BOJE TRÓJBOJOWE I ZASADY ICH WYKONYWANIA


Przysiad

1. Trójboista ma być zwrócony twarzą do przodu pomostu. Sztanga ma być trzymana poziomo w poprzek barków dłonie i palce mają trzymać sztangę i szczyt sztangi ma być nie niżej niż średnica gryfu sztangi, poniżej zewnętrznej krawędzi tylnej części barków. Poniższy rysunek pokazuje prawidłową pozycję sztangi względem barków. Ręce mają być umieszczone w dowolnym miejscu na sztandze pomiędzy wewnętrzną powierzchnią kołnierzy a nawet mogą stykać się z kołnierzami.

2. Po zdjęciu sztangi ze stojaków (zawodnik może poprosić o pomoc w zdjęciu sztangi ze stojaków przez obsługę sztangi lub asekurujących) zawodnik musi cofnąć się do tyłu aby ustalić pozycję startową. Kiedy trójboista jest w bezruchu, wyprostowany z zablokowanymi kolanami i sztanga jest prawidłowo umiejscowiona na plecach sędzia główny daje sygnał do rozpoczęcia boju. Sygnał musi składać się z ruchu ręką w dół i głosowej komendy „Siad”. Przed otrzymaniem komendy „Siad” zawodnik może wykonywać wszelkie poprawki swojej pozycji w obrębie zasad, za wyjątkiem zrzucenia sztangi na pomost. Ze względu na bezpieczeństwo zawodnik może zostanie poproszony o odłożenie sztangi, co jest sygnalizowane powrotnym ruchem ręki sędziego, jeśli po czasie 5s zawodnik nie uzyskał prawidłowej pozycji w celu rozpoczęcia boju.

3. Po otrzymaniu sygnału Sędziego Głównego zawodnik ugina nogi w kolanach i obniża tułów do momentu, kiedy górna powierzchnia ud przy stawie biodrowym znajdzie się niżej niż wierzchołki kolan. Tylko jedna próba podejścia jest dozwolona. Podejście jest uważane za rozpoczęte, kiedy kolana zawodnika zostały ugięte. Sztanga może podczas wykonywania boju przesunąć się w dół na plecach zawodnikach o wielkość równą średnicy sztangi.

4. Z tej pozycji zawodnik musi powrócić do wyprostowanej pozycji z zablokowanymi kolanami. Podwójne odbicie w dolnej fazie wykonywania przysiadu, czy jakikolwiek ruch sztangi w dół podczas wstawania jest zabroniony. Gdy zawodnik staje w bezruchu (i uzyskał wymaganą pozycję końcową), Sędzia Główny daje sygnał do odłożenia sztangi na stojaki.

5. Sygnał do odłożenia sztangi na stojaki składa się z powrotnego ruchu ręki i słownej komendy “Stojak”. Zawodnik musi wykonać ruch do przodu i odłożyć sztangę na stojaki. Dla celów bezpieczeństwa zawodnik podczas odkładania sztangi może poprosić o pomoc obsługę sztangi. Zawodnik podczas odkładania sztangi musi cały czas trzymać ją na plecach.

6. W żadnym momencie nie może przebywać na pomoście mniej niż dwóch i więcej niż czterech asekurujących.



Powody nie zaliczenia “Przysiadu”:

1. Nie zastosowanie się do komend Sędziego Głównego do rozpoczęcia lub zakończenia boju.

2. Podwójne odbicie w dolnej fazie przysiadu lub jakikolwiek ruch sztangi w dół podczas fazy wstawania.

3. Niemożność uzyskania wyprostowanej pozycji z zablokowanymi kolanami przed rozpoczęciem lub po zakończeniu boju.

4. Ruchy stóp do tyłu lub do przodu pomiędzy komendami Sędziego Głównego, chociaż boczne przesunięcia stóp i kołysanie między piętą a palcami jest dozwolone.

5. Niemożność zgięcia kolan i obniżenia tułowia do momentu, gdy powierzchnie ud przy stawie biodrowym będą niżej niż górne powierzchnie kolan.

6. Jakiekolwiek ruchy sztangi w dół na plecach o wielkość większą niż średnica sztangi w stosunku do pozycji wyjściowej sztangi na plecach.

7. Dotknięcie sztangi przez obsługę pomiędzy sygnałami Sędziego Głównego w taki sposób, że mogłoby to pomóc zawodnikowi w wykonaniu boju.

8. Kontakt łokci lub przedramion z nogami jest dozwolony. Lekki kontakt łokci lub przedramion jest dozwolony, pod warunkiem, że nie pomaga to zawodnikowi w wykonaniu boju.

9. Jakiekolwiek zrzucenie lub upuszczenie sztangi po zakończeniu boju.

10. Niespełnienie któregoś z wymagań zawartych w opisie wykonania danego boju, poprzedzającym wykaz przyczyn nie zaliczenia boju.

Rysunek poniżej pokazuje prawidłową pozycję sztangi i wymaganą głębokość przysiadu.

Prawidłowa pozycja sztangi i wymagana głębokość przysiadu




Wyciskanie leżąc

1. Ławka musi być umieszczona na pomoście z głową zwróconą do przodu lub skręcona o kąt 45°.

2. Zawodnik musi leżeć plecami na ławce z barkami i pośladkami przylegającymi do powierzchni ławki. Podeszwa butów i pięty muszą być w kontakcie z podłogą lub klockami. Ręce i palce zawodnika muszą trzymać gryf z kciukami „dookoła chwytu”. Głowa zawodnika musi być ponad powierzchnią ławki, nie po jednej z jej stron czy wisząca poza końcem ławki. Taka pozycja ciała musi być utrzymywana podczas całego czasu wykonywania wyciskania.

3. Aby uzyskać pewne oparcie stóp zawodnik może skorzystać z talerzy lub bloków o płaskiej powierzchni nie przekraczających 30cm wysokości umieszczając je na powierzchni pomostu. Na wszystkich międzynarodowych zawodach powinny być dostępne bloki o wysokości 5cm, 10cm, 20cm, 30cm. Drobne ruchy stóp na pomoście, czy na blokach są dozwolone np.: na szerokość stopy w bok i pół długości stopy do przodu lub do tyłu.

4. W żadnym czasie na pomoście nie może być mniej niż 1 i nie więcej niż 3 asekurujących. Po ustawieniu się na ławce zawodnik może poprosić o pomoc asekurujących w zdjęciu sztangi ze stojaków. Pomoc asekurujących w zdjęciu sztangi może się odbyć do wyprostowanych ramion.

5. Rozstaw rąk na sztandze nie może przekraczać 81cm mierząc pomiędzy palcami wskazującymi (obydwa palce wskazujące muszą być wewnątrz obszaru zaznaczonego przez znaczniki). Jeżeli z powodu jakiegoś starego urazu lub wad anatomicznych zawodnik nie może chwycić sztangi równą dwoma rękami, wtedy musi poinformować sędziów przed wykonaniem każdego z podejść i jeśli to potrzebne na sztandze zostaną ustawione specjalne znaczniki dla tego zawodnika. Użycie odwrotnego uchwytu jest zabronione.

6. Po zdjęciu sztangi ze stojaków (z pomocą asekurujących lub bez) zawodnik czeka na komendę Sędziego Głównego z rękami zablokowanymi w stawach łokciowych. Sygnał do rozpoczęcia boju zostanie wydany zaraz po tym jak sztanga uzyska właściwą pozycję wyjściową i zawodnik jest w bezruchu. Dla celów bezpieczeństwa zawodnik może zostać poproszony o odłożenie sztangi na stojaki komendą „Odłóż”, razem z powrotnym ruchem ręki Sędziego Głównego jeśli po czasie 5 sekund zawodnik nie uzyskał wymaganej pozycji wyjściowej do rozpoczęcia boju.

7. Sygnał do rozpoczęcia boju składa się z ruchu ręki w dół oraz słownej komendy “Start”.

8. Po komendzie “Start” zawodnik obniża sztangę do klatki piersiowej, zatrzymuje na klatce z wyraźnym i widocznym bezruchem. Bezruch oznacza: zatrzymanie. Zalecana jest zasada utrzymywania sztangi na klatce przez 1 sekundę. Zawodnik musi podnieść sztangę do wyprostowanych ramion, bez nadmiernie nierównego prostowania ramion, obie ręce muszą zostać zablokowane w jednym momencie. Kiedy zawodnik zakończył wyciskanie i jest w bezruchu z wyprostowanymi ramionami, wtedy wydawana jest komenda słowna „Stojak” wraz z powrotnym ruchem ręki Sędziego Głównego.

9. Jeżeli z powodów anatomicznej budowy zawodnika pełny wyprost ręki nie jest możliwy, zawodnik musi poinformować o tym sędziów przed każdym podejściem.



Powody do nie zaliczenia wyciskania:

1. Nie reagowanie na komendy sędziego do rozpoczęcia i zakończenia boju.

2. Jakiekolwiek zmiany w obranej pozycji podczas wykonywania wyciskania np.: podniesienie barków, pośladków z ławki lub stóp z podłogi lub bloków(talerzy) czy boczne ruchy dłoni na gryfie sztangi. Przesunięcia, lub drobne ruchy stóp po podłodze są dozwolone. Obie pięty i podeszwy muszą pozostawać w kontakcie z podłogą lub klockami.

3. Odbijanie, czy zapadnięcie się sztangi w klatkę piersiową po zatrzymaniu sztangi w bezruchu w sposób mogący pomóc zawodnikowi.

4. Jakiekolwiek nadmierne rozsunięcie dłoni na sztandze podczas jej wyciskania.

5. Jakikolwiek ruch sztangi w dół podczas jej wyciskania do góry.

6. Nie jednoczesne dociśnięcie sztangi do pozycji wyprostowanych rąk przez obie ręce.

7. Kontakt ze sztangą lub zawodnikiem przez asekurujących pomiędzy sygnałami sędziego, mogące pomóc zawodnikowi.

8. Jakikolwiek kontakt stóp zawodnika z ławką lub jej wspornikami.

9. Jakiekolwiek nie zastosowanie się do zaleceń opisanych w zasadach wykonania boju.



Martwy ciąg

1. Zawodnik stoi przodem do przodu pomostu ze sztangą leżącą poziomo przed stopami zawodnika, chwytając optymalnym chwytem i podnosząc aż do wyprostowanej pozycji.

2. W momencie zakończenia martwego ciągu kolana powinny być zablokowane, zaś barki odciągnięte do tyłu.

3. Sygnał Sędziego Głównego składa się z ruchu ręki w dół i słownej komendy „na dół”. Sygnał nie zostanie wydany jeżeli sztanga nie będzie w bezruchu a zawodnik nie będzie miał prawidłowej pozycji końcowej. Jeżeli sztanga drga podczas przechodzenia przez obszar kolan, nie jest to powodem do spalenia boju.

4. Jakiekolwiek oderwanie sztangi, lub jakakolwiek rozmyślna próba oderwania sztangi, będzie traktowana jako rozpoczęcie wykonywania podejścia. Jeżeli podejście zostało rozpoczęte, wtedy jakikolwiek ruch sztangi w dół zanim zawodnik osiągnie wyprostowaną pozycję z kolanami zablokowanymi jest zabroniony. Jeśli podczas ustawiania sztangi podczas końcowej pozycji barki wykonują ruch w dól, nie jest to przyczyną do spalenia podejścia.



Przyczyny nie uznania Martwego Ciągu:

1. Jakikolwiek ruch sztangi w dół przed osiągnięciem pozycji końcowej.

2. Niemożność uzyskania wyprostowanej pozycji z barkami odciągniętymi do tyłu.

3. Niemożność zablokowania kolan w momencie zakończenia podejścia.

4. Podpieranie sztangi udami podczas jej podnoszenia. Jeśli sztanga dotyka ud, lecz nie jest przez nie podpierana, wtedy nie jest to przyczyna do spalenia boju. W przypadku wątpliwości decyzja sędziów powinna być na korzyść zawodnika.

5. Przesuwanie stóp do przodu lub do tyłu, chociaż boczne ruchy stóp, czy kołysanie pomiędzy piętą i palcami jest dozwolone.

6. Obniżenie sztangi przed otrzymaniem komendy od Sędziego Głównego.

7. Brak trzymania sztangi obu dłońmi podczas jej opuszczania na pomost, czyli wypuszczenie sztangi z ręki przed dotknięciem przez nią pomostu.

8. Niespełnienie któregokolwiek z warunków opisanych w zasadach wykonania Martwego Ciągu.

Przykład podpierania sztangi udami:

Podpieranie sztangi udami


Wróć