Typy wyposażenia

Broń nuklearna może być grupowana na różne klasy według reakcji nuklearnych, które dostarczają jej destruktywnej energii, jak i według przeznaczenia. Popularny podział broni jądrowej na głowice, w których zachodzi reakcja rozszczepienia czy fuzji, nie jest satysfakcjonujący. Spektrum jej konstrukcji jest znacznie bardziej złożone niż ten prosty podział. We wszystkich typach głowic zachodzi reakcja rozszczepienia, która inicjuje wyzwolenie energii. Energia ta jest jednak odmiennie wykorzystana w różnych rodzajach bomb.

Terminologia[9]

Używa się wielu nazw w celu określenia bomb uwalniających energię poprzez reakcje jądrowe - mówimy o bombach atomowych, wodorowych, broni nuklearnej, bombach opierających się o reakcję rozszczepienia, jak i opierających się o syntezę, broni termonuklearnej.
Pierwszą nazwą przyjętą dla określenia nowej broni była "bomba atomowa". Nazwa ta jednak była nietrafna i mylna - wkrótce zdano sobie sprawę, iż wybuchowe reakcje chemiczne też operują na poziomie atomów, a więc też można by je nazwać atomowymi. Nazwę tę jednak stosuje się do dziś w celu określenia bomby, której cała energia jest wydzielana w trakcie rozszczepienia jądrowego.
Bomby bazujące na syntezie jądrowej nazywa się powszechnie "bombami wodorowymi", ponieważ podstawowym elementem tej reakcji są izotopy wodoru (deuter H-2 i tryt H-3). Broń tą określa się jako "termojądrową" z uwagi na olbrzymie temperatury w jakich reakcja syntezy zachodzi.