Zjawiska atomowe a zjawiska jądrowe

Prezentowana poniżej fotografia przedstawia relację pomiędzy zjawiskami atomowymi i jądrowymi. Fotografia ta pokazuje ślady cząstek naładowanych, rejestrowanych w propanowej (C3H8) komorze pęcherzykowej naświetlonej jądrami węgla. 

To, że możemy obserwować ślady cząstek naładowanych w komorach pęcherzykowych zawdzięczamy zjawiskom zachodzącym w skali atomowej. Cząstka, taka jak proton czy jądro atomu węgla, przebiegając przez ośrodek materialny wywołuje jonizację, czyli odrywanie elektronów z powłok atomów ośrodka wypełniającego komorę. Zjawisko to ma charakter kwaziciągły, dzięki czemu możemy obserwować ślad cząstki w postaci prawie ciągłej linii, co widać na fotografii. Widzimy tu wiele śladów o różnych grubościach i różnych kierunkach.

W dwóch miejscach zdarzyło się coś zasadniczo odmiennego. W dwóch punktach  nastąpiło zwielokrotnienie śladów (znajdź te punkty na zdjęciu). Jest to żywą ilustracją doświadczenia Rutherforda - istnienia na drodze przebiegających komorę cząstek obiektów zasadniczo różnych od elektronów, których obecność nie ma bynajmniej kwaziciągłego charakteru i które w swej strukturze, rozbitej przez uderzające cząstki, ujawniają istnienie wielu drobniejszych składników wyrzucanych z miejsca zderzenia.

Te obiekty o znacznie mniejszych od atomów rozmiarach, ale o wielkiej masie i złożonej strukturze to właśnie - jądra atomowe.