Sterylność płciowa wywołana u owadów przez promienie jonizujące.

 

Sterylność płciową u owadów wywołują związki chemiczne zwane chemosterylantami lub promienie jonizujące. Praktyczne zastosowanie znalazły jednak tylko promienie jonizujące, najczęściej promienie gamma emitowane przez radioizotop kobaltu 60Co.

Dorosłe owady napromieniowane niskimi dawkami wytwarzają gamety, ale promieniowanie jonizujące powoduje poważne zmiany w chromosomach gamet i materiale genetycznym. Jaja napromieniowanych owadów łączą się z plemnikami w zygotę. Proces zapłodnienia przebiega normalnie, a powstała zygota dzieli się. Dalszy rozwój zarodnika ulega jednak zaburzeniu, zarodek zamiera i z jaja nie lęgnie się larwa. Promieniowanie jonizujące indukuje więc dominujące letalne mutacje, których częstotliwość powstawania jest zwykle wprost proporcjonalna do zastosowanej dawki promieniowania, ale zależy także od gatunku, stadium rozwojowego i wieku szkodnika.

Poszczególne gatunki szkodników, należące do różnych grup systematycznych, są niejednakowo wrażliwe na oddziaływanie promieniowania jonizującego. Bardzo wrażliwe na promieniowanie są chrząszcze (Coleoptera) i dawki np. promieniowania gamma wyższe niż 250 Gy całkowicie hamują rozmnażanie się tych owadów. W obrębie rzędu chrząszczy najbardziej odporne są pustoszowate (Ptinidae), skórnikowate (Dermestidae) i kołatkowate (Anobiidae), a strąkowce (Bruchidae) i ryjkowcowate (Curculionidae) są najbardziej wrażliwe. Samice i samce, np. wołka zbożowego i wołka ryżowego, napromieniowane dawką >60 Gy składają mniej jaj niż osobniki nie napromieniowane, a ze złożonych jaj nie wylęgają się larwy. Dawka promieni X i gamma sterylizująca dorosłe osobniki strąkowca fasolowego mieści się w granicach od 50 do 60 Gy.

Bardziej wrażliwe są muchówki (Diptera), u których plemniki powstają u starszych poczwarek i dorosłych samców. Już dawka 1 Gy promieni gamma niszczy najmłodsze spermatocyty muchy śrubowej, Cochliomyia hominivorax (Coq.), a dawka 60 Gy powoduje nekrozę większości spermatocytów oraz poważne zmiany w morfologii plemników. Podobne zmiany wywołuje promieniowanie jonizujące u muchy domowej, Musca domestica L.

Motyle są grupą owadów najbardziej odporną na sterylizujące działanie promieni jonizujących. Zdarza się często, że dawka 1 kGy nie sterylizuje samic i samców niektórych gatunków motyli, ale oczywiście obniża liczbę składanych jaj i ich żywotność. Samice motyli są bardziej wrażliwe na sterylizujące działanie promieniowania niż samce. Sterylne osobniki dorosłe motyli można uzyskać napromieniowując młodsze stadia rozwojowe, np. z jaj napromieniowanych dawką 40 Gy promieni gamma rozwijają się nieliczne osobniki, których płodność jest silnie obniżona.




Powrót