczna dawka efektywna [mSv]

Promieniowanie kosmiczne

Radionuklidy kosmogeniczne

Szereg uraowo-radowy(bez radonu)

Szereg torowy(bez radonu)

Radon i krotko życiowe produkty jego rozpadu

40K

0,38

0,01

0,18

0,19

1,27

0,32

Średnia roczna dawka efektywna od naturalnych źródeł promieniowania w Polsce nie odbiega od średniej światowej i wynosi około  2,4 mSv.



1.Napromieniowanie zewnętrzne i wewnętrzne  

Przy rozpatrywaniu narażenia na promieniowanie rozróżnia się dwie składowe:

 

Skutek biologiczny obu składowych jest prawie taki sam, natomiast sposoby ochrony zupełnie odmienne.  

Z napromieniowaniem zewnętrznym mamy do czynienia wtedy gdy źródło promieniowania znajduje się na zewnątrz organizmu.

 

Przykładem takich źródeł są:

ˇ        aparat rentgenowski,

ˇ        urządzenie do tele-gamma terapii,

ˇ        defektoskop izotopowy,

ˇ        szereg zamkniętych źródeł promieniowania (t.zn. znajdujących się w szczelnej obudowie)

 

Narażenie potencjalne to narażenie jakie może stwarzać źródło w sytuacjach awaryjnych, gdy znajduje się ono poza kontrolą człowieka. Jest ono niewspółmiernie większe od narażenia (napromienienia) rzeczywistego, akceptowanego przez człowieka i jest hipotetycznie największym zagrożeniem jakie może stwarzać dane źródło promieniowania.

Napromieniowaniem wewnętrznym nazywamy napromieniowanie od źródeł znajdujących się wewnątrz organizmu.

Taki stan narażenia wewnętrznego możemy nazwać rzeczywistym. W odróżnieniu od narażenia potencjalnego, kiedy substancja promieniotwórcza znajduje się jeszcze na zewnątrz organizmu człowieka i jest rozproszona w jego otoczeniu, np. powietrzu, wodzie, żywności itp.

Wyróżnia się następujące drogi wchłonięcia substancji promieniotwórczych prowadzące do napromieniowania wewnętrznego:

 

 


2.Skażenia promieniotwórcze  

Skażeniem promieniotwórczym nazywamy zanieczyszczenie terenu, wody, powietrza, żywności, powierzchni różnego rodzaju przedmiotów i obiektów, a także ludzkiego ciała substancjami promieniotwórczymi.

Skażenia promieniotwórcze, na które narażeni są pracownicy w normalnych warunkach pracy, powstają w zakładach gdzie są produkowane, stosowane lub przetwarzane otwarte źródła promieniowania.

Głównymi źródłami skażenia promieniotwórczego środowiska były:

a)      Bomby jądrowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 r.

b)      Testy w atmosferze z bronią jądrową przeprowadzane głównie w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych ub. stulecia.

c)      Awaria elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie w roku 1986.                                                                                                               [25]

Wynikiem eksplozji bomb atomowych w atmosferze jest niszcząca fala uderzeniowa od rozgrzanego do kilku milionów stopni Celsjusza centrum wybuchu, a następnie grzyb atomowy unoszącego się, rozgrzanego gazu z cząsteczkami pyłu sięgającego górnych warstwa atmosfery. Po kilku godzinach cięższe cząstki opadają na Ziemię dając radioaktywny opad lokalny, natomiast powstała chmura radioaktywna krąży dookoła kuli ziemskiej przez 5 - 10 lat i powoduje skażenie ogólnoświatowe. Około 80% wszystkich produktów radioaktywnych wybuchu ma okres połowicznego zaniku krótszy od 1 dnia i w minimalnym stopniu dociera do powierzchni Ziemi - pozostałe nieliczne izotopy promieniotwórcze są przyswajane przez rośliny oraz organizmy zwierząt, a także ludzi i gromadzone w nich. 

                                   [25]

Izotopy, które przedostaną się do organizmu człowieka przez układ oddechowy i pokarmowy - stanowią groźne źródło wewnętrznego promieniowania, mogą one przez długi czas pozostawać w żywych tkankach. W krótkim czasie po przedostaniu się produktów rozszczepień do atmosfery najgroźniejszy dla organizmu jest izotop jodu 131J.

Izotop 131J, który znalazł się w organizmie, jest wchłaniany prawie całkowicie i gromadzony w tarczycy, zanika jednak dosyć szybko  w wyniku krótkiego okresu fizycznego półrozpadu (8 dni) i wydzielania w procesach fizjologicznych. 

Po długim czasie o aktywności produktów rozszczepienia decydują izotopy strontu i cezu : 90Sr, 137Cs. Podkreślić należy szczególną szkodliwość dla organizmu izotopu 90Sr związaną z jego chemicznym podobieństwem do wapnia. Podlega on tym samym procesom chemicznym, jest materiałem budowy kości, a jego promieniowanie b pochłaniane wewnątrz organizmu może powodować uszkodzenia szpiku kostnego, białaczkę i nowotwory kości.

137Cs gromadzi się w mięśniach stosunkowo słabo wrażliwych na działanie promieniowania i jest usuwany z organizmu znacznie szybciej niż stront. 

Ponieważ podstawowym źródłem skażeń dla człowieka jest pokarm roślinny i pochodne produkty zwierzęce należy szczególnie kontrolować: mleko, jarzyny, owoce i zboże. Sygnałem alarmowym dla nasilenia kontroli skażeń są przypadki awarii instalacji jądrowych.


3.Narażenie zawodowe

Narażenie wynikające z wykonywania czynności zawodowych.

Napromieniowanie musi być kontrolowane i ograniczone do niezbędnego minimum. Kontrola to przede wszystkim pomiary promieniowania. Przy pracy ze źródłami otwartymi (tzn. tam gdzie istnieje możliwość przechodzenia substancji promieniotwórczych do środowiska) oraz pomiary skażeń. W miarę potrzeby wymagana jest kontrola dawek indywidualnych i skażeń osobistych.

Ograniczenie napromieniowania to:

Podstawowe postanowienia dotyczące narażenia zawodowego:

Pracodawcy powinni zapewnić pracownikom narażonym zawodowo na promieniowanie:

a) ograniczenie narażenia zgodnie ze stosownym Rozporządzeniem Rady ministrów

b) zoptymalizowanie ochrony i bezpieczeństwa pracy, zgodnie z Wymaganiami Podstawowych Norm

c) sporządzenie i udostępnienie odpowiedniej dokumentacji dotyczącej środków bezpieczeństwa i ochrony pracy zgodnej z wymogami Norm

d) określenie sposobu postępowania, procedur i struktur organizacyjnych istotnych w ochronie, wdrażających odpowiednie Normy,  a dotyczących rozwiązań technicznych przyjętych w celu kontroli narażenia

e) właściwe wyposażenie w urządzenia ochronne i aparaturę do pomiarów kontrolnych oraz powołanie służby ochrony i bezpieczeństwa

f) nadzór zdrowotny

g) system szkoleń z zakresie ochrony i bezpieczeństwa radiologicznego oraz odpowiedni personel

h) mozliwość konsultacji i współpracy z pracownikami w zakresie ochrony (na podstawie [22])

 

Pracownicy sa zobowiązani:

a)do przestrzegania wszelkich przepisów oraz procedur ochrony i bezpieczeństwa okreslonych przez pracodawcę

b)właściwie wykorzystywać środki ochronne oraz przyrządy do pomiarów kontrolnych

c)współdziałać z pracodawcą w realizacji programów nadzoru zdrowotnego

d)powstrzymywać się od działania zwiększającego ryzyko narażenia zawodowego

e)wykorzystywać dostępną wiedzę z zakresu ochrony i bezpieczeństwa (na podstawie [26])

 

Warunki zatrudnienia :                                                                                                                              [57]

a)kobiet w ciąży

  -kobieta będąca pracownikiem w momencie uświadomienia sobie faktu bycia w ciąży, zobowiązana jest zgłosić ten fakt

   pracodawcy aby zmienić dotychczasowe warunki pracy (o ile zachodzi taka potrzeba)

  -zawiadomienie o tym fakcie nie może stać się powodem odsunięcia od pracy, lecz warunki jej moga ulec zmianie w celu

    zapewnienia płodowi ochrony właściwej osobom postronnym

b)osób młodocianych

  -narażeniu zawodowemu nie może podlegać osoba przed ukonczeniem 16 roku życia

  -osoby niepełnoletnie mogą pracować na terenie kontrolowanym jedynie w celach szkoleniowych i pod odpowiednim 

    nadzorem (na podstawie [26])

 

Tereny kontrolowane i nadzorowane:

 

Podstawowe wymagania dotyczące terenów kontrolowanych i nadzorowanych:

 

a)granice terenu kontrolowanego i nadzorowanego oznacza się znakami ostrzegawczymi oraz  tablicami informacyjnymi podającymi rodzaj źródeł promieniotwórczych i związane z nimi zagrożenie, które umieszcza się przy wejściu na teren kontrolowany, w przypadku terenu poza pomieszczeniem zamkniętym umieszcza się je w odstępach nie większych niż 10 m;

b)dostęp do terenu kontrolowanego, ograniczony przez zastosowanie środków technicznych, w szczególności drzwi, bram lub widocznych blokad mają:

   -zatrudnieni na tym terenie pracownicy,

   -pacjenci poddawani zabiegom diagnostycznym lub terapeutycznym,

   -za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej inne przeszkolone osoby wyposażone w dawkomierze osobiste oraz

    identyfikatory,

c)dostęp do terenu nadzorowanego i jego opuszczanie przez osoby inne niż pracownicy zatrudnieni na tym terenie podlega rejestracji.

 

d)dla terenu kontrolowanego i nadzorowango opracowuje się instrukcje pracy, odpowiednie do zagrożenia związanego z występującymi źródłami i wykonywanymi czynnościami.

 

Na terenie kontrolowanym na którym występuje możliwość rozprzestrzeniania się skażeń promieniotwórczych, zapewnia się:

1) przy wejściu - możliwość zmiany odzieży osobistej na odzież roboczą oraz pomiar skażeń osobistych i wnoszonego sprzętu;

2) przy wyjściu - pomiar skażeń osobistych i wynoszonego sprzętu oraz środki i urządzenia do usuwania tych skażeń, zależne od prowadzonych prac, a także zamianę odzieży roboczej na osobistą i pojemniki na skażoną odzież roboczą.

Warunki wykonywania pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy na terenach kontrolowanych i nadzorowanych:

1) ustalenie miejsca, czasu i częstotliwości przeprowadzania pomiarów;

2) ustalenie rodzajów wykonywanych pomiarów;

3) wskazanie metod, przyrządów oraz procedur pomiarowych

Zakres  pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy na tych terenach obejmuje:

1) pomiar mocy dawki z określeniem rodzaju i energii promieniowania;

2) pomiar i identyfikację skażeń promieniotwórczych powierzchni i powietrza - w przypadku możliwości rozprzestrzeniania się skażeń promieniotwórczych. (na podstawie [27])

 

Wyposażenie do ochrony osobistej:

Pracodawcy powinni zadbać o to aby:

a)pracownicy otrzymali właściwe wyposażenie ochronne odpowiadające normom lub specyfikacjom:

  -odzież ochronną

  -ochronny sprzęt do oddychania

  -fartuchy, rękawice oraz inne osłony

b)pracownicy otrzymali stosowne instrukcje właściwego wykorzystania posiadanych środków ochronnych

c)utrzymać nienaganny stan wyposażenia ochrony osobistej

d)udostępnić środki ochrony w przypadku interwencji

e)dokonać analizy dodakowych narażeń jakim mogą  podlegać pracownicy w sytuacji przedłużonego wykonywania jakiegoś zadania lub niewygody związanej z                                 [58]

wykorzystywaniem sprzętu ochronnego

 

Odpowiedzialność za przygotowanie systemu oceny narażenia zawodowego pracowników ponoszą pracodawcy, oni również zapewniają współpracę z właściwymi służbami dozymetrycznymi w celu realizacji odpowiedniego programu jakości.[26]

 

Rodzaje i częstotliwości pomiarów kontrolnych na stanowiskach pracy powinny zapewniać:

1) ciągłą ocenę warunków pracy, w tym ocenę narażenia pracowników i innych osób znajdujących się na terenach kontrolowanych albo nadzorowanych;

 

2) kontrolę przestrzegania limitów użytkowych dawek określonych w zezwoleniu na prowadzenie działalności na tych terenach;

 

3) weryfikację granic terenu kontrolowanego i nadzorowanego;

 

4) ocenę narażenia osób znajdujących się poza tymi terenami, spowodowanego prowadzoną działalnością, w tym w wyniku usuwania substancji promieniotwórczych z tych terenów.[27]

 


4.Narażenie ludności

Narażenie ludności to narażenie poszczególnych osób w wyniku znajdowania się w sąsiedztwie źródeł promieniowania oraz grup ludności zamieszkujących w pobliżu źródeł promieniowania (np. pracownie izotopowe, obiekty jądrowe, przechowalniki odpadów promieniotwórczych  itp.) za wyjątkiem narażenia zawodowego, medycznego, i narażenia od nie wzmożonego przez człowieka promieniowania naturalnego.

Narażenie ludności w normalnych warunkach pracy ze źródłami promieniotwórczymi jest znikome i pomijalne z punktu widzenia ochrony radiologicznej. Aby mieć pewność, że tak jest faktycznie należy stale kontrolować rzeczywisty stan zagrożenia. Dotyczy to nie tylko otoczenia kontrolowanych źródeł promieniowania (kontrola radiometryczna w miejscach pracy i środowiska) ale także potrzeba monitoringu w obawie przed skażeniami w wyniku mało prawdopodobnych katastrof w kraju i poza jego granicami.

W sytuacjach awaryjnych narażenie ludności może wymagać podjęcia działań interwencyjnych 

Wartości poziomów interwencyjnych dla poszczególnych rodzajów działań interwencyjnych:

 

Rodzaj działania

Warunki, w których zostaje podjęte dane działanie

ewakuacja

jeżeli w przypadku zaniechania tego działania dowolna osoba z zagrożonego terenu mogłaby otrzymać na skutek narażenia zewnętrznego i wewnętrznego, z wyjątkiem wchłonięcia substancji promieniotwórczych drogą pokarmową, w ciągu kolejnych siedmiu dni dawkę skuteczną (efektywną) równą łącznie co najmniej 100 mSv (milisiwertom)

nakaz pozostania w pomieszczeniach zamkniętych

jeżeli w przypadku zaniechania tego działania dowolna osoba z zagrożonego terenu mogłaby otrzymać na skutek narażenia zewnętrznego i wewnętrznego, z wyjątkiem wchłonięcia substancji promieniotwórczych drogą pokarmową, w ciągu kolejnych dwóch dni dawkę skuteczną (efektywną) równą łącznie co najmniej 10 mSv

podanie preparatów ze stabilnym jodem

jeżeli u dowolnej osoby z zagrożonego terenu zachodzi możliwość otrzymania na tarczycę dawki pochłoniętej równej co najmniej 100 mGy (miligrejom)

  zakaz lub ograniczenie   spożywania skażonej żywności i skażonej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

jeżeli poziom zawartości substancji promieniotwórczych w skażonej żywności lub skażonej wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi przekroczy wartości określone w załączniku nr 1 do [28]

zakaz lub ograniczenie żywienia zwierząt skażonymi środkami żywienia zwierząt i pojenia skażoną wodą oraz wypasu zwierząt na skażonym terenie

jeżeli poziom zawartości substancji promieniotwórczych w postaci izotopów cezu Cs-134 i Cs-137 w środkach żywienia zwierząt pochodzących ze skażonego terenu przekroczy wartości określone w załączniku nr 2 do [28]

czasowe przesiedlenie ludności

jeżeli w przypadku zaniechania tego działania dowolna osoba z zagrożonego terenu mogłaby otrzymać na skutek narażenia zewnętrznego i wewnętrznego, z wyjątkiem wchłonięcia substancji promieniotwórczych drogą pokarmową, w ciągu kolejnych trzydziestu dni dawkę skuteczną (efektywną) równą łącznie co najmniej 30 mSv

stałe przesiedlenie ludności

jeżeli w przypadku zaniechania tego działania dowolna osoba z zagrożonego terenu mogłaby otrzymać na skutek narażenia zewnętrznego i wewnętrznego, z wyjątkiem wchłonięcia substancji promieniotwórczych drogą pokarmową, w ciągu całego życia, rozumianego jako 50 lat dla osób dorosłych i 70 lat dla dzieci, dawkę skuteczną (efektywną) przekraczającą łącznie 1 Sv (siwert) lub jeżeli dawka, o której mowa w pkt 5, nie spadnie poniżej 10 mSv w okresie 2 lat od wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

[28]

Odwołanie ewakuacji i powrót ludności do miejsc zamieszkania może nastąpić, jeżeli dawka skuteczna (efektywna), którą mogłaby otrzymać dowolna osoba po powrocie na zagrożony teren w ciągu kolejnych trzydziestu dni na skutek narażenia zewnętrznego i wewnętrznego, z wyjątkiem wchłonięcia substancji promieniotwórczych drogą pokarmową, wynosi łącznie mniej niż 10 mSv.

Odwołanie nakazu pozostania w pomieszczeniach zamkniętych może nastąpić, jeżeli dawka skuteczna (efektywna), którą mogłaby otrzymać dowolna osoba na zagrożonym  terenie po opuszczeniu pomieszczenia zamkniętego w ciągu kolejnych dwóch dni na skutek narażenia zewnętrznego i wewnętrznego, z wyjątkiem wchłonięcia substancji promieniotwórczych drogą pokarmową, wynosi łącznie mniej niż 10 mSv.

Warunki odwołania zakazu lub ograniczenia:

 

1)     spożywania skażonej żywności i skażonej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi może nastąpić, jeżeli poziom zawartości substancji promieniotwórczych w skażonej żywności i skażonej wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi nie przekracza wartości określonych w załączniku nr 1 do [28];

2)     żywienia zwierząt skażonymi środkami żywienia zwierząt i pojenia skażoną wodą oraz wypasu zwierząt na skażonym terenie może nastąpić, jeżeli poziom zawartości substancji promieniotwórczych w postaci izotopów cezu Cs-134 i Cs-137 w środkach żywienia zwierząt pochodzących ze skażonego terenu nie przekracza wartości określonych w załączniku nr 2 do [28]

Odwołanie czasowego przesiedlenia ludności i powrót ludności do miejsc zamieszkania może nastąpić, jeżeli dawka skuteczna (efektywna), którą mogłaby otrzymać dowolna osoba po powrocie na zagrożony teren w ciągu kolejnych trzydziestu dni na skutek narażenia zewnętrznego i wewnętrznego, z wyjątkiem wchłonięcia substancji promieniotwórczych drogą pokarmową, wynosi łącznie mniej niż 10 mSv.

 


5.Narażenie medyczne  

Narażenie medyczne to narażenie pacjenta podczas postępowania lekarskiego (diagnostyka i leczenie). Do narażenia medycznego zalicza się także osoby z ogółu ludności świadomie i z własnej woli narażone przy pomaganiu pacjentom lub przy uczestniczeniu w programach biomedycznych prac badawczych.

       

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                             

                                                                                                                                                     [29]

Wskaźnikowe poziomy dawki i mocy dawki których nie należy przekraczać przy typowych badaniach diagnostycznych podane są w tabelach poniżej:

Badane narządy

Typ projekcji

Wejściowa dawka powierzchniowa na jedno zdjęciea [mGy]

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa

AP

10

LAT

30

LSJ

40

Brzuch, urografia dożylna i cholcystografia

AP

10

Staw biodrowy

AP

10

Klatka piersiowa

PA

0,4

LAT

1,5

Odcinek piersiowy kręgosłupa

AP

7

LAT

20

Zęby

Okołowierzchołkowa

7

AP

5

Czaszka

PA

5

LAT

3

Miednica

AP

10

 

PA- projekcja tylno-przednia 

AP- projekcja przednia-tylna

LAT-projekcja boczna

LSJ -zdjęcie stawów krzyżowo-biodrowych

a - w powietrzu, z uwzględnieniem rozpraszania wstecznego

Podane w tabeli wartości odpowiadają standardowym układom klisza-ekran o czułości 200. Dla układów klisza ekran o dużej czułości (400-600) wartości z tabeli należy zmniejszyć dwa do trzech razy.[30]  

Poziomy wskaźnikowe w tomografii komputerowej dla typowego dorosłego pacjenta:

  

Badane narządy

Średnia dawka skanowania wielokrotnego MSADa [mGy]

Głowa

50

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa

65

Brzuch

25

 

 

                                                                                                                                                                                         t

 

                                                                                                                                                tomograf  [31]

a - oszacowane na podstawie pomiarów w fantomach wodnych na osi obrotu; wymiary fantomów: odcinek lędźwiowy i brzuch: długość -15 cm, średnica -30cm; głowa - średnica 30cm.[32]   

 

 

Poziomy wskaźnikowe dawki w mammografi dla typowego dorosłego pacjenta:

 

 

Średnia dawka przy projekcji głowowo-ogonoweja

1 mGy (bez użycia siatki)

3 mGy (przy użyciu siatki)

 

 

a - określone dla ściśniętej warstwy gruczołu piersiowego (50% tkanki gruczołowej, 50%tkanki tłuszczowej) o grubości 4,5 cm dla układu klisza-ekran wzmacniający i dla specjalnej aparatury mammograficznej (z tarczami i filtrami momlibdenowymi).[33]

 

 

 

 

 

 

 

 

           mammograf [34]

 

 

Poziomy wskaźnikowe dawki we fluoroskopii dla typowego dorosłego pacjenta:  

 

Sposób eksploatacji

Moc wyjściowej dawki powierzchniowej (mGy/min)a

Normalny

25

"High level"b

100

 

a - w powietrzu, z uwzględnieniem rozpraszania wtórnego,

b - dla flurorskopów, które mają dodatkową możliwość eksploatacji na "wysokim poziomie" (high level) takich jak fluoroskopy stosowane w radiologii interwencyjnej.[35]

 

 

 

 

                                                                                                                                     

                                                                                                 fluoroskop[36]

 

Metody postępowania mające na celu zmniejszenie narażenia pacjentów to między innymi:

  • Eliminacja badań klinicznie nieuzasadnionych

  • Zastępowanie badań z użyciem technik rtg innymi, nieinwazyjnymi metodami diagnostyki

  • Minimalizacja liczby zdjęć potrzebnych na jedno badanie
  • Minimalizacja czasu fluoroskopii - tudzież zastępowanie flurorskopii zdjęciami, tam gdzie to jest możliwe
  • Minimalizacja koniecznej liczby powtórzeń - stała kontrola jakości aparatu, używanie mocowań unieruchamiających pacjenta (w przypadku noworodków)
  • Wykorzystywanie wyników wcześniejszych badań
  • Stosowanie osłon ograniczających wiązkę do niezbędnego minimum
  • Osłanianie wrażliwszych narządów lub części ciała
  • Stosowanie kompresji badanych narządów (mammografia)
  • Stosowanie regularnej kontroli jakości
  • Minimalizacja czasu badania - przebywania w gabinecie
  • Stosowanie częstszych zmian na stanowisku pracy (ryzyko zawodowe)
  • Stosowanie czułych filmów, folii wzmacniających
  • Optymalizacja obróbki zdjęć, stała kontrola jakości ciemni
  • Użycie cyfrowych detektorów przy fluoroskopii oraz ekranów z pamięcią
  • Użycie cyfrowych technik rejestracji obrazu
  • Podana aktywność musi być odpowiednia; zbyt mała dawka może spowodować, że badanie okaże się niediagnostyczne, zbyt duża spowoduje niepotrzebne napromieniowanie

Jeśli jest to możliwe należy wpływać na rozkład radiofarmaceutyku w organizmie,


 

6.Środowisko  

Skażenie promieniotwórcze środowiska może powstawać w wyniku usuwania lub utleniania się substancji promieniotwórczych do otoczenia (powietrza, wody lub gleby). Usuwane do środowiska odpady promieniotwórcze nie stanowią zagrożenia gdyż jest to działalność świadoma ściśle ograniczona i kontrolowana. Uwalnianie się substancji promieniotwórczych (np. promieniotwórczych gazów szlachetnych z paliwa jądrowego) także jest niegroźne i kontrolowane. Praktycznie zagrożenie dla środowiska może powstać jedynie w przypadku wybuchów jądrowych lub w wyniku bardzo poważnych awarii jądrowych. Należy jednak pamiętać, że przy niewłaściwym usuwaniu odpadów promieniotwórczych i kumulacji radioizotopów w środowisku mogą one także powodować narażenie ludzi.

 

Poniżej omówione jest zagrożenie środowiska w przypadku bardzo dużych skażeń (po poważnej katastrofie lub wybuchu jądrowym):

 

Zagrożenie dla gleby

Zasięg migracji izotopów promieniotwórczych w głąb gleby zależy od warunków wodnych i rodzaju materiału geologicznego. Z tego też względu najsilniejsza migracja ma miejsce na glebach lekkich i porowatych (do 5 cm). Kumulacja radionuklidów pod powierzchnią gleby jest niekorzystna dla organizmów w niej żyjących. Zmiana cech populacji gatunku dotkniętego skutkami wprowadzenia radioizotopów do gleby może wpłynąć na populacje .

 

 

Zagrożenia ujęć wód

Wody powierzchniowe oraz infiltracyjne narażone są bezpośrednio na oddziaływanie zanieczyszczeń. W przypadku skażeń promieniotwórczych zanieczyszczenie powierzchniowe może występować w postaci opadu radioaktywnego pyłu, deszczu lub skażonej wody rzecznej. Zagrożenie stanowi więc zarówno bezpośredni opad radioaktywny na terenie ujęcia, jak też spływy pierwiastków promieniotwórczych z powierzchni zlewni. Pierwiastki promieniotwórcze wraz z innymi substancjami występującymi w wodzie migrują lub osadzają się w podłożu gruntowym a także na filtrach wodociągowych. Istnieje więc możliwość przenikania radionuklidów do wody wodociągowej.

 

Zagrożenie dla fauny i flory 

Radioizotopy w największym stopniu gromadzą się w roślinach o niewielkiej wysokości, przede wszystkim w trawach. Potwierdzają to wykonane pomiary. Trawy charakteryzują się dużą powierzchnią absorpcyjną. Są zatem podatne na pochłanianie drobin poruszających się przy powierzchni ziemi. Ta właściwość traw ma również pewne zalety. Głównie one ograniczają przechodzenie izotopów promieniotwórczych do atmosfery. Powodują natomiast ich gromadzenie w glebach, które można poddać dekontaminacji. Własność gromadzenia zanieczyszczeń promieniotwórczych mają różne rośliny. Porosty jako bioindykatory mogą być zatem wykorzystywane do szacowania stopnia skażenia biocenozy danego ekosystemu.

W środowisku wodnym izotopy w zasadniczej mierze koncentrują się w osadach dennych. Ich obecność została wykryta również w glonach. Pluton może także występować u morskich zwierząt kręgowych i bezkręgowych. Jego podwyższona zawartość została wykryta u skorupiaków.[37] 

 


 


 

7.Narażenie łączne  

Ocenia się, że roczna dawka promieniowania jonizującego otrzymywana przez statystycznego mieszkańca Polski od naturalnych i sztucznych źródeł promieniowania jonizującego oraz od źródeł promieniowania stosowanych w medycynie w 2002 roku wynosiła 3,36 milisiwerta (mSv) [1]

Ok. 15 %  rocznej dawki promieniowania jonizujące otrzymywanej przez człowieka pochodzi od źródeł innych niż naturalne.                     
Z tego ok. 90 % przypada na medyczne zastosowanie promieniowania rentgenowskiego:
(78% - diagnostyka, 12% - techniki interwencyjne), 7% - medycyna nuklearna, 1% - narażenie zawodowe, 0.1% - awarie jądrowe. [1]

 



1.Podstawowe zasady ochrony to uzasadnienie, optymalizacja (ALARA) i dawki graniczne

Czy tego chcemy czy nie promieniowanie otacza nas niemalże wszędzie każdego dnia. Uniknięcie oddziaływania  promieniowanie jest więc niemożliwe, jesteśmy po prostu na nie skazani (patrz  promieniowanie naturalne ). Jednak podjęcie pracy stwrzającej narażenie na promieniowanie musi byc uzasadnione. Uzasadnienie musi wykazywać, że spodziewane korzyści naukowe, ekonomiczne, społeczne i inne będą większe  niż możliwe szkody dla człowieka i środowiska spowodowane planowaną działalnością. Niemożliwe jest jednak bezpośrednie porównanie oczekiwanych korzyści i niepożądanych następstw. Praktycznie można jedynie porównać różne soposoby dojścia do tego samego celu i wybrać metodę powodującą najmniejsze zagrożenie i wymagającą najmniejszych kosztów.

Promieniowanie jonizujące może być niebezpieczne ale nie musi. Aby go uiknąć trzeba stosować odpowiednie zasady ochrony radiologicznej.

Przepisy krajowe i międzynarodowe podają graniczne dawki promieniowania, których nie wolno przekraczać. Dawki stanowią sumę narażenia od wszystkich (oprócz narażenia medycznego) sztucznych źródeł promieniowania, łącznie ze wzmożonym przez człowieka promieniowaniem naturalnym. Dawki                    [38]     ustalone są dla normalnych warunków pracy. Aby nie przekroczyć granicy ustalonej w przepisach, trzeba stosować ograniczniki dawek od poszczególnych źródeł zagrożenia odpowiednio niższe od limitów ogólnych. Ograniczniki te w chwili obecnej powinna określić kompetentna  władza krajowa lub kierownictwo zakładu pracy. Ogranicznik dawki jest górną granicą optymalizacji warunków pracy opartą na zasadzie ALARA, która wymaga aby przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych otrzymywane przez ludzi dawki były możliwie małe, a liczba osób narażonych jak najmniejsza. W najnowszych zaleceniach Międzynarodowej Komisji Ochrony Radiologicznej (ICRP 2005r.) będą podane ograniczniki dawki dla narażenia zawodowego i narażenia poszczególnych osób z ogółu ludności, określone zarówno

dla normalnych warunków pracy źródła jak i sytuacji nadzwyczajnych (np. postępowanie w sytuacjach awaryjnych).

Więcej informacji na temat zasady ALARA można znaleźć pod adresem:

http://www.hanford.gov/alara/index.cfm

 

Dawki graniczne, których nie powinno się przekraczać ustalone są w przepisach.

Według nowych przepisów dawki graniczne wynoszą:

 

Dawka efektywna

Dawka równoważna

Oczy

Skóra **

Dłonie, przedramiona, stopy, podudzia

Osoby narażone zawodowo, praktykanci i studenci w wieku 18 lat i powyżej

20 *

150

500

500

Praktykanci, uczniowie w wieku (16-18 lat)

6

50

150

150

Osoby z ogółu ludności

1

15

50

*       - może być podniesiona do 50 mSv/rok pod warunkiem, że suma dawek w ciągu kolejnych 5 lat nie przekroczy 100mSv

         - kobiety w ciąży - 1 mSv (dla embrionu)

**     -wartość średnia dla dowolnej powierzchni 1 cm2 napromieniowanej powierzchni ciała

Powyższe limity zaczerpnięte z [39].

 

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o występowaniu zjawiska hormezy radiacyjnej. Hormeza polega na tym, że słabe oddziaływanie na organizm czynnika, który w większych dawkach jest szkodliwy nie szkodzi a wręcz wywołuje korzystny skutek. Przypuszcza się, że to zjawisko dotyczy także właśnie promieniowania jonizującego, przemawia za tym coraz więcej danych. Przez korzystny skutek rozumie się, że osoby poddane działaniu małych dawek lepiej znoszą zaaplikowane później większe dawki, wytwarzając biologiczny system ochronny zmniejszający prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory złośliwe i powodujący przedłużenie życia. Wydaje się, że te małe dawki odpowiedzialne za zjawisko hormezy radiacyjnej mogą być większe od dawek naturalnych. Międzynarodowa Komisja Ochrony Radiologicznej określiła je jako dawki powodujące jonizację we wrażliwych częściach komórki w średnich odstępach czasu dłuższych od czasu potrzebnego na zadziałanie mechanizmu naprawczego [1].

 


2.Czas narażenia, odległość, osłony

Aby uchronić się przed promieniowaniem jonizującym należy ograniczyć do minimum czas przebywania w sąsiedztwie jego źródła, utrzymywać od niego jak największą odległość, a w razie potrzeby stosować odpowiednie osłony.

Oto podstawowe zasady jakie należy stosować:

 

 

 

 

 

 

 

 

a) Odległość od źródła promieniowania. Odgrywa ona bardzo ważną rolę, ponieważ natężenie promieniowania pochodzące od źródeł traktowanych jako punktowe jest odwrotnie proporcjonalne do kwadratu odległości. A więc im dalej tym bezpieczniej.

Źródeł promieniowania nie wolno brać do ręki, małe źródła można przenosić jedynie przy pomocy specjalnych manipulatorów, przy dużych trzeba stosować dodatkowe osłony.

 

 

 

 

 

 

 

b) Czas przebywania w obszarze promieniowania. Oczywiście im krócej pozostajemy w zasięgu promieniowania tym lepiej dla naszego organizmu. Otrzymana dawka jest wprost proporcjonalna do czasu narażenia.

 

 

c) Stosowanie odpowiednich osłon. Praca w bezpośredniej bliskości źródeł promieniowania wymaga stosowania osłon. W zależności od tego z jakim rodzajem promieniowania mamy do czynienia osłony są robione z różnego rodzaju materiałów.

W przypadku promieniowania alfa (dodatnio naładowane cząstki), którego przenikliwość         [ 36]                                                       jest stosunkowo mała (zasięg w powietrzu do 10 cm), praktycznie nie stosuje się osłon, wystarczy odpowiednie odsunięcie się od źródła. Są one zatrzymywane już przez kawałek papieru, gumowe rękawiczki, skórę lub warstwę powietrza. Jednakże stają się niezwykle groźne gdy izotopy emitujące te cząstki dostaną się do wnętrza ciała człowieka. Niszczą one we wnętrzu organizmu znajdujące się w bezpośredniej bliskości komórki, powodując na niewielkim obszarze bardzo istotne uszkodzenia.

Dla promieniowania beta (elektrony) osłony wykonuje się z materiałów lekkich takich jak aluminium, tworzywa sztuczne, szkła organiczne itp. Zasięg ich zależy od energii promieniowania i może być niebezpieczne, gdy źródło znajduje się na zewnątrz organizmu. Przy skażeniach działanie ich jest podobne jak cząstek alfa. Wprawdzie są mniej niebezpieczne ale oddziaływanie ich może w tych przypadkach dotyczyć większych obszarów. Są także groźne przy skażeniach zewnętrznych organizmu.

Na osłony przed bardzo przenikliwym promieniowaniem gamma i X konieczne jest stosowanie materiałów o dużej liczbie atomowej tj. ołowiu, bizmutu, wolframu, zubożonego uranu oraz grubych warstw betonu.

Skuteczność osłony wyraża krotność osłabienia k:   

                                                                  

Krotność osłabienia zależy od materiału i grubości osłony oraz od energii promieniowania.

Materiały ochronne stosowane na osłony przed promieniowaniem neutronowym dzieli się na dwie zasadnicze grupy:

  • materiały spowalniające neutrony prędkie (o dużej energii)
  • materiały pochłaniające neutrony spowolnione (o małej energii)

W celu spowolnienia (zmniejszenia energii) neutronów stosuje się materiały o małej liczbie atomowej. Im lżejsze są jądra, z którymi zderza się neutron, tym mniej zderzeń wystarcza do spowolnienia go do energii termicznej (E ~ 0,025eV). Materiały te to głównie - woda, grafit, parafina.

Do pochłaniania neutronów spowolnionych stosuje się materiały o dużym przekroju czynnym na pochłanianie neutronów spowolnionych (kadm, bor).

 


3.Pomiary : dawki, mocy dawki, skażeń

Podstawą do zapewnienia właściwej ochrony radiologicznej jest kontrola narażenia, podstawą kontroli są pomiary promieniowania.

Jeżeli występuje tylko narażenie od źródeł zewnętrznych kontroluje się rozkład mocy dawek w otoczeniu źródła i w miarę potrzeby mierzy się dawki indywidualne osób narażonych.

Jeśli istnieje możliwość występowania skażeń w zależności od potrzeby mierzy się skażenie zewnętrzne i wewnętrzne pracowników, skażenia atmosfery, wody, gleby, roślin i artykułów żywnościowych.

    

Podstawowe detektory w przyrządach dozymetrycznych [59]:

 

Komora jonizacyjna składa się z dwóch metalowych elektrod umieszczonych na bardzo dobrych izolatorach w zamkniętej przestrzeni. Do elektrod przyłożone jest napięcie, które wytwarza pole elektryczne powodujące przepływ prądu w wyniku zbierania jonów wytworzonych w ośrodku gazowym przy przejściu przez ten ośrodek promieniowania jonizującego. Natężenie tego prądu zależy natężenia promieniowania, napięcia na elektrodach i ciśnienia gazu w komorze.

W obecnie produkowanych komorach stosuje się odpowiedni materiał na ścianki, o efektywnej liczbie atomowej równej powietrzu. Jest to masa plastyczna z domieszką grafitu, magnezu lub aluminium. Ścianki te zapewniają poprawną pracę komory jonizacyjnej niezależnie od energii promieniowania. Wnętrze komory wypełnione jest powietrzem lub innym gazem. Napięcie między elektrodami dobierane jest w zakresie 300-800V.Komory jonizacyjne charakteryzują się dobrą charakterystyką kątową oraz szerokim zakresem energetycznym mierzonego promieniowania od około 40 do powyżej 1000keV.                                         [60]

Komory jonizacyjne wykorzystuje się do pomiarów mocy dawek promieniowania X oraz gamma.

 

 

Liczniki proporcjonalne.

 

Licznik proporcjonalny zbudowany jest podobnie do komory jonizacyjnej. Różnica polega na większym napięciu międzyelektrodowym. Zwiększenie napięcia powoduje zwiększenie energii jonów i elektronów w polu elektrycznym. Przy niesprężystych zderzeniach tych cząstek z cząsteczkami gazu wytwarzają one dodatkowe jony i elektrony. Następuje tzw. jonizacja wtórna. Ze wzrostem napięcia na liczniku objętość czynna licznika, w której następuje jonizacja zwiększa się i na jeden jon pierwotny przypada coraz więcej jonów wtórnych. Liczba jonów wtórnych jest proporcjonalna do liczby jonów pierwotnych. Ten zakres pracy licznika nazywa się proporcjonalnym (licznik proporcjonalny). Stosunek ładunku zebranego na elektrodach doładunku powstałego w wyniku działania promieniowania, nazywa się współczynnikiem wzmocnienia gazowego. Współczynnik wzmocnienia rośnie do pewnej granicy ze wzrostem napięcia na liczniku. Powyżej tej granicy zakres pracy licznika nazywa się zakresem ograniczonej proporcjonalności.

Liczniki proporcjonalne stosuje się do pomiarów różnych rodzajów promieniowania jonizującego (bezpośrednio i pośrednio). Liczba jonów pierwotnych powstających w liczniku zależy od rodzaju i energii cząstki przebiegającej przez licznik co pozwala również na określenie energii rejestrowanych cząstek.

 

Liczniki scyntylacyjne.

Detektory scyntylacyjne zamieniają energię promieniowania jonizującego na energię błysków świetlnych (scyntylacje). Materiał taki (np. powszechnie stosowany NaI - kryształ jodku sodu) najczęściej współpracuje z fotoelektrycznym powielaczem, który zamienia energię błysków na sygnał elektryczny. Amplituda błysku świetlnego i amplituda wywołanego impulsu elektrycznego zależą od rodzaju i energii rejestrowanej cząstki lub fotonu. Dlatego detektory te mogą być wykorzystywane w spektrometrii (określenie widma energetycznego promieniowania i identyfikacja radionuklidów). Licznik scyntylacyjny jest uniwersalnym detektorem. Przy zastosowaniu odpowiednich scyntylatorów praktycznie biorąc może służyć do detekcji wszystkich rodzajów promieniowania jonizującego. Na rys. obok licznik scyntylacyjny GR-110G. 

                                                                                                                                                      [41]

Liczniki Geigera-Müllera wykorzystują zjawisko jonizacji wtórnej. Przechodząc przez licznik  promieniowanie jonizujące  wybija elektrony ze ścianek jego obudowy oraz powoduje jonizację znajdującego się wewnątrz licznika gazu. Uwolniony elektron pod wpływem pola elektrostatycznego między elektrodami zostaje przyspieszony w kierunku anody. Przyspieszając, elektron taki powoduje uwolnienie innych elektronów z cząsteczek gazu, które wybijają inne. W wyniku tego powstaje lawina elektronów i jonów dających w efekcie impuls elektryczny.Liczniki Geigera-Müllera można podzielić na liczniki obudowie okienkowej i lindrycznej.                    

              [42]

Liczniki okienkowe stosuje się do pomiarów promieniowania o małej przenikliwości (alfa, beta). Okienka wykonywane są w zależności od przeznaczenia detektora z miki, odpowiedniej grubości folii aluminiowej lub szkła. Liczniki cylindryczne zbudowane są z rurki szklanej lub metalowej, z wewnętrzną cylindryczną anodą.

Liczniki Geigera-Müllera stosuje się do pomiaru promieniowania rentgenowskiego, gamma, alfa i beta.

 

Wymagania dotyczące sprzętu dozymetrycznego określa [43]

Dozymetryczna kontrola indywidualna.

Pracownicy, którzy mogą być narażeni na dawkę efektywną lub równomierną przekraczającą w ciągu roku 30% dawki granicznej określonej w przepisach muszą być objęci kontrolą dawek indywidualnych. W przypadku narażenia na skażenia pracowników należy objąć, odpowiednio do zagrożenia, indywidualną kontrolą skażeń.

Indywidualna kontrola narażenia zewnętrznego.

Pomiary indywidualne polegają na wyposażeniu każdego pracownika w odpowiednie urządzenie do pomiaru dawki i zobowiązanie pracownika do noszenia go w czasie pracy. Dawkomierze umieszcza się najczęściej na piersi i okresowo odczytuje dawkę, którą otrzymał pracownik. Jeżeli używa on fartucha ochronnego dawkomierz powinien znajdować się pod fartuchem.                                          [44]

W Polsce w chwili obecnej najszerzej stosowaną metodą pomiaru dawki, jest metoda fotometryczna. Dawkomierz fotometryczny  składa się z kasety, z umieszczoną w światłoszczelnym opakowaniu błoną fotograficzną. Kaseta wyposażona jest w odpowiednie filtry przesłaniające częściowo powierzchnię błony i pochłaniające różne rodzaje promieniowania. Miarą otrzymanej dawki jest stopień zaczernienia błony fotograficznej. Dzięki wbudowanym w kasecie filtrom z różnych materiałów o różnej grubości, istnieje możliwość określenia nie tylko dawki ale także rodzaju 

                      [44]                                 i energii promieniowania.

Za pomocą dawkomierzy fotometrycznych mierzy się dawki promieniowania rentgenowskiego, gamma i beta.

Zastosowanie filtra kadmowego pozwala na ocenę dawki od neutronów termicznych, a tzw. emulsje jądrowe dają możliwość oceny dawki od neutronów prędkich.

Metoda fotometryczna ze względu na swoje zalety - łatwość prowadzenia wiarygodnej dokumentacji, niska cena materiałów, jest ciągle jeszcze powszechnie stosowana. Wadą tej metody jest brak możliwości natychmiastowego określenia otrzymanej dawki i stosunkowo mała czułość i dokładność.

Do pomiarów dawek indywidualnych coraz częściej stosuje się dawkomierze termoluminescencyjne (TLD). W detektorach tych dawkomierzy wykorzystuje się zjawisko termoluminescencji, polegające na emisji światła w wyniku podgrzewania napromienionego poprzednio detektora. Jako detektory stosuje się pastylki z odpowiednio aktywowanym chemicznie fluorkiem litu lub fluorkiem wapnia domieszkowanym magnezem.

Schemat budowy takiego                    Dawkomierz może mieć postać pierścionka:                            Widok pastylek:         dozymetru wygląda następująco:    

                         

                                                                                        [44]

Detektory tego typu odczytuje się w specjalnych urządzeniach zwanych czytnikami TL otrzymując tzw. krzywe świecenia, które służy do wyznaczenia dawki promieniowania. Podstawowymi zaletami tych dawkomierzy są: szeroki zakres dawek, szybkość odczytu, duża dokładność, możliwość wielokrotnego użycia.

Wymagania dotyczące rejestracji dawek indywidualnych określa [45]

 

Indywidualna kontrola skażeń wewnętrznych.

Narażenie człowieka od skażeń wewnętrznych można ocenić na podstawie pomiaru promieniotwórczości wydalin lub metody bardziej dokładnej poprzez pomiar promieniowania całego ciała. Pierwsza z tych metod wykorzystuje analizy radiochemiczne najczęściej odpowiednio spreparowanych próbek moczu. Do pomiaru promieniowania całego ciała służą tzw. liczniki całego ciała. jest to duże urządzenie pomiarowe mogące czasem pomieścić całego człowieka.

Rys wg. [46]

Ze względu na bardzo dużą czułość (pomiar bardzo małych aktywności), urządzenie musi znajdować się w specjalnie osłoniętym pomieszczeniu.

 


4.Znaki ostrzegawcze

Aby nie zostać przypadkowo napromieniowanym stosuje się odpowiednie znaki ostrzegawcze, umieszczane w miejscach, w których jest możliwe promieniowanie. Charakterystycznym symbolem jest koniczynka o szczegółowo określonych wymiarach, która w zależności od miejsca oraz źródła promieniowania posiada różne barwy. Stosuje się następujące oznaczenia:

a) miejsc przechowywania substancji promieniotwórczych [47]:

 

    

 

      

b) pracowni izotopowych :

oznakowanie pracowni z zamkniętymi źródłami promieniowania

 

 

 

oznakowanie pracowni z otwartymiźródłami promieniowania, numer klasy  ( I,II,III) mówi o wielkości promieniowania

 

 

 

 

 

 

Dane wg. [48].

c) stref zagrożenia [27]


5.Środki ochronne

Podstawowe środki ochrony stosowane przy pracy z materiałami promieniotwórczymi: 

1) Do prac ze źródłami promieniotwórczymi mogą być dopuszczone jedynie osoby po odbyciu odpowiedniego szkolenia i upoważnione przez inspektora ochrony radiologicznej. 

2) Wszystkie prace, w których wykorzystywane są źródła promieniotwórcze mogą być prowadzone jedynie w pracowniach izotopowych lub w specjalnie wyznaczonym terenie kontrolowanym pod nadzorem inspektora.

3) Niektóre pracownie izotopowe muszą być wyposażone w urządzenia i instalacje wymagane dla danego rodzaju  pracowni. Wszystkie pracownie powinny posiadać odpowiedni sprzęt dozymetryczny. Specjalne urządzenia i instalacje to komory rękawicowe, wyciągi radiochemiczne, komory osłonowe i manipulacyjne, specjalny system wentylacji, śluzy sanitarno-dozymetryczne itp.                                                                                          [49]

4) Wszystkie prace z materiałami promieniotwórczymi muszą być prowadzone zgodnie z regulaminem i  instrukcją technologiczną, należy również w prawidłowy sposób korzystać z urządzeń, sprzętu ochronnego i dozymetrycznego. 

5) Kontrola dozymetryczna powinna obejmować pomiary mocy dawek i w miarę potrzeby dawek indywidualnych, skażeń w miejscu pracy, skażeń otoczenia i skażeń osobistych.

6) Przy pracach stwarzających możliwość powstania skażeń promieniotwórczych pracownicy powinni posiadać odzież ochronną, a w miarę potrzeby respiratory lub nawet skafandry ochronne. W niektórych pracowniach rentgenowskich stosuje się parawany, fartuchy i rękawice z gumy ołowiowej osłabiające promieniowanie.

7)  Wykryte w czasie kontroli dozymetrycznej skażenia i inne nieprawidłowości pojawiające się w czasie użytkowania źródeł muszą być niezwłocznie likwidowane w sposób określony przez inspektora ochrony radiologicznej.

8) Substancje promieniotwórcze podlegają ścisłej ewidencji i powinny być przechowywane w specjalnych wydzielonych magazynach, spełniających wymaganie przepisów. Przy użytkowaniu źródeł zamkniętych obowiązuje także okresowa kontrola ich szczelności.

9) Osoby, które przez przypadek uległy napromieniowaniu lub skażeniu w stopniu przekraczającym poziomy określone w przepisach, powinny być poddane badaniom lekarskim i w razie potrzeby skierowane do specjalistycznego zakładu leczniczego.

10)  Wszystkie niespodziewane wydarzenia mogące spowodować przekroczenie dopuszczalnych dawek lub skażeń promieniotwórczych, powinny być niezwłocznie zgłaszane i likwidowane zgodnie z procedurą określoną w przepisach o postępowaniu awaryjnym.

                                                                                                                                             [50]

Więcej informacji można znaleźć w rozporządzeniach   [48]  i  [51]      

 


6.Szkolenie

Osoby pracujące na stanowiskach, na których wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz znać podstawowe zasady bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo Atomowe określone zostały rodzaje stanowisk mające istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

                 [52]             Do pracy na tych stanowiskach mogą być zatrudnione wyłącznie osoby mające odpowiednie uprawnienia. Ponadto instytucja, w której stosowane jest promieniowanie jonizujące zobowiązana jest do zatrudniania osoby sprawującej wewnętrzny nadzór nad przestrzeganiem wymagań bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej i mającej uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej.

Uprawnienia zarówno dla osób pracujących na stanowiskach mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej jak i dla inspektora ochrony radiologicznej nadaje Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.

Warunkiem uzyskania ww. uprawnień jest posiadanie odpowiedniego stanu zdrowia, wykształcenia, stażu pracy jak również odbycie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej oraz zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Prezesa PAA. Uprawnienia nadaje Prezes na okres nie dłuższy niż 5 lat i po takim okresie są one weryfikowane powtórnym egzaminem lub - o ile to konieczne - ponownym szkoleniem.

Szkolenie prowadzą jednostki, które spełniają określone wymagania odnośnie kadry wykładowców, obiektów, urządzeń i wyposażenia umożliwiającego prowadzenie zajęć oraz które prowadzą szkolenie według wymaganego i zatwierdzonego programu przez Prezesa Agencji.

W chwili obecnej jednostkami prowadzącymi szkolenie dla osób, które ubiegają się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej oraz dla osób ubiegających się o uprawnienia umożliwiające zatrudnienie na stanowiskach mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej są:

-         Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie,

-         Naczelna Organizacja Techniczna w Katowicach,

-         Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Radiologicznej w Poznaniu.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków uzyskania ww. uprawnień można znaleźć w [53].



 

1.Dozór jądrowy

 

Zasadniczym celem kontroli i nadzoru jest całkowite zapobieżenie powstawaniu wczesnych somatycznych (deterministycznych) skutków promieniowania oraz zmniejszenie do rozsądnego minimum prawdopodobieństwa następstw późnych (stochastycznych). Rozsądnego to znaczy takiego, że koszt związany z osiągnięciem tego celu nie przewyższa jeszcze korzyści z jego osiągnięcia.

           Bardzo ważnym wyraźny podział kompetencji i odpowiedzialności prawnej za stan ochrony radiologicznej w kraju. Odpowiedzialność za bezpieczne stosowanie źródeł promieniowania spoczywa przede wszystkim na kierownictwie zakładu. Przed kierownikiem zakładu odpowiada za bezpieczeństwo służba ochrony radiologicznej, którą stanowi często jeden człowiek – inspektor ochrony radiologicznej.

Podstawowe zadania inspektora to: 

 a) stworzenie możliwie najbezpieczniejszych warunków pracy, 

 b)nadzór nad prawidłowością wykonywanych prac z punktu widzenia bezpieczeństwa radiologicznego,

 c)pomiary promieniowania i ich ewidencja.

Władzą wykonawczą odpowiedzialną za wdrażanie systemu ochrony, opracowywanie przepisów, wydawanie zezwoleń na stosowanie źródeł promieniowania, prowadzenie ich ewidencji oraz sprawowanie bieżącego nadzoru nad stosowaniem źródeł promieniowania ich przechowywaniem i usuwaniem ewentualnych odpadów, oraz przestrzeganiem przepisów sprawuje Prezes Państwowej Agencji Atomistyki z zachowaniem podziału kompetencji jak podano wyżej przy omawianiu serwisu dozymetrycznego kontroli indywidualnej.

Organizacja, prawa i obowiązki nadzoru wynikają z postanowień Ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe oraz ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo atomowe.

Określa ona stopień nadzoru i kontroli (w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej) działalności powodującej lub mogącej powodować narażenie ludzi i środowiska na promieniowanie jonizujące

Nadzór i kontrola wykonywane są przez:

   1) organy dozoru jądrowego - jeżeli organem właściwym do wydania zezwolenia albo przyjęcia zgłoszenia jest Prezes Agencji,

   2) wojewódzkiego inspektora sanitarnego lub wojskowego inspektora sanitarnego - w zakresie działalności, na wykonywanie której organy te wydają zezwolenia.

Sposób sprawowania nadzoru nad warunkami bezpiecznego stosowania aparatów rentgenowskich o energii promieniowania do 300 keV w celach medycznych i przeprowadzania kontroli w tym zakresie określa rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia.

Sposób sprawowania nadzoru i przeprowadzania kontroli w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu przez organy dozoru jądrowego, z uwzględnieniem trybu przygotowania kontroli, dokumentowania czynności kontrolnych, sporządzania protokołu kontroli, wystąpienia pokontrolnego i informacji o wynikach kontroli określa w stosownym rozporządzeniu Prezes Rady Ministrów.

W sprawach nieuregulowanych dotyczących zezwoleń stosuje się przepisy ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. z 1999 r. Nr 101, poz. 1178 oraz z 2000 r. Nr 86, poz. 958).

Jeśli organem wydającym zezwolenia jest Prezes Państwowej Agencji Atomistyki to organami dozoru jądrowego są:

1. Prezes Agencji jako naczelny organ dozoru jądrowego,

2.Główny Inspektor Dozoru Jądrowego jako organ wyższego stopnia w stosunku do  inspektorów dozoru jądrowego,

3.Inspektorzy dozoru jądrowego.

 

W zakresie kompetencji organów dozoru jądrowego zawierają się  w szczególności następujące zadania:

       a) Wydawanie zezwoleń i innych decyzji w sprawach związanych z bezpieczeństwem

           jądrowym i ochroną radiologiczną, na zasadach i w trybie określonych w ustawie,

       b) Przeprowadzanie kontroli w obiektach jądrowych oraz w jednostkach organizacyjnych posiadających materiały jądrowe, źródła promieniowania jonizującego, odpady promieniotwórcze i wypalone paliwo jądrowe,

        c) Wydawanie poleceń doraźnych w razie stwierdzenia podczas kontroli zagrożenia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej,

        d) Zatwierdzanie programów szkoleń, opracowanych przez kierowników jednostek organizacyjnych działających na podstawie zezwolenia (z wyłączeniem programów szkoleń opracowywanych przez kierowników jednostek organizacyjnych stosujących aparaty rentgenowskie o energii promieniowania do 300 keV w celach medycznych).

 



1. Zapobieganie, postpowanie awaryjne, usuwanie skutków - ostrzeganie, służby awaryjne.

Zdarzeniem radiacyjnym określa się wydarzenie, związane z materiałem jądrowym lub innym źródłem promieniowania jonizującego, powodujące lub mogące powodować zagrożenie radiacyjne, wymagające podjęcia pilnych działań w celu ochrony pracowników lub osób z ogółu ludności. W Polsce istnieje specjalny system postępowania związany z wystąpieniem zagrożenia radiacyjnego. System ten pozwala ocenić sytuację i podjąć odpowiednie działania interwencyjne. Poniższy schemat przedstawia strukturę wyżej wymienionego systemu [54] 

                                                                                                                                        [55]

 

 

Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych CEZAR zbiera i analizuje wszystkie dane dotyczące sytuacji radiacyjnej kraju, przygotowuje informacje do podjęcia działań i opracowuje projekty komunikatów dla ludności. Wszystkie te dane są przekazywane Prezesowi PAA. Dodatkowo zadania dotyczące przygotowania komunikatów dla społeczeństwa należą również do Departamentu Szkolenia i Informacji Społecznej PAA. Na  System Monitoringu Radiacyjnego składają się stacje i placówki, które dokonują pomiarów skażeń promieniotwórczych zarówno w sytuacji awaryjnej, jak normalnej. Zadaniem Służb Awaryjnych Prezesa PAA jest całodobowy dyżur i przyjmowanie zgłoszeń o ewentualnych zdarzeniach radiacyjnych, udzielanie informacji dotyczących postępowania awaryjnego, a także pomoc w usuwaniu skutków tych zdarzeń. Krajowy Punkt Kontaktowy zapewnia informowanie o ewentualnych  zagrożeniach, których źródło znajduje się poza granicami kraju. Zadania KPK uzupełnia punkt ostrzegawczy, działający całodobowo, znajdujący się w CLOR, który przyjmuje informacje o awariach z zagranicy i wysyła informacje za granicę o ewentualnych awariach w naszym kraju. Bazy danych i Systemy Wspomagania Decyzji w CEZAR  zawierają bardzo różne informacje, które pomagają przy prognozowaniu następstw awarii. Natomiast Wydział Nadzoru i Analiz Obiektów Jądrowych DBJR stanowi grupę specjalistów w zakresie technologii obiektów jądrowych zlokalizowanych w pobliżu granic Polski. Ich wiedza pozwala na ocenę wstępnej sytuacji podczas awarii oraz na oszacowanie kolejnych następstw.

Każde zdarzenie radiacyjne musi zostać zgłoszone Prezesowi Agencji. Zanim jednak to nastąpi należy  przeprowadzić postępowanie likwidacyjne i zabezpieczające. W poniższej tabeli przedstawione zostało, kto kieruje akcją likwidacji zagrożenia i usuwaniem skutków, w zależności od zasięgu zdarzenia:

Zdarzenie powodujące zagrożenie jednostki organizacyjnej

akcją likwidacji zagrożenia i usuwania skutków zdarzenia kieruje kierownik  jednostki,  na terenie której nastąpiło zdarzenie.

Zdarzenie powodujące zagrożenie publiczne o zasięgu wojewódzkim

akcją likwidacji zagrożenia i usuwania skutków zdarzenia kieruje wojewoda,

Zdarzenie powodujące zagrożenie publiczne o zasięgu krajowym

akcją likwidacji zagrożenia i usuwania skutków zdarzenia kieruje minister właściwy do spraw wewnętrznych przy pomocy  Prezesa Agencji.

Zdarzenie radiacyjne które zaszło podczas transportu

akcją likwidacji zagrożenia i usuwania skutków zdarzenia kieruje osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo przesyłki w czasie transportu w porozumieniu z wojewodą właściwym dla miejsca zdarzenia.

 

    Postępowanie awaryjne określone jest  w ustawie Prawa Atomowego (rozdział 11) oraz przez  odpowiednie Rozporządzenie Rady Ministrów [56]. Według jego treści Prezes Agencji po dokładnym zapoznaniu się z danymi dotyczącymi zdarzenia ocenia możliwy dalszy rozwój sytuacji. Będąc cały czas w kontakcie z placówkami wykrywania i pomiarów skażeń promieniotwórczych, przekazuje wszystkie dane ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Poza tym dane o zdarzeniu są przekazywane do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej,  państw na obszarze których mogą wystąpić skutki zdarzenia. Ponadto, Prezes Agencji informuje o zamiarze wprowadzenia działań mających na celu ograniczenie narażenia ludności Komisję Europejską oraz państwa członkowskie Unii Europejskiej, które mogą być dotknięte skutkami tych działań. Informuje również ludność o zdarzeniu. W informacji tej zawierają się takie dane jak:

Minister właściwy do spraw wewnętrznych, kierując akcją likwidacji zagrożenia i usuwania skutków zdarzenia, w porozumieniu z odpowiednimi ministrami prowadzi działania interwencyjne, do których należą(poniższy schemat):

 

Wielkoskalowymi działaniami interwencyjnymi w przypadku wystąpienia poważnego zdarzenia radiacyjnego są:

1)      ewakuacja,

2)       nakaz pozostania w pomieszczeniach zamkniętych,

3)      podanie preparatów ze stabilnym jodem,

4)      zakaz lub ograniczenie: spożywania skażonej żywności i skażonej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, żywienia zwierząt skażonymi środkami żywienia zwierząt i pojenia skażoną wodą oraz wypasu zwierząt na skażonym terenie,

5)      czasowe przesiedlenie ludności,

6)      stałe przesiedlenie ludności.

Poziomy zagrożenia wymagające podjęcia interwencji określa Rozporządzenie Rady Ministrów [28]

W celu szybkiego wykrycia i zabezpieczenia ludności przed skutkami skażeń środowisk (które praktycznie mogą powstać tylko w wyniku poważnych awarii) teren kraju jest w sposób ciągły monitorowany. Pozwala to na ocenę sytuacji radiologicznej kraju, wykrycie skażenia i ocenę zagrożenia radiacyjnego w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.   Monitoring  ten może być o zakresie krajowym lub lokalnym.

Ogólny schemat struktury systemu monitoringu radiacyjnego kraju przedstawia się następująco [54]:

Na system wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych wchodzą stacje i placówki wykonujące w sposób ciągły pomiary umożliwiające bieżącą ocenę sytuacji radiacyjnej kraju. Należą do nich:

  • Stacje automatyczne PMS (Permanent Monitoring Station);
  • Stacje typu ASS-500;
  • Placówki zlokalizowane w stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW);
  • Placówki pomiarowe Ministerstwa Obrony Narodowej.

Placówkami pomiarów skażeń promieniotwórczych są placówki wykonujące metodami laboratoryjnymi pomiary zawartości skażeń promieniotwórczych w próbkach materiałów środowiskowych oraz w żywności. Zalicza się do nich:

  • Placówki w Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych (SSE);
  • Placówki pomiarowe w stacjach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW)

      Monitoring lokalny pozwala na uzyskanie danych z terenów , na których są lub były prowadzone działania mogące powodować lokalne zwiększenie narażenia radiacyjnego ludności. Monitoring lokalny dotyczy:

  • Ośrodka Jądrowego w Świerku;
  • składowiska odpadów promieniotwórczych w Różanie;
  • terenów byłych zakładów wydobywczych i przeróbczych rud uranu. 


Przewożone materiały mogą być w postaci:

  • Stałej
  • Ciekłej
  • Gazowej

Chociaż większość przesyłek zawiera niewielki ilości substancji promieniotwórczych, to zawsze należy uwzględniać możliwość narażenia ludzi (szczególnie w sytuacjach awaryjnych) na zetknięcie się z nimi. W celu zminimalizowania tego ryzyka MAEA (Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej) opracowała zbiór przepisów i standardów dotyczących bezpiecznego transportowania materiałów promieniotwórczych, które stanowią podstawę przepisów międzynarodowych i krajowych dla wszystkich rodzajów transportu.

Materiały przewożone są w ściśle określonych opakowaniach zapewniających  integralność  przesyłki w czasie transportu oraz odpowiednią osłonność przed promieniowaniem

 

Typ wykorzystywanego opakowania zależy od wielu czynników, przede wszystkim są to:

ˇ        aktywność materiału promieniotwórczego

ˇ        postać fizyczna

ˇ        rodzaj źródła promieniotwórczego (otwarte lub zamknięte)

 

Wyróżniamy następujące typy opakowań:

 

     

1)Opakowania typu A - muszą zapewniać szczelność i osłonność ładunku w normalnych warunkach przewozu w przypadku mniejszych wypadków transportowych. Poddawane są również testom wytrzymałościowym, ale nie tak surowym jak opakowania typu B lub C; muszą być odporne na deszcz i ew. upadek z pojazdu. Nie można jednak wykluczyć możliwości uszkodzenia opakowania w czasie transportu , i wydostania się jego zawartości na zewnątrz. Dlatego przepisy określają maksymalną ilość substancji promieniotwórczych, które mogą być przewożone w tego typu opakowaniach. Ryzyko napromieniowania lub skażenia nawet w przypadku uwolnienia takiej substancji do środowiska jest niewielkie  

 

 

 

       2)Opakowania typu B i C - charakteryzują się podwyższoną  wytrzymałością mechaniczną i termiczną,

             ponieważ muszą zapewnić szczelność i osłonność ładunku nawet w razie poważnych wypadków

             transportowych.

Zastosowanie: wykorzystywane są do przewozu najbardziej radioaktywnych materiałów (wypalone paliwo jądrowe, źródła promieniotwórcze o bardzo dużej aktywności stosowane np. w urządzeniach do telegammoterapii czy wysokoaktywne odpady promieniotwórcze ). Opakowania typu C przeznaczone są głównie do przewozu lotniczego.

Opakowania tego typu poddawane są szczególnie surowym testom mechanicznym, termicznym, i zanurzeniowym. Poza tym muszą być autoryzowane, czyli muszą uzyskać certyfikat wydany  przez kompetentne władze jakimi zwykle są organa dozoru jądrowego i ochrony radiologicznej kraju, w którym opakowanie zostało wyprodukowane .

 

 

3)Opakowania przemysłowe (IP) - służą do transportu materiałów o niskiej aktywności właściwej lub przedmiotów skażonych powierzchniowo. Zawarta w nich mała ilość substancji promieniotwórczych stanowi  - w sytuacjach awaryjnych - niewielkie zagrożenie dla ludzi  i środowiska. Ten typ opakowań poddawany jest tylko niektórym testom wytrzymałościowym. Opakowań  tych używa się przede wszystkim do transportu rud radioaktywnych i niskoradioaktywnych odpadów promieniotwórczych.

 

 

 

 

      4)Opakowania tzw. wyłączone - używane są do transportu materiałów promieniotwórczych o bardzo małej   aktywności, radiofarmaceutyków czy urządzeń zawierających materiały (izotopowe czujniki dymu, przyrządy pomiarowe). Są to m.in. pudełka kartonowe, pojemniki z tworzyw sztucznych czy metalowe puszki. Przewóz takich przesyłek odbywa się na znacznie złagodzonych warunkach. Na przykład nie muszą mieć nalepek ostrzegawczych, ale wewnątrz powinna znajdować się informacja, że przewożony materiał jest promieniotwórczy

(źródło danych [54])

 

Oznakowanie środków transportu  i przesyłek

 

Pojazdy przewożące materiały promieniotwórcze powinny być oznakowane nalepką ostrzegawczą z charakterystyczną czarną ‘koniczynką’ .

Umieszczona na nalepce cyfra "7" jest międzynarodowym oznaczeniem materiałów promieniotwórczych  przyjętym (dla potrzeb transportu ) przez ONZ.

 
 
 
 
 
 

Na pojeździe powinien znajdować się również znak ostrzegawczy  w postaci prostokątnej pomarańczowej tablicy:

Podczas transportu niektórych materiałów promieniotwórczych na tablicy tej będą umieszczone liczby określające numer rozpoznawczy materiału i numer rozpoznawczy zagrożenia  wg klasyfikacji ONZ np.:
 

cyfra "70" to numer rozpoznawczy zagrożenia, natomiast "3321" to numer rozpoznawczy przewożonego materiału

Przesyłki zawierające materiały promieniotwórcze  - w zależności od zagrożenia jakie stwarzają dla ludzi  - są oznakowane różnymi nalepkami. Rodzaj nalepki odpowiada jednej z trzech kategorii do której zakwalifikowano przesyłkę. 

                              

Im więcej pasków na nalepce tym bardziej przesyłka jest niebezpieczna.

 

Na każdej nalepce umieszczana jest informacja o rodzaju przewożonego materiału, jego aktywności, a na niektórych – cyfrowy wskaźnik stopnia zagrożenia jakie stwarza przesyłka. Znajomość tego wskaźnika jest istotna w momencie podejmowania decyzji o ilości opakowań, które mogą znajdować się w jednym pojeździe i ich ustawienie  w stosunku do innych przewożonych materiałów. Każdemu przewozowi muszą towarzyszyć odpowiednie dokumenty, których forma i treść są ściśle określone w przepisach dla poszczególnych rodzajów transportu. [54]

Wykaz przepisów transportowych:

Krajowe przepisy dotyczące transportu materiałów niebezpiecznych w tym promieniotwórczych:

1.Ustawa z dnia 29 listopada 2000r. -Prawo atomowe (Dz. U. Z 2001r. Nr 3, poz. 18 wraz z późniejszymi zmianami)

2.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie  warunków przywozu na polski obszar celny, wywozu z polskiego obszaru celnego oraz tranzytu przez ten obszar materiałów jądrowych, źródeł promieniowania i urządzeń zawierających takie źródła (Dz. U. Z 2002r. Nr 207, poz. 1754)

3.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie udzielania zgody na przywóz na polski obszar celny, wywóz z polskiego obszaru celnego oraz tranzyt przez ten obszar materiałów jądrowych, źródeł promieniowania i urządzeń zawierających takie źródła (Dz. U. Z 2002r. Nr 215, poz. 1817)

4.Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r.- Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 wraz z późniejszymi zmianami)

5.Ustawa z dnia 6 września 2001r o transporcie drogowym (Dz. U. z 2001r. Nr 125, poz. 1371 wraz z późniejszymi zmianami)

6.Ustawa z dnia 28 października 2002r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (Dz. U. z 2002r. Nr 199, poz. 1671 wraz z późniejszymi zmianami)

7.Rozporządzenie Ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie towarów niebezpiecznych, których przewóz drogowy podlega obowiązkowi zgłaszania (Dz. U. z 2002r. Nr 241, poz. 2085 )

8.Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 20 grudnia 2002r. w sprawie kursów dokształcających dla kierowców przewożących towary niebezpieczne (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz. 1987)

9.Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji  z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie wzoru formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania (Dz. U. z 2002r. Nr 240, poz. 2072 )

10.Ustawa z dnia 29 listopada 2002r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2000r. Nr 129, poz. 1249)

11.Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 2 października 2002r. w sprawie wykazu towarów o znaczeniu strategicznym (Dz. U. z 2002r. Nr 182, poz. 1518)

 

Międzynarodowe przepisy dotyczące transportu materiałów niebezpiecznych (w tym promieniotwórczych) do przestrzegania których Polska jest zobowiązana:

1.Konwencja dotycząca międzynarodowego przewozu koleją (COTIF), załącznik B, Jednolite przepisy międzynarodowe przewozu towarów koleją (CIM), załącznik A, Przepisy dotyczące międzynarodowego przewozu koleją  towarów niebezpiecznych (RID) - wydanie 2001r., poprawione w 2003r. (przepisy RID wydane przez PKP CARGO S.A.)

2.Międzynarodowy Kodeks Morski Towarów Niebezpiecznych (IMDG) wydany przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) - wydanie 2002r.

3.Przepisy przewozu towarów niebezpiecznych wydane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA), wydanie 44,

4.Techniczne instrukcje dla bezpiecznego przewozu towarów niebezpiecznych transportem lotniczym wydane przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO)



 

1.Prawo atomowe

Ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe w wersji ujednoliconej, uwzględniającej zmiany wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo atomowe 
  


 

2.Akty wykonawcze

Ważniejsze akty wykonawcze:

1.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie ochrony fizycznej materiałów jądrowych

2.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie materiałów jądrowych podlegających ewidencji

3.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie dotacji celowej przeznaczonej na dofinansowanie działalności zapewniającej bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną

4.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2001 r. w sprawie składu oraz zakresu i trybu działania Rady do Spraw Atomistyki

5.Zarządzenie Ministra Środowiska z dnia 15 lipca 2002 r. w sprawie nadania statutu Państwowej Agencji Atomistyki

6.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 2002 r. w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego

7.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące nie podlega obowiązkowi uzyskania zezwolenia albo zgłoszenia, oraz przypadków, w których może być wykonywana na podstawie zgłoszenia

8.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie inspektorów dozoru jądrowego

9.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie podstawowych wymagań dotyczących terenów kontrolowanych i nadzorowanych

10.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie rodzajów stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, szczegółowych warunków i trybu nadawania uprawnień dla osób, które mogą być zatrudnione na tych stanowiskach, oraz szczegółowych warunków i trybu nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej

11.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie poziomów interwencyjnych oraz poziomu zawartości substancji promieniotwórczych w skażonych w wyniku zdarzenia radiacyjnego żywności, wodzie pitnej i paszach

12.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie ochrony przed promieniowaniem jonizującym pracowników zewnętrznych narażonych podczas pracy na terenie kontrolowanym

13.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących rejestracji dawek indywidualnych

14.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie warunków przywozu na polski obszar celny, wywozu z polskiego obszaru celnego oraz tranzytu przez ten obszar materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i urządzeń zawierających takie źródła

15.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie udzielania zgody na przywóz na polski obszar celny, wywóz z polskiego obszaru celnego i tranzyt przez ten obszar odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego

16.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących zawartości naturalnych izotopów promieniotwórczych w surowcach i materiałach stosowanych w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi i inwentarza żywego, a także  w odpadach przemysłowych stosowanych w budownictwie, oraz kontroli zawartości tych izotopów

17.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 r. w sprawie dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego albo przy zgłoszeniu wykonywania tej działalności

18.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 grudnia w sprawie odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego

19.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 grudnia w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego

20.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 grudnia w sprawie stacji wczesnego      wykrywania skażeń promieniotwórczych i placówek prowadzących pomiary skażeń promieniotwórczych

21.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 grudnia w sprawie wymagań dotyczących sprzętu dozymetrycznego

22.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 grudnia w sprawie planów postępowania awaryjnego w przypadku zdarzeń radiacyjnych

23.Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego w celach medycznych oraz sposobu wykonywania kontroli wewnętrznej nad przestrzeganiem tych warunków

24.Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół obiektu jądrowego ze wskazaniem ograniczeń w jego użytkowaniu

AKTY WYKONAWCZE uchwalone przez Radę Ministrów 27 kwietnia 2004 r., które weszły w życie 1 maja 2004 r. 

25.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego albo przy zgłoszeniu wykonywania tej działalności
(Dz. U. Nr 98, poz.981)
 

26.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wartości poziomów interwencyjnych dla poszczególnych rodzajów działań interwencyjnych oraz kryteriów odwołania tych działań
(Dz. U. Nr 98, poz.987)

27.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych obowiązków dotyczących zabezpieczeń materiałów jądrowych
(Dz. U. Nr 98, poz. 982)

28.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie informacji wyprzedzającej dla ludności na wypadek zdarzeń radiacyjnych
(Dz. U. Nr 102, poz. 1065)

29.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie ochrony przed promieniowaniem jonizującym pracowników zewnętrznych narażonych podczas pracy na terenie kontrolowanym  
(Dz. U. Nr 102, poz. 1064)

30.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie ochrony fizycznej materiałów jądrowych
(Dz. U. Nr 98, poz. 983)

31.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie udzielania zgody na przywóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej  i tranzyt przez to terytorium odpadów promieniotwórczych
(Dz. U. Nr 98, poz. 985)

32.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia podmiotów właściwych w sprawach kontroli po zdarzeniu radiacyjnym żywności i środków żywienia zwierząt  na zgodność z maksymalnymi dopuszczalnymi poziomami skażeń promieniotwórczych
(Dz. U. Nr 98, poz. 988)

33.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie warunków przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wywozu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz tranzytu przez to terytorium materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i urządzeń zawierających takie źródła
(Dz. U. Nr 98, poz. 984)

34.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków, w których działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące nie podlega obowiązkowi uzyskania zezwolenia albo zgłoszenia, oraz przypadków, w których może być wykonywana na podstawie zgłoszenia
(Dz. U. Nr 98, poz. 980)

35.ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie udzielania zgody na przywóz na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wywóz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i  tranzyt przez  to terytorium wypalonego paliwa jądrowego
(Dz. U. Nr 98, poz.986)

źródło danych [40]


 

3.Polskie Normy

           Polski Komitet Normalizacyjny jest miedzy innymi czynnym członkiem Komitetu Energii Jądrowej (TC-85) ISO.

Od 1958r w PKN działa Komitet (początkowo Komisja) Techniczny KT 246 Ochrona Radiologiczna. W ramach prac tego komitetu PKN wydał szereg norm z zakresu ochrony radiologicznej. Komitetem tym opiekuje się w PKN Zespół Ochrony Zdrowia i Środowiska

Normy dotyczące aparatury ochrony radiologicznej opracowuje Komitet Techniczny KT 266 którym w PKN opiekuje się Zespół Elektryki.

Wykaz norm

Aktualny wykaz norm znajduje się w Katalogu Polskich Norm wydawanym przez Polski Komitet Normalizacyjny



1.EURATOM (Unia Europejska)

Traktat Euratom składa się z X rozdziałów i jest obok innych traktatów stanowiących UE i tzw. traktatów rewizyjnych jednym z elementów prawa pierwotnego UE. Oprócz traktatów na prawo unijne w dziedzinie atomowej składają się:

- prawo wtórne - tzw. acquis communautaire, zawierające rozporządzenia, dyrektywy, decyzje.

- umowy międzynarodowe i konwencje międzynarodowe

Istnieją także instrumenty o charakterze niewiążącym: zalecenia, wytyczne, uchwały, komunikaty i opinie.

podczas tworzenia prawa wtórnego powinny być przestrzegane następujące zasady:

- subsydiarności - wymagająca, by Wspólnota decydowała tylko w tych kwestiach, w których decyzje podjęte na tym szczeblu mogą być lepsze niż na poziomie poszczególnych państw członkowskich

- proporcjonalności - wymagająca podejmowania działania, które jest we właściwej proporcji do celu jaki ma być osiągnięty, przy czym tym celem ma być ochrona praw zwykłego obywatela

Przepisy obowiązują wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej i są zawarte w odpowiednich dyrektywach.

Ważniejsze są podane poniżej:

  • 96/29/Euratom z 13 maja 1996r. ustalająca podstawowe normy dla ochrony zdrowia pracowników i ludności przed promieniowaniem jonizującym 
  • 97/43/Euratom  w sprawie indywidualnej ochrony zdrowia przed zagrożeniami płynącymi z promieniowania jonizującego w związku z narażeniem medycznym;
  • 89/618/Euratom z 22 listopada 1989 r. w sprawie informowania społeczeństwa o przewidzianych środkach ochrony zdrowia i działaniach podejmowanych w razie wystąpienia zdarzenia radiacyjnego;
  • 90/641/Euratom w sprawie praktycznej ochrony pracowników zewnętrznych narażonych na promieniowanie jonizujące podczas pracy na terenie kontrolowanym;
  • 92/3/Euratomw sprawie nadzoru i kontroli przesyłek odpadów promieniotwórczych między państwami członkowskimi oraz do i ze Wspólnoty.

Euratom wydaje także zalecenia dotyczące ochrony radiologicznej.

Szczegółowe informacje dotyczące przepisów europejskich w dziedzinie ochrony radiologicznej można znaleźć na stronie:

http://www.europa.eu.int/comm/energy/nuclear/index_en.html

 


2.MAEA

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej - IAEA (International Atomic Energy Agency), organizacja utworzona w 1956 Nowym Yorku w celu koordynacji działań na rzecz pokojowego wykorzystania energii atomowej. Siedzibą IAEA jest Wiedeń. 

MAEA wydaje szereg poradników i przepisów z zakresu ochrony radiologicznej. Najważniejsze z nich to:

- International ...

- Regulation for the Safe Transport of Radioactive Materials

Szczegółowe informacje na stronie http://www.iaea.or.at/


3.ILO

Międzynarodowa Organizacja Pracy (International Labour Organization - ILO, O rganisation Internationale du Travail - OIT)  

MOP zajmuje się między innymi:
 - formułowaniem międzynarodowej polityki i programów mających na celu promowanie podstawowych praw człowieka, poprawę warunków pracy i życia oraz zwiększanie możliwości zatrudnienia
 - tworzeniem międzynarodowych norm pracy - wspieranym unikalnym systemem nadzoru nad ich stosowaniem - służących jako wytyczne dla władz krajowych do wprowadzania tej polityki w życie, w tym wydaje także przepisy dotyczące ochrony radiologicznej.

Jednym z takich dokumentów jest ratyfikowana przez Polskę Konwencja Nr 115 dotycząca ochrony pracowników przed promieniowaniem jonizującym opracowana w Genewie 22 czerwca 1960.

Więcej informacji na stronie http://www.ilo.org/


4.FAOfaologo

FAO, Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and A griculture Organization of the United Nations), organizacja powstała w 1945, pełniąca funkcje koordynacyjne, z siedzibą w Rzymie.

FAO popiera międzynarodową działalność zmierzającą m.in. do: polepszenia wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa oraz zachowania zasobów naturalnych, podnoszenia konsumpcji, poprawy warunków życia na wsi.

W zakresie ochrony radiologicznej FAO zajmuje się przede wszystkim przeciwdziałaniami podejmowanymi w rolnictwie w razie wypadku radiologicznego [26].

http://www.fao.org/


5.OECD/NEA

OECD, Organization for Economic Cooperation and Development, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, organizacja utworzona 30 IX 1961 w Paryżu na mocy konwencji z 14 XII 1960, która dotyczyła przekształcenia powstałej w związku z planem Marshalla OEEC (Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej). 

W ramach tej organizacji znajduje się NEA - Nuclear Energy Agency, której jednym z głównych zadaniami jest "zachęcenie odpowiedzialnych władz krajowych do promowania działań, mających na celu ochronę pracowników i osób postronnych przed niebezpieczeństwem związanym z promieniowaniem jonizującym i ochronę środowiska" a także "zachęcenie władz krajowych do promowania działań zapewniających bezpieczeństwo obiektów i materiałów jądrowych". Zadania te NEA realizuje przy pomocy komitetów technicznych, m.in. Komitetu Ochrony przed Promieniowaniem zapewniającego forum do wymiany doświadczeń w zakresie polityki ochrony radiologicznej [26].

http://www.oecd.org/home/


6.ICRP

ICRP (International Commission on Radiological Protection), Międzynarodowa Komisja Ochrony Radiologicznej.

Komisja została utworzona w 1928r.w Sztokcholmie na II-gim Międzynarodowym Kongresie Radiologicznym. Początkowo pod nazwą Międzynarodowy Komitet Ochrony przed Promieniowaniem X i Radu. Komisja od samego początku współpracuje ściśle z powołaną wcześniej (1925) przez ten sam Kongres Międzynarodowy Komisję Jednostek i Pomiarów Promieniowania (ICRU). Od wielu lat posiada oficjalne powiązania ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (IAEA), Międzynarodową Organizacją Pracy (ILO), Narodowym Komitetem Narodów Zjednoczonych d/s Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR), Komisją Unii Europejskiej (EC), Agencją Energii Jądrowej ENA (OECD), Międzynarodową Organizacją Normalizacyjną (ISO), Międzynarodową Komisją Elektrotechniczną (IEC) oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Ochrony Przed Promieniowaniem (IRPA). Pierwszy swój raport Komisja wydała w 1928 r. W 1959 r. rozpoczęła publikowanie seryjnych raportów dotyczących ochrony radiologicznej. Główne raporty dotyczące przede wszystkim limitowania narażenia to : Publikacja 1 (1959r.), Publikacja 6 (1964r.), Publikacja 9 (1966r.), Publikacja 26 (1977r.) i Publikacja 60 (1991r.).

ICRP jest uznanym na całym świecie autorytetem w dziedzinie ochrony radiologicznej. Jej zalecenia są podstawą krajowych i międzynarodowych przepisów ochrony. Wkrótce po opublikowaniu nowych podstawowych zaleceń ICRP, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej i Unia Europejska w oparciu o te zalecenia przystępują do nowelizacji swoich przepisów i dyrektyw. Kolejny podstawowy raport ICRP ma zostać opublikowany w 2005 r.

Raporty Komisji wydane po 1990 r. można znaleźć w internecie po uzyskaniu hasła.   

Strona główna ICRP

http://www.icrp.org/


7.ISO

ISO (International Organization for Standardization), Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna 

Komitet ISO/TC 85 rozpoczął działalność w 1957 r. Jego zakres tematyczny : Normalizacja w dziedzinie pokojowych zastosowań energii jądrowej, nie zmienił się do dziś. Początkowo Komitet zastał podzielony na 4 podgrupy zajmujące się następującymi zadaniami :

SC 1 - Terminologia, definicje, jednostki i symbole

SC 2 - Ochrona radiologiczna

SC 3 - Bezpieczeństwo i technologia reaktorów 

SC 4 - Źródła promieniotwórcze 

Później powstał podkomitet SC 5 - Technologia paliwa jądrowego, a w 1995 r. w miejsce SC 3 stworzono SC 6 - Technologia reaktorów.

TC 85 współpracuje ściśle z wieloma organizacjami międzynarodowymi, w celu zapewnienia właściwego stanu bezpieczeństwa radiacyjnego na świecie ( ochrona ludzi przed promieniowaniem  oraz zapewnienie bezpieczeństwa źródeł promieniotwórczych ). Można to osiągnąć właśnie poprzez stosowanie odpowiednich norm dotyczących np. metod pomiarów promieniowania, sprawdzania szczelności zamkniętych źródeł, pobierania próbek do kontroli skażeń promieniotwórczych, elementów osłonowych, urządzeń zabezpieczających przed skażeniami, itp.

Normy wydawane przez ISO, są uzupełnieniem międzynarodowych przepisów dotyczących ochrony radiologicznej.

 

Więcej informacji na stronie:

http://www.iso.ch/iso/en/ISOOnline.frontpa

 


8.IEC

IEC (International Electrotechnical Commission), Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna

Podstawowym organem IEC jest Komitet Techniczny Komisji - TC45B, który zajmuje się opracowywaniem i wydawaniem międzynarodowych norm dotyczących aparatury stosowanej w ochronie radiologicznej.

http://www.iec.ch/



 

1. "Człowiek i promieniowanie jonizujące" - Praca zbiorowa pod redakcją Andrzeja Z. Hrynkiewicza

4. "Spontaneus DNA damage and its significance for the "neglegible dose" controversy in radiation protection" Radiat. Res.124,242-245,1990 D. Billen.

8.  "Lung Cancer Risks: Comparing Radiation with Tobacco. Radiation Research" 146,356-357.1996 J.D.Boice and J.H.Lubin.

9. ICRP,Publ.60,1991

11. ICRP.Publ.30,1977

12. ICRP.Pub.1,1956

13. UNSCEAR  Report 1994

23. Biuletyn - Świerk

26. "Miedzynarodowe Podstawowe Normy Ochrony Przed Promieniowaniem Jonizującym i Bezpieczeństwa Źródeł Promieniowania" - PAA

30. "Promieniowanie jonizujące a człowiek i środowisko" - A.Skłodowska, B.Gostkowska, Tabela III-I

32. "Promieniowanie jonizujące a człowiek i środowisko" - A.Skłodowska, B.Gostkowska, Tabela III-II

33. "Promieniowanie jonizujące a człowiek i środowisko" - A.Skłodowska, B.Gostkowska, Tabela III-III

35. "Promieniowanie jonizujące a człowiek i środowisko" - A.Skłodowska, B.Gostkowska, Tabela III-IV

46.  "Promieniowanie jest wśród nas" R. Szepke  MON Warszawa 1969

54. Biuletyny Informacyjne Państwowej Agencji Atomistyki

 

14. PN-92/J-01003/02 Technika jądrowa. Nazwy i określenia. Wielkości i jednostki.

16. ISO 921/97  Energia jądrowa

17. EU 96/29 

18. PN-99/J-01003/05

19. IAEA BSS 96

27. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie podstawowych wymagań dotyczących terenów kontrolowanych i nadzorowanych (Dz. U. Nr 138, poz. 1161).

28. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wartości poziomów interwencyjnych dla poszczególnych rodzajów działań interwencyjnych oraz kryteriów odwołania tych działań (Dz. U. Nr 98, poz.987)

39. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 2002 r. w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego

43. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących sprzętu dozymetrycznego

45. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących rejestracji dawek indywidualnych

47. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 r. (poz.1925) w sprawie odpadów promieniotwórczych i wypalania paliwa jądrowego.

48. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2002 r. (poz. 2029) w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego.

51. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie ochrony przed promieniowaniem jonizującym pracowników zewnętrznych narażonych podczas pracy na terenie kontrolowanym

53. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2002r. w sprawie rodzajów stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, szczegółowych warunków i trybu nadawania uprawnień dla osób, które mogą być zatrudnione na tych stanowiskach, oraz szczegółowych warunków  i trybu nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej (Dz. U. Nr 145 poz.1217)

56. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie planów postępowania awaryjnego w przypadku zdarzeń radiacyjnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2033)

 

 

2. www.phys.uni.torun.pl/~wiesiek/BIOFS/rysu.htm

3. www.windows.ucar.edu/spaceweather/images/how_damage_jpg_image.html

5. http://www.leser-service.de/bookinist/content/text/xolds/book/@stsuche.htm

6. http://parsonscorner.8m.com/abortion.htm

7. http://www.webchem.sci.kun.nl/cgi-bin/Stat/Gallery/clust.pl

10. http://www.cbs.dtu.dk/staff/dave/roanoke/genetics2.htm

15. http://library.thinkquest.org/28383/nowe_texty/html/2_31.html 

20. http://zeus.polsl.gliwice.pl/~bluszcz/MBM/Wyklad10.pdf

21. http://kwark.if.pw.edu.pl/mtj/students/2000-2001/Zdrojek/index2.html

22. http://kwark.if.pw.edu.pl/mtj/students/2001-2002/Slodkowski/pn.htm

24. http://www.wielkarzeczpospolita.net/info.php?wiadomosc=233

25. www.atomowe.kei.pl

29. www.main.amu.edu.pl/~pawula/WROC.html

31. www.nucmed.citynet.pl/nuklearna.htm

34. www.znaki.bhpinfo.pl/sklep/pl/1/1/K/A

36. www.physics.uwb.edu.pl/ptf/echa/html/mnich.html

37.

38. http://www.uesi.com/com&safety.htm

40. www.paa.gov.pl

41. www.spekom.pl/prod_expl/prod_expl.htm

42. physics.ucsd.edu/.../demos/ modern/geiger.html

44. dawki.ifj.edu.pl/ metpom/main.html

49. http://riso.fullerton.edu/radiation_safety/

50. www.colden.com/ servradiation.htm

52. http://kolumnazso.republika.pl/Konspekt/profesor.gif

55. http://www.health.state.nd.us/ndhd/environ/ee/rad/incident.htm

57. http://physics.nist.govDivisionsDiv846ImagesGp4chemist.jpg

58. http://itu.jrc.cec.eu.intwork_programsRadioactivity_in_Environmentsims.jpg

59. http://medtech.eti.pg.gda.pl/pakiet15/pkt_15_37.html

60. http://www.uos.harvard.edu/ehs/radsafety/sur_met.shtml