May 2, 2025, Friday, 121

SK Zadanie 1

From Łukasz Graczykowski

(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
(Powtórzenie komend systemu Linux)
Line 85: Line 85:
Na chwilę obecną pozostawiamy ustawienie '''NAT''', jednakże w dalszej części laboratorium będziemy sposób podłączenia zmieniać.
Na chwilę obecną pozostawiamy ustawienie '''NAT''', jednakże w dalszej części laboratorium będziemy sposób podłączenia zmieniać.
-
== Powtórzenie komend systemu Linux ==
+
== Zadanie 3: powtórzenie podstawowych komend systemu Linux ==

Revision as of 11:25, 5 October 2016

Contents


Wirtualizacja

Wirtualizacja - jest jednym ze sposobów wydajniejszego wykorzystania sprzętu komputerowego; w naszym przypadku zajmiemy się wirtualizacją systemu operacyjnego, czyli uruchomieniem dwóch systemów operacyjnych na jednym komputerze jednocześnie.

Wyróżniamy:

  • Host (lub “matka”) — system, w którym uruchomione są inne systemy operacyjne (poprzez odpowiednie oprogramowanie)
  • Guest (lub "gość") — system, który jest uruchomiony w oprogramowaniu symulującym komputer, które działa na hoście. Jeden host może mieć uruchomionych wiele systemów operacyjnych typu guest. Tego typu wirtualny kompuer nazywamy maszyną wirtualną.

Kiedy wirtualizacja jest przydatna?

  • Gdy pracujemy na Windows'ie a musimy uruchomić program napisany pod Linux'a w tym samym czasie
  • W dużych zespołach programistycznych - każdy projekt ma dedykowany szablon maszyn wirtualnych, który jest skonfigurowany pod potrzeby tego projektu. W ten sposób programista może pracować nad dwoma projektami, które wymagają różnych konfiguracju systemu operacyjnego.
  • Na potrzeby testowania i wdrażania aplikacji. Możemy testować działanie tej samej aplikacji na różnych konfiguracjach systemu operacyjnego (czy nawet na różnych systemach operacyjnych).
  • W celu sprawdzenia komunikacji między aplikacjami - każda maszyna wirtualna (każdy system guest) może otrzymać swój indywidualny adres IP w sieci i być widoczny dla hosta i innych komputerów jako rzeczywista maszyna.

W przypadku laboratorium z Sieci komputerowych tworzymy maszynę wirtualną po to, by Państwo mieli pełną kontrolę nad systemem operacyjnym. Przykładowo, ewentualne przypadkowe usunięcie plików systemowych w maszynie wirtualnej uniemożliwi pracę tylko systemowi guest, host zaś będzie pracował normalnie.

Zadanie 1: tworzenie maszyny wirtualnej

Istnieje wiele programów (narzędzi wirtualizacji), które umożliwiają wirtualizację systemu operacyjnego. W naszym przypadku wykorzystamy program VirtualBox firmy Oracle. Jest on już zainstalowany na komputerach w laboratorium.

W celu stworzenia nowej maszyny wirtualnej postępujemy według poniższego schematu:

  1. otwieramy aplikację VirtualBox (wybieramy Applications w górnym menu),
  2. włączamy kreator tworzenia nowej maszyny wirtualnej (Machine -> New)
  3. Name: student
  4. Type: Linux
  5. Version: Ubuntu (64 bit)
    Uwaga: w laboratorium będziemy używać systemu Linux Ubuntu 16.04 LTS w wersji o 64-bitowej architekturze procesora ze śrdowiskiem graficznym MATE. Na 64-bitowym hoście można postawić system typu guest o architekturze zarówno 64 jak i 32 bity. Na 32-bitowym hoście możliwe jest postawienie tylko 32-bitowego systemu typu guest.
  6. Memory size: 3 GB (trzeba pamiętać, że pula pamięci RAM jest wspólna dla obu systemów - jeśli udostępnimy za dużo systemowi goszczącemu, możemy doprowadzić do problemów z działaniem hosta)
  7. Hard disk: wybieramy Create a virtual hard disk now
    Uwaga: dysk maszyny wirtualnej będzie widoczny tylko w systemie typu guest. Na maszynie typu host będzie to po prostu zwykły plik.
    1. Hard disk file type: VDI (VirtualBox Disk Image)
    2. Storage on physical hard disk: Dynamically allocated (rozmiar pliku na dysku hosta będzie się zwiększał w zależności od zajętości miejsca w systemie gościa)
    3. File location and size: w pierwszym polu wpisujemy nazwę dysku dla naszej maszyny (np. student, dysk zostanie utworzony w katalogu domowym), natomiast rozmiar ustawiamy trochę większy od domyślnego (np. 10 GB)

W tym momencie maszyna wirtualna jest już utworzona. Aby zainstalować system, musimy "włożyć" do wirtualnego napędu maszyny wirtualnej obraz płyty ISO z systemem operacyjnym. W tym celu należy zaznaczyć utworzoną maszynę oraz kliknąć przycisk Settings (lub kliknąć prawy przycisk myszy i również wybrać Settings). Następnie przechodzimy do Storage i tam klikamy na ikonę płyty (podpisaną Empty) znajdującą się pod polem Controller: IDE. Następnie w menu wybieramy opcję Choose Virtual Optical Disk File. W okienku wyboru pliku wybieramy plik .iso z folderu /opt/sk/shared/iso/.

Open-cdrom.png

W tym momencie mamy stworzoną maszynę wirtualną z włożoną "płytą" do wirtualnego napędu optycznego. Możemy zatem przejść do Zadania 2.

Zadanie 2: instalacja systemu Linux Ubuntu

  1. Uruchamiamy maszynę wirtualną (zaznaczamy maszynę w oknie VirtualBox'a i klikamy Start w górnym menu)
  2. W oknie Welcome wybieramy język angielski i klimay Install Ubuntu MATE
  3. W kolejnym oknie zaznaczamy ściąganie aktualizacji i nie zaznaczamy ściągania dodatkowego oprogramowania (kodeków MP3, itp.)
  4. W kolejnym oknie z menu wyboru dotyczącym sposobu instalacji wybieramy Something else (sami przeprowadzimy partycjonowanie dysku)
    Uwaga: polecane jest zapoznanie się z hierarchią systemu plików w systemach Linux - [link]
  5. W kolejnym oknie zaznaczamy dysk /dev/sda oraz klikamy New Partition Table i następnie w oknie Continue - pojawi się free space. Tworzymy dwie partycje:
    1. Partycja głównego systemu plików
      • Rozmiar: 8 GB
      • Typ: primary
      • Location: Beginning of this space
      • Use as: Ext4 journaling file system
      • Mount point: /
      Uwaga: W tej konfiguracji wszystkie dane będą na jednej partycji. W praktyce raczej przydziela się partycje na wybrane podkatalogi; przykładowo katalog /home często tworzony jest na oddzielnej partycji.
    2. Partycja wymiany (swap)
      • Rozmiar: 2 GB (pozostały rozmiar dysku)
      • Typ: logical
      • Location: Beginning of this space
      • Use as: swap area
  6. Klikamy Install now i Continue
  7. W opcji wyboru lokacji zostawiamy Warsaw i klikamy Continue
  8. W ekranie wyboru klawiatury ustawiamy Polish - Polish i klikamy Continue
  9. W ekranie Who are you? wpisujemy:
    • Your name: student
    • Your computer's name: student-XX, gdzie XX to numer komputera
    • Pick a userame: student
    • Choose a password: student
    • Zaznaczamy opcję, by wpisywać hasło przy logowaniu
  10. Na koniec instalacji wyskoczy okienko Installaction complete - klikamy Restart Now
  11. Pojawi się ekran proszący o wyjęcie płyty - sprawdzamy, czy obraz iso jest w wirtualnym napędzie (Settings -> Storage), jeśli tak - usuwamy i następnie restartujemy system
  12. Po restarcie pojawi się okno logowania - logujemy się na użytkownika student i w zasadzie mamy działający system
  13. Możemy zauważyć, że okienko maszyny wirtualnej ma dość niską rozdzielczość i nie można tego rozmiaru zmienić. W tym celu istalujemy tzw. VirtualBox GuestAdditions:
    • otwieramy terminal (Applications -> System tools -> MATE Terminal) i wpisujemy:
      sudo apt-get install virtualbox-guest-utils
    • po pomyślnej instalacji restartujemy system

Ustawienia sieci maszyny wirtualnej

Ważnym elementem konfiguracji maszyny wirtualnej jest jej podłączenie do sieci (Settings -> Network -> Adapter 1 -> Attached to). Może ona działać w jednym z trzech możliwych trybów:

  1. NAT - maszyna funkcjonuje w wirtualnej podsieci. Jest to analogiczna sytuacja, gdy ustawiamy router, który tworzy własną sieć lokalną i do niego podłączamy komputer (w tym przypadku takim routerem jest host). Adres IP maszyny wirtualnej nie jest widoczny na zewnątrz.
  2. Host-only-network - podobnie jak wyżej, ale maszyna wirtualna ma dostęp do innych maszyn wirtualnych tego samego hosta oraz samego hosta. Maszyna wirtualna nie jest widoczna na zewnątrz.
  3. Bridged Adapter - maszyna wirtualna jest podpięta bezpośrednio do interfejsu sieciowego hosta i będzie widoczna w sieci jako kolejne urządzenie podłączone bezpośrednio do niej. Nasz system dostanie adres IP z puli sieci oraz będzie widoczny dla wszystkich innych komputerów w tej sieci tak jakby to było fizyczne urządzenie.

Na chwilę obecną pozostawiamy ustawienie NAT, jednakże w dalszej części laboratorium będziemy sposób podłączenia zmieniać.

Zadanie 3: powtórzenie podstawowych komend systemu Linux