WPŁYW POGODY NA EMISJE RADONOWE

Wiatr

Wiatr tworzy podciśnienie, na skutek którego radon często jest zasysany z gruntu a potem przedostaje się do piwnic budynków. Budynek działa jak pompa ssąca, która ciągnie powietrze z radonem do pomieszczeń gdzie radon się akumuluje. Czym niższe jest piętro budynku, tym tego typu zagrożenie jest większe.

Deszcz

Poziom emisji radonu jest uzależniony od deszczu. Wnikanie kropel deszczu w glebę powoduje wytworzenie się warstwy nieprzepuszczającej radonu na powierzchnię. W konsekwencji radon może poruszać się jedynie w poziomie, i z łatwością przeniknąć do piwnic budynków. Podczas bezdeszczowej pogody radon może swobodnie migrować we wszystkich kierunkach, ulatniając się najczęściej na zewnątrz budynków.

 

JAK CHRONIĆ BUDYNKI PRZEZ AKUMULACJĄ RADONOWĄ ?

Jeżeli koncentracja radonu w budynku jest zbyt duża powinno się wprowadzić pewne przystosowania i rekonstrukcje. W budynku należy zainstalować rurę PCV która odprowadza powietrze z gruntu na zewnatrz budynku. Na dachu trzeba zamontować wentylator, który zamknie cyrkulację pomiedzy gruntem a dachem. To proste rozwiązanie powinno usunąć całą koncentracje radonu z budynku.