Wydział FTiMS

PW

Zgłoszenie Tematu Wykładu Obieralnego dla Studentów FTiMS

Imie i Nazwisko: Jan Pluta

Tytuł i stopień naukowy: dr hab.

Instytut/adres/tel/e-mail: Instytut Fizyki PW, ul. Koszykowa 75,

00662 Warszawa, tel: 660-7375, e-mail: pluta@if.pw.edu.pl.

Zgłaszam propozycję wykładu obieralnego dla studentów Wydziału FTiMS pt.

Metody i Techniki Jądrowe w Środowisku Przemyśle i Medycynie

Kierunek... Fizyka Techniczna, specjalność ...fizyka komputerowa

Zajęcia będą dotyczyć następujących zagadnień:

  1. Oddziaływanie promieniowania jądrowego z materią; podstawowe zjawiska i wielkości charakteryzujące proces oddziaływania z materią różnych typów promieniowania.
  2. Detekcja promieniowania jądrowego: typy detektorów i ich powiązanie z rodzajami promieniowania i mierzonymi wielkościami; podstawowe parametry detektorów; typowe układy elektroniczne współpracujące z detektorami promieniowania.
  3. Algorytmy i programy modelowania komputerowego procesu przechodzenia promieniowania przez materię, wydzielania energii w materiałach i rejestracji promieniowania.
  4. Źródła promieniotwórcze, ich wytwarzanie i charakterystyki z punktu widzenia ich zastosowań w badaniach naukowych, technice i medycynie.
  5. Pomiarowe metody izotopowe: ciągłe i bezdotykowe (nieniszczące) pomiary grubości, składu, gęstości, stężenia, zanieczyszczeń materiałów itd.
  6. Promieniowanie naturalne: skorupy ziemskiej, kosmiczne, odpadów kopalnianych, materiałów budowlanych itd, zawartość radonu w powietrzu, jego pomiar i obniżanie stężenia. Zastosowanie pomiarów natężenia promieniowania w geologii, archeologii i medycynie.
  7. Energetyka jądrowa: podstawowe typy reaktorów; bezpieczeństwo i skażenia promieniotwórcze, odpady jądrowe, ich transport i przechowywanie, procesy transmutacji, nowe rozwiązania w energetyce jądrowej, reaktory sterowane akceleratorami.
  8. Technologie radiacyjne w ochronie środowiska, inżynierii materiałów i medycynie: usuwanie zanieczyszczeń gazów, utwardzanie radiacyjne, sterylizacja materiałów medycznych, membrany trekowe, dekontaminacja środków spożywczych, metody radioterapii.
  9. Metody radioznacznikowe w badaniach transportu osadów wodnych oraz w badaniach własności materiałów, izotopowa aparatura diagnostyczna, defektoskopia.
  10. Bezpieczeństwo jądrowe, dawki pochłaniane; ich pomiar i normy (dozymetria).

Wykład realizowany będzie w połączeniu z zajęciami praktycznymi. Planowany jest udział wykładowców z zakładów badawczych i przemysłowych oraz z zagranicy. Przewidywane jest zwiedzanie zakładów, gdzie stosowane są metody i techniki jądrowe. Zaliczenie mieć będzie formę opracowania wydzielonego zagadnienia tematycznego.

( Zajęcia powinny być realizowane po wykładzie ze Wstępu do Fizyki Jądrowej; wymiar czasowy - jeden semestr, trzy godziny tygodniowo.)