Siła Lorentza

Z faktu, że ruch ładunków elektrycznych powoduje powstawanie pola magnetycznego zaś ładunki będące w spoczynku pola magnetycznego nie wytwarzają  wynika, że pole magnetyczne powinno oddziaływać na poruszające się w nim ładunki elektryczne, nie powinno zaś działać na ładunki będące w spoczynku. Zostało to rzeczywiście stwierdzone doświadczalnie. 


Rys.10.2.1. Siła Lorentza
Na ładunki poruszające się w polu magnetycznym działa tzw. siła Lorentza, która określona jest przez wektor indukcji magnetycznej ,  wartość ładunku  i prędkość z jaką ładunek ten porusza się w polu magnetycznym - następującym wzorem

(10.2.1)
Widzimy, że siła działająca na ładunek poruszający się w polu magnetycznym jest zawsze prostopadła zarówno do kierunku wektora jego prędkości, jak i do kierunku wektora indukcji magnetycznej. Zwrot tej siły zależny jest od znaku poruszającego się ładunku. 

Zależność ta umożliwia ilościowe zdefiniowanie wektora indukcji magnetycznej:

Jeżeli na ładunek poruszający się z prędkością działa w punkcie siła określona wzorem (10.2.1) to w punkcie tym istnieje pole magnetyczne o  indukcji , określonej tym wzorem przez siłę, ładunek i prędkość.

Wartość siły Lorentza zależy zgodnie z własnością iloczynu wektorowego od kąta między wektorem prędkości ładunku i wektorem indukcji magnetycznej

.

(10.2.1a)

Jeśli cząstka naładowana porusza się prostopadle do kierunku wektora , to siła ta ma maksymalną wartość równą

,

(10.2.1b)
skąd

.

(10.2.1c)

Możemy więc powiedzieć, że  wartość indukcji magnetycznej jest  równa sile jaka działa na jednostkowy ładunek dodatni (próbny) poruszający się w polu magnetycznym z jednostkową prędkością w kierunku, w którym siła magnetyczna ma maksymalną wartość.

Jednostką indukcji magnetycznej jest tesla (T) określona zgodnie ze wzorem (10.21) w postaci

.

(10.2.1d)

Jeśli ładunek znajduje się równocześnie w polu elektrycznym o natężeniu , to  niezależnie od pola magnetycznego działa na niego siła , pochodząca o pola elektrycznego. Uwzględniając to zapiszemy siłę Lorentza dla ładunku w polach: elektrycznym i magnetycznym

.

(10.2.2)

Siła elektrodynamiczna

Na razie jednak rozważać będziemy tylko pole magnetyczne, które na każdy poruszający się ładunek działa siłą określoną wzorem (10.2.1). Jak wiemy, uporządkowany ruch ładunków w przewodniku nazywamy prądem elektrycznym. Prąd ten charakteryzujemy natężeniem prądu I, które określone jest wzorem (9.1.1) Wykorzystajmy to dla zapisania siły Lorentza działającej na ładunek poruszający się z prędkością w przewodniku znajdującym się w polu magnetycznym o indukcji

.

(10.2.3)

Wektor prędkości zapisaliśmy jako stosunek przemieszczenia ładunku wzdłuż osi przewodnika do czasu, w którym to przemieszczenie nastąpiło. Otrzymaliśmy w ten sposób wyrażenie określające siłę działająca na element przewodnika przez który płynie prąd o natężeniu I.  Siłę tę nazywamy siłą elektrodynamiczną (lub siłą Ampera). Pamiętając o własnościach  iloczynu wektorowego widzimy, że kiedy przewodnik ustawiony jest wzdłuż kierunku pola to nie działa na niego żadna siła, kiedy ustawiony jest prostopadle do kierunku pola - siła jest największa. Wartość tej siły jest proporcjonalna do natężenia prądu w przewodniku.

Oddziaływanie wzajemne przewodników z prądem

Wykorzystajmy prawo Ampera oraz wzór na siłę Lorentza do wyznaczenia siły oddziaływania wzajemnego dwóch nieskończenie długich przewodników. 

Przyjmijmy, że w przewodnikach płyną prądy I1 oraz I2 , a ich wzajemna odległość wynosi d

Na Rys. 10.2.2. kolorem czerwonym pokazane są przewodniki, kolorem niebieskim zaznaczone są okręgi wokół nich oraz wektory indukcji magnetycznej od przewodnika pierwszego w miejscu gdzie znajduje się drugi  i vice versa. Kolorem fioletowym zaznaczone są kierunki sił wzajemnie na siebie działających przewodników. Widać, że kiedy prądy I1 oraz I2  skierowane są w tę samą stronę, to przewodniki będą się przyciągać, kiedy w strony przeciwne, będą się odpychać. 

Rys.10.2.2. Siła oddziaływania dwóch nieskończonych przewodników z prądem

Wykorzystując wzory (10.2.3) oraz (10.1.4) i pamiętając, że kąt pomiędzy osią przewodnika i wektorem indukcji jest kątem prostym otrzymujemy skalarny wzór na wartość siły działającej na odcinek o długości  (np. l1) danego przewodnika ( np. tego z prądem I1)  pochodzący od pola magnetycznego wytworzonego przez drugi przewodnik (z prądem I2),

.

(10.2.4)

Symetryczne wyrażenie możemy napisać dla drugiej siły. Wykonując obustronne dzielenie przez  element długości przewodnika uzyskujemy wyrażenie określające siłę działającą na jednostkę jego długości. 

.

(10.2.5)

Opuściliśmy tu indeksy dolne, bowiem zauważamy, że wartości sił działających na jednostkę długości każdego z przewodników określone są tym samym wyrażeniem. Tak zdefiniowana siła wyrażona jest w  N/m.

Oddziaływanie na siebie dwóch przewodników jest podstawą definicji jednostki natężenia prądu elektrycznego - ampera (1A), którą podajemy poniżej.

 Jeden amper (1A) to natężenie takiego stałego  prądu elektrycznego, który płynąc w dwóch równoległych, nieskończenie długich przewodach o znikomo małym okrągłym przekroju, znajdujących się w próżni w odległości wzajemnej 1m powoduje powstawanie między nimi siły równej na każdy metr ich długości. 

Z tej definicji ampera wynika też wartość przenikalności magnetycznej próżni

.

(10.2.6)