Zawartość izotopu
14C w próbce można uzyskać dwoma metodami: konwencjonalną - poprzez zmierzenie ilości emitowanych cząstek b ( LSC ) lub bezpośrednio licząc atomy 14C - metodą AMS (Accelerator Mass Spectrometry).W przeciwieństwie do metody LSC w spektrometrii masowej nie trzeba czekać, aż odpowiednia do uzyskania wymaganej dokładności liczba atomów ulegnie rozpadowi. Rozmiary próbki mogą być ponad 1000 krotnie mniejsze niż w metodzie konwencjonalnej. Umożliwia przez to znacznie większy wybór rodzajów próbek, minimalizuje zniszczenia materiału (w przypadku eksponatów takich jak całun turyński jest to podstawowe kryterium wyboru metody badań).Metoda AMS nie jest jednak w stanie zastąpić LSC, ani konkurować z nią pod względem dokładności w przypadku dużych, pozbawionych zanieczyszczeń próbek.
fot.1. Akcelerator używany przy AMS. Copyright ORAU (c) James King-Holmes.
Przebieg badania
Jony trafiają następnie do akceleratora. Podczas przelotu są przyśpieszane
napięciem 2MV – jest ono wystarczające, żeby zderzające się z cząsteczkami gazu
wszystkie jony cząsteczkowe (np. 12CH2 i 13CH) zostały rozbite . Większość jonów
węgla traci cztery elektrony, stając się jonami C3+. Następnie są one prz
Pewne pojęcie o procedurze badania i systemie akwizycji danych w
powyższym procesie może dać schemat z instytutu w Erlangen, gdzie
również pracuje akcelerator tandemowy:
Źródło jonów (Source) wytwarza skupioną wiązkę jonów, przyśpieszanych potencjałem - 55kV. Magnes analizujązy 90° wybiera z nich jony o masie 14. Dzięki podłączonemu generatorowi wysokiego napięcia impulsowego może przepuszczać także inne izotopy węgla, co umozliwia quasi-symultaniczne pomiary dla izotopów 13 i 12. Jony trafiają następnie do akceleratora, gdzie przyśpieszane są napięciem 5MV. Uderzają w cienką warstwę węgla, co rozbija jony molekularne na jony o ładunkach powyżej 2+ . Po przejściu przez warstwę większość jonów staje się jonami C4+ i trafia do drugiej połówki akceleratora, gdzie są przyśpieszane do energii około 25meV. W deflektorze elektrostatycznym następuje selekcja ze względu na ładunek i eliminowane są atomy będące wcześniej w jonach molekularnych (np. 12CH2.). Kolejna selekcja masowa zachodzi w magnesie 55°. W końcu jony 14C są skupiane w gazowym detektorze jonizacyjnym, gdzie ich energia kinetyczna zużywana jest na jonizację izobutanu. Jony tego izotopu są odróżnialne od tła dzięki pomiarom całkowitej energii "zdeponowanej" w gazie E i tzw. dyferencjalnej energii depozytu dE, stąd nazwa detektora.
Przygotowanie próbek do metody AMS
Patrz również : Przygotowanie próbek (ogólnie )
Właściwe zebranie i przygotowanie próbek jest bardzo ważne dla całego procesu datowania, szczególnie dla próbek archeologicznych w których występują zabrudzenia pochodzące z gleby. Przed pobraniem próbki usuwa się na ogół wierzchnią warstwę obiektu (najbardziej narażoną na zabrudzenia ). Do metody AMS potrzeba jedynie bardzo małych ilości węgla (30
mg-3mg), co minimalizuje uszkodzenia badanego obiektu.Przygotowanie chemiczne zależy od typu próbki. Przykładowo kości najpierw nawierca się w celu otrzymania proszku, który demineralizuje się za pomocą kwasu i pomocą zasad usuwa się kwasy humusowe pochodzące z ziemi, z której wydobyto kość. Kolejnym procesem obróbki jest uzyskanie żelatyny z kolagenu i oczyszczenie jej. Powyższych czynności dokonuje się na ogół w sposób zautomatyzowany, na swoistej “taśmie produkcyjnej”.
Próbkę następnie spala się, uzyskując dwutlenek węgla i azot. Część jest przesyłana do spektrometru masowego, gdzie mierzone są proporcje ilości stabilnych izotopów węgla i azotu. Zawierają one informację pomocne zarówno w określaniu czystości próbki, jak i warunków życia organizmu, z którego pochodzą. Wyznaczenie stosunku izotopów ( frakcjonowania ) węgla pozwala również na korekcję wcześniej przyjętych wartości (patrz Obliczanie wieku radiowęglowego).
Przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach instytutów w Wakaito, Erlangen i projektu ORAU. Schemat z instytutu w Erlangen.