W
Fizyki

Metody Radiacyjne w przemyśle spożywczym

".. Radioactivity

this is the end of you and me..."

zespół "Kraftwerk"

"...Hmm ?...The End ? Maby the future?..."

Me

Wstęp

"Demon atomu" to upiór, któreg boi się prawie każdy przeciętny człowiek rozwiniętego społeczeństwa . Od czasów Hiroszimy, następnie katastrofy w Czarnobylu ludzie boją się wszystkich wynalazków związanych z techniką jądrową. Niewiele osób potrafi przełamać w sobie ten strach i wyjść naprzeciw wyzwaniu oraz szansom, jakie daje wiedza o promieniowaniu jądrowym. Moja strona internetowa zawiera informacje, które mogą rzucić inne światło na ten problem. Przedstawia ona zastosowania metod radiacyjnych w przemyśle spożywczym.

Do roku 1995 aż 37 krajów zaakceptowało napromienianie żywności w celu jej utrwalenia i poprawy jakości. Do takich procesów można zaliczyć: dekontaminację, zabiegi kwarantannowe, zapobieganie kiełkowaniu, produkcje mutacji. Wszystkie te zastosowania są pokrótce omówione. Oprócz opisania doświadczeń oraz wyników , tabel i wykresów, bardzo zależało mi na przedstawieniu mechanizmów, jakie żądzą procesami zachodzącymi w napromieniowanej żywności. Nie wiem, czy mi się to udało ( gdyż nie wszystkie procesy są dotychczas wyjaśnione ). Niniejsze opracowanie zawiera także krótki zestaw wiadomości potrzebnych do zrozumienia tematu.

Autorem strony jest Piotr Zarzycki, student politechniki warszawskiej, wydziału fizyki, specjalności - fizyka komputerowa