Maria Skłodowska-Curie

1883

12 czerwca – Maria Skłodowska ze złotym medalem kończy Gimnazjum Rządowe

1884

Wrzesień – Maria Skłodowska zapisuje się na wykłady nielegalnej, tajnej uczelni Uniwersytetu Latającego. Program nauki obejmował nauki przyrodnicze i socjologie.

1886-1889

Pracuje jako guwernantka.

1891

Listopad – 24-letnia Maria Skłodowska wyjeżdża do Paryża. Zapisuje się na wydział nauk matematyczno-przyrodniczych. Bierze czynny udział w życiu studentów polskich. Poznaje młodego Ignacego Paderewskiego i Stanisława Wojciechowskiego.

1893

28 lipca – Maria Skłodowska otrzymuje licencjat nauk fizycznych na Wydziale Nauk Ścisłych paryskiej Sorbony z oceną „bardzo dobrze”.

Sierpień – Wakacje w Polsce, wśród najbliższych.

Jesień – Maria uzyskuje stypendium Aleksandrowiczów, przeznaczone dla wyjątkowo zdolnych studentów polskich za granicą.

1893-1894

Towarzystwo Popierania Przemysłu Krajowego we Francji zleca Marii Skłodowskiej przeprowadzenie badań dotyczących magnetycznych właściwości stali.

1894

Wiosna – Maria poznaje fizyka francuskiego Piotra Curie. Do spotkania doszło w domu polskiego profesora, przebywającego w Paryżu, fizyka Józefa Wierusza – Kowalskiego, ucznia Roentgena.

Lipiec – Maria Skłodowska otrzymuje licencjat z matematyki z ocena ”dość dobrze”.

1895

26 lipca – W merostwie Sceaux koło Paryża, rodzinnym miasteczku Piotra, odbywa się cywilny ślub, na którym obecni byli ojciec Marii, siostry Helena i Bronisława z mężem, rodzice i kuzyni Piotra. Maria otrzymuje wówczas obywatelstwo francuskie i zaczyna używać tylko nazwiska męża lubdwóch.

1896

Maria zdaje z I lokata konkursowy egzamin nauczycielski uprawniający do nauczania w żeńskich szkołach średnich. Jako pierwsza kobieta profesor rozpoczęła później prace w takiej szkole Sevres.

1897

12 września – Na świat przychodzi starsza córka uczonych – Irena.

1898

Lipiec – Odkrycie polonu.

Grudzień – Odkrycie radu.

1900

Maria rozpoczyna prace w najlepszej szkole francuskiej kształcącej nauczycielki.

1904

Maria Skłodowska-Curie odbiera w Sztokholmie I nagrodę Nobla.

6 grudnia – Przychodzi na świat druga córka uczonych – Ewa Denise.

1906

19 kwietnia –Piotr Curie, mąż Marii, ginie w wypadku ulicznym.

1911

Grudzień – Maria Skłodowska-Curie odbiera w Sztokholmie II Nagrodę Nobla.

1913

Lato – Maria wraz córkami spędza wakacje w towarzystwie Alberta Einsteina.

1914

Wrzesień – Maria organizuje ruchome „punkty rentgenowskie”, przemieszczające się wzdłuż linii frontu. Konstruuje lekkie aparaty rentgenowskie, których używa szkoląc lekarzy i pielęgniarki.

1918

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Maria rozpoczyna starania o wybudowanie w kraju Instytutu Radowego.

1921

13 maja rozpoczyna się oficjalna wizyta uczonej w USA. Odwiedza uniwersytety, placówki naukowe, żeńskie kolegia.

20 maja Maria zostaje przyjęta przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Warrena Hardinga.

1925

7 czerwca – Uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę Instytutu Radowego przy ulicy Wawelskiej w Warszawie.

1929

Październik – Kolejna wizyta w USA. Uczona zatrzymuje się w Białym Domu. W czasie pobytu otrzymuje rad dla Instytut Radowego w Polsce.

1932

29 maja Maria uczestniczy w otwarciu Instytutu Radowego.

1934

4 lipca o świcie Maria Skłodowska–Curie umiera.

1995

20 kwietnia prochy Marii i Piotra spoczęły w paryskim Panteonie, wśród innych zasłużonych dla Francji. Maria jest pierwszą osoba nie urodzoną we Francji i pierwszą kobietą, uhonorowaną w ten sposób za zasługi naukowe.