Co wiemy dzisiaj?

Przypomnijmy kilka ważnych pojęć...
Promieniowanie to wysyłanie i przekazywanie energii na odległość. Szczególnym rodzajem promieniowania jest promieniowanie jonizujące, posiadające zdolność tworzenia w ośrodku elektrycznie obojętnym - par jonów opatrzonych ładunkami elektrycznymi dodatnimi i ujemnymi.
Promieniotwórczość to zjawisko wytwarzania promieniowania jonizującego. Jonizacja może inicjować przeminay chemiczne oraz biologiczne w komórkach i tkankach żywego organizmu. Duże dawki promieniowania mogą stanowić zegrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka.
Izotopy - to różne odmiany tego samego pierwiastka. Mają te same właściwości chemiczne, ale różnią się liczbą neutronów (obojętnych cząstek elementarnych) zawartych w jądrze. Oznacza się je symbloem chemicznym i liczbą masową. Izotopy promieniotwórcze (radioizotopy) są nie trwałe i ulegają rozpadowi, wysyłając przy tym promieniowanie jonizujące. W procesie promieniotwórczego rozpadu emitowane są cząstki alfa i beta i/lub gamma.
Terminem substancja promieniotwórcza określamy zwykle czystą substancję zawierającą izotop promieniotwórczy jakiegoś pierwiastka i emitującą promieniowanie jonizujące. Za materiał promieniotwórczy uważa się materiał zawierający w swym składzie substancje promienitwórcze, a więc będzie nim zarówno farmaceutyk jak i ruda uranowa.
Każdą substancję promieniotwórczą charakteryzują dwie istotne wielkości: okres połowicznego rozpadu i aktywność. Okres połowicznego rozpadu to czas w jakim rozpada się połowa atomów czystej substancji promieniotwórczej. okresy te są bardzo różne; od ułamków sekund do miliardów lat. Aktywność substancji promieniotwórczej to liczba rozpadów w określonej ilości substancji promieniotwórczej na jednostkę czasu.

Ważne: Aktywność mierzy się w bekerelach. 1 bekerel (Bq) to aktywność substancji, w której jeden rozpad promieniotwórczy zachodzi w ciągu 1 sekundy. Bekerel jest jednostką bardzo małą, dlatego używa się często jednostek pochodnych: kilobekerela (1kBq=1000Bq),megabekerela lub gigabekerela.
Im okres połowicznego rozpadu jest krótszy, tym szybciej zminiejsza się aktywność substancji promieniotwórczej (bo zmniejsza się liczba jąder ulegających rozpadowi).
Aktywność substancji promieniotwórczej maleje z czsem w/g krzywej wykładniczej (ilustracja - Ref.4). W przypadku materiału promieniotwórczego jego aktywność zależy od zawartych w nim - często różnych - czystych substancji promieniotwórczych i tylko dokładne okreslenie zawartych w materiale radioizotopów pozwala przewidzieć jak zmieniać się będzie aktywność tego materiału w czasie.

Dane do tej części witryny zaczerpnięte są z książki A. Czerwińskiego "Energia jądrowa i promieniotwórczość".




Co kryje skorupa ziemska?

W skorupie ziemskiej występuje szereg izotopów promieniotwórczych, których okres półtrwania jest porównywalny z okresem istnienia Ziemi. Pierwiastki te zachowały się na Ziemi od chwili jej powstania. W przyrodzie występuje prawie 80 radioizotopów ok. 20 pierwiastków promieniotwórczych. Do najbardziej znanych należą promieniotwórcze izotopy uranu (238U, 235U ) i toru (232Th), a także powszechnie występujący w środowisku i naszych organizmach potas (40K) oraz tworzące się ciągle pod wpływem promieniowania kosmicznego radioizotopy węgla (14C) i wodoru (3H) tzw. tryt. Z rozpadu naturalnego izotopu promienotwórczego powstaje rónież promieniotwórczy radon (222Rn). Do takich nuklidów promieniotwórczych, których czas życia jest długi w stosunku do wieku Ziemi można zaliczyć przykładowo rubid 87Rb (T1/2=5*1010 lat). Część izotopów promieniotwórczych o krótszym okresie półtrwania, jako mniej trwałych, już dawno uległa całkowitemu rozpadowi promieniotwórczemu. Z kolei wiele innych izotopów promieniotwórczych , obecnie występujących w skorupie ziemskiej, powstaje na skutek przemian promieniotwórczych innych nietrwałych pierwiastków, których jądra muszą przejść kilka przemian jądrowych zanim ulegną przeobrażeniu w trwałe izotopy. Do nich należą 232Th, 235U oraz 238U, które zanim staną się w końcu trwałymi izotopami ołowiu muszą przejść łańcuch przemian jądrowych alfa, beta-. Czas życia niektórych izotopów biorących udział w tych przemianach jest bardzo krótki, np. frans (Fr) całkowicie wygasa po kilku godzinach.(poniżej przykład jednego z łańcuchów - uranowo-radowy i czasy trwania jąder pośrednich; Ref.4)
Większość izotopów promienitwórczych występujących w skorupie zimskiej to izotopy pierwiaastków ciężkich o liczbach masowych A>210. Uran (235U oraz 238U) oraz tor (232Th) są izotopami, od których biorą początek trzy szeregi promienotwórcze: uranowo-radowy, uranowo-aktynowy i torowy, kończące się odpowiednio na izotopach ołowiu 206Pb, 207Pb i 208Pb.
Nazwy tych szeregów, jak można się przekonać śledząc przebieg przemian, pochodzą od pierwiastków stanowiących początek szeregu oraz wytwarzanych w trakcie przemian radioizotopów.
Kolejne izotopy szeregów powstają w wyniku przemian alfa i beta-. Jak widać na przedstawionym schemacie, niektóre z nich ulegają częściowo przemianie alfa, a częściowo przemianie beta-. Przykładem takim może być 210Bi (Z=83), który ulega głównie przemianie beta-, przechodząc w 210Po (Z=81). Jednocześnie niewielka część bizmutu-210 (6*10-5%) przez przemianę alfa ulega transmutacji w 206Tl (Z=81). Powstałe w ten sposób Po-210 i Tl-206 na drodze przemian alfa i beta- ulegają transmutacją w ołów-206. Masa atomowa pierwiastków w szeregach promieniotwórczych bądź nie ulega zmianie (przemiana beta-), bądź zmniejsza się o 4 (przemiana alfa). Zmiany liczb masowych izotopów naturalnych szeregów promieniotwórczych wyrażają się ogólnymi wzorami: 4n+2 w szeregu 238U oraz 4n+3 i 4n odpowiednio w szeregach 235U i 232Th (n - jest liczbą naturalną). Wzory te wynikają z podzielenia liczby masowej każdego powstałego pierwiastka danego szeregu promieniotwórczego przez 4 (masa cząstki alfa). Ogólnie te liczby masowe możemy wyrazić wzorem 4n+m. Wartość m jest charakterystyczna dla każdego z szeregów i wynosi dla szeregu uranowo-radowego 2, dla szeregu uranowo-aktynowego 3 i dla szeregu torowego 0. W skład szeregów wchodzą izotopy kolejnych pierwiastków zawartych między torem a talem z następującymi wyjądkami: w szeregu torowym nie występuje w znaczniejszej ilści frans, zaś w szeregu uranowo-radowym - frans i aktyn. Ponadto na początku szeregów uranowych występują odpowiednie izotopy uranu i protaktynu.
Obecność pierwiastków promienotwórczych w skorupie ziemskiej jest związana z bardzo długimi okresami półtrwania pierwszych ich członów. Okresy te są rzedu 108-1010 lat, a więc 235U, 238U oraz 232Th należą do pierwotnych izotopów promienotwórczych, obecnych w skorupie ziemskiej w momencie jej powstania. Dalsze człony szeregów stanowią izotopy wtórne: ich okresy półtrwania bardzo zróżnicowane - w niektórych przypadkach rzędu ułamków sekund. Obecność tych izotopów w skorupie ziemskiej jest zachowana dzięki ciągłym procesom ich powstawania.
Badania nad składem produktów przemian promieniotwórczych uranu i toru zostały zapoczątkowane przeż małżonków Curie. Oba pierwiastki promieniotwórcze powstają w procesie naturalnych przemia promienotwórczych, którym ulegają tor-232, uran-238 i uran-235. W niedługim czasie inni badacze odkryli inne pierwiastki promieniotwórcze oraz ich izotopy będące elementami szeregów promienotwórczych. W następnym dziesięcioleciu XX wiek u odkryto następnych trzydzieści, a obecnie wiemy o istnieniu w przyrodzie ponad czterdziestu izotopów pierwiastków promieniotórczych o dużej masie atomowej (>210).
Do pierwotnych izotopów promieniotwórczych należą również nieliczne pierwiastki lżejsze. Najważniejsze z nich to 87Rb, ulegający przemianie beta- prowadzącej do powstania 87Sr, oraz 40K, który w wyniku beta- daje 40Ca (89%), natomiast w wyniku wychwytu K powstaje 40Ar (11%).
Wyraźnie widać, że rozmaite izotopy różnią się między sobą okresem półtrwania. U jednych jest on wielkością bliską wieku ziemi, u innych przewyższa wiek Ziemi setki, a nawet miliardy razy. Ma to zasadniczy wpływ na tempo i stopień zaniku poszczególnych izotopów promieniotwórczych na Ziemi i w jej skorupie. W przypadku 235U (T1/2=7,13*108 lat) po 4 miliardach lat w skorupie powinno zostać 2%, natomist 115In (T1/2=6*1014 lat) w litosferze pozostanie 99,9995%. Izotopy promieniotwórcze o okresie półtrwania ponad 1012 lat uważa się za izotopy geologicznie trwałe. Ich zawartość w skorupie ziemskiej od chwili powstania praktycznie nie ulega zmianie.
Naturalne pierwiastki promieniotwórcze odgrywają podstawową rolę w bilansie cieplnym Ziemi. Obliczono, że obok toru i uranu promieniotwórczy potas-40 odegrał bardzo ważną rolę w początkowym okresie ewolucji Ziemi. Ilość energii emitowanej podczas jego rozpadu była praedopodobnie tak duża (bo prawie 12 razy więcej niż teraz), że to właśnie ona spowodowała rozgrzanie Ziemi. Pierwiastki te są głównym źródłem ciepła zasilającego procesy geologiczne Ziemi. Przepływ ciepła zachodzi i przejawia się między innymi w postaci wypływu lawy wulkanicznej, w działaniu gejzerów itp. Cała energia ciepla tracona obecnie przez Ziemię jest prawie równa całkowitemu ciepłu wydzielanemu przez Ziemię. Przed trzema miliardami lat wydzielanie ciepła radiogenicznego było trzyktotnie większe, a pięć miliardów lat temu (według niektórych teorii) planeta nasza była kulą o wysokiej temperaturze.
Na ilustracji obok został przedstawiony udział (w procentach) 235U, 238U, 232Th i 40K w cieple radiogenicznym Ziemi w skali czasu (Ref.4).
Biorąc pod uwagę udział w szeregach promienotwórczych oraz wkład w ciepłotę naszej planety większość naturalnych izotopów, można powiedzieć, że uran(U) i tor(Th) są najważniejszymi pierwiastkami promieniotwórczymi na Ziemi.




Poznajemy bliżej pierwiastki promieniotwórcze

A oto ktrótka charakterystyka niektórych pierwiastków wchodzących w skład szeregów promieniotwórczych oraz kilku naturalnych radionuklidów będących składnikami litosfery. Wśród tych pierwiastków zostały opisane także dwa pierwiastki o Z<92, technet i promet, których obecności w skorupie ziemskiej nie stwierdzono, pomimo przypuszczeń, że mogą one powstawać podczas rzdkich samorzutnych reakcji rozszczepienia izotopów uranu. Ponadto do pierwiastków występujących w skorupie został zaliczony pluton, którego śladowe ilości (podobnie jak neptunu) zostały odkryte w rudach uranowych, jako efekt reakcji jądrowych.

Uran został odkryty już w XVIII wieku (1789 r.), a więc przeszło sto lat przed odkryciem promieniotwórczości przez Bequerela. Pod względem rozpowszechnienia uran zajmuje 38. miejsce. Naturalny uran ma trzy izotopy o liczbach masowych 238 (99.27%), 235 (0.72%), i 234 (0.01%). Wszystkie wymienione izotopy są alfa-promieniotwórcze. Najdłużej żyjący jest uran-238 (T1/2=4.5*109 lat), a najkrócej uran-234 (T1/2=2.5*105 lat). Uran-234 jest produktem rozpadów uranu-238 w szeregu promieniotwórczym uranowo-radowym. Znikoma część uranu ulega samorzutenmu rozszczepieniu na mniejsze fragmenty. Uran występuje w przyrodzie w skałach, glebach, rzekach i morzach. Występuje także w rudach w postaci tlenku U3O8, jako tzw. smółka uranowa (blenda smolista). Najbardziej znane kopalnie tego minerału znajdują się Czechach i w Kongu. Metaliczny uran otrzymuje się przez redukcję jego tlanku. Chociaż podobny z wyglądu do żelaza, uran jest znacznie cięższy. Jest dość odporny na działanie czynników atmosferycznych. Z kwasami reaguje energicznie. Sproszkowany rozkłada wodę. Uran tworzy związki, w których występuje na różnych stopniach utlenienia (III, IV, V i VI). Pierwiastek ten ma ogólne zastosowanie w energetyce jądrowej oraz przemyśle zbrojeniowym państw, które produkują broń jądrową. Dzięki dużej gęstości (większej od ołowiu) z zubożonego uranu-238 ( po oddzieleniu 235U ) coraz częściej wykonuje się pojemniki na izotopy, które do niedawna wykonywane były tylko z ołowiu. Ponadto stosuje się go obok ołowiu do wyrobu pocisków artyleryjskich.

Tor (90Th) został odkryty już na początku XIX wieku przez wybitnego chemika szwedzkiego Berzeliusa, któy nazwał pierwiasstek imieniem starożytnego skandynawskiego boga wojny Thora. Tor jest emiterem cząstek alfa o okresie półtrwania T1/2=1.4*1010 lat. W skorupie ziemskiej jest go prawie 10 razy więcej niż uranu. Jako mononuklid, tor-232 występuje głównie w piasku manacytowym. Jako krzemian ThSiO4 - toryt wchodzi w skład niektórych rzadkich minerałów. Czysty metaliczny tor ma temperature topnienia 1827oC, a gęstość 11.7cm-3. W związkach chemicznych występuje w stopniu utlenienia IV. Jest dość odporny na działanie kwasów i zasad. Tor znalazł zastosowanie jako składnik niektórych stopów. Jest stosowany w technice oświetleniowej. Tlenek toru dawniej był używany do wyrobu koszulek lamp gazowych. Obecnie związek ten ma pewne szanse zastosowania w energetyce jądrowej jako tanie paliwo jądrowe.

Oprócz pierwotnych naturalnych pierwiastków promieniotwórczych w skorupie występują radioaktywne produkty, powstałe w toku rozpadu naturalnych szeregów promieniotówrczych.

Aktyn (89Ac) Występuje w przyrodzie głównie jako produkt rozpadu uranu-235 (szereg uranowo-aktynowy) w postaci alfa i beta- - promieniotwórczego radionuklidu 227Ac o okresie półtrwania T1/2=22 lata (dla przemiany alfa). Jego stężenie jest niewielkie - w jednej tonie bllendy smolistej znajduje się 0,12mg aktynu. Do roku 1950 nie udało się go otrzymać w stanie wolnym. Jego właściwości chemiczne i fizyczne są zbliżone do właściwości lantanu.

Polon (84Po) należy do pierwiastków 16 grupy układu okresowego. Odkryty przez małżeństwo Curie polon-210 ma okres półtrwania 138 dni i jest emiterem alfa. W przyrodzie występuje w rudach uranu w szeregach promieniotwórczych jako produkt rozpadu promieniotwórczego. W jednej tonie rudy znajduje się 0.064mg polonu. Jest pierwiastkiem łatwo topliwym (t.t.=250oC). Ponadto jest łatwo lotny, w związku z tym jest substacją niebezpieczną. Ma on podobne właściwości do selenu i teluru, zmajdujących się w tej samej grupie, i tworzy związki, w których występuje na stopniach utlenienia II, IV i VI.

Rad (88Ra) jest pierwiastkiem, którego odkrycie wzbudziło chyba najwięcej emocji. Poza odkrytym przez małżonków Curie radem-226 występują jeszcze trzy iotopy radu, wytwarzane w innych rodzinach promieniotwórczych. Ogółem otrzymano 21 izotopów radu. Rad towarzyszy uranowi i jest emiterem promieniowania alfa. W jednej tonie rudy uranowej znajduje się około 0.34g radu w postaci związków chemicznych. Na skutek wymywania z rud jest on rozpowdszechniony w skałach, glebie, wodach rzek i mórz oraz tkankach roślin i zwierząt. Należy do 2. grupy układu okresowego. Jest białym błyszczżcym metalem o stosunkowo niskiej temperaturze topnienia (969oC). Podzczs rozpadu promienotwórzcego wydziela się duża ilość ciepła (z jednego grama radu w ciągu gadziny wydziela się 545 J). Świeci w ciemnościach. Rad ma swoje zastosowanie w medycynie (radioterapia), w defektoskopi (wykrywaniu wad w odlewach i spawach). Zmieszany z berylem stanowi źródło neutronów. Nuklid 226Ra, człon szeregu uranowo-radowego, jest nuklidem o najdłuższym czasie życia (T1/2=1620 lat) spośród wszystkich znanych izotopów radu. Przemianie alfa towarzyszy tylko nieznaczna domieszka promieniownia gamma. Dlatego rad stosuje się jako źródło promieniowania gamma. Ostatnio rad jest coraz częściej zastępowany przez radionuklidy otrzymywane sztucznie.

Radon (86Rn) stanowi produkt rozpadu alfa naturalnych izotopów radu. Towarzyszy on uranowi lub torowi jako jeden z produktów ich rozpadu promieniotwórzcego. Ponieważ jest gazem, znajduje się wszędzie - w glebie, minerałach, powietrzu i wodzie. Poszczególne izotopy radonu maja nazwy pochodzące od szeregu promieniotwórczego, w którym powstały, np: toron - od toru-232, aktynon - od uranu-235 (z szeregu uranowo-aktynowego). Spośród wszystkich izotopów promieniotwórczych radonu alfa-promieniotwórzcy 226Rn ma najdłuższy okres półtrwania (ok. 4 dni). Radon należy do grupy gazów szlachetnych i mimo że jest pierwiastkiem chemicznie nieaktywnym, udało się otrzymać kilka jego związków chemicznych, np. fluorek (RnF2).

Pluton (94Pu) jest ciężkim (19.8g/cm3), srebrzystobiałym metalem, szybko ciemniejącym na powietrzu, o niskiej tamperaturze topnienia (637oC). Jest pierwiastkiem dość aktywnym chemicznie. Powoli utlenia się na powietrzu. W stanie rozdrobnionym jest piroforyczny - gwałtownie reaguje z tlenem. Rozkłada wodę, reaguje z rozcieńczonymi kwasami, natomiast nie rozpuszcz się w zasadach. Podobnie jak uran występuje na wielu stopniach utlenienia (II, III, IV, V, VI, VII) i tworzy wiele różnych związków. Pluton jest jedną z najbardziej radioaktywnych substancji. Wchłonięty przez ustruj kumuluje się w kościach. Izotop plutonu - 239Pu, jako produkt przemiany beta- neptunu-239, po raz pierwszy został wyodrębniony w 1941 roku w Stanach Zjedniczinych przez grupę badaczy przy dużym współudziale McMillana i Seaborga. W śladowych ilościach (ok. 10%) został odkryty w naturalnych rudach uranu już w 1942 roku.

Technet (43Tc). Jak do tej pory nie przewiduje się występowania technetu w skorupie ziemskiej, chociaż ne wyklucza się możliwości jego tworzenia wskutek samorzutnego rozszczepienia uranu. Na jedną tone uranu zawartego w rudzie przypadałoby 5*10-7g technetu-99. Jest to stężenie zbyt małe do wykrycia tego pierwiastka metodami analitycznymi. Stwierdzono natomiast, że technet powstaje we wszechświecie, np. zaobserwowano jego obecność w Słońcu. Ma on kilka nietrwałych promienotwórczych izotopów. Technet-99 został laboratoryjnie otrzymany przed II Wojną Światową w 1937 roku w Stanch Zjednoczonych przez K. Perriera i E. Segrego z molibdenu bombardowanego przez wiele miesięcy jądrami deuteru. Obecnie technet otrzymuje się przez napromieniowywanie molibdenu-98 neutrinami. Otrzymany molibden-99 ulega przemianie beta-, przechodząc w technet-99m. Litera m oznacza, że jądro izotopu jest energetycznie niestabline (metastabilne). Aby powrócić do stanu równowagi, jądro wypromieniowuje nadmiar energi w postaci kwantu gamma. Tak dzieje z technetam-99m, który po emisji kwantu gamma i energii ok. 0.2 MeV przechodzi w technet-99, radionuklid beta- promienotwórczy o okresie półtrwania ok. 200000 lat. Okres półtrwania 99mTc wynosi 6 godzin. Właściwości technetu-99m, a więc krótki czas życia i niska energi kwantów gama, zostały wykorzystane w medycynie.

Promet (61Pm) podobnie jak techneet jest pierwiastkiem na tyle nietrwałym, że praktycznie nie wysępuje w skorupie ziemskiej. Przypuszczalnie można występować jako produkt rozszv\czepienia uranu i przewidywane jego stężenie wynosi 4*10-12g na jedną tone uranu. Promet można wyodrębnić z produktów rozszczepinia paliwa jądrowego. Promet-147 jest także jednych z długożyciowych produktów wybuchu jądrowego, powodujących skażenie atmosfery. Promet został wyodrębniony dopiero w 1947 roku. Pierwiastek ten należy do grupy lantanowców. Iotopem o najdłuższym okresie półtrwania (T1/2=17.7 lat) jest promet-145. W technice stosuje się go często do sporządzania wzorcowych źródeł promieniowaniabeta. jes też podstawowym materiałem przy konstrukcji mikrobaterii jądrowych, w których energia promieniownia jest zamieniana bezpośrednio na energię elektryczną. Bateryjka o wymiarach kilkumilimetrowych może funkcjonować przez kilka lat. Promet stosuje się w radiografii izotopowej oraz grubościomierzach i czujnikach dymów.

Zgodnie z przedstawionymi faktami pierwiastki: technet , promet i pluton a także astat i frans praktycznie nie wystęoują w skorupie ziemskej. Niektóre z nich (astat, frans i pluton) zostały znalezione w skorupie w ilościach śladowych, a technetu i prometu nie znaleziono wcale. Zbadanie włściwości chemicznych i fizycznych tych pierwiastków stało się możliwe dopiero po ich otrzymaniu w laboratorium na drodze sztucznie wywoływanych przemian promieniotwórczych.
Obok naturalnych pierwiastków promieniotwórczych oraz radioaktywnych produktów ich rozpadów, występujących w skorupie ziemskiej - na Ziemi występują pierwiastki promieniotwórcze, które są produktami reakcji jądrowych składników atmosfery z neutrinami promieniowania kosmicznego. Do nich należy izotop wodoru 3H - tryt (T), i węgiel-14 (14C). Izotop 14C jest bardzo często wykorzystany przy badaniu wieku np. ziemi czy skamielin.