Regulamin Konkursu Fizycznego dla szkół średnich

I. Celem Konkursu Fizycznego jest propagowanie fizyki wśród uczniów szkół średnich oraz rozwijanie i pogłębianie zainteresowań w zakresie nauk fizyczno-przyrodniczych. Uczestnikami Konkursu mogą być uczniowie wszystkich typów szkół średnich.

II. Każda edycja Konkursu rozpoczyna się na początku pierwszego semestru a kończy w drugim semestrze tego samego roku szkolnego.

III. Struktura organizacyjna Konkursu Fizycznego

Konkurs organizują, nadzorują i przeprowadzają komisje: Komisja Główna, Komisje Rejonowe oraz Komisje Szkolne.

1. Komisja Główna jest naczelnym organem, który ustala terminarz zawodów, koordynuje i czuwa nad prawidłowością przebiegu Konkursu Fizycznego oraz zatwierdza wyniki finalne Konkursu. W skład Komisji Głównej wchodzą osoby powołane przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz osoby powołane przez Dziekana Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Przewodniczącego Komisji Głównej powołuje Mazowiecki Kurator Oświaty.

2. Mazowiecki Kurator Oświaty powołuje Koordynatora Konkursu na terenie każdej Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie. Koordynator Konkursu powołuje Komisje Rejonowe i czuwa nad prawidłowością ich pracy.

3. Komisje Szkolne tworzone są w poszczególnych szkołach średnich przez Dyrektorów szkół.

IV. Formy działania.

1. Konkurs jest podzielony na trzy kolejne etapy: szkolny, rejonowy i finałowy.

2. Etap szkolny jest przeprowadzany w szkołach średnich na początku pierwszego semestru roku szkolnego, zgodnie z terminarzem określonym przez Komisję Główną. Za organizację, zadania konkursowe, prawidłowy przebieg, ocenę prac i kwalifikację uczniów odpowiedzialna jest Komisja Szkolna, która po zakończeniu etapu szkolnego przesyła listę uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego do odpowiedniej Komisji Rejonowej.

3. Etap rejonowy organizuje Komisja Rejonowa przy odpowiedniej Delegaturze Kuratorium Oświaty w Warszawie. Do zadań Komisji należy: zawiadomienie szkół średnich podlegających danej Delegaturze o terminarzu Konkursu Fizycznego, określenie limitu liczby uczestników etapu, sporządzenie protokołu z przebiegu etapu zawierającego imienną listę uczestników wraz z punktacją i przesłanie protokołu oraz zakodowanych prac uczniów nominowanych do udziału w finale do Komisji Głównej a także poinformowanie szkół, których uczniowie brali udział w zawodach rejonowych, o uzyskanych przez nich wynikach. Prace uczniów biorących udział w zawodach etapu rejonowego muszą być kodowane. Rozkodowanie prac następuje dopiero po zakwalifikowaniu do finału.

4. Komisja Główna, po otrzymaniu protokołów ze wszystkich Komisji Rejonowych, kwalifikuje najlepszych uczestników do finału Konkursu powiadamiając o decyzji Komisje Rejonowe oraz zainteresowane szkoły. Przedstawiciele Komisji Rejonowych mogą uczestniczyć w posiedzeniu kwalifikacyjnym Komisji Głównej.

5. Każdy uczestnik konkursu ma prawo odwołać się do Komisji Głównej od decyzji komisji rejonowej w terminie 2 tygodni od daty powiadomienia o wynikach etapu rejonowego. Decyzja Komisji Głównej jest ostateczna.

6. Zadania konkursowe do etapu rejonowego i finału przygotowuje zespół powołany przez Komisję Główną. W skład zespołu przygotowującego zadania nie mogą wchodzić nauczyciele, których uczniowie biorą udział w Konkursie. Komisja Główna przesyła zadania odpowiednio komisjom rejonowym lub przekazuje organizatorowi finału.

7. Finał Konkursu organizuje Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz Komisja Główna, która powołuje zespół oceniający rozwiązania zadań finałowych.

8. Po zapoznaniu się z wynikami finału Komisja Główna zatwierdza ostateczną punktację oraz listę najlepszych uczestników finału.

9. Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej organizuje uroczyste zakończenie zawodów wręczając laureatom dyplomy i nagrody książkowe.