RADON A ZDROWIE

 Obserwuje się niekorzystny wpływ radonu na zdrowie, szkodliwe efekty działania radonu polegają na uszkadzaniu struktury komórkowej kwasu DNA przez wysokoenergetyczne, krótkotrwałe produkty rozpadu radonu Rn222, co wywołuje rozwój komórek rakowych. Powoduje to np. zachorowania na raka płuc wśród górników.

Wielu krajach wprowadzono normy określające dopuszczające stężenia radonu w powietrzu (w pomieszczeniach i wodach pitnych ) np. w Czechach 200 Bq/m3.

W obszarach, w których na skutek budowy geologicznej występuje wysokie lub średnie zagrożenie emanacjami radonowymi wykonanie pomiarów emisji radonu  powinno być obowiązkowe.

W Polsce obszarami najbardziej zagrożonymi emanacjami radonowymi są Sudety, w których występują złoża uranu i toru masywów granitoidowych i skał metamorficznych o wysokich zawartościach uranu i toru.

Górnośląskie Zagłębie Węglowe jest również obszarem potencjalnie najbardziej zagrożonym emanacjami radonowymi. W osadach karbonu, silnie pociętych uskokami, pokłady węgla zawierają podwyższone koncentracje uranu, a przez to podwyższone stężenia radonu.

Na obecność radonu wskazywać mogą pośrednio znaczne ilości radu w wodach kopalnianych zrzucanych do zlewni Wisły i Odry.