June 2, 2024, Sunday, 153

KADD 2012 Zadanie 7

From Łukasz Graczykowski

(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
(Zadanie)
(Zadanie)
Line 7: Line 7:
''Część pierwsza'': '''Obliczanie liczby Pi''' (1 pkt.)
''Część pierwsza'': '''Obliczanie liczby Pi''' (1 pkt.)
-
Należy napisać '''funkcję''', która oblicza liczbę Pi '''metodą Monte Carlo'''. W tym celu losujemy z rozkładu jednorodnego na przedziale [0,1] dwie liczby x i y, i sprawdzamy, czy wylosowana para mieści się wewnątrz koła o promieniu 1. Następnie używając stosunku par zaakceptowanych (mieszczących się wewnątrz) do odrzuconych (tych, które leżą poza okręgiem) oraz wzoru na pole koła, należy obliczyć liczbę Pi. Ponadto należy narysować dwa wykresy.
+
Należy napisać '''funkcję''', która oblicza liczbę Pi '''metodą Monte Carlo'''. W tym celu losujemy z rozkładu jednorodnego na przedziale [0,1] dwie liczby x i y, i sprawdzamy, czy wylosowana para mieści się wewnątrz koła o promieniu 1. Następnie używając stosunku par zaakceptowanych (mieszczących się wewnątrz) do odrzuconych (tych, które leżą poza okręgiem) oraz wzoru na pole koła, należy obliczyć liczbę Pi. Ponadto, należy narysować wykres trafień leżących wewnątrz oraz na zewnątrz koła.
 +
 
 +
Przykładowy wynik:
 +
[[File:lab07_kolo.png]]
''Część druga'': '''Generowanie liczb pseudolosowych z dowolnego rozkładu metodą von Neumanna'''
''Część druga'': '''Generowanie liczb pseudolosowych z dowolnego rozkładu metodą von Neumanna'''

Revision as of 15:56, 1 April 2012

Contents

Zadanie

Część pierwsza: Obliczanie liczby Pi (1 pkt.)

Należy napisać funkcję, która oblicza liczbę Pi metodą Monte Carlo. W tym celu losujemy z rozkładu jednorodnego na przedziale [0,1] dwie liczby x i y, i sprawdzamy, czy wylosowana para mieści się wewnątrz koła o promieniu 1. Następnie używając stosunku par zaakceptowanych (mieszczących się wewnątrz) do odrzuconych (tych, które leżą poza okręgiem) oraz wzoru na pole koła, należy obliczyć liczbę Pi. Ponadto, należy narysować wykres trafień leżących wewnątrz oraz na zewnątrz koła.

Przykładowy wynik: Lab07 kolo.png

Część druga: Generowanie liczb pseudolosowych z dowolnego rozkładu metodą von Neumanna