Odpady Promieniotwórcze

 

Co to są odpady promieniotwórcze?

 

Odpady promieniotwórcze (radioaktywne) są to wszelkiego rodzaju przedmioty, materiały o różnych stanach skupienia, substancje organiczne i nieorganiczne, nie przewidziane do dalszego wykorzystania a zanieczyszczone objętościowo lub powierzchniowo substancjami promieniotwórczymi w stopniu przekraczającym dopuszczalne ilości [14].

 

Terminem substancja promieniotwórcza określa się substancję zawierającą izotopy promieniotwórcze emitujące promieniowanie a,b lub/i g.

 

Podstawą klasyfikacji odpadów promieniotwórczych jest ich postać fizyczna, aktywność i czas połowicznego rozpadu. Ze względu na stan skupienia rozróżnia się trzy rodzaje odpadów: stałe, ciekłe i gazowe, a zależnie od zawartości i jakości substancji promieniotwórczych dzieli się je na nisko-, średnio- i wysoko-aktywne. Podziały te pokazane są w poniższej tabeli [5].

 

Klasyfikacja odpadów promieniotwórczych

 

Rodzaj i kategoria

Aktywność Bq/m3

Uwagi

Gazowe I
Gazowe II
Gazowe III

poniżej 3,7
3,7 - 3,7
×104
powyżej 3,7
×104

po kontroli bez oczyszczania do atmosfery
oczyszczenie przez filtrację

Ciekłe
nisko-aktywne I
nisko-aktywne II
nisko-aktywne III
średnio-aktywne IV
wysoko-aktywne V


poniżej
3,7×104
3,7
×104 - 3,7×107
3,7
×107 - 3,7×109
3,7
×109 - 3,7×1014
powyżej 3,7
×1014


po kontroli do kanalizacji
podlegają przerobowi, nie wymagają osłon
podlegają przerobowi, mogą wymagać osłon
podlegają przerobowi, wymagają osłon
**




Stałe I
Stałe II
Stałe III
Stałe IV

Moc dawki na
powierzchni
opakowania Gy/h

poniżej 2×10-3
2
×10-3 - 10-1
powyżej 10-1
aktywność alfa-emiterów powyżej 109Bq/m3




b- i gemitery z małą ilością a-emiterów, bez osłon
konieczne osłony
konieczne osłony
specjalne traktowanie w Polsce nie przewidziane

 

** Odpady wysoko-aktywne nie występują w Polsce. Powstają tylko w przerobie paliwa wypalonego.

 

Tabela ta została opracowana na podstawie zaleceń Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu i jest zgodna z odpowiednimi polskimi przepisami. Jednakże sposób klasyfikacji odpadów w poszczególnych krajach jest zróżnicowany.

 

Skąd się biorą odpady?

 

Można wyróżnić pięć głównych źródeł pochodzenia odpadów promieniotwórczych:

·        kopalnie rud uranu oraz zakłady przerobu tych rud;

·        produkcja paliwa reaktorowego oraz przerób paliwa wypalonego;

·        eksploatacja reaktorów energetycznych i badawczych;

·        likwidacja reaktorów jądrowych;

·        stosowanie izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle, rolnictwie i badaniach naukowych.

 

W czasie eksploatacji elektrowni jądrowej powstają odpady ciekłe (ścieki radiacyjne) przede wszystkim w wyniku przecieków z obiegu chłodzenia rdzenia reaktora. Obieg chłodzenia jest zanieczyszczony produktami rozszczepienia z nieszczelnych elementów paliwowych ( nie udaje się osiągnąć absolutnej hermetyczności wszystkich elementów paliwowych i jako dopuszczalne uznaje się nieszczelność 0,1%).

Odpady stałe to przede wszystkim zużyte jonity (wkłady filtrów jonitowych) o znacznej aktywności oraz odpady stałe palne i niepalne - narzędzia skażone, elementy wyposażenia reaktora itp.

Odpady gazowe to głównie izotopy ksenonu i kryptonu.

 

Jonity - nierozpuszczalne, wielkocząsteczkowe substancje stałe mające zdolność wymiany kationów (kationity) lub anionów (anionity) wchodzących w skład jonitów na kationy lub aniony znajdujące się w roztworze.

Wyróżnia się jonity nieorganiczne (np. permutyty), jonity organiczne półsyntetyczne (np. eskarbo) i syntetyczne (niektóre żywice syntetyczne).

 

Największa ilość odpadów powstaje podczas przerobu paliwa wypalonego, które są bardzo dużym zagrożeniem. Ciekłe odpady wysokoaktynowe tworzy roztwór produktów rozszczepienia wydobytych z paliwa, z których ok. 15% to izotopy promieniotwórcze. W czasie przerobu usuwa się nagromadzony w paliwie pluton 239Pu i uran 235U, a pozostałe odpady są najpierw składowane w postaci ciekłej w specjalnych pojemnikach, a następnie wiązane masą   szklaną i zamykane w szczelnych pojemnikach ze stali nierdzewnej. Masa szklana wiąże produkty  rozszczepienia niezwykle mocno - ich wymywalność z bloków szklanych wynosi zaledwie 2% na 10000 lat.

Wysokoaktywne odpady stałe to elementy konstrukcji zestawów paliwowych i koszulki elementów paliwowych. Odpady średnio- i niskoaktywne to koncentraty powyparne, jonity, wkłady filtrów, gazy promieniotwórcze, woda technologiczna i dekontaminacyjna, skażone narzędzia.

 

Przy przerobie paliwa z elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej 1300MW powstaje rocznie

ok. 200 m3 stałych odpadów niskoaktywnych,

ok. 20 m3 stałych odpadów zawierających części konstrukcyjne zestawów paliwowych oraz

ok. 4 m3 zeszklonych wysokoaktywnych odpadów.

 

Przed usunięciem odpady muszą być odpowiednio przygotowane. Wyróżnia się przy tym dwie podstawowe metody postępowania: rozpraszanie odpadów lub ich zatężanie.

Pierwszy sposób (dla odpadów niskoaktywnych) polega na rozcieńczeniu odpadów w środowisku (odpady gazowe rozcieńczane powietrzem, ciekłe w wodzach rzek, jezior, mórz), tak aby ich stężenie osiągnęło poziom niższy od dopuszczonego przepisami.

Drugi sposób odnosi się do odpadów średnio- i wysokoaktywnych. Polega on na skoncentrowaniu odpadów do minimalnej objętości, szczelnym ich zamknięciu i izolowaniu od otoczenia tak, żeby zminimalizować ryzyko uwolnienia choćby drobnej ich części do środowiska.

 

Składowanie odpadów.

 

Składowanie odpadów promieniotwórczych dzieli się na dwa etapy: składowanie przejściowe i składowanie ostateczne.

 

Składowanie przejściowe polega na okresowym magazynowaniu odpadów na terenie obiektu, w którym powstały i zostały przerobione. Okres przejściowego składowania planuje się zwykle tak, aby odpady średnioaktywne straciły znaczną część swojej aktywności. W elektrowniach jądrowych okres ten wynosi zwykle ok kilku miesięcy do 5 lat.

 

Składowanie ostateczne jest ostatnim etapem unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych. Wybór miejsca, charakter składowiska i sposób składowania zależy od wielu czynników m. in. od rodzaju odpadów, warunków hydrogeologicznych, demograficznych i klimatycznych danego terenu. Biorąc pod uwagę usytułowanie wyróżnia się składowiska naziemne (powierzchniowe), składowiska podziemne oraz składowiska w głębokich formacjach geologicznych.

 

Typowe składowisko naziemne ma szereg betonowych komór zagłębionych nieco w ziemi. Komory wypełnia się odpadami w odpowiednich pojemnikach i po wypełnieniu zalewa się betonem. Taki typ składowiska stosuje się do odpadów nisko- i średnioaktywnych. Często stosuje się w tym celu nieużywane stare forty, magazyny itp. obiekty, jeżeli warunki hydrogeologiczne na to pozwalają.

 

Za składowisko podziemne uważa się składowisko usytułowane pod powierzchnią ziemi na głębokości nie przekraczającej 200 m. W tym wypadku wykorzystywane są naturalne formacje skalne. Lokować w nich można odpady nisko- i średnioaktywne, stałe lub zestalone.

 

Składowanie odpadów w głębokich formacjach geologicznych to umieszczenie odpadów na głębokości zwykle od 400 do 1100 m w warunkach nieumożliwiających migrację substancji promieniotwórczych poza obszar składowiska. Wykorzystywane bywają w tym celu np. wyeksploatowane kopalnie soli, w których odpady zostają całkowicie izolowane.

Zaletami złóż soli kamiennej jako miejsca ostatecznego składowania odpadów wysokoaktywnych są:

 

Odpady stałe niskoaktywne stanowią jedynie problem ilościowy i mogą być składowane w składowiskach naziemnych i podziemnych, zabezpieczone jedynie przed wymywaniem izotopów promieniotwórczych. Nie wymagają one stałego nadzoru (stałej kontroli dozymetrycznej). Wystarczają jedynie okresowe pomiary środowiskowe w otoczeniu składowiska.

 

Odpady średnioaktywne są składowane wyłącznie w postaci zestalonej (w asfaltach, betonach, żywicach) w składowiskach naziemnych lub podziemnych. Składowiska podziemne mogą być wykonane specjalnie do tego celu lub też odpady mogą być lokowane w wyrobiskach wyeksploatowanych kopalń, lub też w starych fortyfikacjach podziemnych. Pożądane są składowiska podziemne o głębokości co najmniej kilkudziesięciu metrów w celu zapobieżenia przedostania się izotopów promieniotwórczych do naturalnego środowiska.

Najlepszymi formacjami geologicznymi są złoża solne, pokłady gliny na głębokościach do 100 m oraz inne formacje skalne, jednakże składowiska tego typu są dość kosztowne i wymagają stałej kontroli. Zaletą formacji skalnych jako składowisk odpadów promieniotwórczych jest ich stabilność i wytrzymałość mechaniczna gwarantująca nienaruszalność tuneli i komór (warunkiem jest lokalizacja składowisk na stabilnych tektonicznie obszarach).

 

Większe problemy stwarza składowanie odpadów wysokoaktywnych. Podobnie jak dla odpadów średnioaktywnych najlepszą lokalizacją są formacje geologiczne.

 

Składowisko odpadów w Polsce.

 

W Polsce odpady promieniotwórcze umieszcza się w płytkim składowisku podziemnym w miejscowości Różan. Konstrukcja dawnego fortu wojskowego (betonowe bunkry i fosy) została przystosowana do przechowywania odpadów przez wiele lat. Rozmieszczenie poszczególnych obiektów przedstawia poniższy rysunek.  Rys [11]

 

 

 

Obiekty nr 1(a,b,c), 2, 3, 3a to betonowe bunkry, obiekt nr 8 to zaadaptowana fosa. Bunkry zostały wybudowane około1910 r. i stanowią prawdopodobnie jedno z pierwszych na świecie zastosowań cementu portlandzkiego na tak dużą skalę.

 

W KSOP (Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych) składowane są stałe i zestalone odpady promieniotwórcze, zamknięte źródła promieniowania oraz czujki dymu. Odpady te zawierają izotopy krótkożyciowe (<30 lat) i długożyciowe. Wśród zestalonych odpadów znajdują się koncentraty promieniotwórcze (szlamy postrąceniowe, koncentraty powyparne, zużyte jonity, pomoce filtracyjne itp.) przetworzone przy wykorzystaniu asfaltu, cementu i żywic jako materiałów wiążących.

Podstawowymi opakowaniami tych odpadów są hoboki metalowe 50 i 70 dm3 oraz bębny stalowe o poj. 200 dm3. Część odpadów stałych opakowana jest także w folię lub znajduje się w skrzyniach o zróżnicowanym kształcie i wielkości. Zamknięte źródła promieniotwórcze składowane są w transportowych pojemnikach osłonowych w obiekcie nr 3 i 3a [11].

W całym okresie eksploatacji składnicy zgromadzono około 3000m3 odpadów o aktywności sumarycznej na dzień 30.06.1998 równej 36,235 TBq. Aktywność poszczególnych radionuklidów oraz objętość odpadów, w których są zawarte przedstawia poniższa tabela [11].

 

 

Izotop

Aktywność początkowa [MBq]

Aktywność na dzień 30.06.98 [MBq]

Objętość odpadów [m3]

 

Izotop

Aktywność początkowa [MBq]

Aktywność na dzień 30.06.98 [MBq]

Objętość odpadów [m3]

Ag-110

20338,28

0,00

2,08

 

Na-22

1009,90

48,63

3,13

Am-241

1423789,05

1416416,77

17,75

 

Na-24

264642,50

0,00

2,24

As-74

8,62

0,00

0,07

 

Ni-63

32079,68

30627,60

1,28

As-77

264,29

0,00

0,03

 

Np-237

3,50

3,50

0,00

Ba-133

174,86

89,99

1,99

 

P-32

672716,93

243,56

10,73

Ba-140

0,04

0,00

0,13

 

Pb-210

17135,11

6096,91

2,15

Be-7

8,62

0,00

0,07

 

Pm-145

5000,00

4286,07

0,56

Bi-207

18,52

16,27

0,05

 

Pm-147

185551,11

4379,98

6,28

Br-82

111,00

0,00

0,03

 

Po-210

5891121,31

11,39

18,80

C-14

349898,45

349229,42

87,42

 

Pu-238

264428,30

254275,33

38,96

Ca-45

30756,59

10,26

11,54

 

Pu-239

2831785,29

2831158,43

195,33

Ca-47

740,00

0,00

0,12

 

Ra-226

438603,83

435806,26

319,33

Cd-109

4165,38

1604,92

0,27

 

Rb-86

5584,48

0,00

1,10

Cd-115

744,10

0,00

0,44

 

Rh-106

74,00

0,00

0,00

Cd-115m

0,37

0,00

0,33

 

Ru-106

53566,33

296,37

4,27

Ce-143

40,00

0,00

0,03

 

S-35

5746053,16

523581,89

13,17

Ce-144

359740,5

0,88

4,06

 

Sb-124

7041,37

2,74

3,23

Cl-136

4790,46

4790,22

1,13

 

Sb-125

888,00

0,22

0,01

Cm-242

111000,00

10,09

0,07

 

Sc-46

13264,50

0,00

0,48

Co-57

4359,82

289,63

2,23

 

Se-75

17238,77

0,00

1,50

Co-60

52421277,60

92156110,09

744,65

 

Sn-113

36184,90

361,71

2,57

Cr-51

271004,41

3102,05

12,66

 

Sr-85

1485,22

0,00

0,82

Cs-134

153837,62

43596,86

5,87

 

Sr-89

18745,68

0,78

2,54

Cs-137

21762421,30

13948564,40

407,76

 

Sr-90

1311481,50

892267,89

35,12

Cu-64

5813,32

0,00

0,31

 

Sr-92

740,00

0,00

0,10

Eu-152

209968,84

90213,96

12,65

 

Ta-182

980,50

0,00

0,00

Eu-154

205309,93

50982,14

4,28

 

Tc-99

112507,36

112506,28

22,99

Fe-55

18873,03

2489,67

0,96

 

Tc-99m

836,50

0,00

1,23

Fe-59

112562,35

168,90

4,62

 

Te-127

740,00

0,00

0,13

H-3

5289768,97

4085427,59

115,83

 

Th-228

0,05

0,04

0,00

Hf-181

5000,00

0,39

0,00

 

Th-230

13627,10

13623,80

28,43

Hg-197

740,00

0,00

0,13

 

Th-232

24964,87

24964,87

36,96

Hg-203

1131,47

0,00

0,54

 

Tl-204

309356,01

47038,63

6,25

I-123

740,00

0,00

0,05

 

Tm-170

129239,78

0,00

0,90

I-124

925,00

0,00

0,00

 

U-235

9419,75

9419,75

1,12

I-125

26810235,60

6781,82

365,32

 

U-236

1339,51

1339,51

0,48

I-131

154820,58

0,17

38,54

 

U-238

1396034,03

1396034,02

96,43

Ir-190

5550,00

0,00

0,03

 

U-239

740,00

0,00

1,40

Ir-192

78292392,70

20451,38

250,50

 

W-185

9,25

0,00

0,04

K-40

7585,00

7585,00

10,50

 

Xe-133

758,50

0,00

0,18

Kr-195

532883,15

374778,53

3,01

 

Y-90

141553,59

0,00

2,53

Kr-190

1850,00

0,00

0,25

 

Yb-169

1373745,17

0,00

1,01

La-142

3237,50

0,00

0,05

 

Zn-65

1822361,17

33243,52

12,51

Mn-54

21844,09

8774,16

0,45

 

Zn-69

262903,50

0,00

0,90

Mn-56

740,00

0,00

0,03

 

RAZEM

211779021,18

36252606,200

2987,69

Mo-99

83784,22

0,00

1,85

 

 

 

 

 

 

 

Jak widać z tabeli największa aktywność pochodzi od Cs-137 (39%), Co-60 (25%), uranu naturalnego i nuklidów alfapromieniotwórczych (18%) oraz H-3 (11%). Jednakże na terenie składowiska i w jego otoczeniu prowadzone są ciągle pomiary dozymetryczne. Bada się glebę, trawę, zboże, wodę gruntową i wodę płynącej obok rzeki Narwi. W celu porównania skażenia bada się materiały środowiskowe z terenów Góry Kalwarii - miejsca oddalonego o 100 km od Różana. Pomiary te wykazują, że poziom radioaktywności w okolicy składowiska nie odbiega od poziomu rejestrowanego w Górze Kalwarii.

W ramach kontroli KSOP przeprowadza się symulacje spadku aktywności sumarycznej odpadów zgromadzonych w obiektach składowiska uwzględniając czas rozpadu promieniotwórczego.

Poniższe wykresy pokazują wyliczoną symulację dla odpadów zgromadzonych w obiekcie 3 i 3a.

( W obiekcie 3a proces ten przebiega najszybciej i prawie całkowity zanik aktywności nastąpi już po prawie 50 latach !)

 

 

Rys. Symulacja w obiekcie nr 3. [11]

 

 

Rys. Symulacja w obiekcie nr 3a. [11]

 

Jak to robią inni?

 

Kraj

Odpady w [m3]

niskoak.       średnioak.

Sposób składowania

Miejsce

Belgia

15000

na dnie oceanu

Pn. Atlantyk

Niemcy

96

42000              260

14300

na dnie oceanu

składowisko głębokie

składowisko głębokie

Pn. Atlantyk

Kopalnie soli Asse

Kopalnie Morsleben

Francja

9900

464500

na dnie oceanu

składowisko powierzchniowe

Pn. Atlantyk

Skład. Centre de la Manche

Holandia

8700

na dnie oceanu

Pn. Atlantyk

Wielka

Brytania

26000

775000                  -

  14000                  -

na dnie oceanu

składowisko powierzchniowe

składowisko powierzchniowe

Pn. Atlantyk

Drigg

Dounreay

Dane wg [11].

 

 

A może w Kosmos?

 

Wybudowanie składowiska odpadów promieniotwórczych, a szczególnie znalezienie odpowiedniej lokalizacji, jest bardzo trudnym zadaniem w każdym kraju na Ziemi, gdyż żadne społeczeństwo nie chce się zgodzić na takie sąsiedztwo. Dlatego coraz częściej mówi się o usuwaniu w Kosmos odpadów długożyciowych nuklidów o okresie półrozpadu wynoszącym setki tysięcy lat. Stanowią one około 1% wszystkich odpadów w elektrowni jądrowej, a roczna ich produkcja w skali światowej wynosi około 100 ton. Koncepcję usuwania odpadów promieniotwórczych w Kosmos przedstawił po raz pierwszy w 1959 r. prof. Kapica (ZSRR). Na początku lat 70-tych prace teoretyczne nad tym problemem prowadził Schlezinger (USA), a następnie NASA i Departament Energii w USA [4]. Wysłanie odpadów w Kosmos nie jest obecnie żadnym problemem. Zawdzięczamy to dobrze opanowanej technice statków kosmicznych i rakiet nośnych. Jednakże nie została rozstrzygnięta jeszcze sprawa dokąd wysłać te odpady. Na razie rozpatruje się pięć wariantów:

Jest to na razie przyszłość.

 

 

 

Początek strony