Każdy komputer pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego np. DOS, Windows, UNIX. W dużych ośrodkach naukowych najbardziej popularnym systemem jest UNIX. Na jego bazie powstał Linux, którego liczne obecnie odmiany (np. Debian, Ubuntu, Linux Mint, Zorin OS, Elementary OS) nazywamy dystrybucjami Linuxa.

Jak się zalogować

Po uruchomieniu się systemu aby rozpocząć pracę (zarówno w trybie tekstowym jak i graficznym) musimy zalogować się podając nazwę użytkownika (login) i hasło (password). Przy pierwszym logowaniu się jest to hasło podane przez administratora. Po udanym zalogowaniu się tymczasowe hasło należy jak najszybciej zmienić. Po zakończeniu pracy należy koniecznie wylogować się znajdując odpowiednią opcję (Log Out) w pasku narzędzi (w przypadku pracy w trybie graficznym) lub wpisać logout (w przypadku pracy w trybie tekstowym).

Jak zmienić hasło

  1. Otwieramy terminal tekstowy
  2. Logujemy się na serwer 'student' wydając polecenie: ssh student lub ssh login@student.fizyka.pw.edu.pl gdy logujemy się z zewnętrznych komputerów (jako login należy wpisać nazwę użytkownika na serwerze 'student')
  3. Wpisujemy teraz komendę passwd. W pierwszej kolejności system zapyta o stare hasło a następnie poprosi o dwukrotne wpisanie nowego. Wpisywane znaki nie będą widoczne na ekranie, dlatego też aby uniknąć pomyłek nowe hasło trzeba wpisać dwukrotnie. Na serwerze 'student' hasło musi zawierać 3 elementy: duże i małe litery oraz cyfry oraz mieć minimum 8 znaków. Jako haseł należy unikać stosowania słów - imion, nazw, numeru własnego telefonu, nazwy swojego konta itp. Hasła złożone z wyrazów są bardzo proste do złamania, narażają użytkownika na niepowołany dostęp do jego konta, osłabiając w ten sposób także poziom bezpieczeństwa całego systemu

    Złe hasła: kotek, kwiatek, 2adam3, monika10, haslo23
    Prawidłowe hasła: gyU34gh, 2KTdm322, ffJO923L, 98Jkj4K

Informacje o serwerze

Adres sieci komputerowej na Wydziale Fizyki to: fizyka.pw.edu.pl - jest to tzw. adres domenowy, czyli zapisany za pomocą liter. Poszczególne części tego adresu oznaczają:
'fizyka' - Wydział Fizyki
'pw' - Politechnika Warszawska
'edu' - instytucja edukacyjna
'pl' - Polska

Każdy z komputerów przyłączonych do internetu posiada własną nazwę w obrębie domeny Wydziału Fizyki. Komputer dostępny dla studentów to

student.fizyka.pw.edu.pl

Adresy internetowe komputerów podawane mogą być również w postaci cyfrowej (jest to tzw. adres IP) np. 194.29.174.2, gdzie 194.29.174 jest adresem sieci Wydziału Fizyki a 2 numerem komputera. Adres IP serwera dostępnego dla studentów to: 194.29.174.14

Informacje o koncie

Studenci mają do dyspozycji konta na serwerze student.fizyka.pw.edu.pl o pojemności 5 GB.

Poczta elektroniczna

Studenci dostają możliwość korzystania ze skrzynki pocztowej w ramach tzw. centralnego konta pocztowego. Szczegóły dotyczące zasad korzystania z kont studenckich opisane są tutaj. UWAGA: studenci zobowiązani są do regularnego (przynajmniej raz w tygodniu) sprawdzania swojej skrzynki pocztowej. Jest to konieczne ponieważ wiele informacji np. dotyczących zmian w zajęciach, kolokwiów, wyjazdów jest przesyłanych tą właśnie drogą.

Przykłady konfiguracji programów pocztowych (Mozilla Thunderbird oraz aplikacja pocztowa Gmail na urządzenia mobilne) pokazane są w dokumencie M. Słodkowskiego.

Eduroam

Eduroam (education roaming) to ogólnoświatowa usługa dostępu do roamingu opracowana dla międzynarodowej społeczności naukowej i edukacyjnej. Eduroam umożliwia studentom i pracownikom uczestniczących instytucji uzyskanie połączenia z internetem na terenie kampusu oraz podczas odwiedzania innych uczestniczących instytucji (działa również w niektórych innych miejscach np. wybrane hotele, lotniska). Hasło do połączenia z siecią można wygenerować w USOSie (zakładka: 'dla wszystkich', następnie 'Eduroam').

Wirtualne Laboratorium Komputerowe

Wirtualne Laboratorium Komputerowe (WLK) to usługa w ramach której z dowolnego miejsca i urządzenia można zalogować się na maszyny wirtualne takie jak: Windows 10, Linux Ubuntu 20.04, Linux Ubuntu 22.04. Część zajęć z Podstaw Technologii Informacyjnej (GNUMERIC, GNUPLOT, ROOT, LaTeX) jest realizowana za pomocą kont w WLK.